Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Závěr pracovního týdne i víkend bude ve znamení babího léta

Diskuse o počasí Masa vlhkého vzduchu ze Středomoří přinese vydatné deště, hrozí povodně

122
# 17.09.2024, 10:22

Rarach
Nejsem teda znalec Semil a okolí, ale tipnul bych si, že sucho ve studnách by mělo být tradičně úplně jinde než v pojizeří...
Já mám nějakých 140 mm, což tak nějak zhruba vyrovnalo červen, akorát že měsíc je teprve v půlce.

4632
# 17.09.2024, 10:24

Taky trochu přispěju. Největší úhrn včera, srážky nejdřív z neděle na pondělí a ráno. Přes den, až do večera zmenšená oblačnost, později večer opět déšť. Celkem tedy za čtvrtek až pondělí 45 mm. Na druhé stanici Most-Vtelno 49,8 mm. Za září zatím Most 61,7 mm, Most-Vtelno 65,2 mm

24
# 17.09.2024, 10:27

Tak konečně již aktualizovali tu mapku srážek ve srovnání s průměrem od začátku roku. Upřímně trochu mě to překvapilo. Čekal jsem nějaké větší rozdíly, ale ta modrá se jakoby slila dohromady a je prakticky podobná odchylka napříč ČR. Ono totiž na SZ byl nadprůměr už předtím a často někde naopak podprůměr, kde nyní spadlo extrémní množství.

Letošní rok je tak aktuálně srážkově výrazně nadprůměrný plošně hlavně na Moravě, kolem Brna a na SV od něj je to více jak 150 % normálu srážek a na Javornicku, jinak 130 - 150 % normálu, v Čechách 110 - 130 % normálu. Asi bez překvapení, Morava má letos celkově více srážek, než Čechy asi tak o jeden „level".

Jinak tady už jen jako odkaz mapka srážek za minulý týden: https://www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/ok/SUC...

Od těch mapek, co tu byly k té povodňové situaci se to liší tím, že je tam zahrnuto právě i pondělí, kdy místy vydatně pršelo i například na SZ. SZ Čech tak vychází téměř celý mezi 50-75 mm, což je slušný, navíc chybí ještě možná 10-20% srážek, co tam spadlo během včera.

Jinak ještě pokud jde o tu mapku srážek ve srovnání s průměrem od začátku roku, samozřejmě stojí za zmínku říct, že ještě i do konce roku je nějaký potenciál, aby se to „výrazněji" změnilo, pokud nastane mezi říjnem - prosincem někde výrazné množství srážek nebo naopak bude srážek výrazně méně, než je průměr, ale ta převaha nadprůměru už jistě zůstane tak nebo tak... Stačí si uvědomit třeba, co se dělo loni v listopadu a prosinci, to byly srážkové hody a docela extrém a celkové srážky to ještě dost posunulo.

Jinak se změnou klimatu samozřejmě se obávám, že ty extrémy budou fakt častější na obě strany do sucha i povodní, na jednu stranu je to špatné, na druhou stranu zase bude do budoucna co sledovat a počasí může být zajímavější, než kdy dřív. Celkově vyšší teploty nad povrchem by měly způsobit větší vysychání a sucho a naopak nad mořem/oceánem větší množství vodní páry a tím pádem silnější extrémnější srážky, které se běžně přesouvají i na stovky a tisíce km daleko, takže naopak povodně. Takhle je ta logika jednoduchá a takhle to klima funguje při čím dál vyšších teplotách. Nemusí být člověk ani odborník, stačí jen základní znalosti koloběhu vody v přírodě a uvědomit si tu změnu v souvislosti s rostoucími teplotami vzduchu/moří oceánů.

