Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Studená fronta spojená s ex-hurikánem Kirk přinese velkou oblačnost, srážky a následně ochlazení

Diskuse o počasí Novinka: nejrozsáhlejší archiv počasí!

# 03.01.2013, 14:37

Při zjišťování informací o počasí pokládáme tři základní otázky: Jaké bude počasí, Jaké je počasí a Jaké bylo počasí. Na první dvě otázky na našich stránkách již dlouho naleznete odpověď. Na třetí od dnešního dne také!

Na In-počasí jsme dnes spustili zcela novou sekci – archiv počasí. Jedná se o nejrozsáhlejší archiv počasí na českém internetu. V archivu naleznete souvislé záznamy o počasí již od roku 1775. Nejstarší údaje jsou dostupné z Prahy – Klementina. K dispozici jsou informace o teplotě, větru, srážkách a sněhu. Od roku 2009 navíc archiv obsahuje podrobné záznamy (po půl hodinách) ze soukromých meteorologických stanic.

V nové sekci se dozvíte také informace o podnebí České republiky. Nechybí klimatické statistiky (průměrné měsíční teploty a srážkové úhrny, počty tropických dnů atd.). V přehledných tabulkách najdete nejen rekordy pro Českou republiku, ale i pro jednotlivé meteorologické stanice.

Zajímavé dny v archivu:
20.8.2012 – zaznamenána nejvyšší teplota v historii měření
11.8.2002 – začátek vydatných dešťů v roce 2002, které způsobily rekordní povodně
18.1.2007 - tlaková níže Kyrill a rekordní nárazy větru
31.12.1978 – prudké ochlazení na Silvestra roku 1978

Úvodní stránka archivu
Teplotní graf stanice
Klimatické statistiky
818
# 03.01.2013, 14:49

To je prostě SUPER. :):) Určitě archiv často využiji, díky. Tuto novinku asi nikdo nečekal, příjemné překvapení.

321
# 03.01.2013, 14:58

Dobře udělané, takhle databáze ještě nikdo nesjednotil. poprvé co se to takhle někomu povedlo. Klimatologická data z polomprofesionálních stanic jsou také důleitý krok, síť synoptických stanic je řidší z hlediska ČR a klimatické stanice CHMI nejsou dostupné zpět, takže tedy velmi silný plus. U stanic jde o databázi GSOD pro synoptické stanice, GHCN pro Klementinum a Milešovku a databázi stanic zapojených do In-počasí, což je velký plus, že se dají najít denní klimatologické údaje.
Kde všude se dají najít data jsem už taky dřív rozváděl v jednom fóru http://meteoforum.e-pocasi.cz/historicke-pocasi/te... .

13588
# 03.01.2013, 16:03

Paráda určitě tuto sekci využiji!

1
# 03.01.2013, 16:11

Díval jsem se na rekordy ČR a všimnul jsem nejvyšší sněhové pokrývky 380cm na Lysé hoře. V březnu roku 1911 tam bylo 491cm. Proč zde neni uveden tento údaj? Je to z důvodu nevěrohodnosti?

# 03.01.2013, 18:11

Skvělá věc, něco takového na webu opravdu chybělo. Nejen na tomhle a dokonce bych řekl, že nejen na českém (i když objevil jsem http://www.ogimet.com - ten má data pro celý svět, ale pro spoustu stanic jenom pár let nazpět a ne všechny v ČR co jsou tady jsou i tam). Zdejší archiv je pro mě takový opožděný dárek k Vánocům - prostě něco takového jsem si přál. Děkuju :)

Jako zlepšení mě teď napadá přidat ke nadmořské výšce stanic i GPS souřadnice.

28
# 03.01.2013, 18:39

Paráda!Zase mám co zkoumat a pročítat.A hlavně namáhat svého pamatováka.Je to výborná pomůcka.Dííííky!!

# 03.01.2013, 18:51

Davis
Zatím uznaný je, v archivu byla hodnota upravena. Ačkoliv hodnota je dosti vysoká oproti jiným rokům. Druhá nejvyšší pokrývka je z 19.3.1924 - 380 cm. Jedná se o rekord, který není zatím zcela jistý.

Jsem rád, že se archiv líbí. Děkuji.

87
# 03.01.2013, 22:05

Takhle kreslené grafy z historických dat jsem ještě nikde neviděl - všude mají jen nepřehledné tabulky. Moc pěkné!

311
# 03.01.2013, 22:24

Vynikající věc. Myslím si, že něco takového opravdu chybělo. Strašně jednoduché ovládání a především přehlednost, kam se hrabou v tomto stránky čhmu. Nevěděl jsem, že to takhle jde, že může tyto údaje čhmu poskytnout pro jiné stránky. Na druhou stranu naměřené údaje nejsou nic komerčního, tak proč by se nemohla zveřejnit i jinde. Je mi divné, že Liberec nemá údaje o sněhu.

