Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes už se objeví srážky a hlavně na západě přechodně chladněji

Diskuse o počasí Srážky v ČR

116
# 06.08.2014, 22:25

igor127
Bouřky rozděluji do tří kategorií. Zaprvé to jsou bouřky přímé, kdy přímo moji lokalitu přejde bouřka. Nemusí být ani s nebezpečnými doprovodnými jevy, stačí však, když poměrně dost prší (za určitých okolností stačí i středně silná intenzita) a další podmínkou je minimálně jeden hrom. Pak to jsou bouřky okrajové, opět musí být slyšet minimálně jeden hrom a taky musí spadnout alespoň jedna kapka, déšť však nesmí být silnější než středně silný a nesmí padat kroupy. Pokud jde okolo nějaká silná bouřka, je možné, že jsou z dálky slyšitelné nepřetržité hromy jako projev silné elektrické aktivity a nebo že tu fouká silný nárazový vítr. I tak bouřku ponechávám jako okrajovou. A třetím typem jsou bouřky vzdálené, za takovou bouřku považuji minimálně jeden hrom, který může být i tichý, ale musí být prokazatelně slyšitelný. Zároveň u nás v mém místě pozorování nesmí spadnout ani jedna kapka deště. Pak jsou ještě výjimky, kdy u nás prší, ale bouřkové jádro, ze kterého jsou slyšet hromy, je jinde a je oddělené od deště nad námi. I to je bouřka vzdálená. A pak jsou ještě bouřky, které nepočítám, to jsou bouřky, které zaznamenám mimo Brno. V takovém případě kontaktuji rodinu a kontroluji radar, a pokud se v daný den vyskytla bouřka i v Brně, beru den jako bouřkový. Můžu být i někde, kde se bouřka nevyskytne, zatímco se v Brně vyskytne, i to pak je bouřkový den. Je to sice celkem složité, ale doufám, že jsem to vysvětlil přehledně. ;-)

142
# 06.08.2014, 22:28

Ovar
Fík pěstujeme jako strom celoročně venku v zemi, a každý rok plodí sladké fíky, ale to jen od témy...
Jinak máte pravdu, hlavně letos je to celý jiný to počasí :(

116
# 06.08.2014, 22:29

igor127
Aha, příspěvek byl upraven, nevšiml jsem si. Ne, bouřka musí projít přímo Jundrovem, aby byla přímá. Pokud je v Modřicích přímá a tady trochu kape, je okrajová. Pokud je v Modřicích přímá a tady se nevyskytne nic, je vzdálená. Můžu ji ale třeba taky přeslechnout, například v noci když spím. A jinak, blýskavici jako bouřku neberu, musí být prostě prokazatelně slyšet minimálně jeden hrom, aby se zde jednalo o, byť vzdálenou, bouřku.

28
# 06.08.2014, 23:22

igor127
uničovák

Můžu vás poprosit o nějaký odkaz, který v textovém rozpoložení uvádí srážkové úhrny pro Olomouc za jednotlivé měsíce? Nemohu si vaše tvrzení nikde ověřit a opravdu se mi těmto údajům, z mého hlediska, nechce moc věřit. V archivu počasí zde na in-počasí navíc Olomouc ani není uveden a na stránkách ČHMÚ jsem také nic takového nenalezl. Naopak na stránkách městského klimatu je jasně uvedeno, že v posledních letech v teplém půlroce, je výskyt srážek přímo pro Olomouc, abnormálně podprůměrný a s tím já naprosto souhlasím.

293
# 07.08.2014, 02:21

Charlie
Mohl bych poprosit o fotku srážkoměru? Těch 1300 mm za rok je jako v Jizerských horách. Do sekce počasí u vás přispívá z Roudnice uživatel Ozuj a ten má rovněž srážkoměr, ale jemu součet neděle a pondělí vyšlo jen 25 mm a tobě dvojnásobek. On fotí ze sídliště na Bezděkově a ty jsi odkud? Škoda, že roudnická meteostanice neměří srážky, ale jen teplotu. Nevíš kdo ji provozuje a kde je tam umístěna? Díky za všechny odpovědi.

ota
Avatar
2119
# 07.08.2014, 10:34

Ta absence západního proudění je zjevná. U nás na střední Moravě, kousek od Přerova, nemůžu říct, že bych ve srážkách pozoroval nějaký jasný trend, jen úbytek výrazných bouřek je tu zjevný. Výjimkou co se srážek týče je však letošní rok, srážky se nám vyhýbají opravdu jako čert kříži. Od začátku roku máme směšných 205,8 mm a za červenec pak jen 31 mm, v srpnu zatím 1 mm. Potíž je v lokálnosti srážek, kdy nám se ty srážky obvykle vyhnou.

76
# 07.08.2014, 15:11

Milan

Bydlím na sídlišti u benzinek,vzdušnou čarou 3km západně od uživatele Ozuje.
Ten rozdíl srážek dělá neděle, kdy bouřkové jádro přešlo právě přes sídliště a tedy z celé Roudnice spadlo tady nejvíc.
O té meteostanici vím jen z netu, netuším , kde dotyčný v Rci sídlí.
Podle mého teplotu i srážky na profi úrovni měří na povodí Labe tady v Roudnici.Ta je ode mě vzdálená 500metrů.

