Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: V jihovýchodní polovině postupně srážky, zítra budou na východě i vydatnější

Diskuse o počasí Novinka: nejrozsáhlejší archiv počasí!

293
# 09.01.2013, 01:14

U Ostravy jsem našel ty chyby 2x. Už jsou opraveny. Bylo by mi to jedno, ale štvalo mě, že to bylo zaregistrováno jako rekord, když ten byl jiný. Ale jsem moc rád, že to opravujete. Určitě tam nějaké omyly budou i jinde. Přišel jsem na to náhodou, když jsem koukal na blízké Doksany a byla tam taková vysoká pokrývka a přitom u nás byla tehdy malá.

# 17.01.2013, 18:13

Tommy
Pokud má ten web příjmy z reklamy a generuje zisk, tak IMHO je komerční. Aspoň jsem si to teda myslel. Nevím, možná je komerční použití definované nějak jinak, tohle je jenom první, co mě napadlo. Nejsem právník.

# 17.01.2013, 18:25

Tommy
NCDC u GHCN používá nějaké automatické kontroly, které by měly zachytit většinu chyb - viz odkaz "Quality Control" tady:
http://www.nc...e/ghcn-daily/
Není to dokonalé, ale mohlo by to posloužit na takovou základní kontrolu - upozornit, kde to vypadá, že je něco vyloženě blbě.

54
# 26.03.2013, 15:29

V archivu sem si všiml že na některých stanicích jsou neuplné data a to například stanice Praha Klementinum je jenom po rok 2005 dal už to není.

293
# 07.04.2013, 14:37

Také by mě zajímalo, proč to u Klementina chybí. U Ruzyně zase nejsou 40. a 60. léta 20. století.

273
# 10.04.2013, 19:39

CHMI data jsou i z jiných stanic z 19. století, ale vsíti GHCND/GSOD nejsou (jen Klementinum a od r. 1905 Milešovka), GSOD má víc stanic, ale 1929-1972 databáze dost děravá. CHMI má těch stanic mnohem víc (Klimatických cca 200) a i za první republiky jich bylo dost a údajů je hodně, i v 19. století bylo více stanic, ale data nejsou dostupnána webu.

Archiv vychází z databáze GHCND a GSOD, GSOD má okolo 40 stanic synoptických v ČR (některé už neměří), od roku 1973 je relativně kompletní (také v dřívějších letech max/min s přesností na stupně), v letech 1929-1972 dost děravá i když z CHMI data jsou pro toto období (a z o dost více stanic). Databáze GHCND má už přez 85 000 stanic ale v ČR jen 2 - Klementinum a Milešovka, jiné zařazeny nebyly. V GHCND databázi po 30.4.2005 nebyla data do Klemeninské řady doplněna i když stanice funguje pořád, data má k dispozici CHMI.

V posledních letech velkou část archivu zaujímají data z dobrovolných stanic In-Počasí.

# 30.05.2013, 23:28

Mohly by být do archivu zahrnuty i údaje o slunečním svitu? :slunce:

# 01.06.2013, 21:13

Dnes byla aktualizována databáze teplotních map v archivu. Všechny jsou již nově ve vyšším rozlišení. Prohlédnout si můžete například teplotní mapu ve vyšším rozlišení pro nejteplejší den minulého roku: 20.8.2012.

imploder
O jejich zahrnutí zatím neuvažujeme.

293
# 11.11.2013, 00:08

Chtěl bych upozornit na chybu ve stanici Praha- Ruzyně, kde je 19.12.1993 srážky přes 50 mm. Podle mě je špatně desetinná čárka a má být spíše přes 5 mm. Ostatní stanice mají samozřejmě srážky kolem 4 mm. Ovlivňuje to rekord na prosinec. Díky za opravu a chtěl bych poprosit i jiné uživatele, kteří najdou na první pohled nereálnou hodnotu, ať to taky nahlásí, aby to bylo přesné.

