Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Po studeném ránu odpoledne citelně tepleji, další oteplení přinese víkend

Diskuse o počasí Kam vymizelo západní proudění během léta?

42
# 28.07.2022, 10:13

Je to starší článek, ale pěkně to vystihuje tu změnu:

https://liberecky.denik.cz/zpravy_region/sucho-tra...

Liberecký kraj – Jizerské hory jsou stále místem s nejvyššími průměrnými srážkami. Dešťů ale ubývá.

Je to skutečně nejsrážkovější místo v Česku,“ říká směrem k Bílému Potoku mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu Petr Dvořák. „Obec leží na návětrné straně hor, takže při západním proudění, které toto období roku provází, srážky spadnou právě tam,“ vysvětluje.

42
# 28.07.2022, 10:16

NA MEDARDA UŽ NENÍ SPOLEHNUTÍ
Nejvíce srážek by mělo obvykle spadnout během června, na který se vztahuje známá pranostika o Medardovi. „Jde o období, které zpravidla přináší chladnější proudění vzduchu od západu, i když samozřejmě nejde o celých 40 dní v celku. V posledních letech, možná i desetiletích, jsou ovšem tyto klasické medardovské cirkulace stále méně četné,“ dodává meteorolog.


To nepotřebuje komentář...

A přesně poslední roky to dávají za pravdu...

PS: Takže jsem měl celou dobu pravdu, ale bavit se se zdejšími popírači je těžký no a když pak někdo napíše, že západní proudění přináší vedra, tak je to konec. Vždycky doufám, že v diskuzi zvítězí zdravý rozum, ale bohužel kolikrát ne. Přitom ta změna je jasně vidět, potom fakt nechápu, proč to někdo popírá. Jde jenom o hloupou snahu to popřít, protože to píše aura. Kdyby to napsal někdo jiný, tak pohoda...

Sypu si teď možná popel na hlavu, ale taková je realita. Předsudky vítězí nad pravdou a diskuzí. Jde o to jenom popřít něčí názor jenom proto, že se mi ten člověk nelíbí...

378
# 28.07.2022, 10:53

Aidamko1
palma
ludvicek

Pánové, to je balzám prostě, ten váš normální, rozumný pohled, relevantní a realistický...Radost diskutovat.., ale i s dalšími tady, samozřejmě..
aura
Ten tvůj styl je pořád o tom samým..
Něco se ti urodí v hlavě a bez hlubší analýzy sem pak napereš všechno co kde najdeš, co zdánlivě podporuje tvoje vize.., tvrzení..
Je to vážně divné a furt dokola, nepoctivé a zavádějící, nandat sem Xkrát A a úplně vynechávat těch X- B...
Divnej styl a diskuze na PRD...
Dáš sem července 2019 a 2020, ale úplně opomenes 2018, 2021..
Nakonec zjistíš, že to prostě není žádná dlouhá řada, ani A ani B..
Jsou to jen výkyvy, kratší či delší, ale výkyvy...

42
# 28.07.2022, 11:34

swan1
Wtf :D Teď jsem jasně dosvědčil, že západní proudění v létě výrazně ubývá a tvoje reakce je, že se do mě začneš zase strefovat a ostatní pochválíš. OK :D Tebe asi málo chválili ne? :D

Já se v zakládajícím příspěvku ani neptal jestli je to pravda, ale proč tomu tak je. A že se to děje je očividné. Diskuzi jste zkazili Vy někteří tím popíráním, hlavně ty. Díky, chtěl jsem se bavit o příčině.

ota
Avatar
2132
# 28.07.2022, 11:36

aura_33
Západní proudění opravdu nikam nemizí, jen je v průměru o něco sušší, čím to je se vám snažilo vysvětlit už x uživatelů. Evidentně to ovšem opět nemělo žádný smysl...

42
# 28.07.2022, 11:40

ota
Hahaha bejku a co ty úryvky z článku se slovy meteorologa. Četl jsi to vůbec? Máš chybu v prohlížeči snad?

