Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další fáze babího léta, místy ale větrno

Diskuse o počasí V novém týdnu tlaková výše, přinese slunečné dny

# 13.10.2024, 11:12

V novém týdnu počasí u nás začne ovlivňovat tlaková výše a pronikne k nám také teplejší vzduch. Místy se ovšem vytvoří mlhy nebo nízká oblačnost, ale během dne se většinou rozpustí. I tak ale lokálně teploty sníží.... Více >>

59
# 13.10.2024, 13:44

No, zatím se moc nezmiňuje ten silný vítr tak ve čtvrtek, asi to není úplně jisté, ale docela by mně to i zajímalo, pršet by u mně mělo hlavně v noci z pondělí na úterý, protáhne se to do úterního dopoledne a pak až do soboty beze srážek... tak snad to vyjde, krom toho větru samozřejmě, ten mně plány dost kazí.

# 13.10.2024, 14:15

Dnes u nás rychlý přechod fronty a 3,5 mm srážek z několika silných přeháněk, kdyby to šlo pomaleji, úhrn by byl vyšší. Vítr ovšem nic moc. Teď už se každopádně celkem vyjasnilo, což je právě už počátek vlivu té tlakové výše. Přeruší to ještě jedna fronta, která přejde patrně v noci z pondělí na úterý, ale jinak bude snad většinou slunečno (doufám, že to moc nenaruší mlhy a nízká oblačnost).

412
# 13.10.2024, 14:20

Tak já hlásím teď slunečné odpoledne venku hezkých +12,5..výhled se mi docela líbí, obzvláště zatím ponechané trochu vyšší teploty někdy po neděli..

# 13.10.2024, 16:34

jo, tak třeba ve čtvrtek tam mám nárazy 4m/s a většinu dne inverze. tenhle výhled se mi dost líbí, po dlouhé době by mohl nastat celkem normální a potažmo i o trochu chladnější měsíc, který ovšem zároveň bude poměrně vlhký. ovšem samozřejmě neshoda a výkyvy výstup od výstupu stále jsou přítomny.

301
# 14.10.2024, 07:41

TheRealStormCZE
U nás zatím za říjen cca. 15 mm, takže ani ne průměr, včera 2 mm, ale bylo vidět že pod stromy to vůbec nešlo, teplotní průměr bych bral v červenci nebo srpnu místo suchých veder, teď by mě teplo fakt nevadilo, ideál 15-20°C. Fičák bude půl týdne a ještě sníží už tak docela nízkou teplotu, jediná výhoda jsou ty teplejší noci, výhled srážek vypadá nic moc, ale teď to není třeba řešit.

Realita pod stromem
123
# 14.10.2024, 09:48

Tak u nás se do toho slunko dnes opřelo. Ještě dva týdny takhle když bude a snad se na té zahradě bude dát něco dělat.

59
# 14.10.2024, 14:08

In-počasí
Díky :) Já to tušil, napřed jsem předběžně počítal jen se čtvrtkem, ale protáhne se nám to i v ten pátek :(

Dnes nádherný den, tmin sice +3,5 a aktuálně +13, ale venku radost dělat, ani ten vítr nezlobí. Včera ještě spadlo 5 mm a za říjen už máme 32 mm a další doufám na delší dobu poslední srážky dnes v noci a po ránu, pak je výhled vymetený a hypnotizuju ho, aby to vyšlo :D
Mrazíky už budou častější (hlavně ta neděle zde) a odpoledne by se to mělo víc vybrat :slunce: ikdyž to nebude asi na 100%...

301
# 14.10.2024, 15:43

ludvicek
Dělám tam nepřetržitě, teď je ještě vhodná doba, pač to zelené hnojení ješte trochu vyroste, v listopadu už je to slabé a snadno vymrzne, ideální je do konce září, ale to nešlo při současném zapravování všech ingrediencí stihnout, ještě zobu hrušky, papriky a poslední planá rajčata. Dnes při bezvětří fantastický slunečný den, i když jenom +12°C.

Pár dní zpět
412
# 14.10.2024, 19:10

Dneska mne na Kladně zaujala podvečerní oblačnost takové jakoby mrakové duchny to byly..

podvečerní oblačnost
# 14.10.2024, 20:19

palma
Pěkné asperitas clouds..
Tady dneska jen masivní nimbostratus a dalších, zatím, 5mm deště..
Říjen už 45mm...

13
# 14.10.2024, 20:20

Ahoj. No v noci este asi nejaka prehanka, a potom asi stabilita u nas. Deka, rano asi semtam hmla, aspon tak to vidim ja.

