Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Slunečno, maxima až u 20 °C

Diskuse o počasí Globální oteplování

272
# 13.01.2022, 21:46

Tady máte důsledky tání permafrostu, které nejsou v modelech ani pořádně zahrnuty a nastanou, i když se nám podaří zastavit globální oteplovaní, což samozřejmě zatím ani náhodou nehrozí.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-taji...

Adi
Avatar
0
# 13.01.2022, 22:54

Yurri -
Za nedostatek energie v Evropě opravdu nemůže Putin :) To je dezinformace naopak z druhé strany. On toho jen využívá, to nelze popřít, nicméně je doloženo, že všechny nasmlouvané dodávky plynu Rusko plní. Že evropské státy potažmo EU neobjednaly více ...
Zlí jazykové tvrdí, že na nějakém dealu se domluvil Putin s Bidenem, škádlení okolo Ukrajiny navýšení ceny napomáhá. Tak se Američanům vyplatí dovážet do Evropy jinak neprodejný zkapalněný plyn a Putin rejžuje na svých trubkách.
Za vysokou cenu rovněž mohou průtahy z německé strany stran Nord strreamu II. V případě jeho plného zprovoznění by cena plynu musela jít zákonitě dolů.
V celé šíři problému Green deal je pravou příčinou i podstatou. Zbytek jsou přidružené vlivy, Jenže ty se letos sečetly a GD je pomyslnou černou labutí. Vloni málo foukalo i svítilo a tak vznikla větší poptávka po konvenčních zdrojích energie. Takže občasné zdroje energie (OZE) svými výkyvy pomohly k větší spotřebě uhlí a plynu, což mělo za následek nedostatečné naplnění zásobníků před další zimou.
Jelikož Němci jsou pitomci, tak zároveň podle plánu,, (ne že by plán modifikovali či rovnou zrušili) pokračují ve vypínání jaderek, což zároveň znamená, že vyrobené elektřiny (mimochodem čisté bez emisí polétavého prachu, SOx, NOx a bez produkce neškodného CO2) je méně, což opět zvýšuje tlak na spotřebu plynu a elektrárenského uhlí.
Někteří zelení se dokonce v této zemi nechali slyšet, že i protěžování fofrnící jsou fuj. (tohle nerozporuji, ovšem z jiných příčin :) )Takže z čeho chtějí dělat mlno, tedy elektřinu, mně není zcela jasné, leda dovážet z východních kolonií a Francie a tvařit se pokrytecky strašně zeleně.
Jedině jaderná energetika je schopna dodat dostatečné množství bezemisní elektřiny, bez polétavých binců, oxidu síry či dusíku, včetně sodovkového plynu. Kdyby tytéž prosdtředky, které se dennodenně a pořád nalívají do občasných zdrojů energie se přelily do býstavby nových reaktorů, dávno mohou naše hnědiuhelné elektrárny být rovnou vypnuty, nebo jet v částečném, záložním režimu.
Jinak zdravím všechny, jsem tu nový, ořeji všem poklidný večer

A.

386
# 13.01.2022, 23:26

Adi
No, já jsem tu už několikrát předkládal informace "od zdroje" jelikož mám dlouholetého kamaráda na dalekém severu v lokalitě Tajmyr.. provádí tam práce okolo geologie a navazujících činností, mapování atd, právě v jeho lokalitě ( a můžu to uvést, nic tajného ani v Rusku to není) minulý rok objevili ložiska plynu minimálně v dvojnásobném rozsahu jak na kus vzdáleném Jamalu.. zatím je to v zemi, nikdo to nemíní těžit, jinde je toho taky dost.
Ale proč to nebudou těžit.. no říkal, že obecně považují jadernou energii za lepší, prý i v mrazech funguje lépe, nemusí se vést surovina trubkama, jediný zdroj nahradí x plynových, a z plynu se pak dají dělat hnojiva a pod. což komentoval dále tak, že s nejmenovanou firmou z Německa (BASF) plánují velké továrny na hnojiva, neb je to lepší kšeft jak plyn..čili, oni si poradí, a my ostrouháme..ohledně větrníků jsem skeptik už dlouho, co s tím, až to doslouží, soláry mají i nové technologie, nejen ty panely, takže tam kde to jde ano, což jsou asi pouště někde v Africe nejlépe, plus na všech skladech a domech, to by něco mohlo dát.. ovšem kardinální otázkou zůstává skladování elektřiny, plus u solárů to, že když to bude všude na těch střechách.. a třeba nasněží, kdo to bude čistit a ometat. aby to i v zimě fungovalo? Letošní zima sice sněhem neoplývá, ale slunečním svitem taky až tak ne, no, a pokud nechceme Jádro, plyn, uhlí, částečně ani větrníky.. co nám teda zbývá? Teplo budeme dělat taky z elektřiny a asi je blbost vyrobit se strátama vodík a z něj pak přes zařízení generovat elektřinu...Z Rusů bych vlky nedělal, prostě chtějí vydělat a EU je chce očurat, tak se někde musí najít průsečík, nebo holt plyn poteče jinam, iluze si nedělám.
p.s. třeba nám nějakou energii ušetří to prokleté GO..:D