157
# 12.11.2013, 11:11

chyba je zřejmě i u stanice České Budějovice, kdy je nejvyšší měsíční úhrn srážek pro říjen a listopad z roku 2009 a to říjen 145 mm a listopad 247 mm, domnívám se že pro říjen je špatně uveden rok a pro listopad i srážky, jelikož podle tohoto by se jednalo o naprosto nejvyšší úhrn srážek zaznamenaný na stanici, což by pro tuto stanici mělo být v letních měsících. Pro srovnání měsíční úhrn srážek z roku 2009 změřený v Borkovicích vzdálených 30 km SSV od Č. Budějovic v nadm. výšce 416 m (srovnatelná výška jako v ČB), říjen 45,3 mm, listopad 23,2 mm

# 12.11.2013, 22:27

Milan a Radim92
Děkuji za upozornění, už je to v pořádku.

# 16.03.2015, 17:23

Dnes jsem do našeho archivu počasí doplnili údaje o slunečním svitu (od roku 2000) a průměrné rychlosti větru (maximální zaznamenaná v daném dni). Můžete si tak pro jednotlivé dny vyhledat informace o tom, kolik hodin svítilo slunce.

Na prvním obrázku je graf slunečního svitu (jednotkou je počet hodin) pro Prahu z března roku 2012, který byl velmi slunečný. Na druhém obrázku je graf s údaji o větru. Údaje o nárazech větru udává sloupcový graf a maximální zaznamenané průměrné rychlosti udává spojnicový graf.

Sluneční svit v Praze v březnu 2012
Vítr v Praze v lednu 2012
# 20.08.2015, 12:37

DOTAZ
K ADMINISTR. IN-POČASÍ:
Měl bych jeden dotaz. Velmi rád sleduji a listuji v sekci ARCHIV na vašich stránkách. U údajů z pražského Klementina, kde je nejdelší řada pozorování, končí záznamy v roce 2005. Další údaje z dalších let zde nemáte zavedeny. Ptám se - budou-li někdy dále dodány - byl bych velmi rád pro celkovou komplexnost této řady - 1775 až nynějšek.
Díky za odpověď

# 20.08.2015, 23:01

vithostis
Zatím jejich přidání nepřipravujeme. V nejbližší době tedy přidány nebudou. Můžete si prohlédnout data blízké stanice Karlov.

273
# 23.08.2015, 02:00

vithostis

Data ke Klementinu (a Milešovce) jsou z databáze GHCND resp. ECAD, kde data z Klementina končí 30.4.2005 (jestli to už nepřidali). Průměrné denní teploty se objevují i v pozdějších letech. Zbylé stanice jsou z databáze GSOD. Milešovka je v obou databázích.

ftp://ftp.ncdc.noaa.gov/pub/data/gsod/
ftp://ftp.ncdc.noaa.gov/pub/data/ghcn/

csv souborz databáze GHCN - celý archiv (přez 80 GiB, průběžně aktualizován)
ftp://ftp.ncdc.noaa.gov/pub/download/superghcnd_fu...

Kompletní synoptická databáze ISD je tady:
ftp://ftp.ncdc.noaa.gov/pub/data/noaa/

0
# 24.08.2015, 10:53

Rozhodně povedené "dílo". Dobrá práce!!!

0
# 24.02.2016, 01:15

Zavítal jsem na tyto stránky, protože jsem na webu hledal historii průměrných denních teplot v letošním roce. Bohužel na in-pocasi jsou jen maxima a minima pro jednotlivé stanice. Nebo jsem hledal špatně? Na webu ČHMÚ jsem našel jen průměrnou denní teplotu předchozího dne. Můžete mi prosím poradit, zda je někde na webu k nalezení historie průměrných tepot?
Děkuji a zdravím!

# 24.02.2016, 14:18

Tomas_
Na stránkách jsou veřejně uvedeny jen denní maxima a minima. Průměrné denní teploty neuvádíme a bohužel nevím, kde byste je na internetu našel.

# 29.10.2016, 10:22

Dnes jsem do archivu k profesionálním stanicím v ČR přidali hodinové grafy pro teplotu, vlhkost, tlak, srážky a průměrnou rychlost větru. Množství dostupných dat v archivu se tak značně zvýšilo.

Nové hodinové grafy

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.