Anonymní
Avatar
# 03.01.2013, 22:30

Díky, určitě velmi povedené a pěkné tato novinka a jistě bude velmi využívaná. Není co dodat. Sehnat všechna ta data a dát je dohromady muselo dát práci. SUPER :)

Admine možná bych tu dal hlasovací anketu jak se nová sekce Archiv líbí. To by byl hodně zajímavý výsledek. Nechcete ji sem dodatečně vložit? :D

A mezi ty stanice od ČHMÚ by nebylo špatné zařadit ostatní klimatologické, automatické a základní, jak jsou uvedené zde. Archiv by se tím ještě víc rozšířil.

Dobrá práce. ;-)

Jirka

321
# 03.01.2013, 23:41

Jirka

historie dat z CHMI primo na jejich strankach neni dostupna, jen pro synopticke stanice (profesionalni) aktualni stav a dnesni/vcerejsi data. Pofesionalni stanice jsou v siti synoptickych stanic ve svete. Ostatni klimatologicke stanice v CHMI maji uvedene akorat grafy 40-48 hod zpet na strankach.

Synopticke (prof.) stanice posilaji data dal a jsou v databazi GSOD (Global Summary Of Day), tuto databayi pouziva hodne webu vcetne tohoto. Terminy max/min jsou ale trochu jine. Druha databaze GHCN (Global Historical Climatology Network) je od dost rozsahlejsi ale v CR ma jen 2 stanice - Klementinum a Milesovku. Tuto databazi pouziva i ECA&D. Databazi GSOD pouziva dost webu (Tutiempo, geodata.us, freemeteo, Ogimet, ted uz i zde). Ogimet ma i svoji vlastni databazi od podzimu 1999 (Synopticke stanice, i hodinova mereni). Co se da kde najit jsem psan napr. tady http://meteoforum.e-pocasi.cz/historicke-pocasi/te... Existuje i NOAA databaze syn. pozorovani vetsinou po 1-3 hod ftp://ftp.ncdc.noaa.gov/pub/data/noaa/

Klimatologicke stanice CHMI nejsou v zadne svetove databazi a proto nelze data ziskat. Jeden sikovny informatik ziskava data z obrazku (grafu) http://meteo.amut.net/mapa_prehled_cr.php. In-Pocasi pouziva pro CR GSOD+GHCN+Vlastni databazi zapojenych pozorovatelu. Take me prekvapila Snezka, znam polskou stanici v GSOD, ceskou jsem tam nenasel. Automaticke Klimatologicke stanice CHMI maji textova data pod heslem, s pristupem jen pro zamestnance. http://por... Na nowem webu CHMI http://portal.chmi.cz/ je dost novych veci. Mapa na kterou si dal odkaz je na starem webu, nova aktualni mapa se da najit tady.
http://www.wunderground.com/ ma sit techto pozorovatelu (personal weather stations) + data ze synoptickzch stanic. Skoda ze nektere stanice v CR posilaji data do Wunderground a ne sem.

# 04.01.2013, 12:01

Pavell
O přidání těchto map zatím neuvažuji. V následující době budeme spíše vylepšovat práci se současnými textovým daty.

321
# 04.01.2013, 14:07

imploder

Ogimet používá databázi vlastní vč. hodinových dat ze synoptických stanic od podimu 1999. které posílají data do nějakého centrálního světového registru. Potřebuješ znát ID stanice, která se dá různě zjistit a pak podat dynamický dotaz do databáze. Dá se vypsat až 512 stanic z nějakého územního celku vč. světa s nejvzšší TMA, nejnižší TMi a max. srážkami (Pro malé územní celky do 12 stanic vše). Také pužívá měsíční klim. charakteristiky pro synop. stanice asi od r. 1992.

http://www.ogimet.com/gsynres.phtml.en
http://www...
http://www.ogimet.com/gclimat.phtml.en

Pak ještě používá GSOD data buď výpis pro 1 stanici 1-50 dní, nebo po jeden den a jeden stát.
http://www...

Podobně jako Ogimet se dají najít data na serveru tutiempo, http://www.tutiempo.net/en/Climate ale není tam tolik možností nastavení a používá jen GSOD, sníh tam není např.

U Wunderground je developer zdarma, tak to by se dalo využít, otázkou je frekvence provozu a jestli to automaticky nenavyšují jako mobilní operátoři a jejich praktiky, na to pozor.

Nově archiv In-počasí poprvé začal používat databázi GHCN, u žádného jiného serveru jsem to neviděl. Navíc jsou k dispozici data z GSOD a také vlastní staniční síť vč. hodinových měření, čímž jsme předběhli spoustu takto specializovaných webů (Tutiempo, Ogimet, Geodata.us, freemeteo ...) a navíc jsou zařezeny staniční rekory a statistiky už teď na začátku. To žádný jiný známý web nemá.