# 14.01.2022, 00:00

Stavba dalších elektráren je kontraproduktivní,
je potřeba podstatně snížit obrovskou spotřebu.
Času není nazbyt.

Adi
Avatar
0
# 14.01.2022, 00:36

palma
Naprosto souhlasím

Jen dodám, že z téhož místa se buduje plynovod "Síla Sibiře" směr Čína.
Takže pokud neskončí průtahy okolo NSII, tak je velmi pravděpodobné, že Evropa bude i nadále čelit nedostatku plynu. Plyn poteče jinam a Číňané schlamstnou jakékoliv množství.
Máš taky pravdu v tom, že Rusové JE považují k výrobě energie jako lepší.
Koneckonců jsou schopni jako jedni z mála produkovat/vyrábět ve velkém energetické celky, založené na jádru. Člověk nemusí být žádný rusofil, tohle je dohledatelné na veřejných zdrojích, tedy i které zrovna Rusku třeba nepřejí. A těch je u nás většina.
Takže pokud u nás nepostaví další JE, tak opravdu problém bude. A velký, neboť kvůli taxomomii nebude možné využívat uhlí, leda tak do určotého data, stejné je to s plynem. OZE nás nespasí. Úsměvné je, nebo spíše k pláči, že i jaderná energie je pouze vzata na milost a to jen dočasně, tuším do roku 40 nebo 45?. Ono se to zdá být dlouho, nicméně známe tempo výstavby kvůli ybrokracii, průtahům okolo bezpečnosti, ekologie, úložišť i financování. Zde stačí, že dva tendry byly u nás z politických důvodu odstřeleny, jeden dokonce rovnou s Nečasovou vládou :D, takže jsem krajně skeptický, zda se to u nás povede souběžně s enormními náklady na OZE.
Tož toliko

Adi
Avatar
0
# 14.01.2022, 00:50

ACEOF ACES
Je nutností, naopak je kontraporoduktivní je vypínat elektrárenské bloky, aniž by byla smysluplná a ekologická náhrada. Paradoxem je, že úspory generují ... větší spotřebu energie. On je na to dokonce technický termín.
Jednoduše. Klasická žárovka brala dejme tomu 75 wattů, jedna ledka bere třeba 11 při obdobné svítivosti. To vede k většímu počtu žárovek, svítidel - no nesviť, když je to tak levné/málo žere. Ve výsledku je spotřeba jen o něco málo menší, nebo dokonce stejná, než při klasice. Uvažujme dále. Máme více telefonů, často více televizí, laptopy či tablety, zkrátka více spotřebičů na domácnost, jednotlivé kusy sice berou méně, než v minulosti, jenže v součtu spotřeba je větší, než předtím, nehledě na to, že v minulosti některá elektronika neexistovala vůbec. Kdysi stačila jedna lednička a občas večer jedna televize, eventuálně rádio. Sem tam automatická pračka či vysavač, to bylo v podstatě vše. Nyní i kotle na tuhá paliva jsou na elektřinu, páč oběhová čerpadla či řídicí elektronika, nebavím se o kotlech plynových či dokonce tepelných čerpadlech. Na elektřinu je prakticky všechna zahradní technika, pokud ovšem nejsou k mání sekačky či pily na benzín.
Takže prostor je snížení spotřeby zde sice je, ovšem není tak velký, jak by se mohlo na první pohled zdát.