378
# 28.07.2022, 12:20

aura_33
No příčiny tvých vizí, to je otázka úplně někam jinam... myslím..
Žádné strefovani, je to jen konstatování, zdaleka ne jen moje, jak sis tu jistě přečetl , ohledně tvého stylu..
Cokoli sem hodíš a narazíš na nesouhlas, oponenturu, protiargumenty, cítíš se napadený, zneuznaný, uražený a všichni ti oponenti nic nevidí a neslyší...
Být tebou bych se zamyslel, proč jsi v tom tak často sám...
Tak ať se daří a pekny den přeji..

ota
Avatar
2132
# 28.07.2022, 12:29

aura_33
Ano a o absenci západního proudění nepíše vůbec nic, jen o úbytku srážek v medardovském období. Problém je ten, že při západním proudění jsou často výrazně víc vysunuté výše k severu, níže chodí severnější drahou a tady tak prší méně, díky vyšším teplotám jsou navíc srážky častěji konvektivního charakteru a tam jaksi nefunguje návětří. Mimochodem, tyhle podivně příspěvky jsou tu nějak často a stále od stejného uživatele, možná by se to chtělo zamyslet, kde je problém. A vážně bych nerad pokračoval v osolovování typu bejku, co to jako je ? U nás na Moravě známe jen býky. A myslím že si ani netykáme, takže se to chce dát do klidu...

42
# 28.07.2022, 12:37

swan1
ota
OK fakt vtipný :D. Jde o to, že jsem založil vlastní téma a Vy tu jedete nonstop off topic. Mám z toho být nadšený?

Název tématu: Kam vymizelo západní proudění během léta?

Odpovědi jsou zcela neuspokojivé, místo rozumné odpovědi tu řešíte mě. Tak kde je chyba...

A to nemluvím o tom, že popíráte jasné fakta o výrazném úbytku západního proudění v létě. Takže bohužel do mého tématu se sešla sorta lidí, co vůbec nechtějí dát žádnou odpověď a vysvětlení, ale místo toho mě začnou řešit. Vážně ideální...

Člověk má psát příspěvky do diskuze tam, kde je platný. Vy děláte přesný opak...

378
# 28.07.2022, 12:58

aura_33
Tebe těžko uspokojit...:D
Založis téma o podle tebe problému, ale vůbec nedáváš nesouhlas a oponenturu...
Topic názorů v příspěvcích tu máš dost, včetně mých, ale ty té neuspokojují, čekáš na ty souhlasné s tebou, jelikož evidentně jenom ty, nejsou off topic...
Někdy je s tebou sranda, jindy zoufalost..
Užívej další vlastní ,, téma,, o další domnělé katastrofě, tentokrát zmizení Atlantiku z Evropy..:D:cool:

42
# 28.07.2022, 13:06

swan1
Když tu se mnou někdo nesouhlasí, tak jsou to většinou ti stejní lidé. Tomu se říká zasedlost na někom. Chceš je vyjmenovat?

swan1
ota
palma
Aidamko1
A přidal se Czechia

A ani si nikdy neodpustíte osobní narážky, útoky apod.

Chytřejší buď odpoví na otázku nebo se nevyjádří, Vy tu jedete cosi špatného celou dobu...

Mrzí mě, že se pak musím bavit s takovými nepříjemnými lidmi jako jste Vy.

378
# 28.07.2022, 13:15

aura_33
Jj, všichni jsou tu špatní..To je jasný...:!!:
Přesně ti lidé, které jsi tu vypsal , přesně oni u tebe neuspějí, tedy té neuspokojí, z jakoukoli vyargumentovanou, sebelepší, rozumnou odpovědi.., názorem, Už dopředu zcela ztraceno..
Ta příčina ale není v nich...

42
# 28.07.2022, 13:21

swan1
Tak promiň, ale jako zakladatel tématu, kdy pokládám otázku mám určité právo na nějakou "moderaci" a určitý požadavek na nějakou srozumitelnou odpověď.

Místo toho se mi tu sešla opět ta stejná banda, které vůbec nejde o nic dobrého a už vůbec ne o odpověď. Jenom hledat chyby a vše zpochybňovat, popírat...

To Vy umíte. Plus když mě začněte řešit, dílo je dokonáno a obrázek o Vás je dokonán. Zdejší banda už se pozná...

