Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na jihu pozor na bouřky s přívalovými srážkami, letos poprvé mohou působit škody

Diskuse o počasí Globální oteplování

496
# 12.02.2022, 00:02

No když člověk vidí to sucho v oblastech Portugalska, Španělska, tak si říkám, co nás v tento rok plný dvojek vše čeká :( a co "postihne" naši střední Evropu. Na řadě míst Španělska, Portugalska jsou zimní měsíce hlavním zdrojem doplnění vodních zásob. S blížícím se jarem, létem se situace může ještě zhoršovat.
Pokud se nepletu, tento rok bude obecně teplejší jen z toho důvodu, že by neměla převažovat La Nina. Ta je chladnější fází a globální teplotu na světě snižuje. Letos má nastat neutrální fáze či lehce do El Nina. Rok 2022 by opět mohl patřit mezi rekordně teplé na Zemi (aktuálně např. je velmi teplo v oblasti Antakrtidy, další týdny ukazují velmi teplo nad velkou částí Evropy ...). Prostě červené barvičky pomalu všude kam se podíváš.

273
# 14.02.2022, 04:41

Fascinuje mě ta častá představa, že vše stačí pozorovat a ono to nějak dopadne, no ono to dopadne tímhle způsobem setrvačností samozřejmě velice špatně, pro což už jsem tady poslal tolik řekl bych celkem věrohodných vědeckých důkazů, že by to leckomu mohlo způsobovat enviromentální distres. Rozhodující je skutečná akce v terénu, každý zevling bez výsledku je jen ztráta času a energie, chápu, že dělá někomu dobře, ale až se budu chtít zeptat, co jste pro to skutečně udělali, jak jste se podíleli a obětovali své pohodlí, tak jestli bude odpoveď stylu no my nevíme třídíme přece nebo jsem šel tuhle pěšky, tak takové bych nakopnul víte kam;-)

https://refresher.cz/110330-Odlesnovani-v-Amazonii...

386
# 16.02.2022, 09:47

Yurri
Na jedné straně jasné příznaky dopadů lidské činnosti, na straně druhé, chuť bydlet jinde než v jeskyni a při tom si zatopit, zapnout telku, myčku, mít pivo v lednici a kuře v mrazáku, vyprat v pračce, usušit v sušičce, vyžehlit žehličkou, vysát prach vysavačem, v létě vychladit klimatizací,,, na desítky dalších energeticky závislých činností jsem si ani nevzpomenul.. co s tím? Předkové to dělali ručně, ale ruce současným lidem zlenivěly, a je přece nutno vyjet autem do kina, na nákup, na plavčo, za kámošema, na dovolenou letadlem.. co z toho obětujeme? Vše, nebo nic? Na co bude chuť? Jsem docela zvědav...https://neviditelnypes.lidovky.cz/ekonomika/evropa...
zajímavá úvaha, dle mne má pan pravdu v tom, co nás čeká, No o teplo mám zatím postaráno, krb z výměníkem jsem odzkoušel, paráda, topí líp jak kotel, dokonce lze napojit na teplo vodní rozvod na mytí apod.. teď ještě tu elektřinu.. do solárů se mi nechce..

# 16.02.2022, 23:11

15.02.2022 Brazílie, Petrópolis; silné deště, záplavy, sesuvy půdy

274
# 17.02.2022, 18:24

palma

V jeskyni byt, chodit pesky, prat rucne v potoce a pod. nemusime. Ale dnesni situace - to je proste naprosta rozezranost, souvisejici s neudrzitelnosti. Existuje rovnovaha.

Auto vyuzit na prevazeni objemneho nakladu (s vlekem), ale za zabavou i do prace existuje MHD, busy, vlaky. Samozrejme ne vsude. Ale dostupnost MHD je na velmi dobre urovni v CR. S elektrinou rozumne setrit (zhasinat, rozume varit, ne se sprchovat pul hodiny). Zarizeni se da koupit repasovane a nemusim mit kazdy rok jiny mobil. Nemusim topit na +25, staci 18-20.

