Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Přechodně více oblačnosti, hlavně na západě ojediněle možnost přeháněk

Diskuse o počasí Masa vlhkého vzduchu ze Středomoří přinese vydatné deště, hrozí povodně

24
# 12.09.2024, 12:54

No lidi nechci strašit, ale myslím, že těmito povodněmi nastane nová éra, kdy se můžou velké povodně vyskytovat opět častěji, jako dříve 1997 - 2013. Měli jsme tu extrémně suché období 2015-2019 během kterého si šlo větší povodeň těžko představit, ale přitom v Evropě byla řada extrémních povodní v Německu, v Itálii nebo například ve Slovinsku již posledních několik let. V ČR se to vždy nějak „vyhlo", ale když se podíváte na ty rekordně teplé moře a oceány, tohle je prostě důsledek. Silnější srážky, bouřky a vydatnější deště. Změna klimatu jde pozvolně a nenápadně, proto to lidi neberou tak vážně nebo to podceňují, přitom ty následky a vývoj jsou vlastně již celkem výrazné a v budoucnu budou ještě více, pokud bude průměrná teplota nadále stoupat.

# 12.09.2024, 12:54

Doizer
Ajo :D:D:D Ok no. Jinak chcije jak krava furt, prekvapive, co? 22mm

8
# 12.09.2024, 12:54

iwag
Zatím je pravděpodobnost 3. SPA 40-60%

296
# 12.09.2024, 12:54

Z hlediska Kraje Vysočina podle níže uvedených map krajina zvládne zasáknout úhrny za první 2 dny, poslední půjde již do toků, protože nestihne zasáknout, což určitě bude znamenat dosažení řady 3. SPA, rozlití dojde zejména u toků odvodňující Žďárské vrchy, Sázava to má letos už natrénované dobře, východněji střední Morava bude mnohem horší a z Jeseníků bych zdrhal dokud to jde.

# 12.09.2024, 12:57

I nový výstup Arpege dává do nedělního dopoledne do Jeseníků nad 350mm, k 300mm to dává i na jihu Moravy, v Beskydech a nad 200mm i v části jižních Čech.

1
# 12.09.2024, 12:58

Docela by mě zajímala Praha, zda je možné že zde Vltava dosáhne 3.SPA?

8
# 12.09.2024, 12:59

Aura_
Ještě před panikou bych doporučil se začíst do starých kronik. Nejsou tam žádná exaktní měření, ale jednoznačně z historie je známo, že byla suchá období, mokrá období, velmi mokrá období, velmi suchá období, mírné zimy, tuhé zimy atd ....

9
# 12.09.2024, 13:05

John Deere
Ale já řešil ty srážky co jsou na jihu čech, ne ve východních čechách. Tam srážky vypadávají.

118
# 12.09.2024, 13:08

Jih republiky není tak vysušení dle mapky v jiném tématu.Nový Aladin jen přidává každý den i více k západu.Takže nám jihočechům bohužel stačí míň než těch 500mm na Jesenicku.
Dle výstrahy pro Strakonice,jestli naprší první 120mm bude problém!

1
# 12.09.2024, 13:10

Doizer
vypadávají ale minimálně neni to velká intenzita

35
# 12.09.2024, 13:15

Trochu jiný region - u Koperu ve Slovinsku nakapalo v noci z bouřek přes 200 mm. To je ten rozplizlej balíček deště, co je v Rakousku a jde asi směr Morava.

70
# 12.09.2024, 13:24

Pršelo dopoledne teď už nějakou dobu ne.. U nás si myslím,že bychom to mohly zvládnout bez problémů. Podle in počasí za 4 dny 154 mm.. uvidíme

24
# 12.09.2024, 13:24

Tady je výsledná hodnota srážek výstupu Aladina za 72 h do nedělního rána. Rozeberu to trochu podrobněji. Zde v odkaze je možnost obrázky zvětšit a rozkliknout: https://1iq.cz/i/album/Skr8pSh

obrázek 1 - extrémní srážky na území ČR

zdroj: Aladin ČHMÚ, Ventusky

obrázek 2 - extrémní úhrny v širší oblasti severně od Brna 200-300 mm - nížiny, pahorkatiny, vrchovina. V této oblasti by takové úhrny byly takřka rekordní a naprosto bezprecedentní.

zdroj: Aladin ČHMÚ, Ventusky

obrázek 3 - extrémní úhrny v Jeseníkách za 72 h až téměř 500 mm. Opět takřka rekordní hodnoty.

