Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Závěr pracovního týdne i víkend bude ve znamení babího léta

Diskuse o počasí Masa vlhkého vzduchu ze Středomoří přinese vydatné deště, hrozí povodně

# 17.09.2024, 14:17

Dnes tu ještě kolem poledne byla taková slabá až mírná přeháňka, ale ta už dala jen 0,2 mm srážek. Ani to už nepočítám k té situaci z předchozích dnů. Každopádně máme teď 9 dnů po sobě s měřitelnými srážkami, dnešek je ovšem posledním takovým dnem, zítra už pršet nebude.

Jinak, byl jsem se podívat na Svratku a vypadá v pohodě. Ano, je samozřejmě výš než obvykle, ale spíše bych si troufl tvrdit, že u nás už klesá. Dokládá to i výstraha ČHMÚ, od dnešního dopoledne máme už "jen" povodňovou pohotovost. Takže pokud se nestane něco mimořádného, u nás v Jundrově naštěstí v ulicích voda nebude.

407
# 17.09.2024, 14:27

Rarach
Jasně a na sto tisíc hasičů a záchranářů, dobrovolníků, policistů, skromných hrdinů apod, na ty se zapomene poměrně rychle... hlavně strčit tu správnou hubu na billboard...:!!:

296
# 17.09.2024, 14:31

Rarach
Armáda zasahovala vrtulníky, její role je jinak spíše až opadne voda a řídí ji hasiči, kteří si zažádají co potřebují a armáda jim to nachystá, není tudíž možné, aby si někdo tzv. válel šunky, to je amatérská představa.

Bylo to v neděli jasně řečeno, zákon O vodách se hromadně porušuje úředníky a pak si vznikají stavby všude možně, udělal bych to jinak, Krajinný plán ČR v souladu s adaptační strategií bych dal na starost krizovému řízení, které je pod hasičema, to by jste viděli ten hukot, tihle uplacení úředníci jen sledovali, jak IZS zachraňuje celá města a v klidu o víkendu spinkali.

70
# 17.09.2024, 14:56

"Během několika hodin změnila Armáda České republiky svůj charakter, místo výcviku začali vojáci bojovat s přívalovou vlnou.
Každý, kdo se uprostřed povodňového srpnového týdne ocitl tváří v tvář ničivému živlu, nám jistě potvrdí, že v těchto kritických okamžicích není čas na nějaké velké řeči. Behem našeho putování po vodou zaplavených územích Čech jsme viděli stovky a možná tisíce vojáků. Mnozí z nich padali únavou. Nemohli jsme však přehlédnout jejich přímo zarputilé nasazení, obrovskou obětavost a nezměrnou odvahu. "

Fakta!!!
-Počet vojáků vyčleněných na pomoc lidem ohroženým záplavami velice rychle narůstal z několika stovek na tisíce. V pátek 16.srpna 2002 bojovalo již se záplavami 6000 vojáků, 800 kusů automobilové a speciílní techniky a 19 vrtulníků.
Ministr obrany Jaroslav Tvrdík zároveň oznámil,že do likvidace škod způsobených záplavami by mělo být postupně zapojeno až 10 tisíc vojáků.
-Ihned v prvních povodňových dnech nabídla AČR postiženým lidem pomoc vojenských psychologů.
-Vzdušné síly AČR připravili pro záchranu osob, rozvoz humanitární pomoci, monitorovací činnost a další speciální úkoly celkem devatenáct !!! vrtulníků typu Mi-17, Mi-8, Mi24 a W-3A Sokol. Kromě kbelského, přerovského a náměšťského letiště vzlétaly také z Bechyně.
-Společně s armádou se do boje se záplavami zapojily i jednotky dobrovolných záloh.Působily nejen v jižnách Čechách, Praze, ale v závěru "záplavového týdne" také na severu Čech.
-Příslušníci 32. základny taktického letectva z Náměště n. Oslavou nabídli 40 obětem z oblastí postižených záplavami možnost pobytu s veškerým zabezpečením v útvarovém rekreačním zařízení v Kramolíně na Dalešické přehradě.
-Techniku kterou poskytla armáda tvořily především univerzální kolové nakladače UNC-750, plovoucí transportéry PTS-10, kolové nakladače KN-251, univerzální dokončovací bagry T-815 UDS-214, autojeřáby AD-20.25, těžké přepravníky P-50 velkokapacitní přepravníky na pitnou vodu T-815 CITRA, motorové čluny, plovoucí čerpadla, motorová kalová čerpadla a samozřejmě automobily Tatra T-815, 148, 138 a Praga V3S.

