Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Hodně oblačnosti, v severní polovině území postupně slunečno

Diskuse o počasí V novém týdnu hodně oblačnosti, občas déšť a podprůměrné teploty

# 02.10.2024, 23:13

Dneska na většině území s deštěm. Úhrny většinou 3-12 mm. O něco více v JZ části Čech, nebo na V Moravy. Co se týče teplot, dnes poměrně chladno, maxima často jen okolo 10°C, rozmezí 9-13°C. V Ústeckém kraji o něco tepleji většinu dne, maxima 13-15°C. Výjimečně a krátkodobě, v menší části jižních Čech, v blízkosti Šumavy, dnes i okolo 15°C. Na malou chvilku se tam místy ukázalo :slunce: Takže maxima krátce, i lehce přes 15°C, např. Vimperk, Rožnov ČB, nebo Křemže

Teplota dnes odpoledne, zdroj ČHMÚ
302
# 03.10.2024, 03:00

Podle úhrnů viz mapa za 24 hod. to vyhrály opět velké části Čech, hlavně okrajové horské oblasti a Karlovarle kolem 20 mm a V část Moravy, u nás mega mlha a opravdu pěkně vlhko s 5 mm a Tmax. +9,7°C.

59
# 03.10.2024, 12:18

Mně spadlo včera 8 mm, ale kape stále něco denně krom dvou dnů neděle a pondělí a všude je bahno, už mně to fakt štve :zz:
Teplota včera max +13, teď už jsme se taky dostali na takovou hodnotu a ráno tmin +9, to už je vstávání na pohodu :cool:
Srážky nedají pokoj, dnes k ránu ještě něco nacmrndalo teď se se na chvíli aspoň objevilo :slunce: ale pátek a sobota prochčije, predikce je podle modelů tak 9-14 mm.

Příští týden se tam stále většinou drží nějaké teplejší počasí, na ty dvacky to tady možná stačit nebude, ale rozhodně lepší než teď, no a srážky asi nějaké zas budou, slunce moc toho nenasvítí jak to vypadalo, kdovíkdy se to na delšo vybere, zas až s nějakou hysterií v létě a s vedrama….

25
# 03.10.2024, 12:24

Říjen začal tedy srážkově bohatě. Hned 1. října v úterý navíc byly silné přeháňky, z kterých byl takový slejvák, jaký bývá při běžné bouřce, včetně velmi velkých kapek, ale trvalo to jen krátce.

Nevím, kam tohle povede, ale je evidentní, že ta paralela teplých moří a oceánů a bohatých srážek funguje dokonale. Navíc on ten princip je nastavený tak, že největší výpar vody z teplých moří a oceánů nastává v momentě, kdy se nad ně nasune chladnější vzduch, takže logicky pak dochází v nadprůměrným srážkám hlavně v chladné části roku, pokud jsou moře a oceány nadprůměrně teplé a zároveň se vyskytne teplotně podprůměrný vzduch. Tenhle kontrast produkuje nejvíce srážek.

414
# 03.10.2024, 12:28

Aura_
Jo, tady mám za ty tři dny v součtu 15mm, což uplně stačí, mokro je všude, s tou zimou souhlasím, bavíme so už o tom s kolegy na tématu o letošní zimě, tady navíc každý den po ránu rosa jak kráva..takže to za ty dny taky něco "nadělí"...už i tady je záplava klouzků a začínají i hříbky..

25
# 03.10.2024, 12:35

palma
Přesunul jsem to do tématu o zimě. Ano ta rosa je taky slušný extrém. V úterý se po silných přeháňkách večer vyjasnilo a rosa nastoupila opravdu ve velké síle, jenže pak ještě dorazila další silná přeháňka, po ní se opět vyjasnilo a bylo bezvětří, opravdu mimořádné nasycení, třeba už hodinu nepršelo, ale ze stromů pořád kapalo hodně kapek vody jenom z té rosy, v noci jsem byl přechodně vzhůru a zhruba tak kolem 1-2 h ranní byla úplně hustá mlha, ráno do toho začalo navíc trvale pršet, ale mlha se již rozpustila... Tohle je prostě totální zacyklenost vláhy, je jí až moc...

Houbám chybí asi trochu víc tepla a nebo si myslím, že v každém lese rostou dost jinak a je to hodně pestré místo od místa, okres od okresu...

25
# 03.10.2024, 12:49

Jinak takový malý dotaz: Nepřešel Aladin náhodou na vyšší rozlišení? Přijde mi, že ty srážky má opravdu velmi pěkně detailně orientované podle terénu a směru větru. Vím, že tohle je vidět často, ale to rozlišení je opravdu pěkné.

palma
Ještě přidávám snímek z radaru z té nejsilnější poslední večerní přeháňky, před kterou již byla silná rosa a po které nastoupila ještě silnější. Trvalo to asi tak 2-3 minuty, ale intenzita byla jako při bouřce, prostě velmi velké kapky padaly hustě a dělalo to fakt hluk, úplně jsem čuměl...