412
# 14.10.2024, 20:43

Francois
Když já všechny tyhle termity neznám..:)... díky za názvosloví.. přiřadím si to doma k těm snímkům..:D

0
# 15.10.2024, 04:00

Viz článek: ...V pondělí nás čeká skoro jasno až polojasno, od západu postupně oblačno až zataženo a v noci na úterý se místy vyskytne déšť. Ráno se ojediněle utvoří mlhy. Nejvyšší denní teploty vystoupí na 9 °C až 13 °C, na jihu Moravy až na 14 °C...

Tak tahle situace se u nás poněkud vymkla kontrole.
A jak píše Marek_98 "...Přeruší to ještě jedna fronta, která přejde patrně v noci z pondělí na úterý..." Tak to bylo právě teď.
Marku tato situace dominuje u nás celému tomuto týdnu. Hlavně ve srážkách.

Tak k nám tato situace, výšková tlaková níže, či podružná fronta, paradoxně přinesla od dnešní půlnoci, kdy zhruba začalo pršet, v mírném až občas velmi silném dešti v extrémním případě až na hranici s přívalovými srážkami, asi nejvíce denních srážek v celé republice za tento zmiňovaný týden, 13,5 mm. A to ještě stále slabě prší.
Mlhy se jistě velmi rychle vytvoří a vítr pouze do 2 m/s, teplota +8,1 °C.

Ráno nebo dopoledne se opět i u nás po mlhách a nízké oblačnosti vyjasní a jakoby ani nic nebylo. Ale ten pocit, že máme za tento skoro údajně bezsrážkový týden přes 10 mm, tak to někoho překvapí, mě spíše potěší.


Tady asi Leknína nepotěším?

U nás sem měl teď tento týden srážky přes 10 mm skoro za pár hodin a větr nepřesáhl 12 m/s.
Každé srážky rozhodně u nás na jihu okresu vítány. Tady sucho skoro jak sviňa. Ne jak na Vsetíně.

V novém 42. týdnu roku 15.10.2024, připomenu pouze toto.
Paradoxně dnes u nás ve Střelné přesně před 15 lety. No kdo by tomu vůbec kdy uvěřil. :D
Kdyby někdo chtěl vědět výšku sněhu, tak 65 cm kolem 17:00 hod.

https://www.in-pocasi.cz/pocasi-u-vas/upload-fotos/10_2009/1364473907-Strelna_pohled_na_horni_cast_obce_od_severu_15_10_2009_17_14.jpg

59
# 15.10.2024, 07:06

Pavell
Tak já bydlím na vsetínsku a ne přímo ve Vsetíně, ale dnešní úhrn máme výjimečně skoro stejný 7 mm.

Samotný Vsetín moc nesleduju, ale letos už mám 918 mm a ten litr letos možná ještě padne. Výhled se sice zatím drží tak do milimetru, mně se tomu furt nechce věřit :D

Ono ještě teď drobně mrholí a aktuální teplota +6, což bude asi dnešní tmin

No já taky dnes vzpomínám a mám fotky z Trojáka 15.10. 2009 hlavně ty borce na letních gumách :D to byl nezapomenutelný zážitek, snad sa to už nikdy nezopakuje :D

0
# 15.10.2024, 07:20

Leknín
Skoro stejný úhrn? Vždyď my máme dvakrát tolik chlapče. :D 14,1 mm od dnešní půlnoci.

59
# 15.10.2024, 07:25

Pavell
Já myslel Vsetín a moje přímé bydliště :D
Já tě pak předběhnu :D, i v tom ročním úhrnu, ale si výš tak nevím kolik letos zatím máš...

0
# 15.10.2024, 07:30

Leknín
Ale zase vy jste si tam užili v polovině září při těch povodních a skoro jste plavali. Zatímco my jsme sušili hubu.
Tady u nás skutešně jen malé srážky v polovině září 2024

59
# 15.10.2024, 07:35

Pavell
V okrese byly velké rozdíly, obec ještě doteď nespravila některé spláchlé komunikace a věnují se jiným prý důležitějším věcem a lidi chodí z práce kilometry pěšky na paseky.

Ale teď už prší tak normálně a za poslední týden mám já 23 mm a samotný Vsetín jestli dobře počítám tak 22 mm. By mně zajímalo co kolega z Rožnova, dlouho jsem ho neviděl a vůbec nepodává žádné info, ono jak začlo pršet tak se odmlčí jako ten F4, oni žijú asi enom suchem ogaři :D

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.