386
# 14.01.2022, 08:31

ludvicek
Jo, i to se může stát.. pěkné čtení.. no a my se můžeme připravit na evidentní další růst cen energií, protože ty náklady na Green deal někdo zaplatit musí, no a kdo, no ten, co si koupí finální produkt.. tady ten pán ví, co říká.. akorát je to zas placená sekce, nicméně je tam jasně řečeno, jaký bič na nás má nachystána EU, se pos...e..https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/taxonomie-eu...

272
# 14.01.2022, 08:41

Adi
Vy jste tady asi novej, doporučuji tento říjnovej článek, už jsem to tu sdílel, je tam shrnuto leccos, Rusko má na ceny vliv dle výše zmíněných článků a spousta zemí je na jeho dodávkách závislá ze 100% a na jádro už je pozdě a stejně bude tolerováno jen přechodně jako plyn, už jsme se o tom tady dost bavili.

https://hlidacipes.org/ceny-elektriny-a-plynu-leti...

https://ekonomickydenik.cz/blog/proc-rostou-ceny-e...

Nám teď nepomůže ani kdyby jsme měli blok už hotovej, budeme jenom vyvážet levně vyrobenou energii a dovážet německé ceny z burzy, pro obyvatelstvo naprosto k ničemu, jádro je emisní nejméně, ale bezemisní vůbec není a pokud toxické vyhořelé palivo bereme jakože nic, tak tady někdo lže a je to absolutně v rozporu s mými hodnotami, naprosto nepřijatelné bez debat, vyřešit to utěsněným kontejnerem je fakt výsměch, vůbec se nedivím, že je to pro většinu států EU nepřijatelné a jsme v totální menšině, ale neschopnost EU tohle koncepčně řešit je do očí bijící (mělo bejt tak před 10 lety).

Ve světle toho permafrostu je to ale všechno úplně jedno, GO bude pokračovat, i kdyby byly emise odteď 0 klidně desítky let, pomalé omezování emisí kdesi v Evropě tomu moc nezabrání, když to vykompenzuje zbytek světa, určitě je potřeba se připravit na vysoký emisní scénář + připočíst efekty zpětné vazby, vyjdou vám celkem pesimistická čísla, která jsem tady párkrát zmiňoval, střední Evropa je úplně jasná.

109
# 14.01.2022, 08:46

palma
Nejhorší je, když člověk vidí ty svoje ratolesti... Já jsem dospíval v optimistické době, kdy se národ připravoval na vstup do NATO a posléze EU. Všecko se nějak transformovalo, kvasilo, elektrárny se odsířily, vojáci CCCP se vrátili domů, počítače získávaly na rychlosti, zkrátka měnilo se všecko (dost často s krutými porodními bolestmi, pravda). Ale celkově ta vize silné Evropy a prosperity tu byla.
Nějak ale nevím, co moje už vlastně pomalu dospívající děti můžou mít za vizi dnes? 59 genderů, multikulti Evropu a energii na příděl? Oni se s tím samozřejmě nějak poperou, jako jsme se museli poprat my s tím, že jsme dojeli po revoluci na západ a měli jsme kapesné tak akorát na jedno menu v Mekáči. Ale ty vyhlídky jsme my měli prostě lepší, si myslím.

386
# 14.01.2022, 08:52

Yurri
Jen ještě jedna věc z praxe nedávné, chtěl jsem si dát, protože jsem měl dost dobrou možnost, soláry na střechu na chalupě, dostatečné batriové úložiště, dostatečný výkon solárů a řešilo by mi to odvlhčování spodku a temperování na nezámrz, pokud bych tam nebyl, lednici apod. No, projekt dobrý, povolení dobrý... a pak se zjevil památkář a všecho šlo dopr...e, páč původní budova panství je až někdy z konce 17. století.. a to měly být soláry ne na té střeše budovy, ale vedle na stodole, prý by to kazilo vzhled (i když by to nikdo neviděl, neb je to směrem do dvora). Takže tak. hlavně, že ty úředníky máme a platíme. Takže jsem se nasral a budu tam nadále topit dřevem a občas tím uhlím... protože s tepelným čerpadlem jsem dopadl obdobně.
A takovéto řešení nabízí konkrétní dodavatel elektřiny, zatím pouze v Angli ale nebojím se toho, že by to do ČR taky nedorazilo..https://www.lidovky.cz/byznys/velka-britanie-zdraz...