zdroj: Aladin ČHMÚ, Ventusky

obrázek 4 - Tohle jenom pro zajímavost. V Podkrušnohoří spadne někde možná jen 5 mm srážek, tohle je asi výmluvné proč tato oblast patří mezi srážkově nejchudší oblasti v ČR kvůli srážkovému stínu Krušných hor s ročním průměrem jen někde mezi 410-420 mm srážek.

zdroj: Aladin ČHMÚ, Ventusky

obrázek 5 - extrémní srážky by mohly spadnout i na návětří pahorkatiny blízko Prahy. Zde pramení Botič, který je obecně na větší povodně náchylný, proto lze čekat, že Botič bude opět ve velkém ohrožení jako v roce 2013.

zdroj: Aladin ČHMÚ, Ventusky

obrázek 6 - extrémní srážky na Šumavě, ale ne již tak hodně jako v některých oblastech Moravy. Většinou 100-200 mm. V Brdech již „jen" okolo 100 mm.

zdroj: Aladin ČHMÚ, Ventusky

Závěrem: Výhodou je, že Aladin dokáže celkem dobře modelovat srážky vzhledem k orografii a že jste ho přidali na Ventusky a je možnost sledovat sumu za celých 72 hodin.

# 12.09.2024, 13:27

Aura_
I do Brna Aladin tu "200" dává. Tady bude rizikem Svitava, nezávidím lidem, kteří žijí v částech Brna, kterými protéká. Aktuálně mi Aladin dává 220mm, to je extrém.

# 12.09.2024, 13:29

Valep
Převážná část Slovinska jede bomby doteď,proto jsem dopoledne psal,mrkněte na radar.

70
# 12.09.2024, 13:32

Predators2
Takových už bylo co nevěřili a pak se jen divili.Ještě, že takoví nejsou všichni, protože štěstí přeci odjakživa přeje připraveným.Když nebudou výstrahy, když se nebudou dělat opatření tak pak lidi budou nadávat, že meteorologové jsou zbyteční. Takhle víme na co se máme připravit a kdo nechce tak je to jen jeho věc, ale ať pak neskuhrá.
https://www.novinky.cz/clanek/pocasi-on-line-vystr...

Ono je jedno jestli tady bude pršet nebo ne. Stačí aby pršelo 50km daleko a když to bude na vhodném místě ta voda prostě přiteče i kdyby jsme nechtěli. V tom je ta potíž.

24
# 12.09.2024, 13:36

xeno
To nikdo nepopírá, ale momentálně žijeme v době, kdy se klima otepluje a to má svoje důsledky na vzorce počasí nebo frekvenci povodňových/suchých epizod.

Myslím, že zrovna Slovinsko jede bomby, protože tam je prostě to Středozemní moře nezvykle přehřáté.

# 12.09.2024, 13:37

U nás začalo pršet ráno, intenzita deště od velmi slabé po středně silnou, bylo to trvalé a kolem poledne jsem vylil srážkoměr, bylo v něm rovných 11 mm. Potom už na radaru nic nebylo, ale nějaké ty srážky tu pořád byly - pokapávání, mrholení nebo slabý déšť. Pak krátká pauza a přišly další srážky. Jsem zvědavý, co bude dál.

58
# 12.09.2024, 13:38

No 30 stran popsaných to mně hodně uniklo, čas sem si udělal až teď a jdu postupně na to... napřed ten grog...

No tady aktuálně :prsi: radar nic moc neukazuje, ale za dnešek mám už 7 mm a tmin bylo +9 a teď mám +10 fakt super :love:
Jen sem zkouknul výhled a je mi ouzko, do toho o víkendu :vitr: 90 km/h
Před dvěma lety bylo něco na ten způsob, pád teplot a déšť a i 40 mm padlo za den, ale co se chystá teď tak to je na mašlu žít nekde u vody :(

# 12.09.2024, 13:38

Yurri
jdu za zahradu a zítra budu zalejvat, přece tohle nemůžu nechat odtéci...

Přesně tak, teď je ten čas, kdy to člověk může přírodě vynahradit a hlavně nenechat lhostejně a zbůhdarma sudy přetékat.

Taky čekám jak se sudy a jímka naplní a potom to peru po zahradě bez ohledu na nepřízeň počasí. Primárně ovocné stromy - které už suchem nechtějí držet ovoce, každému alespoň 100 litrů. Bude to o prsa, jak přijde vítr, tak se obávám, že to jabloně stejně shodí komplet, protože už to neudrží. Zbytek ke stálezeleným keřům, i bobkovišně nebo kaliny letos shazují a to je co říct v září.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.