Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Hodně oblačnosti, v severní polovině území postupně slunečno

Diskuse o počasí V novém týdnu hodně oblačnosti, občas déšť a podprůměrné teploty

414
# 04.10.2024, 08:39

Francois
No, v TV třeba v předpovědi ČHMÚ se 90% meteorologů shoduje, že srážky budou ustávat až v posledním týdnu října... takže chcanec prostě...:cool::prsi::prsi::prsi:

59
# 04.10.2024, 09:30

Ono zatím neprší nějak intenzivně, mám skoro 2 mm, ale pršet bude dál a dál a ještě se zvýší intenzita :(
Loňský říjen byl takový zlom, kdy začalo vlhké období, které si dalo pauzu akorát o prázdninách, ono to fakt vypadá že tento cyklus bude vesele dál pokračovat s přesahem do zimy, dal bych si radši těch +30 než +10 a tenhle marast, absolutně se nedá nic dělat a dny se krátí...
Francois nějaké převtělení Swana? ;-) :D

# 04.10.2024, 10:35

jakože ze sotva "reálných" fialových odrazů lije docela dost a to i v závětří. v zimě už by z toho bylo pár čísel sněhu

# 04.10.2024, 11:53

palma
Jj, mokrý podzim..
Pošumaví a Šumava aktuálně čítankové návětří od SV..
Neustále se obnovující přeháňky představují jako celek trvalý déšť, kdy se střídá mírná a vyšší intenzita..

25
# 04.10.2024, 12:32

Aladin 100% přešel na vyšší rozlišení. Včera jsem si nebyl jistý, ale určitě mě zrak neklame. To vykreslení srážek na základě orientace terénu a směru větru je velmi přesné a takřka dokonalé. Chválím tým odborníků, který na Aladinovi pracuje. Vypadá to opravdu moc hezky.

Ty vyhlídky na více dní dopředu vypadají pořád dost uchcaně. Po tomto dešti se jenom přechodně prosadí teplejší inverzní jižní proudění a rychle se zase nasune další studená fronta a brázda TN, to by mohlo přinést docela dost srážek a pak to zase vypadá na nějaké vlhčí proudění a fronty.

25
# 04.10.2024, 22:04

Tak už se ty srážky nasunuly více na sever do Čech a postupují pomalu v souvislosti s výškovou TN. Pršet zde bude slabě nebo mírně prakticky celou noc i zítra dopoledne. Celkové úhrny nebudou nijak zvlášť vysoké, ale tohle počasí samo o sobě je prostě takové total prochcané už jenom tím charakterem.

V pondělí bude zřejmě první den s vyloženě hojným výskytem mlh/nízké oblačnosti, takže další :prsi: :D a pak se stejně natáhne ve výšce oblačnost teplé fronty. Stačí prostě jen o něco nižší teploty, častější oblačnost a najednou je výpar úplně ze hry a přitom ještě začátkem září byl enormní a to slunce jen hučelo při tropech...

113
# 04.10.2024, 22:08

Vysvětlete mi někdo proč Meteor aplikace na mobilu ukazuje většinou k večeru srážky po 5min. Přes den to ukazuje po 10min. a večer po 5 min, ale teď už zase po 10min.

Tak jsem se podíval znovu a zase to ukazuje po 5 min. Tak nevím buď jebe mně nebo mobilu:D:D:D

25
# 05.10.2024, 11:32

Pěkné úhrny... Letošní meteorologický podzim je asi slušný kandidát na srážkově nejbohatší podzim od roku 1961, kdy jsou podrobnější měření. Září už je splněno a začal říjen a ono furt dost prší, ale je to ještě nejisté. Listopad může být suchý nebo velmi deštivý, to nikdo neví...

srážky, zdroj: ČHMÚ
59
# 05.10.2024, 11:49

No kdoví, po tom hurikánu se tam objevuje už vysoký tlak, ale že by se tu usídlil na delší dobu tomu se mně moc věřit nechce. Čeká nás dál jen hnusný podzim, když ne inverze tak déšť a větrno, těch pěkných dní bude tak na prstech jedné ruky jak to pořád dokola projíždím. Třeba přijde nějaký převrat v tomto hnusném nastavení, snad ne až zas o prázdninách... :zz:

25
# 05.10.2024, 13:02

Leknín
Kdyby nastalo skutečně delší období pod vlivem TV a málo srážek, k čemu by to bylo, když pak může kdykoliv přijít jedna výrazná TN a zvlněná studená fronta nebo brázda a během pár dní spadnou desítky mm? :D Teplé moře a oceány tomu určitě budou nahrávat, aby se srážkově významné situace ještě zopakovaly.

Navíc pokud by bylo pod vlivem TV, znamenalo by to již spíše horší počasí často s mlhami a nízkou oblačností, což by do hodně oblastí přineslo opět spíše vlhké počasí a vláhu. :D

Prostě je třeba se smířit s tím, že podzim je podzim a je to prostě něco jiného, než léto... Patří to do celkového koloběhu a je to tak správně.