Tak tím uzavírám tuto výjimečnou meteorologickou epizodu. Jelikož jsem tu byl poslední dobou hodně aktivní, tak si dám delší pauzu, mějte se. :-)

srážky ve srovnání s normálem od začátku roku, zdroj: ČHMÚ
70
# 17.09.2024, 10:33

ludvicek
No ono jak jsem psal od začátku roku tady bylo již x prudkých nebo i travlejších dešťů, ale s tou vláhou to letos byla a je bída. Vždyť všechno schne. A nepamatuji takový rok jako je tento kdy bych skoro nemusel sekat trávu.
Jinak sucho bylo ve středních čechách kolem Kolína. Když se mě někdo ptal jak na tom jsme mohl jsem říci, že dobře a dozvěděl jsem se, že tam je to velká bída. A letos je to poprvé opačně. Pokud ve středních čechách stromy v uplynulých letech živořily tak letos jsou zelené. Holt tento rok je zcela jiný než ty předešlé.

296
# 17.09.2024, 10:42

Rarach
Přesně, průměry k ničemu, 2 měsíce sucha, z toho 1 brutus, to nebyla tráva, ale rovnou seno, i na jaře se nedaly ani sázet stromy, kdo není každý týden v terénu a nepracuje s půdou, tak neví nic.

Pěkně shrnutí posílám níže, Tolasz to řekl hezky, lidé si za extrémy můžou už sami, teď se budou meteorologové dohadovat o kolik %😄.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-extr...

4632
# 17.09.2024, 10:45

Aura_
Já ty normály a průměry, nemám úplně rád :D ale jen pro informaci. V tuhle dobu by měl být úhrn u mně, okolo 390 mm od začátku roku. Dnes je to 440 mm, což je zhruba lehce nad 110%. No radši bych byl, kdyby bylo aspoň 550 mm, za mně jsou tyhle dlouhodobý suchý průměry, lehce nad 400 mm za rok, hodně na hraně, pro vegetaci :(

70
# 17.09.2024, 10:47

Yurri
Jedna věc je jistá říkám to pořád. Pokud se podíváme opravdu hluboko do historie zjistíme kde lidé dříve žili. To, že se stavěly sídliště na kopcích nemělo pouze obrannou funkci, ale také tu ochrannou před živly. Kam tím mířím?
https://hlidacipes.org/az-se-budeme-divit-velke-vo...

Pro toho, koho by to zajímalo. Prostě předkové záplavy znali a aby jim čelili nedělali pro to málo.
https://www.semily.cz/customers/semily/ftp/File/ro...
Co pro to děláme my dnes? Možná bychom mohli začít alespoň čištěním koryt od náletových dřevin.I když by se mohlo zdát, že voda si s nimi poradí tak to není pravda. Po opadnutí vody tam jsou stále.

13.9.24
14.9.24
15.9.24
296
# 17.09.2024, 10:58

Rarach
Ty úředníky co to povolili bych pochytal do jednoho jak králíky a už by si v životě neškrtli, ale tady se všem všechno odpouští a každý si dělá co chce, za mě neexistuje, vyčistit do jednoho, bez debat, černé stavby, naopak bych tu nivu rozšířil, extrémy budou narůstat, takže logicky mapy můžete rozšířit rovnou na mnohem větší plochu, musíte si vybrat co je priorita, bezpečnost a životy nebo byznys zájmových skupin, já mám v tomhle dávno jasno.

# 17.09.2024, 11:06

2015-2019 byla suchá pětiletka.i
Z hlediska celkových ročních srážek jsme aktuálně již pátým rokem ve vlhčím módu..
Rozložení srážek je samozřejmě jiná věc..
Pravidelnější a plošně bohatší srážky bývají především od podzimu do začátku, max do poloviny jara, poté přichází většinou sušší období s nepravidelnými srážkami.
Jestli tento vlhčí mód bude pokračovat i v dalších letech, uvidíme.

