Predpokladane uhrny srazek 09-15.09.2024 podle vice modelu, beh 09.09.2024 12 UTC +156 hod na 15.09.2024 00 UTC ve Stredni a zapadni Evrope. I beh tri modelu z 12 UTC predpovida extremni srazky na vychode CR a zapade Slovenska, i v Polsku a Rakousku. U GFS je jeste extremeksi beh z 18 UTC +150 hod.
Modely beh 9. ari 12 UTC GFS, ECMWF, GEM
Zdroj:
https://www.wetterzentrale.de/en/topkarten.php?mod...
Diskuse o počasí Masa vlhkého vzduchu ze Středomoří přinese vydatné deště, hrozí povodně
Dobrý den, pánové. Tak situace, která se do Střední Evropy chystá, má potenciál být nejvýznamnější srážkovou podzimní epizodou tohoto roku. Když se kouknu zpět, některá místa v republice ( a není jich málo...) jsou i přes včerejší srážky hodně na suchu, takže i pokud by ty srážky přišly, půda hodně vezme, čemuž pomůže i to včerejší navlhčení... Myslím, že nakonec to nejsilnější schytají Beskydy a tam to může být i docela masakr kolem 200 mm, u nás na západě předpokládám, že by mohl vyjít Ecák s jeho 20 mm. Uvidíme zítra večer a ve čtvrtek, kam se to posune, pokud by to bylo zpět na západ, nebyl bych úplně proti, ale nakonec to klidně může vzít Slovensko...
Mně to připomíná, jak se tu před lety týden dopředu řešily zásypy ze středomořské TN. Tisíce příspěvků, varování, jaká přijde apokalypsa a nakonec se to celé odsunulo úplně mimo ČR a bylo to celé mnohem slabší. GFS na tak dlouhou dobu dopředu skoro vždycky hází šílená hausnumera, ale nakonec spadne jen zlomek. Teď tomu určitě nebude jinak.
Ondris
Problem je, ze to neni jen GFS, ale vicemene vsechny modely. V nedeli to byli omalovanky, dneska je to uz vaznejsi. Orl h. 280mm
podle toho větru to bude extrémně orograficky vázaný s obřími rozdíly klidně i na pár stovek metrů. hory klidně můžou mít lokálně kolem té pětistovky, 100mm plošně bych věřil, 200mm mimo hory jen lokálně, tady bude celkem v pohodě zálivka, stačí mi nadprůměrný září
povodně asi nechce nikdo ale vzpomínám si na situaci v zimě vloni, nebo možná předloni, to u nás mělo napadnout asi půl metru sněhu 🙂 koupila jsem tenkrát nové hrablo na sníh a mazání na záda a nachystala běžky 🙂 a nakonec ze slibovaných 50 cm byly dva a stačilo na to v pohodě koště a lyžovat nebylo na čem uvidíme, jak to teď nakonec dopadne
Pro Prahu vypadá celá situace dost v klidu, těch 30 mm co maluje Ecák mi přijde jako velmi reálná hodnota, když se k tomu přičte včerejší úhrn, tak se s tím spolehlivě dostaneme na měsíční normál. Na východě a severovýchodě ČR bude ale asi slušný bugr, tam už těch 300 mm na horách začíná vypadat dost reálně a co si budeme, dnešní a včerejší srážky již začaly tu půdu náležitě sytit, např. Horní Malá Úpa za posledních 24 hodin 65 mm, to je opravdu dost vzhledem k tomu, kolik se ještě čeká.
No sucha uplne neni, mozna ted lip, ze prselo vcera, kvuli vsakovani. Ale reky tady se vratili do normalu, takze spadlo celkem dost na to aby prisel takovej pruser.
tak tu máme zase jednu z těch zábavnějších situací.
aktuálně jsme ovlivňovaní nízkým tlakem vzduchu ze severozápadu a výraznou blokací ze západu a východu, jenž nám toto vytvoří s kombinací velmi vlhkého prostředí nad jaderským mořem doslova geniální podmínky pro retrográdní níži, která se po proniknutí chladného vzduchu od SZ až S roztočí pod alpami v klasickém sektoru.
první srážky tak dorazí už ze středy na čtvrtek, kdy západ Čech přejdou pouze jako fronta a následně se zastaví o východní blokaci + anti rotaci níže. toto je velmi ošemetné a vůbec to nemusí dopadnout tak, jak aktuálně malují modely, protože zde bude záležet na poloze vzniku níže, kde ovšem každých 50 km sem tam bude znamenat i změnu úhrnů a přesnou poloha úhrnů.
kdyby však bylo vše stejné jako teď, tak by nejvíce srážek z 1. vlny spadlo v pásu od Prahy po Brno, 10–30 mm na horách až 45 mm
za12h
následné posunutí srážek nad Moravu, kde spadne podobné množství.
u Moravy ještě zůstaneme, protože anti rotace níže a její vysunutí více na sever by přineslo daleko intenzivnější srážky, které by nejdříve zasáhly Moravu a následně Čechy. zde je zdá se dle modelů docela shoda, avšak zdání klame, protože tahle část je ta nejdůležitější. vzhledem k tomu, že kdyby se ta níže nedostala tak na sever jako to mají modely, zůstaly bychom na hodně místech pouze na 30 mm a pravděpodobně pouze Šumava by měla 3 ciferné číslo srážek.
Dejme tomu, že za to přetáčení níže by mohlo spadnout 80–110 mm
za 24 h od pátku 3:00 do soboty 3:00
poslední část situace se má odehrát v sobotu a v neděli, kdy by dle icona a v posledním výstupu už i dle GFS přijít armageddon. spousta konvektivních srážek a pravděpodobně i bouřek z Polska z teplého sektoru. (další velice nejistá část) nejde přesněji určit spad srážek.
60–100 mm na horách až 130 mm především na návětří
za 36 h od soboty 3:00 do neděle 15:00 většina srážek spadne do neděle 3:00
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.