Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, ve vyšších polohách trvalé sněžení a na Moravě i zabouří

Diskuse o počasí Srážky v ČR

142
# 05.08.2014, 17:31

Zakládám toto téma, protože se rozmohla diskuze na toto téma v jiné diskuzi o bouřkách. Zde můžete diskutovat o tom, jaké jste naměřili roční srážky ve vašem místě pozorování, kde jsou oblasti s velkými či malými srážkami, nebo rekordní naměřené srážky za různá období, atd.
Děkuji za pochopení Milan




Oblasti jižní Moravy jsou na srážky bohaté ? to možná severní část Jihomoravského kraje :D. ale J/JV Moravy opravdu ne :)

Srážková mapa ČR s ročním úhrnem srážek, zdroj ČHMÚ
142
# 05.08.2014, 21:32

Fero

Já ale nemluvím o Hodoníně, ale o větší oblasti JM :) a že by nejen v okrese Hodonín, ale i Břeclav byli srážky nějak vydatné --- to bych neřekl :) - mapa sucha mluví za vše...

Ale to je jedno, tahle diskuze sem nepatří :)

28
# 05.08.2014, 23:15

igor127
No jo, mapa sucha. Zdá se, že se zaměřujete pouze na letní období, já jsem se ale nyní bavil o celkovém roce. Tak to už bylo myšleno v původním příspěvku. Jinak sucho nemusí být ani tak ovlivňováno menším výskytem srážek, ale spíše daleko vyššími denními teplotami, které na jižní Moravě a v nížinách panují nejčastěji. Půda se tak vysušuje rychleji, než třeba ve středních polohách.

76
# 05.08.2014, 23:32

Dnes se Roudnici vyhýbaly srážky celý den, ale ve 20.30 dorazila trochu nečekaně silná bouřka, při které napršelo 21 mm. Déšť byl přívalový(15mm/30minut) se silným větrem, i bleskové výboje byly poměrně silné.

293
# 06.08.2014, 00:12

Charlie
Koukám, že v Roudnici si nemohou stěžovat na srážky. Zde to nestojí za nic. Vyhnulo se to i v neděli a i dnes. Odpoledne to obešlo z jihu a večer zase ze severu Hold asi Labe srážky přitahuje a tady nejsou podmínky pro ně. Když už přijde silný déšť, tak vydrží nanejvýš pár minut a více jak 10 mm stejně nenaprší. Doksany dokonce 35 mm. V Roudnici už letos muselo být tolika průtrží mračen, protože minimálně 5x už bylo, že tady ani kapka a tam nestíhala kanalizace.

76
# 06.08.2014, 05:28

Milan

Máš pravdu, výrazně tomu pomáhá Labe.Byl jsem včera u Labe si zaběhat až do Židovic a teplota a vlhkost byla výrazně vyšší, než na sídlišti, nebo ve městě. Bouřky mají z čeho čerpat.
Tady je sumace srážek za období 2.-5.8.
2.8.-15mm
3.8.-36mm
4.8.-13mm
5.8.-21mm
Dohromady 85 mm!
Od začátku roku jsme už na 530mm, to je už nadprůměr(dlouhodobý průměr pro naši oblast je 420mm).
Jen o maličko vyšší úhrny byly v období let 2008 a 2009, ale to byly na celém území.
Brambory budeme vybírat asi až v září, jestli neshnijou.

142
# 06.08.2014, 16:05

Fero
Tak podíváme-li se na úhrny srážek za celý rok pro Jihomoravský kraj a srovnáme je s ostatními kraji, tak i tak je kraj jako celek každoročně nejsušší (alespoň za poslední roky) :) viz. Váš odkaz na úhrny srážek, takže stále nevím, z čeho vychází Váš názor o tom, že oblasti JM jsou bohaté na srážky :)

28
# 06.08.2014, 16:57

igor127
Máte pravdu, jako celek je jižní Morava oproti všem krajům v úhrnech srážek na posledním místě, i tak to ale není zanedbatelné množství. Navíc tyto hodnoty jsou jakýsi statistický průměr, takže jak jsem uváděl výše, někde prší méně někde více. Můj názor o celkem bohatých srážkách na jižní Moravě "vyšel" teprve nedávno a to zejména kvůli vydatným srážkám spojených s bouřkovou činností, která vám tam často (lokálně i nelokálně), přináší mnoho mm. Např. v Brně nedávno za dvě hodiny napršelo vyšší množství srážek, než v Olomouci naprší za celý měsíc.