Chce ještě někdo tyto povodně srovnávat s těmi z roku 2002 ? A mohl bych v podrobnostech klidně pokračovat. Jaké bylo tehdy složení vlády si každý může jednoduše zjistit sám.

Yurri Viz výše ;-). By mě zajímalo jestli taky nyní tráví náčelník generálního štábu tolik hodin ve vrtulníku na povodněmi zasaženým územím jako tehdejší náčelník generálního štábu generál Jiří Šedivý.

"První vlna
7. srpna
Déšť rozvodnil hladiny jihočeských řek, vodohospodáři odpouštěli naplněné přehrady (Lipno, Římov, Husinec), začínaly přetékat rybníky. V Pohorské Vsi v Novohradských horách spadlo během dvou dnů (6.–7. srpna) 278 mm srážek.[2]
8. srpna
Voda zaplavila jihočeská města, voda z Malše se v Českých Budějovicích zastavila kousek od hlavního náměstí, odřízla centrum od sídlišť Šumava, Máj a Vltava. Bylo evakuováno přes 2000 lidí. Vltava v Praze přesáhla průtok 1000 m³/s (2 SPA).
https://cs.wikipedia.org/wiki/Povode%C5%88_v_%C4%8...

A kdo myslíte, že ty lidi tehdy evakuoval?

j94
Avatar
0
# 17.09.2024, 14:59

Jak dlouho cca bude ještě 1.SPA v Praze??
Orlík se už dost naplnil, tímhle tempem bude za 2 dny plný a bude muset upouštět. To může trvat klidně 2 týdny, než bude Vltava v Praze bez SPA

87
# 17.09.2024, 15:13

Rarach
Prej chvála. Za prvé je ten článek blbost a za druhé se voda od nás rozvalila do Polska, kde zlikvidovala, co se dalo. K nám toho neteklo minimum a i v těch oblastech kam to nateklo se hádají, kdo to nezvládl (viz Opava). Až to nateče k nám, tak všechno taky selže - protože to prostě ani jinak nejde. V těchto povodních mělo Česko štěstí v neštěstí. Škody budou pro stát relativně zvládnutelné, roku 1997 nebo 2002 ani zdaleka nedosáhnou. Ale určitě to je díky vládě :D Smutné je, že to není ani díky opatřením - v Polsku je mají také a značná část jich selhala. Praskaly hráze i u nás - viz Ostrava. V Opavě nebo Krnově je ani nemají. A jinde v městech vody nebylo tolik. Kdyby se to nevalilo do Polska, tak prasknou i jinde na Moravě.

70
# 17.09.2024, 15:17

palma
Jinak jsem čerpal z čistě armádního zdroje který se věnuje armádě.
O trochu později jste se mohl dočíst:
Vojáci byli aktivní, ofenzivní a fascinující
"Takové nasazení armády bylo lepší než jakýkoliv výcvik." Miinistr obrany Jaroslav Tvrdík

A co se týče nasazení do odklízení byl tehdy předpoklad, že mimořádný režim bude platit do 15.září (2002) kdy do této doby měla být nasazena masa vojáků ať již v operaci Ochrana, tak v operaci Obnova (tohle stojí za povšimnutí OCHRANA a OBNOVA). Po tomto datum byl předpoklad na snížení zhruba na 2000 vojáků, přičemž by v postižených oblastech i nadále zůstali specialisté ze záchranných a výcvikových základen. Vojáci by pak již nepomáhali při odstraňování následků povodní, ale hlavně při výstavbě a obnově postižené infrastruktury.

296
# 17.09.2024, 15:24

Rarach
Jedna věc jsou záchranné a druhá likvidační práce, armáda se podílela na záchranných pracech zejména vrtulníky, teď přijde na řadu likvidační část, kde se povolá technika, která je potřeba, priority stanovují krizové štáby, kde je zástupce armády, operační středisko IZS je ale operační středisko hasičů, tak ti to řídí a vyžádají si techniku od armády podle uzavřené tzv. dohody o plánované pomoci na vyžádání. Celkově hejtmani + IZS + povodňové orgány + ČHMÚ + vodohospodáři + rybáři a správci povodí parádní práce, kéž by takhle jako krizové řízení makala i ostatní státní správa.

70
# 17.09.2024, 15:40

Petr12
Proto to říkám. Postrádám už od počátku nasazení armády (Nasazení tech dvou vrtulníků protože evakuace osob jinak nebyla možná nepočítám (jak říkám nemáme asi čluny a nemáme asi obojživelnou techniku) . Ovšem jak bylo řečeno vrtulník nemůže létat při zhoršených povětrnostních podmínkách. Pak musejí profesionální hasiči zahraňovat ty dobrovolné co zůstanou uprostřed vody s autocisternou.

