Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: V jihovýchodní polovině postupně srážky, zítra budou na východě i vydatnější

Diskuse o počasí Tornáda v Eúrope

15
# 09.03.2008, 21:34

jelo15
i ked co..kedy dchadzate stade?

Anonymní
Avatar
# 09.03.2008, 21:36

puma979
weather

boze zajtra skola ja uz idem cawte

# 09.03.2008, 21:42

Na Moravě je takzvaná tornádová alej, kde se tvoří tornáda o něco častěji než jinde. A že se tornáda tvoří v nížině, tak to taky není tak úplně pravda, i když větší pravděpodobnost je skutečně v nížinách. Prostudujte si nějaké materiály o tornádech, než budete dělat nějaké závěry. Gratuluju, že v Košicích vzrostla šance na vznik tornáda 1 % na 1,5 %(spíš je ještě nižší). Zjisti si, kdy v historii něco podobného zasáhlo Váš kraj, podle toho můžeš usoudit jaká je pravděpodobnost vzniku tornáda.

15
# 09.03.2008, 21:46

Anonymní
caw

Anonymní
Avatar
# 15.03.2008, 22:23

V ČR se každoročně vyskytne 10 až 20 tornád většinou slabších mohou být i silné.Díky globálnímu oteplování které už pravděpodobně začalo bude jejich počet růst a v roce 2060 jich může být dvojnásobek tedy až 40.Rovněž vzroste počet bouřek táké možná na dvojnásobek oproti nynějšku.

Anonymní
Avatar
# 20.03.2008, 12:08

fuj tornado........ja ho zahvejem........:cool:

Anonymní
Avatar
# 20.03.2008, 22:16

:snih: :prsi: :)

Anonymní
Avatar
# 21.03.2008, 21:25

V roce 2005 se u nás v Dubňanech v létě vyskytlo menší tornádo den ten si přesně nepamatuji ale bylo to v měsíci červnu kdy se vytvořila místní bouřka z tepla.Já jsem viděl jen výběžek z mraku směrem dolů a byla normální bouřka se silným deštěm.Asi za 2 dny poté jsem viděl v dubňanské kabelové televizi že se na dolním konci města přehnalo menší tornádo škody byly pouze minimální zlomilo pár stromů.:blesk: :D

Anonymní
Avatar
# 08.04.2008, 20:48

Ludia... Mna tornada zaujimaju az na tolko, ze ich vyhladavam. Bohuzial som nemal moznost vidiet tu na Slovensku ziadne no jedno som videl niekde asi 15 km od mesta Bibione v Taliansku. Ked mal prist orkan Emma hned som sa kontaktoval s "niekym" a vyrazili sme. Moja vybava:
Mapa, PC s pripojenim k netu/radiolokatoru zo stranok SHMU/detekcie bleskov CHMU, fotak a to je asi setko... A este anemometer...

Anonymní
Avatar
# 08.04.2008, 20:53

"je to nepravdepodobne ze sa vyskytne a aj ked sa vyskytne tak intenzita nebude nad F2"
__________________________________________________ ___________


UPLNA BLBOST!!!!!
Je mala pravdepodobnost ze sa vyskytne silnejsie, ale napr. v Ceskej rep. uz bolo niekolko tornad o sile F3/F4 a je predsa nejake to percento pravdepotobnosti ze sa taka F3 vyskytne aj u nas. Staci jedno take horuce a vlhke leto + studeny front + strih vetra, vytvory sa tornadicka supercela a uz to ide. V CZ sa jedna vytvorila a spustila 6 tornad z toho 1 o sile F3 a druhe F3/F4... Tornadova alej v Europe sa z roka na rok zvecuje a iste zaplni aj Slovensko... Takze netreba to v ziadnom pripade podcenovat.