272
# 14.01.2022, 09:43

palma
On ten nadpis je ale zavádějící, ten ředitel EGÚ jasně říká, že veškerým inovacím i dekarbonizaci fandí, spalování paliv vykopaných ze země nebo z moře se dokážeme během 21. století zbavit, ale že do 20 let nahradit vše obnovitelnými zdroji prostě nepůjde, takže cíl je správný, jen cesta je příliš rychlá, ale to se přece bude upravovat, každých 5 let tuším, strategie se mohou a budou měnit a termíny posouvat, stejně jako u odstavení reaktorů u Dukovan, ty už měly za chvíli končit. Z hlediska zastavení GO je to ale jen důkaz toho, že se to nepodaří, prostě už bude pozdě, bod zvratu se překročí a pak můžeme být s emisemi klidně v mínusu a ničemu to nepomůže. Je to jako s pandemií, jak promeškáte 14 dní vzestupu, tak pak se v tom plácáte měsíce, na dvojnásobné úmrtnosti, než by bylo nutné, takhle setrvačností funguje i atmosféra.

# 14.01.2022, 11:45

Snížení spotřeby ve 40.letech 20.století a v roce 2020, především v jeho 1.polovině, se asi za rok projevilo na průměrné globální teplotě, snížením rychlosti oteplování. Od poloviny roku 2020 spotřeba opět stoupá a ničivé jevy nabírají na síle a četnosti, lze to sledovat v reálném čase (viz příspěvky).

Kdyby teď, v roce 2022, lidstvo snížilo svojí obrovskou spotřebu jako v 1.polovině 2020, pak by do konce roku 2028 průměrná globální teplota klesla o 0,1°C v pětiletém průměru. Klesla by síla a četnost ničivých jevů a teplotních anomálií, nyní stoupá.

33
# 15.01.2022, 18:51

ACEOF ACES Jak vis ze by globalni teplota klesla o 0.1?

272
# 15.01.2022, 20:37

Ai-kun
Mrkněte na ten graf emisí CO2 z fosilních paliv, nepotřebujeme pokles o pár procent, potřebujeme okamžitou 0 a i tak jsme desítky let s teplotou jasní, protože ta energie je naakumulovaná v oceánech, tuším 330x roční spotřeba elektřiny dnešního celého světa. Proto to nedáme ani náhodou.
https://a2larm.cz/2021/04/zmirnil-covid-globalni-o...

33
# 15.01.2022, 21:51

Yurri Jo, velka cast financi urcena na boj proti klimatu by se spis mela presmerovat do prizpusobovani se zmenam.
Za 2 roky se zjisti, ze emise jsou vyssi nez pred covidem a co pak.. natiskne a nalije se vic penez na neco co nefungovalo?

# 15.01.2022, 21:55

Jak jsem napsal, já vycházím z dat ze 40.let 20.století a z 1.poloviny roku 2020 a 2021.

----------
12.01.2022 Brazílie, rozsáhlé povodně
13.01.2022 Austrálie až 50°C, dosažen rekord

33
# 15.01.2022, 22:06

ACEOF ACES Takze 3. svetova valka by nas mohla ochladit? No asi jo, vzhledem k soucasny vyzbroji sveta..
Nebo treba pandemie kazdy 2 roky.

Ale napadlo te, ze to ochlazeni v dany dobe nemuselo tolik souviset s aktualnimi emisemi CO2, a byt v dusledku jinych faktoru?

# 15.01.2022, 22:34

Je potřeba se přizpůsobit, tj. co nejdříve podstatně snížit svojí obrovskou spotřebu, to by zpomalilo rychlost změny globálního klimatu a zmírnilo její sílící ničivé projevy.
Když to neuděláme samy, tak to zařídí planeta a bude to pro nás horší.
Na potomky to už nepřehodíme, tohle zažijeme i my.

Času není nazbyt, ale ještě zatím není pozdě.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.