378
# 28.07.2022, 13:28

aura_33
Moderace, tedy umění diskuse, kompromis, uznání protiargumentů, uznání vlastních omylů, to je věc, která ti zoufale nejde..
Všichni máme nějaké ego, bez debat..
Jenže ty jsi schopný u věcí, které ti na 100% evidentně nevychází, do poslední chvíle tvrdit, že vychází na 100%.., že jsou tak jak říkáš..
Co to je za moderaci?
Co to je za diskuzi?
Je to o ničem...

# 28.07.2022, 13:37

aura_33
A víte, že já se k těm "nepříjemným" lidem přidám? Západní proudění nikam nezmizelo, a jak už tu nademnou mnoho lidí psalo, je pouze vysunuté více k severu a fronty mají větší tendenci přecházet na sucho, v nějakém středu tlakové výše se rozhodně dlouhodobě nenacházíme, v 90 % postupuje vzduch nad ČR od JZ/Z/SZ. Pokud někdy výrazněji zaprší, tak je to zejména tím, že se nad naším územím začně vlnit studená fronta (která už ve výsledku pak není ani moc studená) a přinese lokálně vysoké úhrny srážek a jinam sucho.

Dalo by se ale určitě mluvit o úbytku vrstevnatých srážek z tlakových níží, což je nejvíce patrné na návětří některých hor (Jizerky, Jeseníky...) a také o úbytku vlhkého a chladnějšího atlantického proudění s velkým množstvím přeháněk a slabších bouřek. Letos se také snad ještě nevyskytovaly bouřky v nevýrazném tlakovém poli, také celkem překvapivý a pravdivý fakt, ty bývaly dříve hodně časté klidně i týden v kuse (červen/červenec 2009, květen/červen 2016)

73
# 28.07.2022, 13:58

Tak se mi zdá, že název neměl být "Kam vymizelo západní proudění během léta" na "Proč je západní proudění v létě trapné a jiné než dřív"

Jinak se mi zdá, že aura doteď nepochopit, že západní proudění NEROVNÁ se pouze srážkově významné studené fronty přicházející z Německa.

74
# 28.07.2022, 14:16

swan1
Je možné že je to tím že to jsou jen ty ocásky. Já to beru podle toho jak jsem začínal sledovat počasí tak 17 let zpět. Tak v počasí to bylo pořád přechod studené fronty a i přešla jedna linie odpoledne Čechy večer Morava a bylo a nijak jsem nezaznamenal slova že se bude vlnit v té době nebyly možnosti jake jsou teď ty modely na netu atd. Paměť už tak dlouho neslouží. Ale jak říkám nám vyhovuje toto prší tu mnohem víc i když letos to žádná sláva není. Super na ty deště jsou stromy teď jsem byl v lese na samotežbě a u borovice jsem si dal tu práci a pozoroval letokruhy měla nějakých 114let a krásně šel vidět nějaký průměrný přírůstek sem tam menší kdy bylo fakt sucho a skoro vždy po nějakých 15 letech přicházely 4-5let velkého přírůstku kdy bylo mokro fakt sucho bylo jen jednou dva roky po sobě jinak vždy jen jeden rok. Ale ke konci měla nějaké 4 roky slušný přírůstek pak dost rok suchá a 5 let krásný přírůstek to by sedělo to sucho na 2015 a že uschla asi před 2 roky to vypovídá že u nás prší více než dřív.

386
# 28.07.2022, 15:24

aura_33
Hmm, dle vás..někteří zkazil tu diskuzi popiranim…jen dotaz, berete to tu jako diskuzi, či jako Vámi uvedenou jasnou pravdu o které se nediskutuje… jen jako aby jsme tu vespolek věděli, jak to chápat..:cool:

386
# 28.07.2022, 15:30

swan1
Ještě k tomu jet streamů, Koukal jsem dozadu co to šlo, našel jsem nejdál 2017…a je fakt, ze jsme byli jako ČR více nad hlavním proudem, teď jsme prakticky v něm či pod nim, Ohledně srážek by mne zajímaly rozdíly na navetri KH v Německu, to by mi připadlo smerodatnejsi z hlediska západního proudění..

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.