Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Více oblačnosti ale ještě poměrně teplo, hlavně na západě i přeháňky a bouřky

Diskuse o počasí Jaký bude podzim 2023

439
# 20.08.2023, 12:54

Hlavně aby září neskončilo tak studené jako loni (8 až 10°C jako denní maximum do třetího záříjového týdne fakt nepatří; to už i v lednu bylo tepleji :!!: ) a bude dobře.

Nejlepší by byl příjemný mix tepla slunce s pravidelnými přídavky vody, tu by ta zeleň potřebovala znovu už teď, nezbývá než doufat...

273
# 20.08.2023, 13:06

Aidamko1
V Praze je listopadovy Arkticky den samozrejme velmi nepravdepodobny. Za celkou Klementinskou radu od roku 1775 se to stalo jen v jednom pripade (dna dny), az jsem si rikal, jestli to nebude chyba. Ale i ostatni stanice ve Stredni Evrope namerily Tmin pod -20 °C v listopadu 1858. Bylo i jine klima, chladnejsi Sibir a Arktida obvykle v zimnim obdobi. I ledove dny jsou v listopadu ne moc caste a jen v druhe pulce v poslednich letech (v praze Libusi nejsrivejsi ledovy den byl od roku 2000 dne 15.11.2011). Za celou Klementinskou radu je denni rekord nejnizsiho maxima Txn pro vsechny dny v listopadu pod nulou - tedy ledovy den. V rijnu se ledovy den v Klementinu vyskytl jen jednou od roku 1775 - 21.10.1908 Tmax -0.2 °C. V rijnu 1908 navic spadlo v Praze Klementinu 0.0 mm srazek. Takze taky specificka situace.

Na druhou stranu, dokonce ani tropicka noc neni v listopadu uplne vyloucena. Dne 16.11.2002 bylo dosazeno v Roznove pod Radhostem Tmax +22.0 °C a Tmin +19.0 °C, na vice stanicich v oblasti Moravsko-Slezskeho a Zlinskeho kraje Tmin +17 °C a vice:

https://www.in-pocasi.cz/archiv/archiv.php?histori...
https://www.in-pocasi.cz/archiv/archiv.php?histori...

Nicmene zatim rekordne nejpozdejsi tropicka noc (zname jen nejpozdejsi celo-denni Tmin) v CR 30.09.1991 Ostrava-Mosnov Tmin +20.8 °C a Holesov Tmin +20.1 °C a tesne to bylo Ostrava-Mosnov Tmin 29-30.10.2018 20-06 UTC, 21-07 Lokalni cas Tmin +19.8 °C, celo-denni Tmin 30.10.2018 21-21 MST +16.4 °C. Na Slovensku pak rekord Tnx pro rijen 04.10.2020 Orechova Tmin +20.4 °C.

22
# 20.08.2023, 13:09

Já bych byl pro studenější a vlhčí,ale reálně to vidím na teplý a suchý podzim.

2304
# 20.08.2023, 16:29

TheRealStormCZE
Jo jo pravda, byla to tuším hlavně foukačka, vody tehdá moc nespadlo :)

171
# 20.08.2023, 17:31

TommyAst
Ten listopad 2011 byl jistým způsobem dost extrémní. Inverze a špatná smogová situace začala již koncem října, ale od listopadu se to výrazně zhoršovalo. Právě od toho 10.11. výrazněji mohutněla inverzní advekce od JV, která je právě celkem příhodná na nízká maxima v nížinách. Kolem toho 15.11. teploty v nížinách pod inverzí kolem -1/-2°C, naopak tam, kde se inverze protrhala byla maxima vysoko nad 5°C (např Brno 15.11. +7°C). Postupně se však TV z oblasti nad Polskem přesunula nad Rumunsko a Maďarsko a proudění se přetočilo spíše na JZ, což přineslo mezi 17-20.11. teplejší advekci (maxima většinou pod nízkou oblačností kolem +5°C).

Naopak od 22.11. opětovně zesílení TV nad Slovenskem a přísun JV advekce a i v nížinách dny s teplotou pod bodem mrazu. Naštěstí po tolika týdnech inverze přišlo vysvobození 25.11. s přechodem studené fronty a ukončení přílivu inverzní advekce a přechod ke svižnému Z/SZ proudění. Ta inverzní dekáda byla dost zajímavá v té délce a síle trvání. Myslím si, že delší epizodu jsme ještě nezaznamenali. Jinak tato epizoda přinesla paradoxně do specifických oblastí nížin i první sněžení z nízké oblačnosti a sněhovou pokrývku (Plzeň).

Letos snad bude proudění svižnější a snad se neusídlí někde východně od hranic TV. Ono ten její postup a slábnutí by pak byla podobně jako v roce 2011 velice složitý. Nebo např. TV nad středozemním moře by také nebyla moc velkou výhrou v tomto případě. Naštěstí v posledních letech se spíše listopad jeví ve druhé polovině již více zimějším charakterem počasí, který je sice spíše krátkodobý, ale zase v některých případech z toho je pak plynulý přechod k zimě.

swan1
Upřímně bych si nějaký takový podzim letos dal. Tedy proměnlivost vzduchových hmot a občas i nějakou inverzní situaci, ale rozhodně né nějakou, co by trvala 5 týdnů. Stačilo by pár dní a pak svižní profuk z Atlantiku. Ostatně moje oblast je na inverzi dost náchylná, loňský konec října byl v tom nechutný. Pro mě osobně je nejhorší ale inverze v zimě, např. leden 2020 a pomalu každodenní inverze, mrznoucí mlhy a také mrholení a z toho i ledovka. To není nic pro mě. :snih:

Možná mě v tomhle kontextu napadá otázka jak je na tom tvá oblast Pošumaví s případnou silou inverze, tedy tvorby nízké oblačnosti a mlh?

