Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: V noci od západu dorazí výrazná studená fronta

Diskuse o počasí Jakou pozorujete barvu blesku?

314
# 09.07.2024, 20:50

Zdravim,

Takova subektivni otazka co do pozorovani bourek. Jakou barvu blesku vetsinou vidite pri pozorovani bourek ? Barva blesku CG+, CG- (zeme-mrak, CG+ jde az z hora kumulonimbu), nebo CC (mrak-mrak) se pri kazdem pozorovani bourky a od ruznych pozorovatelu lisi. Uvadena je barva blesku fialova, modra, bila, zluta, oranzova.

Konkretni barva blesku bude zaviset na vice faktorech. Jednak pujde o specificke podminky v dane bource a jednak take odkud pozorujeme. Blizke blesky zeme-mrak z hromem do 1-3 s po blesku se me zdaji modre a pomerne jasne. Blesky v mraku, ktere se k zemi nedostanou, ale jsou velmi blizko nad pozorovatelem, se mi zdaji fialove az modre. Pokud je hrom priblizne vice nez 5 s po blesku, uz se zdaji blesky spise bile. Bile jsou blesky u vzdalenejsi bourky, s hromem priblizne 5-15 s po blesku.

Ale i u blizkych blesku mrak-mrak i zeme mrak jsem videl barvu zlutou az bilou (v noci).

U vzdalenych bourek, kdy hrom prichazi dele nez 10-15 s po blesku, nebo u blyskavic, kdy hrom neni slyset vubec - to se mi zdaji blesky bile nebo zlutobile. Blyskavice vzdalene desitky km, nebo i prez 100 km - tam pozoruji blesk zluty, nekdy trochu naoranzovely, ale stale jasny. Obvykle jsou pozorovany CG+ blesky viditelne hodne daleko.

U velmi vzdalenych blyskavic od 150 km, do 200+ km (pri spatne viditelnosti i od 100 km) paj pozoruji blesky oranzove, nebo zlutooranzove. Velmi vzdalene blesky mohou byt i trochu cervene. Pri dobre viditelnosti jsou blesky (CG+) i u nejvzdalenejsich blyskavic spise zlute.

U zimnich bourek se obvykle vyskytne jen par blesku, nekdy se zahrmenim. Obvykle u toho i dost fouka vitr. Blesky pozoruji oblykle bile, vzdalene blesky mohou byt nazloutle.

314
# 16.07.2024, 18:16

John Deere
Mezi-mracne blesky jsou oznaceny CC, je jich dost pri bource a aspon nejsou tak nebezpecne. Jinak se zkus vyjadrovat k tematu (je to dizkuze o pocasi, ne o drogach). Jaka je barva Slunce, Mesice, hvezd, blesku, oblohy, stromu, to ma svoje fyzikalni zduvidneni, jez bych tu mohl vysvetlovat hodiny. Jde o fyzikalni vlastnosti svetla, ruzne typy zareni a pod.

# 17.07.2024, 11:47

TommyAst
Děkuji za vysvětlení

# 19.07.2024, 00:49

TommyAst
No já tenhle rok zažil poměrně dost hezkou škálu blesků. Letos 19.6. při velice blízkém úderu Cg- 140kA byla barva fialová, ale až taková doopravdy hodně výrazná (potom taky přišla rána, že to bylo cítit až v Blansku). Nejčastěji ale pozoruji bílé, či žluté blesky. Snad ani jednou jsem nezaregistroval jinou barvu, ačkoliv těch variací je hodně, ale tam promlouvají další faktory třeba ohledně prachu v atmosféře, srážkách, lomu světla nebo vlhkosti. Hodně fenomenální jsou modré a zelené blesky, ty jsou velmi raritní (zejména ten zelený).

Jinak letos při přecházení různých bouřkových systémů po delší době je velká část blesků v podobě mrak - země, předešlé roky to bylo spíše mrak - mrak.

314
# 19.07.2024, 13:40

Aidamko_
Kdyz je ten blesk vzdalenejsi (10-100+ km), tak pozoruji barvu zlutou, prave kvuli vlastnostem opacity atmosfery (opacita=nepruhlednost, vyssi na kratsich vlnovych delkach). U blesku blizkych je ta barva bila, nebo modro-bila. U blesku se udava teplota k 30 000 °C(nebo Kelvinu, tady uz je to totozne), tedy jako povrch horkych hvezd, na hranici spektra O-B. Pri techto teplotach je maximum tepelneho zareni v UV, ve viditelnem svetle v modre a fialove, na delsich delkach o neco mene. Ale barvy se michaji, tak je svetlo modro-bile u blesku i horkych hvezd.

Dalsi otazkou je vyzarovani vlivem ionizace nebo prechodu elektronu v urcitych hladinach. Tam jsou ty spektralni cary specificke.

Zeleny blesk jsem nikdy zatim nevidel, stejne tak jako pri prichodu krup by mel byt mrak zeleny. Samozrejme, ne uplne zelena, ale nazelenaly jen trochu, s malym odstinem. Pri urcitych parametrech vzdalenosti blesku a opacity atmosfery by ta nazelenala barva take mala byt.

Blesk muze byt nizko nad obzorem pozorovatelny ve vzdalenosti az 150-200 km, to je pak barva oranzova, jak pri zapadu Slunce. A intenzita samozrejme slabsi.

Cg- 140kA, to mas na mysli blesk CG- s proudem 140 kA ? Primo takove vlastnosti nevim, jak z detekce dohledat.

54
# 21.08.2024, 10:52

TommyAst
Většinou bílé. Ale přiznám se, že se na ně snažím nedívat protože kdybych to měl dělat asi by se mi mé oči příliš nepoděkovaly. Barvy většinou sleduji až na snímcích. Asi to bude dáno tím, že obvykle pozoruji na velmi malou vzdálenost.Navíc ne všchny výboje okem postřehnu a při pozorování jde jen o záblesk světla. Jak blesk vypadal zjistím často až z fotografie. A z těch často vyplývá, že hlavní kanál bývá bílý a po rozvětvení bílá přechází ve fialovou nebo modrou.Červená většinou u blesků velmi vzdálených kdy světlo nemá v místě pozorování tak velkou intenzitu. Ale v tomto případě mohou velkou roli hrát atmosferické podmínky.
Jinak jsem rád, že se tady tento dotaz objevil. Já totiž fotím hlavně proto abych si mohl ty výboje detailně prohlédnout.
Tady příklad když to náhodou přeženu s cnou a odcloním tak to intenzivní bílé světlo.

7.8.2024 , vlastní foto
54
# 21.08.2024, 11:00

TommyAst
A když je clona nedostatečná. Jinak potvrzuji, že u vzdálených blesků v mém případě obvykle červená, oranžová nebo žlutá.

7.8.2024 ,vlastní foto

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.