# 19.02.2022, 19:01

16.02.2022 UK, Irsko; bouře Dudley/Ylenia
17.02.2022 Německo, Polsko, ČR; orkán Ylenia, tornáda
18.02.2022 UK, Irsko, Nizozemsko, Belgie, Francie, Německo, Polsko;
bouře Eunice/Zeynep

386
# 21.02.2022, 15:26

No vida, malá ukázka toho, co dokáže pár hořících elektromobilů..https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/azory-lod-...
V současné době mne zaujala ta akumulace tepla v oceánech, jo, to je pořádná baterie! Kdysi jsem někde četl, že plánovali šoupnot k pobřeží roury, či pontony, kterými by proháněli nějakou tekutinu, možná i vodu a pak to využili jako zdroj tepla k dalšímu využití, taky zajímavá myšlenka, akorát nemohu ten článek najít, bylo to už před drahnou dobou.. (to by bylo energie)..
No, a tohle už mne odrovnalo uplně, kdyby se to nestalo, musel by si to někdo vymyslet ..:D:D:D https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/elektromob...

Ministři na zasedání ve Francii dobíjejí elektromobily z dieselagregátu
386
# 23.02.2022, 21:16

No vida, už se díky situaci na Ukrajině apod. uvažuje o oddálení okamžiku ukončení uhelných elektráren, no počkáme si na konečný výstup z komise všech komisí..prý bude o tom jednat, a prý se vrátíme k dlouhodobým smlouvám na plyn.. jsem myslel, že ho chtějí ukončit..:cool:

273
# 23.02.2022, 21:49

palma
Myslím, že to znamená ohrožení cílů EU ohledně uhlíkové neutrality, všichni počítali s plynem jako přechodným zdrojem, ale nyní bude možná mnohem dražší, než se čekalo kvůli reakci Ruska na sankce, už jen odklad bude znamenat nemožnost dodržení proklamovaných klimatických cílů, i když to možná bude chtít někdo podávat jinak, ale nemyslím si, že by to byla vysloveně negativní záležitost, spíš naopak bude potřeba hledat jiné alternativy, takže snaha o inovace bude o to větší. Evropa dostane lekci z neřešení konfliktů (bezpečnostní krize), tenhle nechala být od r. 2014, tak co se diví, stejné jako Krym, Podněstří, Gruzie = zase podcenění + pokračující energetická krize, kde každý pes (stát) jiná ves, to je přece jasná kravina, aspoň dojde k sjednocení postupů a strategií ve všech rovinách, což kvituji, nechává mě to ledové klidným, řešení klimatické změny je stejně v půdě a nejlepší investice je tahleta ve spolupráci s ekosystémovými inženýry, kteří tvoří armádu, kterou je taky potřeba krmit:
https://ekolist.cz/cz/publicistika/rozhovory/aby-p...

386
# 24.02.2022, 18:28

Yurri
Myslím, že ohledně současné podoby Green dealu je jasno.https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/green-deal... i na tom nejhorším, bych hledal nějaká positiva, ale to by se na tom muselo okamžitě začít makat, Ukrajina neukrajina..sednout a bez zelené ideologie, za účasti opravdových odborníků - praktiků se dohodnout.. Třeba i tenhle současný obrprůser může být k něčemu dobrý.. Docela obdivuju čuch Křetínskýho, nakoupil uhelný elektrárny "odsouzený k zániku" , a ejhle, asi to byl kšeft století..

273
# 24.02.2022, 20:35

palma
No kdyby došlo o nejhoršímu, tak továrny budou 1. cílem bombardování, určitě se mi líbí konečně ta akčnost západu a věnování se podstatným věcem, škoda, že funguje jen reaktivně nikoliv proaktivně. Moje snaha o částečnou potravinovou soběstačnost bude mít jenom další impuls k inovacím o určité trvanlivější druhy potravin, ještě má někdo pochybnosti ohledně mnou tolik kritizovaného zevlingu a neschopnosti vidět jasná rizika kolem sebe? Tu dekadentnost západu kritizuji už léta. Spíš mám obavy o možnost použití jaderného arsenálu, což Putin poslední dobou často zmiňuje a určitě po čerstvých zkušenostech můžeme s dost velkou pravděpodobností tvrdit, že neblafuje, preventivní demonstrace i takové síly je bohužel možná, šílenci holt páchají šílené činy, vítejte v nové realitě.

386
# 24.02.2022, 20:43

Yurri
Jsem, trochu ze srandy, nakoupil kilo sadebních topinamburů, že to vyzkouším, roste to všude a výživově více než dobré, už jsem je jedl a docela mi šmakovalo..škůdci na to nejdou, akorát divoká prasata, a ta nemají na záhon přístup..:D a trvanlivé je to až až, možno sklízet i v zimě..