379
# 20.08.2023, 21:50

Aidamko1
Jak kde..
V kotlinách je to velmi náchylné k mlhám, tedy i zde u mě..a rozpouští se jen neochotně a pomalu..
Inverze většinou vypadá asi jako všude jinde, Do nějakých 600-700mnm deka, nahoře slunce . Její hranice bývá ale i výše..

32
# 21.08.2023, 01:04

Aidamko1
Neřekl bych, že zrovna Brno je na tom nejhůře (pro někoho nejlépe) co se týče inverze ve smyslu nízké oblačnosti. Tam z té vaší oblasti je nejnáchylnější východní Vysočina, tedy Třebíčsko, dle mého laického pozorování. Možná i z celé republiky. Tady v Čechách je nejčastější nízká oblačnost, která se ráda vyskytuje na konci října/začátku listopadu či konci února pro oblast trojúhelník Mělník - Louny - Litoměřice. Hodně je toho též v Podkrušnohoří. Naopak sever od Plzně skoro nezná nízkou oblačnost a stejně tak třeba na Rakovnicku bývá minimálně. Já bydlím prakticky na hranici těchto dvou okresů a tudíž zde je to typicky tak, že zatímco Lounsko je mlhavé moře, Rakovnicko slunné, tak tady je většinou v noci mlha a přes den se z toho stane silnější či slabší opar, jenž sice pouští dost slunce, ale udržuje nižší teploty.

171
# 21.08.2023, 09:20

Na.Guru
Brno na tom nejhůře není. To nikde ani nepíšu a pokud ano, tak se omlouvám. Nejhorší je oblast východní Vysočiny u Třebíče, tam těch dní je nesrovnatelně více než tady. Tak se ještě jednou omlouvám pokud to tak v některé pasáži vyznělo. :slunce:

Jo a díky i za info ze SZ. :)

110
# 21.08.2023, 11:31

Měl jste někdo čas projít třeba CFS?
Já jsem tam jen tak narychlo kliknul a u teplot samá oranžová barva, prostě mírně nadprůměr. No, nebylo by se čemu divit.

171
# 21.08.2023, 13:08

palma
Jinými slovy dobrý výkop na zimu, ale gól to zatím neznamená. Jen tedy škoda, že se do článku nedostala i předpověď modelu CFSv2, který čeká opětovně dost teplou zimu, ale zase nějaká shoda na aspoň jednom méně teplejším měsíci tady zase je. Tak uvidíme. ;-)

386
# 21.08.2023, 13:17

Aidamko1
Jen tak na malý úvod, je docela zajímavé, že očekávají asi výraznější negativní NAO.. koukal jsem teď, že negativní až neutrální je už asi třetí měsíc za sebou a má tendenci to pokračovat (AO je tam též) .. to by byla docela doba, co by to bylo v mínusu.. ale uvidíme, těšim se..:D

142
# 22.08.2023, 23:08

Mě by zajímalo, jak ovlivní počasí u nás (zejména teda JM a východ ČR) a jižněji Slovensko teplotně výrazně nadprůměrné Středozemní moře a Jadran - jak moc velká je tam souvislost. Jestli budou vznikat hluboké TN, které k nám budou putovat ve formě pěkného deště, nebo naopak nic se dít nebude a vše se odehraje úplně na jihu v podobě medikánů....

110
# 23.08.2023, 10:25

Teď to zase podle GFS vypadá tak, že po víkendu se dlouho nedostaneme nad 20°C, prakticky každý den nějaké srážky... Jako teď sice bylo na zdechnutí, ale dal bych si ještě nějaké prosluněné září.
Ecák má celkem přívětivou tvář. Uvidíme kdo s koho.

22
# 23.08.2023, 14:41

ludvicek
Tak zima jistě ještě nebude,určitě přijde Babí léto klidně i v říjnu jako loňský podzim.....

6
# 24.08.2023, 09:37

Tak ta zimní predikce přišla docela brzy. Díky za odkaz.
Na začátek to nevypadá tak nejhůř...... ;-)
Teplý východ Kanady, jet stream zvlněný = pokud by byl v té správné poloze a NAO spíše k záporu by znamenalo nižší cyklogenezi a aktivitu oceánu, častější blokace a průnik studeného vzduchu ze severu, takže mohla by být trochu lepší zima.
Tak uvidíme jak se bude vyvíjet dál.

171
# 24.08.2023, 10:19

CFSv2 naopak zatím počítá spíše s teplejším podzimem jako celek a průměrným listopadem. Na další měsíce má nicméně většinově zonální proudění. Je v přesné opozici vůči ECMWF, takže opětovně je to střet dvou těžkých hráčů. Naopak NMME vidí podzimní měsíce jen lehce nadprůměrné, pak na zimu spíše průměr.

Nicméně vliv na podzim a zimu zhruba z 40-50% má i teplota Atlantiku, takže i s tou musíme počítat.

ludvicek
Jo já ho procházel a maluje spíše nadprůměr, nicméně výstup od výstupu je to jiné. Skáče od inverzní zimy po zonální proudění až po chladnější SZ/S proudění. Co výstup to jinak.

Daniel Ryšlink
Chudý? V jakém kontext?.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.