Anonymní
Avatar
# 24.04.2008, 14:56

To ze by sa tu nemali vyskytovat tornada zo silou vecsou nez F2 pochybujem ale F2 neni nijak slabe. Ja osobne som uz vydel niekolko tornat respektive iba lievikov bez dotyku zeme. A to bolo to stastie pretoze ma fascinuju tornada ale vydet ho ako nici domy atd. ma as tak nepritahuje hlavne ked si predstavim ze to tornado znici ten nas. Presnejsie som uz vydel 3 tornada, ktore som zazrel za minuli a tento rok. Ja mam 15rokov a tri tornada za dva roky je dost. Hlavne v tom, ze som v blizkosti Nitri presnejsie v Risnovciach. Minuli rok som vydel tornado dost blizko vydel som krasne hladky biely chobot, ktory na oblohe zotrval asi 12 minut podla velkosti to mohlo byt tornado F1. Bolo to na hody takze to vydela aj moja cela rodina. Bolo to minuli rok asi v strede maja. Dalsie tornado som vydel pri obrovskej burke ked padali krupi ktore mali v priemere 3-4cm dost velke. To tornado som vydel ako postupuje dost velkou rychlostou k zemi ale tiez sa rychlo rozpadavalo bolo dost cierne a dost hrube mohla to byt asi vecsia F2 toto tornado bolo na oblohe asi 1 minutu a asi v juny. To tretie bolo nedavno 18.4. som vydel mammu z neba, ktora zvycajne predpoveda silnu burku spojenu s tornadom bolo to v piatok a tornado bolo v utorok 22.4 dnes je 24.4. Takze pred dvoma dnami som vydel velke mracno a z neho sa odvyjala mini supercela podla odhadu bola niekde medzi Trnavou a Hlohovcom z nej sa zacalo vytvarat tornado. Skoda ze som si to nenafotil. Tornado stale klesalo a ukladalo sa v podobe mracien takze bolo stale blizsie pri zemi. strasne dlho to trvalo asi 30 min. potom sa to zastavilo a tornado myzlo no o asi 20 minut neskor sa zacalo tvorit zase, ale tentoraz iba 3 min. No a to su moje zachytene tornada behom dvoch rokov. Ak nejaky dotas tak sa opytajte.

Anonymní
Avatar
# 24.04.2008, 16:04

troska sa venuj gramatike :D

Anonymní
Avatar
# 24.04.2008, 16:04

:snih: :)

Anonymní
Avatar
# 26.04.2008, 17:55

tu o gramatiku ani nejde.

Anonymní
Avatar
# 25.06.2008, 20:41

Tornada sa uz uplne bezne aj v nasich zemepisnych sirkach. A dokonca aj na horach. Naprilad v Malej Fatre jedno bolo a potom v Novej Vsi pri Vysokych Tatrach. Takze nadmorska vyska nemusi rozhodovat. A maximum u nas moze byt F2 ? V obci Litovel pri Brne sa prehnalo tornado o sile F3 kde povalalo aj tehlove mury a bolo to asi 5-6 rokov dozadu. Donedavna boli aj z dialnice vidiet asi v polke povykrucane topole. To tornado preslo totiz aj cez dialnicu. Takze sa tu moc neutesujte :)

iwa
Avatar
0
# 07.07.2008, 13:25

aj u nas na slovensku konkretne na vychode slovenska som videla silnu burku ktora vizerala strasne ale ze bi len to skora sa schilovalo aj k tornadu ale nastastie sa nic nedialo .

Anonymní
Avatar
# 26.07.2008, 17:05

unas v novich zamkoch je slnecno:slunce: :slunce:

# 28.07.2008, 14:06

no zažila som tornado ...mm.dokonca tri (mensie) vzdialene od seba niekolko metrov to more doslova vycucavalo a co by sa stalo keby sa spojili ...kalabria taliansko -odvtedy ma lakaju tornada este viac..

# 28.07.2008, 14:08

keby cel niekto vidiet fotky .... icq"403-594-535

Anonymní
Avatar
# 28.07.2008, 14:13

mrs_kik
Pošli to na tornada.cz

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.