Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Přechodně více oblačnosti, hlavně na západě ojediněle možnost přeháněk

Diskuse o počasí Masa vlhkého vzduchu ze Středomoří přinese vydatné deště, hrozí povodně

# 15.09.2024, 13:43

Rarach
Dozvuky byly takové divné.Ne jako klasický hrom.Těžko popsat ten zvuk.Netušíš proč měl záblesk zrovna zelenou barvu?

0
# 15.09.2024, 13:48

Už plavem

70
# 15.09.2024, 13:53

"Zřejmě podmáčené podloží a silný vítr způsobily v neděli ráno pád stromu na trať lanové dráhy na Petřín. Konkrétně jde o oblast Abtovy výhybky. Dopravní podnik hlavního města Prahy lanovku už dříve v rámci preventivních opatření uzavřel. Naštěstí tak nebyl nikdo zraněn."
https://www.novinky.cz/clanek/domaci-foto-na-petri...
:(
Tak když byl provoz zastaven tak asi nikdo ani zraněn být nemohl. A že stomy padají to už tak holt je. Ono totiž nezáleží na tom abychom měli všude mraky stromů, ale na tom, aby ty stromy byly zdravé. A byl tenhle strom zdravý? Byl? NEBYL!
https://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_gV_1/iuyLN/strom-povodne-zaplavy-zivel-nehoda-petrin-povodne-2024.jpeg?fl=cro,0,0,1199,1600%7Cres,1280,,1%7Cwebp,75

Tak prosím neřešte, že za to může podmáčené podloží a silná výtr, protože tenhle strom by spadl časem i bez deště a bez větru a třeba v době kdy by pod ním projížděla lanovka s lidmi. V tomto případě dobře, že spadl.

8
# 15.09.2024, 13:58

Tak Ostravice to zvládla celkem v pohodě. Přehrady splnily svou funkci a naštěstí v Beskydech zas až tak moc nepršelo. I tak ale vyletěla hodně vysoko dnes ráno. Odra bohužel podle předpokladu dál rychle roste, Svinov začíná být zatopený.

70
# 15.09.2024, 14:01

palma
Přerazit o ně to pádlo málo. V každém případě máme nějaké výstrahy a v takovém případě je pokuta zcela jistá.

"se mělo jednat o profesionální instruktory, kteří se chtěli po Odře plavit minimálně do Ostravy-Zábřehu."

Jo tak profesionálové jo? A instruktoři, jo? Tak to bych je zbavil opravnění instruktory být.

Sakra. teď jsem si to přečetl znovu a představil jsem si jak po tom rozbouřeném toku plují a vybavil se mi v mysli obraz toho muže co plul při povodních na ....nepamatuji se co to bylo...střecha, chatka...tehdy se stal ikonou těch povodní. Pamatuje to?

70
# 15.09.2024, 14:15

Tak na J ode mě se jim už taky rozsvítilo. Trhá se to už i tam
A na sever? Na sever to končí, ostrá mez a pak jen modro

15.9.24 14:20 S
# 15.09.2024, 14:16

Rarach

Krásná ukázka odpudivého chování redaktora (Petra Marka), který dá titulek "Město plave divokou řekou, voda přišla během deseti minut." aby se co nejvíce proklikávalo.

V článku se poté dočteme že "Došlo k nejčernějšímu scénáři a bohužel se protrhla protipovodňová hráz"

Tedy žádná blesková povodeň díky dešťům, ale díky protržení protipovodňové hráze. A to je sakra rozdíl.

Titulek tedy měl být "Protrhla se protipovodňová hráz, voda přišla během deseti minut.". Holt ziskuchtivý eticky negramotný pisálek z novinek, které mají žně a katastrofami se přiživují.

# 15.09.2024, 14:20

Doubrava nebo Kostrhún
Obzvláště tím potom děsí lidi v okolí dále po toku. :zz:

8
# 15.09.2024, 14:23

Ostrava-Nová Ves se evakuuje. Odra už začala lokálně přetékat protipovodňové hráze.

70
# 15.09.2024, 14:24

In-počasí
Doubrava nebo Kostrhún

Souhlas. A je to bohužel běžné. Stejna jako zveličovat míru podmáčení a sílu větru článkem o spadlém stromu, který spadl díky tomu, že byl uhnilý. Oceňuji však, že tam bylo více fotek aby si každý čtenář mohl udělat vlastní obrázek jak se skutečnost má.
Jako informovat je správné, ale měli bychom umět také nazývat věci pravými jmény a neměli bychom se bát říci, že ve skutečnosti za (třeba za ten pád stromu) může konkrétní člověk. Víte, ono obvykle padají právě stromy jejichž kořenový systém je špatný ba často i žádný nebo je kmen u paty uhnilý. Tady jeden takový vzrostlý v minulosti také spadl přímo na náměstí a naštěstí pod ním nikdo nestál. To se pak lidé probudí, ale jen na krátko aby za nějakou dobu zase otupěli.

# 15.09.2024, 14:35

Praha Lipence zatím stále v pohodě, nyní doznívá další vlna srážek, která dala 19 mm, celkově máme od čtvrtečních 00 SELČ 118 mm, díky rozložení srážek se vše dobře vsakuje a místní potoky jsou zvedlé jen velmi málo. Můj tip ve čtvrtek byl, že zde dáme 130 mm, což by mohlo vzhledem k zítřejší vlně klapnout, možná naprší i o něco více.

Jeseníky masakr, zejm. v povodí Vindavy, Bělé, Osoblahy a horní Moravy, tam to jednoznačně překonalo i rok 1997, nyní mě i zaujala Novohradka v Lužích, která během 10 minut vyskočila o 60 cm a zdvojnásobil se průtok, to vypadá na přívalovou povodeň..

# 15.09.2024, 14:35

Rarach
Při tom čtení jsem si vzpomněl na lachtana Gastona,který z pražské zoo plaval po Vltavě a Labi 300 km do Německa,kde bohužel po odchytu vyčerpáním uhynul.Tehdy se stal symbolem povodní 2002.

70
# 15.09.2024, 14:40

TomasMost
Ano. Díky. A tohle je přesně příklad kolektivní paměti.

78
# 15.09.2024, 14:44

Tak nakonec uzavírám tuhle situaci s celkovými 142 mm.
Přímo u nás to celé řadím na třetí místo za roky 2006 a 1997.

70
# 15.09.2024, 14:45

godlike
Tady bych byl opatrný. Na zádech logo ČD. Pak mají jezdit vlaky když se zaměstnanci koupou. Škoda, že nevíme odkud to bylo natočené a kam se to chtěl dostat. Jestli byl na nákupu, jestli se vracel z práce nebo mířil naopak do práce.Ovšem ten deštník která má nad hlavou zatím co stojí pokolena ve vodě je síla.
https://youtu.be/YE91A_PQ10E?t=191

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.