Pavell
Ono těch dat radar a blesky je docela dost za pár let řádově 1 000 000 souborů, 10 GB dat a je to dost náročné pro server (místo, disk, traffic) a data ze satelitu, to jsou i GB za měsíc. Pro blesky jde kromě dat z ČHMI (licence Creative Common) použít http://www.b..., což se zde i používá, lze tam najít Evropu, USA, ostatní místa světa nemají tolik pokrytí, Evropa má pokrytí husté. Zpět je to ale také dost velké množství dat.

311
# 04.01.2013, 15:12

Mám dotaz: U stanice v Doksanech je nejvyšší sněhová pokrývka z 2.2.1997 a to 38 cm. Je to ale divné, protože předchozí den i následující den tam jsou pouhé 4 cm. Připadá mi, že 2.2. tam bylo spíše 3,8 cm, než 38 cm. Navíc se v tyto dny teploty pohybovaly nad nulou. Díky

sněhová pokrývka únor 1997
# 04.01.2013, 20:34

Tommy
Jo, asi to tak bude - žádný takový archiv jako tady nikde na webu neexistuje. Je to opravdu super věc.

Myslel jsem, že hlavní důvod, proč to neexistuje, je to, že je většina dat chráněných autorským právem a nejde je jen tak bez dovolení komerčně šířit, viz WMO Resolution 40. WMO Resolution ale 40 obsahuje kategorii dat "essential data", která se komerčně šířit můžou, možná se to týká i všech dat z těch klimatických databází, to jsem nezkoumal. Pokud jde o to, která data od jednotlivých meteorologických služeb spolupracujících s NOAA jsou "essential data", tak to je pro každou jednotlivou meteorologickou službu jiné, např. Norsko má všechno jako "essential data", ČR myslím ne.

54
# 05.01.2013, 09:24

Děkuji za ten archiv to byl hodně dobrý nápad.
Na něco podobného sem čekal.

# 06.01.2013, 15:34

Milan
Jedná se o chybu, která je v původních datech. Na vyčištění databáze od chybných údajů průběžně pracujeme. Děkuji za upozornění.

321
# 06.01.2013, 21:45

imploder

Kdyz by to nejaky webo pouzival tak je to brano jako komercni ? Faktem je ze vetsina takto zamerenych webu pouziva prave tu GSOD databazi (nektere zase jen hlaseni z letist). Jen Ogimet pouziva svou vlastni, kde se daji vypsat i hodinova pozorovani, extremy, mesicni data. Pouziti GHCND vidim poprve, skoda ze v CR jen ty 2 stanice. Pak jeste existuje databaze GDCN (Global Daily Climatology Network), ktera ale neni na webu NOAA (Nikde jsem nenasel) a v CR tam stejne neni ani jedna stanice. Samotna sit stanic WMO mozna taky bude odlisna.

U GHCN nevim ale u GSOD se pocitaji prumerne denni hodnoty ze vsech mereni, coz obvykle byva 24 hodnot, pro nektere jevy, ktere nemeri automat jen 16 hodnot v pripade ze neni stanic obsluhovana nonstop. U hodne stanic ve svete jsou data po 3 hodinach, 8 terminu za den. Max. a min teplota je obvykle z presneho hlaseni, nekdy ale z hodinovych dat. U nekterych stanic v CR i svete jsou TMA/TMI s presnosti na 1 stupen nebo pul stupne. Take se bude lisit termin TMA TMI, asi to je 06-06 UTC nebo 00-23 UTC ale nekdy se stane ze TMI z jednoho dne se dostane do druheho dne a muze byt prekryta. Take je pravdou, ze data jsou prepocitavana u GSOD z americkych na metricke jednotky, proto napr. 2 desetina mista u srazek, ale krok je 0.01 In = 0.24 mm. U GHCN se pouzivaji metricke jednotky. CHMI odecita TMA/TMI za obdobi 21-21 SEC (20-20 UTC), srazky 06-06 UTC (07-07 SEC) a snih rano 06 UTC.

Chybne fake hodnoty jsou ve vsech databazich a z rozsahlich databazi je nemozne je dostat. Skript na to dobre napsat nejde, jednina moznost je tlacitko nahlaseni fake hodnot ci neco podobneho. Vim to z vlastnich zkusenosti, ze fake hodnoty zamichaji statistikou a je tezke je vycenzurovat. Tohle je jeden priklad k 1.7 http://www.tutiempo.net/en/Climate/SNIEZKA/07-2009... +25 urcite nebylo (na Snezce nikdy), to by cca odpovidalo i v 850 bylo dosazeno +25 a to bylo od r. 1973 jen jednou.

EDIT: Chtělo by to 100% česky, díky tom-791

tom-791: Ceskou klavesnici tady nevedou, s preklepy je to u me horsi, to je pravda. EDIT: Hlavně ty háčky a čárky ;-) ale "tady" si vysvětluji, že jste v nějakém internetovém obchodě.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.