142
# 06.08.2014, 17:30

Fero
No, Brno, tam prší i když jinde je slunečno :D A jen tak mimochodem, ty srážkové úhrny byli tak vysoké jen v Brně - lokální místo, jak o tom hovoříte :)
No podívejme ale na Olomouc, takový konec července nebyl vůbec pozadu s vydatností srážek :D

HOWGH ---------------------------------------------

28
# 06.08.2014, 17:44

igor127
:D O Olomouci se ani nebavme, ta může být "vyškrtnuta" ze srážkových map. Jinak vydatně určitě nepršelo jen v Brně, dle srážkové mapy. Jen oblast střední Moravy byla mimo "hru".

818
# 06.08.2014, 18:18

charlie
Kde přesně u Labe sídlíte? U Lysé nad Labem se například bouřky většinou rozpadaly a doputovaly sem jen přeháňky s úhrny mezi 3-9mm, takže zde patříme do sušších oblastí. Srážky byly v minulých týdnech až velmi lokální.

142
# 06.08.2014, 18:56

Fero

Tak to můžememe rovnou vyškrtnout i Hodonín :D

76
# 06.08.2014, 18:58

tom-791
V Roudnici nad Labem.Z dlouhodobého hlediska, období 1961-1990 patříme mezi suchá místa. Jak jsem psal výše, roční průměr srážek pro naši oblast je 420mm.
V tomto období ale většina dešťů přicházela ze Z,SZ a to pro nás není dobré.Jsme totiž ve srážkovém stínu Českého Středohoří.
Situace se ale změnila zhruba od roku 2007, kdy jsme bohatě zaléváni pravidelně každý rok.
2008- 1390mm/rok(144 dní s deštěm)
2009- 808mm/rok (168)
2010-1037mm/rok (146)
2011-700mm/rok (138)
2013-600(chybí data až do poloviny května).
Tento rok začal velmi slabě, jako po celé republice.
Leden- 29mm(69% normálu pro ústecký kraj)
Únor- 4mm(11%)
březen- 2mm(5%)
duben- 75mm(170%)
květen-135mm(221%)
červen- 72mm(105%)
červenec- 150mm(214%)- jen 4 dešťové dny
srpen-zatím 85mm(170%)

Můžu jen odhadovat, že nám teď České Středohoří naopak pomáhá k takovým srážkovým úhrnům.Většina front se vlní, chod srážek je většinou z jiných směrů, než dříve Z,SZ.

76
# 06.08.2014, 20:43

uničovák

Také by mne zajímalo, zda se obnoví někdy západní proudění,
Zajímal by mne i názor ostatních, zda se jejich místa dlouhodobého pozorování se za poslední roky stala suššími, či vlhčími.
Zajímavý je i u mě výskyt bouřek za poslední roky.Co si pamatuji zhruba období 1986-1998 tak tech bouřek jsem zažil naprosté minimum, byly i roky bez bouřek. Od roku 2007 je to jak na běžícím pásu.Bouřky přímé, s přívalovým deštěm, silnou bleskovou aktivitou a některé s krupobitím.Letos jsem je už přestal počítat.

142
# 06.08.2014, 20:53

U nás na jižní Moravě, konkr. Hodonín v posledních letech má méně bouřek, a obecně celkově méně úhrnů srážek a zvyšování teploty, ale není to žádný extrém, ale ten není ani v Uničově, ani v Roudnici nad Labem, ani nikde ve ČR, stále je to všude v normě a byli roky, kdy bylo i větší sucho, než je letos :) A každý rok přeci nemůže být stejný, byla by to nuda, ne ? :)

76
# 06.08.2014, 20:58

igor127
Souhlasím. Teplo u nás je stále stejné, jen je větší vlhko, takže je tu občas jak v prádelně:), ale jinak v poho.

28
# 06.08.2014, 21:27

uničovák
To je zvláštní, občas mám pocit, že veškeré bouřky, které obcházejí Olomouc západně, severozápadně, zalévají právě oblasti kolem Uničova :) Samozřejmě stejný pocit můžete mít i vy. Nechápu kdo měřil ty úhrny v Olomouci a kde v Olomouci? Já jsem za celý Červenec vypočítal 55 mm srážek.