Vláda schválila (od 17.9.2024) na návrh ministryně obrany nasazení vojáků na "likvidaci následků způsobených povodněmi. K LIKVIDACI NÁSLEDKŮ...Hezký důraz na to kladla.
Maximálně může být povoláno 2000 vojáků s příslušnou technokou.
čas 24:12
https://www.facebook.com/750197219796901/videos/90...

Tudíž letos se armáda na záchraně obyvatel a na boji proti vzestupu hladin nepodílela s vyjímkou těch letových hodin které byly (jak bylo řečeno dříve) zřejmě na základě smlouvy HZS s armádou.
Bože, kam jsme to dopracovali?
Pořád nechápu proč na TK není přítomen rovněž náčelník gen. štábu AČR

Aneb BYLO nás pět.

70
# 17.09.2024, 15:58

Yurri
Četl jste co jsem napsal o nasazení v roce 2002? Armáda byla nasazena i na evakuace. Nyní jen vrtulníky a k tomu se vyjadřoval generální ředitel HZS Vl. Vlček na TK tuším ve středu 11.9.24 kdy řekl, že armádní vrtulníky jsou na základě smlouvy mezi HZS a armádou a rovněž řekl, že primárně je to o standardní technice . Také řekl, že vítr 100km/h a více neumožňuje použití letecké techniky .Teď si představte, že jsou takové podmínky (silný nárazový vítr) kdy vrtulník nemůže letět a vy máte lidi které musíte evakuovat. Budete trvat na tom a budete také říkat, že se k těm lidem jinak než ze vzduchu nemůžete dostat (a to bohužel takto řečeno bylo v situaco kdy lidé odmétli avakuaci a pak volali ze střech nebo ze stromů o pomoc). Tohle jen ukázalo, že se na ty vrtulníky někdo maximálně spoléhal a naštěstí mu to vyšlo. Kdyby se ten vítr opravdu zvednulnemá jak pro ty lidi poslat záchranu po zemi (po vodě nebo vodou).

296
# 17.09.2024, 16:12

[Rarach
A jak víte, že armáda nebyla nikde nasazena? A jak víte, že by měla vhodné prostředky na záchranné práce, které by se dali využít a využity nebyly? By jste musel sedět přímo na krizovém štábu nebo na operačním středisku hasičů, aby jste měl tyhle informace, tyhle laciné kritiky nemusím, přítom neví většinou o krizovém řízení nic moc.

Jinak četl, ale je to 22 let, armáda je dnes jiná a technika taky a povodeň taky.

70
# 17.09.2024, 16:25

Yurri
No právě. Armáda v době povodní procházela přechodem na profesionální. Ano, technika se změnila a čert ví kolik P V3S nebo T 138 a 148 armáda dnes má stejně jako další techniky která by byla vhodná (PTS-10) https://acr.army.cz/technika-a-vyzbroj/ostatni/pas... (nebylo by od věci zveřeňovat i počty) . Armáda sice zapojena od počátku byla (třeba ta evakuační armádní tatra ve Višňové) nebo armádní psychologové o kterých se píše ale rozhodně ne v nějakém velkém měřítku.Nebyla nasazena okamžitě a nebyla v maximální možné míře zapojena do evakuací. Pokud se dnes mluví o určitém počtu vrtulníků předpokládám, že se jedná o součet armádních, policejních a záchraných DSA a nikoliv o čistý počet armádních.

Nemyslím si, že to je laciná kritika. je to jen názor člověka který raději nasadí vše co má hned než aby čekal.

Mimochodem to rabování. Od toho byla dříve také armáda.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-kauzy-v-...

296
# 17.09.2024, 17:04

Rarach
Nebojte, kdyby byla potřeba, tak ji nasadí, pokud už není v terénu, težkou techniku jako např. ony speci bagry, buldozery nebo i tank mají dnes v gesci hasiči a to na Záchranných útvarech ve Zbirohu, Jihlavě a Hlučíně, které přešly pod ně, mají na to časy do kdy musí vyjet, jen si je vyžádat, žádný armádní prostoje.
https://www.hzscr.cz/clanek/technika-a-prostredky-...

70
# 17.09.2024, 17:07

Yurri
Kritika.
"Opava podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-CSL) pochybila v reakci na letošní povodeň. Město podle ministra pozdě spustilo evakuace. "

"Za nás je to nesmysl. My jsme reagovali včas, už ve čtvrtek jsme informovali lidi, aby odváželi svá auta. Od pátku od rána se pytloval písek. Vymysleli jsme aplikaci, kde si lidé mohli zadat svoji adresu a přesně viděli, jestli se jich ta záplava bude týkat. Jezdil evakuační autobus i policie s výzvou k evakuaci."
Primátor Opavy Tomáš Navrátil (ANO).
" Dnes jsme nasadili armádu, máme zhruba 22 lidí z armády, máme šest nákladních aut."
:D
No, to toho mají.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/audio-podcast-p...