Jinak ten úhrn mám prakticky stejný. Za první dva dny října napršelo 16 mm a krásně se to rozdělilo, že 1. den padlo 8 mm a 2. den také 8 mm, počítáno podle běžného dne od půlnoc do půlnoci. Nějakých dohromady asi cca 10 mm + - spadlo ještě koncem září po tom slunnějším a teplejším období, během kterého beztak nic nestačilo vyschnout po předchozích asi 80-90 mm srážek.

Tedy vlastně od těch velkých dešťů už spadlo zhruba dalších něco mezi 20-30 mm srážek... a mezitím výpar už klesá na prakticky nulové hodnoty, nemá šanci už to nějak více vyschnout...

srážky, zdroj: Aladin: ČHMÚ
silná večerní přeháňka v úterý severně od Prahy, zdroj: ČHMÚ
# 03.10.2024, 15:03

palma
Jj, ty mlhy a rosa píšou desetinky do srážek..
Tady včera 15mm , nejdříve v trvalém dešti, poté ještě k večeru solidní přeháňky..
Všechno nasycené, vody až až..
Houby rostou, ale jak které...
Bedly, křemenáče, žampiony ano, ale hříbkům se už nechce. Byly tu minulý víkend mrazíky ve 2m, natož pak při zemi, a to jim nesvědčí..

35
# 03.10.2024, 17:03

Kromě doby kolem povodní tady pokračuje vše ve starém "dobrém" cmrndání. Po milimetrech. Nějak nepociťuju, že by bylo víc srážek. Je jen hrozně nepříjemně a to u nás je ještě relativně teplo :)

414
# 03.10.2024, 19:04

Francois
Jo, snad se to ještě rozjede o trochu víc, teda, pokud pod těma stromama po těch120 mm srážek, není mokro jen do 5 cm, to by bylo pěkně v pytli...:!!:

302
# 03.10.2024, 19:46

Stromům se nechce vůbec žloutnout, bo mají konečně dost vláhy a vysloveně si to po těch suchých 2 měsících užívají, to převažující zataženo může působit otravně, ale když bude crcat, tak budu jedině rád, ať ta zima je aspoň k něčemu. Příští teplejší týden je jasnej, spíš se koukám už na ty noční teploty ten další týden, pač bych musel už sklidit dýně, pořád je co dělat, vlastně nestíhačka.

414
# 03.10.2024, 19:49

Jsem teď koukal na Ventusky,,, dva kousky tam mají zajímavou trajektorii směrem k Evropě...a jeden vypadá slibně..

:-) vírečky směr Evropa
# 03.10.2024, 20:48

palma
Těžko říct, kde budou ty vírečky příští týden o víkendu a co z nich zbyde:)
Doufám, že nic moc..
Mám tam v plánu venkovní aktivity od rána do večera..


302
# 03.10.2024, 20:54

Co asi, zbyde z toho teplejší JZ proudění a doufám že nejenom ve vyšších vrstvách atmosféry, ale i při zemi, chladněji než nyní v PÁ+SO by tak nejbližších 14 dní nemuselo vůbec být, vypadá to moc dobře.

# 03.10.2024, 22:53

Yurri
Přesně tak,od pondělí místy dopolední nízká oblačnost a mlhy,pak ta maxima nebudou od těch současných o tolik vyšší,v noci na středu přechod SF k SV a opět JZ proudění s možností NO.To miluju,když se to konečně po obědě rozpustí a vyleze :slunce:,tak je den pomalu u konce.

59
# 04.10.2024, 06:40

Tak dnes venku hotovo, zatím prší drobně :prsi: ale proboha co ten příští týden?? Celý zas prochcaný podle aktuálního výhledu, beru to s rezervou ale po ránu dobrá šleha. Větrno a deštivo, těch +16,17 v maximech co tam mám je už k ničemu :zz:

123
# 04.10.2024, 07:45

Leknín
Tak nějak, maxima (a minima!) jsou OK, ale je všecko strašně prochcaný. Půda nacucaná, že se s ní stejně nedá nic dělat. Ale na hříbky dobrý.

302
# 04.10.2024, 07:55

TomasMost
Buďte rád za pár hodin slunce, pocitově je ten rozdíl mezi současnými Tmax. +10°C a příští týden +15°C docela výrazný, NO zase zachraňuje Tmin., mám rád i to mrholení, ale chápu že jsem asi v menšině, pamatuju rok s celkovým slunečním svitem za celý říjen sotva přes 40 hodin.

Aspoň to
# 04.10.2024, 08:14

Aktuálně to vypadá na velice vlhký, deštivý mód v příštím týdnu..
Zacyklí se západní přenos s velice nízko, jižně položeným jetstreamem..a těch srážek bude zdá se víc, než se ještě ve včerejších predikcich zdálo..
Pocitově to nebude nic moc..
Vlhkost se bude dát doslova krájet..

ČHMÚ
Jetstream forecast
Predikce pro Plzeň
# 04.10.2024, 08:19

díky slabým, absolutně zimním přeháňkám tu už dneska máme milimetr sráżek. kolikrát lije víc jak ze žlutých někdy

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.