Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: V jihovýchodní polovině postupně srážky, zítra budou na východě i vydatnější

Diskuse o počasí Kvalita předpovědí 24.6. při tornádu

86
# 27.06.2021, 13:29

Hodně se nyní diskutuje o kvalitě předpovědí pro 24.6., kdy udeřilo tornádo. Udělal jsem tak analýzu příspěvků na Facebooku různých skupin z toho dne. Hodnotil jsem četnost příspěvků a jejich obsah. Ve většině parametrů vítězí místní In-počasí a skupina zaměřená na počasí na Moravě. Naopak ve všem nejhorší je ČHMÚ, Meteopress a Meteocentrum. Různé spolky na lovení bouří byly průměrné, ale ty se asi tolik nezaměřují na komunikaci s běžnými lidmi.

Co si o tom myslíte?

Analýza kvality předpovědí na Facebooku
86
# 27.06.2021, 13:40

Ondráš*
To není česká skupina.

142
# 27.06.2021, 13:40

Petr12
Mám pocit, že o supercelách se v počasí na ČT zmiňovali a minimálně CHMI i ČT uvedli, že se v bouřkách vyskytnout extrémní jevy - jako přívalový déšt, vichr, kroupy --- tornádo nezmiňovali.

86
# 27.06.2021, 13:42

igor127
ČHMÚ tam žádné extrémní jevy nezmiňuje a dával výstrahu stupně 2 (extrémní je až 3). Vichr atd. psali jen, že bude velmi silný (extrémní určitě ne). V televizi možná ano, ale hodnotil jsem jen Facebook.

168
# 27.06.2021, 14:06

Petr12
Zajímavá analýza.

Upřímně já jsem celkem zhnusen z těch nenávistných Facebook komentářů na stranu ČHMÚ. Já sice chápu, že ČHMÚ mohlo vydat výstrahu nejvyššího stupně, protože si to aktuální počasí a stav těch nebezpečných jevů zasloužilo, ale moc nechápu ten hejt na to upozornění před tornády.

Podívejme se na to z hlubší myšlenky. ČHMÚ má nějaká kritéria SIVS, která ji přesně nařizují co a kdy může vydat za výstrahu a stupeň nebezpečí té výstrahy. I když by byla výstraha vydána klidně hodinu předem, kdy ty bouře již začaly směřovat směr ČR, tak jen málokdo by se podíval na web ČHMÚ a připravil by se na to. Sice ano, někdo by se podíval, ale nabízí se otázka, zda by to pomohlo odvrátit katastrofě.. Mohlo být třeba něco hlášeno rozhlasem, ale přesnost předpovědi vzniku a hlavně trasy tornáda neumí nikde na světě, a už vůbec né v České Republice.

Další diskuse se vede nad tím, že ČHMÚ mělo již díky předpovědi např.Estofex, či jiných institucí a hlavně dle podmínek varovat před možností vzniku tornáda.
Takhle. Pokud by to ČHMÚ udělalo a tornádo by se nakonec nevyskytlo, tak by se snesl ještě větší hejt na ČHMÚ, protože by to lidé brali jako šíření poplašných zpráv, takže by si ČHMÚ moc nepomohlo.
Tady se řešila správnost Estofexu, ale ten sice čekal možnost vzniku tornáda, ale mimo naše území(očekávalo se spíše nad Slovenskem), a navíc v odpoledním rozšíření o meziměřítkovou diskusi se o tornádech nezmínil ani jednou, takže i Estofex již nepočítal s vytvořením tornáda.

Ta situace byla velice, velice náročná na synoptiku. Odpoledne se frontální rozhraní posunulo více na JV, takže bouře šly trochu více na východ než se očekávalo, a hlavně byly hlavně lepší podmínky než prognózovaly modely, což se potvrdilo až v pozdějších odpoledních hodinách. Nad JV Moravy se zároveň tvořila zóna stabilního vzduchu, který byl zpočátku proti vzniku a tvorbě konvekčních jader, takže i tehdy se zdálo, že bouře nebudou tak intenzivní. Odpolední výstupy také velice zredukovaly možnost vzniku supercel a ty podmínky zhoršily. ČHMÚ nedostalo a nemá k dispozici profil větru v nižších a středních hladinách, nemají k dispozici aktuální stav helicity a advekční konvergeční zóně.. Nemá, takže žádné dostatečné údaje a záchytné body pro potvrzení vzniku tornáda neexistovaly.