407
# 17.09.2024, 17:21

Rarach
Mno, jeeenže.. armáda, bohužel, bohudík, nevím jak.. nejsem proti pomoci Ukrajině, ale poněkud poklesly stavy armádní techniky, včetně těch obojživelníků.. byly darovány.. takže techniky je méně, (dali jsme co jsme mohli a ještě dáme.. viz. vyjádření naší vrchní velitelky..), nicméně je fakt, že vidět armádu na těch mnohých záběrech moc nebylo, mimo tedy ty vrtulníky.. protože ty transportéry, co ukázali byly červeno bílé, čili asi hasičů.. což asi nebyli hasiči vojenští.. No mohli by armádu nasadit teď po povodních, odklízení trosek nánosů, protažení cest, odvoz bordelu všeho druhu.. uvidíme.. Pokud už armáda koná, omlouvám se, že jsem to nezaregistroval..
p.s. dohledat se dá pouze, že jsme darovali k 22.únoru 2023.. 226 bojových a obojživelných vozidel.. (tanky, BVP a pod sem nepíšu, to s tím nemá co dělat) no a od té doby jsou informace v režimu tajné ( píší se sumarizace dané techniky bez specifikací) , kvůli probíhající válce na Ukrajině, aby nepřítel nevěděl... což má logiku... čili může být i určitý nedostatek těch obojživelníků...

296
# 17.09.2024, 17:27

Rarach
To byl jen příklad co všechno mají hasiči k dispozici, v Opavě dle článku kdo mohl, tak se evakuoval a věděli to všichni předem, kdo co mohl udělat dřív je bez detailních znalostí zbytečné komentovat, ale je dobře že se šťouchají, aspoň si dají ostatní majzla a příště to nebudou podceňovat, tahle zkušenost nás sice bude stát 20mld., ale můžeme se z ní fantasticky poučit, posílit záchranné sbory a IZS, ale ty už jsou na tom dost dobře, jen ty finance tam pořádně nacpat a pak tam kde se moc nehlo = krajina a půda, tam jsme zatím naopak z 300 mm retence před 40 lety na dnes průměrných 60 mm, jasný průšvih do budoucna, to pár přehradami nespravíte ani náhodou, budeme potřebovat naprosto všechno až to tady spadne jako u Dunaje tady kousek v Rakousku těch 400 mm v nížinách, jim to ty 50leté protipovodňovky spláchne jak hadr.

70
# 17.09.2024, 18:23

palma
No jo, tak to je pak jasné. Jako, že jsme darovali Mi 24ky to jsem věděl, ale že až tak to jsem netušil.Taky nejsem proti pomoci, ale nesmí vypadat, že dáme čeho se rádi zbavíme a budeme třeba čekat, že nám za tu poskytnutou starou dá někdo jiný něco modernějšího.
2002 max.10000 vojáku-2024 max 2000 vojáků,
2002 19 vrtulníků armády - 2024 7 vrtulníků armády (osmý je v Polsku). Vrtulníků bylo podle premiéra celkem 12
2002 800 kusů techniky - 2024 ??? "přislušná technika kdy podle jednoho z příspěvku bylo od pátku 13.9. v pohotovosti 1000 vojáků a 300 kusů techniky

Jiná povodeň, jiná doba, jiná armáda, jiná vláda (jiná generace), jiné stavy techniky......:zz:

Ještě z 2002:
Nikdo neví co přesně bude dál "Plány jsou na stoletou vodu, ale tohle to nikdo nepředpokládal. Snažíme se být tři kroky před postupující hladinou a dostat lidi do bezpečí" charakterizuje současné úkoly přednosta okresního úřadu Zdeněk Prokopec. a pochvaluje si pomoc armády, bez které by situace nešla zvládnout. Jde zde nyní především o evakuaci, zajištění náhradního ubytování, střežení a mnonitorování situace.

"2. mechanizovaná brigáda pod velením plk. gšt. Františka Matuly má v regionu své působnosti zapojeno do pomoci na 7000 vojáků a ani zdaleka nejsou její útvary jedinné které na jihu pomáhají."

Takže vůbec nemůže být řeč o tom, že v roce 2002 armáda pomáhala hlavně až uklízet.

86
# 17.09.2024, 20:09

ten déšť nedá pokoj
nás by se to snad týkat už nemělo..

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.