142
# 07.08.2014, 15:19

Fero

portal.chmi.cz

zde je odkaz, Olomouc si v tabulce najdete sám :)

182
# 07.08.2014, 15:25

Před chvílí nás přecházela Okluzní fronta, radar ukazoval déšt', ovšem v reálu nespadlo lautr nic. :D Říkám si, jak je to možné?

74
# 07.08.2014, 16:51

Zdravím pro naší oblast je průměr srážek 400-500mm za rok. Letos zatím od dubna do teď spadlo 392,2 mm.
Duben: 42,3mm
Květen: 134mm
Červen: 74,1mm
červenec: 103,7mm
Srpen zatím: 38,1mm.
Situace co je teď je ohledně srážek pro nás lepší, sice většina spadla v přívalových deštích a odtekla ale aspoň něco. Západní proudění je pro naší oblast nevýhodné, jsme totiž v srážkovém stínu Pradědu. A fronty ze západu k nám nedorazí.

818
# 07.08.2014, 22:50

Stranik
Fronta je slábnoucí a srážky byly tudíž slabé, přeháňky či bouřky se během odpoledne rychle rozpadaly a je možné, že srážky již nedopadly na zemský povrch.

41
# 08.08.2014, 08:51

Marek 2
Já ti zcela rozumím, já to beru totiž taky přesně tak jako ty, taky mam tyto 3 kategorie rozdělení, zrovna včera se vyskytla u nás také vzdálená bouřka hřmělo i byly vidět blesky, ale ani při tom nekáplo, tak že celkem už jsem napočítal 56 bouřek za letošek;-)

116
# 08.08.2014, 10:43

tom.f
Jj, ono se to takhle brát podle všeho má. Jinak, já mám za letošek 54 bouřek ve 33 bouřkových dnech.

Můžu se tě ale zeptat, jak to bereš, když zrovna nejsi na svém místě pozorování? Nebo jestli počítáš za bouřku obyčejnou blýskavici? Já jsem donedávna počítal za bouřku i blýskavici, pak jsem ale zjistil, že je to nesmysl, bouřka totiž může být vzdálena klidně 100 km. A když jsem byl někde mimo místo pozorování, zaznamenal jsem si bouřku, která se vyskytla tam, kde jsem se zrovna nacházel a o bouřky, které se vyskytly v tom daném období v Brně, jsem se nezajímal. Zjistil jsem ale, že to nejspíše byla chyba, takže od letošního roku kteroukoliv bouřku, která se vyskytne mimo Brno, nepočítám a naopak sleduji radar a případnou možnost bouřky konstatuji s členy rodiny. Pokud potvrdí, že se nějaká bouřka, ať už přímá, okrajová či vzdálená, vyskytla v Jundrově, do statistik ji normálně započítávám. ;-) :blesk:

41
# 08.08.2014, 13:06

Marek 2
Blýskavici jako za bouřku nepočítám a když jsem mimo své bydliště a náhodou se vyskytne bouřka jinde třeba jen kousek v Praze tak to také nepočítám, pokud se třeba okrajově nebo vzdáleně neobjeví i u nás, což tak´většinou bývá

116
# 08.08.2014, 19:11

tom.f
Jj, díky za vysvětlení, vidím, že to bereš úplně stejně jako já a tím pádem se můžeme poměřovat v bouřkách naprosto regulérně. :)

293
# 08.08.2014, 20:47

Charlie
Mohl bych ještě jednou poprosit o fotku srážkoměru?

Jinak zde letos spadlo 387 mm, takže je to tu trochu nadprůměr stejně jako vloni. Vypadalo to na suchý rok, protože do začátku května spadlo jen 87 mm. Ovšem květen to zlomil, že jen za tento měsíc spadl 1,5 násobek předchozích všech měsíců. Střídá se tu jeden vlhký měsíc s tím sušším. Obvykle zde naprší za rok kolem 450 mm. Kdyby se nám nevyhýbaly větší přívalové deště, tak to číslo by bylo mnohem vyšší než 387. Prší tu sice pořád, žně se protahují, ale jsou to jen slabší přeháňky do 5 mm.

818
# 09.08.2014, 13:00

Logicky není možno pokud chceme přesné informace dle zásad počítat bouřku, která se neobjeví v daném místě pozorování, jinými slovy na stanici. Už vůbec nemůže být řeč o započítání bouřky vzdálené, která je pozorovatelná jen blýskavicemi při šeru či tmě. Pokud tak někdo činí, nedivím se, že má bouřkově nadprůměrnou sezónu. ;-)

293
# 10.08.2014, 00:13

Já za bouřku považuji, jen pokud slyším hromy. Je pravda, že v noci třeba od nás jsou vidět i bouřky vzdálené 70 km v Německu.

142
# 10.08.2014, 09:26

Milan
Ale slyšet hrom můžete i z bouřky, která je dost daleko, než je místo vašeho bydliště a pozorování.

818
# 10.08.2014, 09:30

Milan
Hromy jsou slyšet maximálně do 30km, (hlavně v noci, kdy není téměř hluk) nicméně to je poměrně velká vzdálenost na to, aby byla bouřka počítána v místě pozorování. Blesky jsou ovšem viditelné v noci velmi daleko, včera jsem viděl v Polabí blesky z moravských bouřek.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.