Nakonec avšak se vytvořila na frontální vlně po zadní straně SV advekce výrazný konvektivní činnost, která posléze zasáhla JV Moravy a přinesla tornádo.

Pak se tady řešilo, zda se mělo varovat například v ČT. No veřejnoprávní televize má nějaká jasně platná pravidla, která se musí dodržovat dle nějakého kodexu a zákona. Předpovědi se tvoří na základě konzultací s pracovníky ČHMÚ, takže je zde základní osnova. Meteorolog tak v televizi nemůže říct něco, co není 100°C potvrzené. Pokud by tedy čistě teoreticky varoval Michal Žák na základě modelů a Estofexu před vznikem tornád, které by se nakonec nevyskytlo, tak to by byl průser pro celou televizi, meteorologa a hrozil by zde nějaký právní postih.
Nechápu lidi, kteří to hází na meteorology z ČT a na ČHMÚ..

Oni mají snad 100% ověřené údaje o vzniku tornáda? Nemají. Tato situace určitě pomůže v budoucnosti aby se lépe varovalo před vznikem tornád, ale teď špinit ČHMÚ, že nevarovalo před tornádem je nesmysl. Po bitvě je každý generál.

Lidé ze zasažených oblastí to například vůbec nijak neřeší. Dle jejich slov se to nedalo předpovědět, takže není dle jejich slov správné hned házet vinu, když nebylo 100% jisté, že se vyskytne tornádo.

73
# 27.06.2021, 14:19

Problém je, že si soukromé skupiny můžou psát všelijaké výstrahy a příspěvky bez jakékoliv zodpovědnosti.
ČHMÚ si nic takového dovolit nemůže a navíc musí postupovat podle předem daných nařízení a postupů (např kritéria SIVS).

378
# 27.06.2021, 14:34

Nejrychlejší a nejefektivnější způsob jak vyhlašovat a upravovat výstrahy na oficiální, celostátní úrovni jsou dle mého rozhlas a televize.. Prostor pro mimořádný vstup je snad téměř vždy možný..
Já mám na to názor stále stejný..
V momentě, kdy se na J Moravě a v S Rakousku vytvořilo několik supercel a bylo jasné už, jaké jsou podmínky, tedy lepší, než bylo původně v predikcích, to přijít mělo..
Mělo z podnětu CHMI přijít ve sdělovacích prostředcích co možná nejrychlejší varování před extrémními jevy..

142
# 27.06.2021, 15:01

Aidamko1
Jenže CHMI samo na FB napsalo tohle Mimo výstrah v předstihu také vydáváme výstrahy v reálném čase, tedy při samotném výskytu jevů . Jenže oni ani tu výstrahu v reálném čase nevydali, již po 17 hodině byly na CZ/AT hranici téměř 3 supercely dle raradových snímků, pak to začalo sílit a reálná výstraha po celou dobu nikde. Tohle je poněkud zarážející a dle mého to nemá moc omluvu. To, že výstrahu nevydaly ráno na extrémní bouře chápu to nelze zazlívat a psal jsme to zde několikrát, ale reálnou výstrahu nechápu - K čemu tedy je, ptám se tebe?

33
# 27.06.2021, 15:22

Podle mě měl Čhmú vydat výstrahu, jakmile začaly padat ty obří kroupy. Minimálně by snad někteří občané nevycházeli z domů - starosta Hrušek v nějakém rozhovoru říkal, že před kroupami zachraňoval ženu s malým dítětem. Kroupa o velikosti tenisového míčku lehce zabije člověka.

168
# 27.06.2021, 15:22

igor127
Ano, všiml jsem si tvého komentáře na facebooku.

Reálné výstrahy přímo při konkrétní situaci se vydávají velice často, mám pocit, že tehdy byla vydaná, protože jsem někde na jejich webu četl, že v Jihomoravském a Zlínském kraji se vyskytují velmi silné bouřky s kroupami a silnými nárazy větru a pak ještě něco bylo, ale to jsem si dál nečetl..

Já nevím no..

