Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, ve vyšších polohách trvalé sněžení a na Moravě i zabouří

Diskuse o počasí Kvalita předpovědí 24.6. při tornádu

168
# 25.07.2021, 12:05

In-počasí
igor127

https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3343588-pocas...

Čas 8:39, i ředitel ČHMÚ potvrdil vydání stupně ohrožení hodinu před úderem tornáda pro ORP Břeclav a Hodonín. Výstraha byla tedy vydána správně dle aktuální situace. Navíc varovalo IZS JMK.

Jinak doporučuji celý rozhovor si projít. Vysvětluje tam vydávání výstrah a situaci na Moravě.

86
# 25.07.2021, 12:08

Aidamko1
Žádný extrémní stupeň vydán nebyl, i když se tam hnaly obří kroupy. Totálně to zkazili a jen se vymlouvají. Je to ostuda.

42
# 27.07.2021, 19:50

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/nastvani-meteor...

To bych rád připomněl odborníkům z ČHMÚ že v době tornáda a 10cm krup platila výstraha pouze 2 stupně (jako třeba včera) při cape přes 3000.. ani podle radaru nebyli schopni ji změnit na 3. stupeň. :(

168
# 27.07.2021, 20:19

Dneska jsem četl u sousedky Reflex a Barbora Tobolová se rozpovídala pro Reflex ohledně toho tornáda na Hodonínsku. Musím říct, že nestranně to tam popsala fakt brilantně. https://www.reflex.cz/clanek/rozhovory/108206/hydr...

Ne webu musíte mít pro čtení premium, ale v Časáku ne, tak kdo by si to chtěl přečíst, tak doporučuji.

86
# 27.07.2021, 20:31

Aidamko1
Takto to musí vidět každý chytrý člověk, pěkné. Ředitel ČHMÚ by místo těch blábolů měl říct: nezvládli jsme komunikaci, interně to řešíme a samozřejmě vylepšíme (což se myslím děje). On místo toho plácá, jak bylo vše OK a jak jsou nejlepší. Ten člověk by tam být neměl. Už jak všude vykládal, že YR.no stojí za nic atd.

168
# 27.07.2021, 23:45

Petr12
Ano, Bára to moc hezky popisuje. Jako na jejím místě když si to čistě teoreticky představím, tak bych nevěděl co mám dělat. Ono je právě nejvíce tragické, že další den ČHMÚ o tornádu pouze spekulovalo, když už bylo jasné, že se zde vyskytlo. Docela mě ale dostala tato pasáž:

Odborníci sice na místo vyrazili, ale ústav prostě mlčel. Strašně dlouho jsme nevěděli vůbec nic. Informace jsme získávali jen prostřednictvím televizního štábu, takže paradoxně my koukali na televizi a informace lovili od redaktorů, místo aby je získali redaktoři od nás.

To je upřímně katastrofa. Sice na místo vyrazil tým z ČHMÚ Brno(paradoxně jsou v tomto týmu asi čtyři experti na předpovědi bouří a konvekce, takže proto tak rychlé zhodnocení škod), ale chyběla data od oficiálního týmu z Komořan.

A to není jediný problém který nastal.

Zmiňuje zde i situaci, kdy na západě Čech padaly 4cm kroupy a ani tehdy se ta výstraha nezpřísnila.
Ona sama navíc kritizuje i fakt, že i přes všechna očekávání se výstraha nezpřísnila. Dle ní se ukazuje, že poměry v ČHMÚ jsou v tomto ohledu špatné. Dle ní se v ČHMÚ chránili problémoví lidé, ale kritici poměrů dlouho nevydrží.
Upřímně já jako člověk, který chce studovat přímo obor meteorologa má jediné štěstí, buď jít sem do Brna(pomalu jediný ústav v republice, kde jsou normální poměry, hodně odborníků), a nebo jít do zahraničí.

Jinak kdy by nevěděl, tak její praxe čítá již 18 let, dříve pracovala v ČHMÚ Ostrava.

No ale to, jak se do nich opřela Schillerka, no tvl to mě po**b. Nejhorší ministryně financí, ale koukám, že fašuje již do meteorologie. Ať jde raději řešit státní dluh, než to, zda byla předpověď dobrá nebo ne. Ona tomu rozumí stejně jako kmen Zulu.

15
# 28.07.2021, 08:56

No, jasně nikdo nic nezvládl. A od té doby máme republiku skoro furt červenou nebo aspoň žlutou i když se pak skoro nic neděje.
Předpokálenost jako když vyšiješ. Ach jo.
Co takhle si připustit, že ani v současné době, ani nikdy v budoucnosti, není a nebude možné tyto jevy přesně předpovědět, co do místa, času a intenzity, že nám nikdo neřekne, kdy nám ta střecha uletí.
A k čemu by nám taková informace byla? 28.7.2021 v 20:15 vám uletí střecha. Ha? Ha! Aha, hmm, jdu schovat prádlo... Nebo si ty křidlice ze střechy sundám sám a dám do sklepa, aby mě je vítr nerozházel? Poběžím uzavřít pojistku (chci vědět kdo by mě pojistil...)? A co když "To" pak skončí 10 m před barákem? Budu žalovat ČHMU, že mi to střechu neodneslo a pro preventivně sundané tašky mi napršelo do ložnice?
Proboha, je léto. Bouřky jsou normální. Bohužel tornádo normální není a nelze je předpovědět a doufám, nikdy nebude součástí předpovědí. Kdyby šlo o pár set metrů jinde, tak už by po něm neštěkl ani pes, bylo by to zpestření okurkové sezóny. Jen zemědělci a lesáci by "zase brečeli". Taky mohlo proběhnout Hodonínem a pak by štěkal ještě déle než teď. Podobné, pravda méně rozsáhlé, škody může nadělat húlava u každé pidi bouřky.
Smiřme se s tím.
Co je to za dobu, kdy se musí celostátně tlouci lidem do hlav, že v létě jsou bouřky, že v nich můžou být kroupy, silný až přívalový déšť a silný nárazovitý vítr? Teď k tomu ještě přibyde "... a možná přijde i tornádo" (asi by to chtělo spíš kouzelníka). Chjo...

# 28.07.2021, 11:48

Ursus
Myslíte si, že v Rakousku, Polsku nebo Německu začali kvůli tornádu na jihu Moravy vydávat častěji výstrahy? Za poslední měsíc jsou výstrahy v ČR cca podobné těm v sousedních státech. Dnes třeba v Rakousku od ZAMG hned u hranic platí 2. stupeň varování. Pro Břeclavsko by klidně mohl být také.

376
# 26.10.2021, 17:44

Četl jsem to důkladně..
https://www.facebook.com/208065509217380/posts/651...
Úplně to nepřiznávají, nejvíc tam operují s tím, ze tornádo se předpovědět s jistotou nedá a bla, bla..
To po nich přece nikdo nechtěl, ani nemohl..
Ale při výskytu 2-3 mohutných supercel a při těch podmínkách, které panovaly měly zvýšit výstrahu jednoznačně na stupeň 3.
A ani náznak omluvy za mráčky z Churáňova a mazání kritických příspěvků kvůli jejich
naprosto trestuhodnému mlčení..naprosto žádné reakci na to, co se dělo....
Za toho mrtvýho brouka co hráli přímo při té události a dlouho po ní..

142
# 27.10.2021, 07:22

swan1
Jako byste očekával něco jiného... :D

2311
# 12.04.2022, 18:34

Pamatuji že říkali tohle: Na jižní Moravě s hranici se Slovenskem se očekávaly i tornáda. Jak to že to neříkali dřív???!!!

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.