116
# 06.08.2014, 22:11

Nám v Brně tahle situace absolutně vyhovuje, nejideálnější byl pravděpodobně předminulý týden, kdy zde bylo 6 ze 7 dnů bouřkových a z těch 6 dnů se vyskytly dokonce 4 dny s bouřkou přímou. Úhrny byly samozřejmě vysoké, ale za den většinou nepřekračovaly 15 mm, až na pátek 25.7., kdy napršelo 18,3 mm. Další výjimkou bylo pondělí 28.7., kdy nás zasáhla hodně silná bouřka a celkový denní úhrn byl 20,7 mm, z toho 18,3 mm během oné bouřky a zhruba 16 mm za nějakých 20 minut. Ale tyhle úhrny jsou všechny poněkud vedlejší, protože přišel čtvrtek 31.7., kdy napršelo pověstných 80,1 mm srážek, z toho přes 50 mm za dvě hodiny, jak už tu bylo někde zmiňováno. Pak nastaly dva dny beze srážek, ale následně pršelo jak v neděli (15,0 mm), tak v pondělí (2,1 mm). Včera jsme byli bez deště a dnes prakticky taky, vyskytla se akorát jedna neměřitelná přeháňka. V dalších dnech toho deště asi moc nebude, ale vůbec mi to nevadí, ještě pořád je všude mokro a bahno. :) :prsi:

142
# 06.08.2014, 22:12

Fero
Já podle stanice, zde na in-počasí napočítal za červenec pro Olomouc 89,2 mm, což teda +- odpovídá údajům, které poskytuje CHMU...

Marek 2
A můžu mít otázku, jaké bouřky tedy počítáte mimo ty přímé jak píšete. Počítáte i bouřky které jsou třeba přes 20 km daleko, ale jsou z nich vidět blesky a sem tam slyšet hrom(to potom ani není potřeba uvádět místo pozorování, ale širší oblast kde se vyskytly bouřky, dle mého) ? Nebo prostě berete Brno jako celek, a když není přímo bouřka v Jundrově, ale třeba v Modřicích, tak to berete jako bouřku v Brně prostě, jen trochu vzdálenější od Jundrova...

6
# 06.08.2014, 22:24

Zajímavá debata, já jsem to již psal na jiném fóru, že jsem si poslední roky všiml jak mizí fronty ze západu. Je jich méně a jsou slabší. Letos co jde ze západu, tak je to nesouvislé a většinou to ani nepřijde z Německa, ale vznikne to na území ČR a projde dál. Před 2 lety si pamatuju v červnu frontu, bouřka od Mnichova po Berlín, červené odrazy prošly většinou ČR. To byla poslední výrazná fronta co pamatuju..
Já bydlím na západě, počasí jsem začal sledovat už jako malej harant, samozřejmě to mám zkreslené a pamatuji si jen ty nej okamžiky, a celé dětství mám zapamatované jako extrémně proměnlivé počasí, bouřky se naší oblasti obloukem vyhýbaly, to byl vždy svátek, když byla bouřka, naopak v zimě zase byl svátek, když sněžilo. Díky častým oblevám nenapadlo nikdy více jak 25 cm sněhu. Podzim bylo jedno velký bláto, mlha, hnus a zima.
Jedinej zásadní rozdíl mezi počasím dnes a před nějakýma 15 lety je podzim a jaro. Loni bylo mlh, že bych je spočítal na prstech jedné ruky, k tomu bývají jara a poslední dobou i podzimy čím dál sušší a obvykle se skáče z léta do zimy a naopak jaro postrádá pomalé a dlouhodobé přechody teplot ze zimy na teplíčko. Ale jeden den nasněží a týden nato praží při +25°C.
Díky tomu že od loňského podzimu převažují snad všechny směry proudění krom Z, tu máme my na západě republiky (okres Domažlice) zoufalé, a nebál bych se říct rekordní sucha, které tady nikdo nepamatuje. Červenec tedy již první výraznější srážky přinesl, ale 3 přívaláky proschlé lesy na troud nezvlhčí. Letošní počasí je opravdu spíše srovnatelné někde s Bulharskem, nebo severní Floridou. Jednak zima, která stála totálně, ale totálně za prd, pak proschlé a teplé jaro, které navazovalo na proschlý a teplý začátek léta. V zimě jsme měli minimum -7°C, připomenu že i na severu Floridy měli letos -12°C. Díky tomu enormní přemnožení škůdců, ale naopak já jako pěstitel exotického rostlinstva zažíval žně, protože mi v zemi přežilo zimu vše, co jsem zasadil (fíky, palmy, granátové jablko,..).
Co si ale budeme nalhávat, ČR má nezaměnitelné klima, které je velice variabilní a i když jsou si 2 roky podobné, tak nejsou stejné. Za pár let třeba ještě budeme vzpomínat na tento povedený rok :) .

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.