# 27.06.2021, 15:26

Že se nevydala výstraha stupně 3 se může stát - předpověď je vždy jen předpovědí. Velikým problémem ovšem bylo nezvýšení výstrahy v době, kdy se v Rakousku začal tvořit veliký počet supercel (s velmi vysokou odrazivostí na radaru) a třeba i z Karlovarského kraje přicházely zprávy o docela vážných škodách (a to tam zdaleka nebyly takové podmínky jako na jihu a východě). Čas na zvýšení výstrahy byl. Pružnost celého výstražného systému se po tomhle bude hodně diskutovat.

Zmiňování tornád ve výstrahách asi tolik neřeší. Nebezpečné nárazy větru v bouřkách nejsou vázány jen na tornáda a minimálně 99 % škod u nás běžně pochází z přímočarých poryvů (bez tornád).

33
# 27.06.2021, 15:31

In-počasí
Na těch videích je vidět, že i za tornáda po silnicích jezdila auta. Tedy ti lidé tam očividně odněkud přijeli, nejspíš nic netušíce... Je opravdu zázrak, že to vzalo "pouze" 5 lidských životů. Skutečně- pokud by ta výstraha byla celkově pružnější, lidé by měli šanci nevystavovat se/ vystavovat se méně takovému riziku.

# 27.06.2021, 15:34

Miriam
Takto to vypadá i na většině záběrů z USA - dálnice plná aut a v pozadí obří tornádo. Tak to bohužel je a moc to řešit nejde.

ota
Avatar
2129
# 27.06.2021, 15:42

Aidamko1
Chmi podle mě nikdo nemůže vyčítat tu oranžovou výstrahu, to je naprosto ok. Bohužel jak už je tu několikrát zmiňováno, tak nijak nereagovali na vznik supercel, které vedly k tomu co se stalo. Chmi má k dispozici Dopplerův radar a o supercelách museli vědět. Tudíž je úplně nepochopitelné, že průběžně nereagovali. Tohle bohužel nelze omlouvat. Každopádně snad se pro příště poučí.

# 27.06.2021, 15:45

ota
Přesně tak, ono stačilo, že ta jádra měla veliké plochy s odrazy nad 60 dBz (viz příspěvek z 16:57: https://www.facebook.com/inpocasi/photos/a.1769151... . Bylo dost pravděpodobné, že tam padají kroupy nad 4 cm, což je myslím hranice pro vydání 3. stupně varování. O tornádu vědět nešlo, ale kvůli těm kroupám se výstraha měla zvýšit.

378
# 27.06.2021, 15:53

In-počasí
ota
Ano, vidím to úplně stejně.. Zvýšení výstrahy na extrémní nebezpeci a její co nejrychlejší vyhlášení rozhlasem a televizními stanicemi mělo přijít... Tam už nebylo o čem moc dumat, v době kdy ty supercely už byly vytvořené a směr jejich postupu byl evidentní..

73
# 27.06.2021, 16:43

In-počasí
Souhlas, ty kroupy bylo JEDINÉ kriterium, na základě kterého měl ČHMÚ vyhlásit 3. stupeň výstrahy.
Takové kroupy jsou dost výjimečné, tak to asi vyhodnotili chybně.. tak snad se do příště trochu poučili.

42
# 27.06.2021, 21:49

In-počasí
Souhlasím, kdyby lidé nenatáčeli za okny tornádo, nikdo by snad nevěděl, že se něco děje. ČHMÚ po celý den nezměnil výstrahu, nekomunikoval, prostě nic. I média brali zdroje ze sociálních sítí. Kde bylo ČHMÚ? Aidamko1 ta kritika je za tohle určitě na místě..

48
# 27.06.2021, 22:04

Nevyhlasit 3ku ani po vytvoreni supercel byla chyba o tom zadna. Asi clovek co byl zrovna na stanici, mel strach to vyhlasit.
V praci jsem byl u polskych hranic. A dokonce i na cesky O2 mobil mi prisla zprava od polaku s upozornenim na nebezpecnou bourku.

54
# 28.06.2021, 17:09

igor127
Přívalový déšť, vichr, kroupy nepovažuji za extrémní jevy. To jsou běžné jevy a kroupy padaly již tento rok několikrát a přívalové deště jsou také každou chvíli.

Pokud by netušil nikdo, tak ok. Pokud ale někdo tušil a jiný ne, je něco špatně. Osobně si myslím, že je lepší počítat s horším. Pokud se předpověď a výstraha nenaplní tak pořád lepší, než varovat nižším stupněm a následně být zaskočen.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.