59
# 06.10.2024, 09:37

Aura_
Tak ono by to hlavně chtělo to pravé babí léto. To co zatím bylo tomu moc neodpovídalo a v příštím týdnu taky nic nebude, trochu vyšší teploty, jen ten vítr a nějaké srážky. Po polovině října je to otevřené a doufám, že těch pár bezesrážkových dní dorazí, s mlhama a NO holt už nic neuděláme, budeme jen doufat, že se to vybere aspoň na těch pár hodin.
Pro mně nejhorší období v roce do vánoc :(

Předevčírem denní amplituda 1 stupeň 9-10st., včera 8-10 a dnes má být tady podobně. Hnus tohle fialový na začátek října a kape denně :zz: dva dny beze srážek a znova

148
# 06.10.2024, 09:50

Leknín
No letos to zatím na nějaké krásné babí léto nevypadá, což o to, nech klidně chladněji je, ale mohlo by být stabilně sluníčko aspoň týden v kuse, to šedo a občasné kapání už mě nebaví. Srážky by si mohli dát pohov a vlhké období šetřit na jaro.

25
# 06.10.2024, 10:51

Leknín
Myslím, že babí léto se pojí se suchým podzimem, kdy je celkově méně srážek a sušší vzduch a vyšší teploty. Pokud je srážek výrazně nadprůměrné množství (nebo stačí průměr a nižší teploty), tak místo babího léto přichází spíše mlhy a nízká oblačnost. Navíc se to týká spíše září. V říjnu je to násobně méně pravděpodobné, že by nastalo něco jako babí léto.

Něco jako babí léto přechodně bylo v 2/2 září, byl to ten týden po povodních, kdy bylo relativně tepleji a slunečno, ale nijak to na mě nezapůsobilo... Nevnímal jsem to jako, že by bylo vyloženě teplo a hezky, bylo to skoro na mikinu a chladno po ránu a večer i nějaký JV-V vítr, který to teplo ještě o něco snížil.

# 06.10.2024, 11:41

U nás za tento týden nakonec celkem 18,3 mm srážek, z toho dohromady 13,3 mm za pátek a sobotu. To je slušné, zatím se i říjen vyvíjí srážkově nadprůměrně a jsme tak ve hře o 1000 mm za rok, což je něco, co ještě nepamatuji.

25
# 06.10.2024, 11:45

Marek_98
Na Mělnicku 22 mm od začátku října a přitom měsíční průměr je 32 mm, tedy úvod října je opravdu srážkově bohatý. Těžko si nyní představit, že by říjen nebyl další srážkově nadprůměrný měsíc, i když ty vyhlídky už výrazné srážky nezobrazují, ale víme jak je to s předpovědí srážek...

V podstatě stačí jenom 1-2 výraznější epizody a přes ten průměr se to přehoupne jakbysmet a toho času je dost, ještě 25 dní... :D

Ona je otázka, jak to s těmi srážkami bude. Podle Ventusky, který počítá průměr z těch několika modelů, bych se přes měsíční průměr mohl přehoupnout už příští týden, pokud by spadlo těch cca 15 mm, ale moc tomu nevěřím. Musela by vyjít ta varianta modelu ICON, ostatní modely dávají srážek méně, ale je prakticky jistota, že zase zaprší aspoň trochu a nějaký ty mm zase naskáčou... :-)

Konkrétně sumu srážek dávají na následujících 5 dní:

ICON-EU - 18 mm
ECMWF - 10 mm
GFS - 1 mm
GEM - 9 mm

Ten GFS asi jako jediný počítá s tím, že při přechodu fronty se to pásmo deště přechodně roztrhá a přeskočí určité oblasti, ale tomu moc nevěřím. Většinou pak zaprší plošně.

Dle ansámblů ECMWF u mě spadne tak kolem 5 mm, respektive mezi 5-10 mm s nejvyšší pravděpodobností.

Nová Ves, okres Mělník, zdroj: Ventusky
suma srážek, zdroj: Meteociel
25
# 06.10.2024, 12:44

Aladin má v nástřelu pěkné srážky - velmi nejisté. Ale to je teprve ta první fronta, nikoliv ta spojená s tou post trop bouří.

Aladin, zdroj: ČHMÚ
302
# 06.10.2024, 12:46

Mám za poslední týden 10 mm, ani od V nějak solidně nezapršelo, ale vlhko je dostatečně, vždyť mi rostou žampiony na zahradě, příroda si kompenzuje ten suchý srpen kdy už dost trpěla (červenec zvládla), je to jasně vidět všude kolem, úplně tu energii nasávám jak ta houba, těším se na další frontu ST+ČT, snad to bude konečně i přes 10 mm, dnes bez větru + sem tam i slunce a vlhko, tohle se ve vegetačním období poslední dobou jen tak nesejde.

Vejš na Vysočině či Čechy či Rakousko mnohem více
25
# 06.10.2024, 13:14

Yurri
Z výrazného až extrémního sucha a extrémní vlny veder na přelom srpna a začátek září do extrémních povodní a total přesycené půdy.

Je to v podstatě řeč změny klimatu, protože se furt říká, jak tyhle 2 protichůdné extrémy budou čím dál frekventovanější, ovšem nyní se to sešlo opravdu mimořádně blízko sebe.

# 06.10.2024, 16:48

poslední 3 dny velmi stabilní maximálky s inverzí
dneska 12,1
včera 12,4
předevčírem 12,2
upřímně kdybych si měl tipnout, tak nám tu letos asi už nepadne ani dvacka

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.