Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Proměnlivé počasí s přeháňkami, v noci na zítřek naposledy mráz

Diskuse o počasí Jaké meteorologické modely jsou spolehlivé?

378
# 26.04.2021, 13:47

Aidamko1
No tak drzim palce, at to pod tu hlavičku vyjde!;-)
Jinak urcite se shodneme v tom, ze ČR jako celek je pro vsechny modely obrovsky složitej, orografickej oříšek.. Stabilně úspěšně predpovidat fungovani srazkovych stinu či navetri nasich pohranicnich, ale i nekterych vnitrozemskych pohoří, ale i predpovedi teplot pro tak orograficky rozmanite uzemi, je myslím v podstatě nemožné...

50
# 26.04.2021, 13:49

Aidamko1
Myslím, že je to jedno... ve výsledku stejně každý zkoukne Aladina, který dost nadhodnocuje, ale jinak má dobré zobrazení jelikož je stavěný přímo pro ČR.

Dobrá kvalita se dá najít v ICON-EU.

33
# 26.04.2021, 14:03

GFS teď dobře trefil ty chladné vlny. Jinak mám lepší zkušenosti s ECMWF a Aladinem.

168
# 26.04.2021, 14:09

aura33
Tak jak psal swan1 každé místo to má jinak. Pro mě například nadhodnocuje GFS a plno dalších modelů, ale není to pravidlem. Naopak Aladin to trefuje vždy celkem přesně.

Jako já si myslím, že pokud mají modely pravděpodobnost kolem 85%, tak to znamená že každý má své silné stránky v něčem jiném a proto se používá vícero kombinací.

ICON-EU jsem studoval a dle mého je téměř totožný s modelem ICON, ale to neznamená, že může být jinde lepší.

swan1
Ještě jednou díky a snad ano.

168
# 26.04.2021, 14:58

Miriam
Ano, v naší lokalitě to tak díky poloze vychází nejlépe. Je zajímavé, že právě zde vychází modelu Aladin nejvíce výstupů, tak jsem zvědav co bude dál, protože se dál a dál zlepšuje.

109
# 03.05.2021, 08:44

Posledních asi 10 dní sleduji týdenní výhledy těch hlavních modelů a mám takový pocit, že všechny modely rezignovaly na přesnější odhady v horizontu 4 a více dní. Pokud se třeba dnes, 3.5., zaměřím na sobotu 8. května (což je celkem za rohem), ještě včera tam byl letní den, dnes je tam rozpětí zhruba 3 - 16 °C. Nějaké oteplení zřejmě až po víkendu.
Schválně se podívám zítra, co tam bude.

Celkem vzato je ale takové modelování k ničemu.

Edit 4.5.: sobotní max. teplota snížena na 12°C, takže změna 4 stupně za den. Je to moc nebo málo?

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.