273
# 24.02.2022, 21:19

palma
Včera jsem jich vylovil pár, v létě mega big rostlina a šušně hlízy, jako trvanlivost super, ale je to fakt takovej plevel, otestuju ty brambory v kombinaci s cukrovou kukuřicí a ještě dokoupím červenou řepu na skladování, k čemuž se hodí i cibule+česnek+celer+šedé hokkaido, rajčata a okurky a bobuloviny spíš na zavařování na celý rok, testnu trvalku pórek zelenomodrý Grex, sněžný cukrový hrášek, je toho strašně moc a pořád mě něco a někdo strašně zdržuje a brzdí, roubování, víno, králíky a ryby nechám na tátovi, dobře se doplňujeme, ale fyzická pomoc by se hodila, třeba se někdo z těch brzkých cca. 5 milionů válečných uprchlíků najde, s tím počítám, dal by se obnovit silvopastorální systém jako kdysi, ale už by to bylo pro trvalé obývání.

379
# 24.02.2022, 21:27

palma
Na to bacha, šíří se to po zahradě kosmickou rychlostí...:D
Já je tu měl, ale moc mi to nechutnalo a všechny jsem je už dal ze zahrady pryč...

386
# 24.02.2022, 21:33

swan1
Jasně, mám na to připravené takové "oddělení"..(zapuštěné dlaždice 50x50 cm do země na vejšku), měl jsem tam bambus, ale umřel...:(

273
# 25.02.2022, 16:43

Jinak kupodivu mohou být vítězem jádro a OZE, na uhlí prý nejde sázet dlouho, s čímž souhlasím, každá krize je příležitost a když jde utnout Rusáky, jsem zásadně pro:
https://www.respekt.cz/rozhovor/bartuska-bude-to-b...

Bohužel na jádro nebude třeba u Dukovan dostatek vody, už nyní byly srážky kolem 100 mm za půl roku, proč myslíte, že to tak sleduju:
https://fzone.cz/clanky/zmeny-klimatu-mohou-mit-ne...

# 01.03.2022, 10:56

únor - březen 2022 Austrálie, bouře, přívalové deště, záplavy

273
# 02.03.2022, 13:48

Tohle je přesně co říkám, nevyhovuje nám to, stojí to moc peněz a tak to budeme ignorovat a ono se to nějak vyřeší, tvl., přesně tohle je příčinou všech průšvihů, i současné UKR, kdy si v Rusku nechají vyrůst jasného magora agenta KGB, který už pár let zpátky veřejně deklaroval, že západ promění v prach a jehož úroveň se blíží severokorejskému diktátorovi, jehož jméno nechci vyslovovat, protože za to nestojí.
https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-koment...

386
# 02.03.2022, 14:10

Yurri
No, on si s ním může podat ruku leckdo v EU, když jsem si toto početl, akorát jsem zvedl oči v sloup.. je pravdou, že je v současnosti greendeal upozaděn, ovšem "díky" tomu, kohož jméno taky nemusím vyslovovat, bude co nevidět předsunut na čelní místo, bude nutno ho přepracovat, a bude dražší, než se zdálo, díky nutným větším investicím, větší inflaci, a s tím i větším odporem občanů EU, až to na ně dopadne..Ale jedno mne těší, odpadají už ty weby, které jsem, pravda, dvakrát v odkazech použil, nicméně mne těší, že ta smršť kravin mizí...

273
# 02.03.2022, 15:51

palma
Nemáme čas zdržovat se nějakými pomýlenými představami diktátorů min. století a největší zbytečnost ze všeho je zbrojení, takhle se dál prostě neposuneme a pořád nás v řešení klimatické změny bude něco brzdit, stejně to skončí vyhrožováním použití jaderných zbraní a pak je vlastně všechno zbytečný, jak může bejt vůbec někdo tak vypatlanej, vždyť z Ruska bude za chvíli bažina a nebo hořící a doutnající hrabanka, ať tohle řeší nebo jim veškeré zisky z prodeje ropy a plynu budou v budoucnu k ničemu, protože nepokryjí náklady na řešení následků GO a zanechá to spálenou zemi a ani nemusí být žádné bombardování. Jenže to těm politikům myslícím na sebe holt vůbec nedochází.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.