35
# 17.09.2024, 11:14

Rarach
No, nakonec pěkně zapršelo. Tady tak akorát. Ale neházel bych letos střední Čechy do jednoho pytle - zrovna tady (a předpokládám, že to potvrdí i Český Brod nebo Úvaly) řada stromů shodila listy už na konci srpna. Moc dobře se jim v tom suchopáru nežilo. A je pravda, že to byly hlavně stromy v ulicích (ale vzrostlé, ne nějací špatně sazení mlaďoši), kde mají horší přístup k vodě.
Souhrn za situaci: než se odporoučela městská meteostanice (teď dává za sobotu a neděli nesmysly), ukazovala cca 70 mm. Odhad za Čelákovice je tedy cca 90 mm, obdobně jako na profi stanici v Káraném. Na Wundermapách je to rozházené od 70 do 170 mm, to nemá cenu hodnotit. Čím víc na jih, tím víc (třeba profi stanice Mrzky u Českého Brodu má skoro 150 mm). Srážkový stín se táhl daleko...

70
# 17.09.2024, 11:22

Valep
V podstatě souhlasím. Srážky byly asi tak akorát, protože se nevytvořily ani takové laguny na polích jako byly v minulosti. No ono taky tehdy se ukázalo kde byl v minulosti rybník a že od Peček k Dobřichovu a pak k Cerhenicím se rybník v minulosti rozkládal.
https://www.klub300.cz/clanky/faunistika/245-dobic...

"Ale mezi Cerhenicemi a Výrovkou je ještě jedna maličkost – kdysi, tedy ještě před dvě stě lety se zde nacházel rybník Klenot (Domecký) velký 416 ha (pro srovnání: Žehuňský má 258, Rožmberk 489 ha), který byl s velkým bohužel kvůli výstavbě trati v roce 1840 vysušen."

Ano, byl vysušen. A to je také ten důvod proč byly a jsou takové problémy s podložím na vedení železniční trati přes toto území.

296
# 17.09.2024, 11:25

Rarach
Je to o prioritách, jedny povodně a desítky mld. v kelu a rozpočet se musí předělávat, pač není rezerva😄, přitom je jeho výše přes bilion a hasičům nedali ani na jídlo (stravenky) a bojují o pár set milionů na techniku, nejsou priorita, učitelé ano a rozpočet krvácí (jsou jich mraky), to se fakt vyplatilo, moc chytré.

70
# 17.09.2024, 11:34

Yurri
Asi tak. Už mě napadlo, že okamžité nenasazení armády by mohlo souviset se snahou ušetřit. A pak taky třeba narozdíl od roku 1997 nemáme záklaďáky kteří by mohli být nasazení, ale zase máme profi armádu.Jen ten počet bude asi hodně odlišný. Možná kdyby bylo ve vládě více lidí z IZS peníze by šly tam a ne na učitele :)
Už jsem to tady psal jasně. Vyhazují se peníze zbytečně za demolice staveb které by mohly v klidu sloužit (např. nádražní budova Kladno (Vejhybka)) a vyhazujeme peníze za stavby nových které nebudou mít žádné kloudné využití. Ale co už. Co já bych se rozčiloval. Ještě mi praskne žilka a budu horko těžko shánět lékaře.

296
# 17.09.2024, 11:57

Rarach
IZS reaguje na nastalou krizi a umí to dobře a určitě by to měla být priorita všech, nikoliv nějakého jednoho člověka ve vládě. Budovy nám s vodou moc nepomůžou, spíš naopak, zaměřil bych se na ta přírodě blízka opatření v krajině, tam máme brutální nedostatky, přehrad už totiž moc nepostavíme, velkých rozhodně ne, jak jsem sdílel, zdravá krajina zadrží 1,5x tolik vody co všechny naše přehrady dohromady, ostatní tomu nesahá významem ani (ani při suchu, ani při povodních) po kotníky, z nich upustíte jen zlomek, který teď pomohl, ale povodně budou brzy 2x horší na úrovni tisíciletých vod, tam budeme muset využít retenci krajiny na 100%, ale to tady 95% lidí nechápe, protože jedou setrvačností a zemědělci by nesouhlasili, to by bylo traktorů v Praze, vůbec bych se s nimi nebavil, koho zajímá byznys agrobaronů (většina ČR).

70
# 17.09.2024, 12:34

Yurri
No právě. Budovy které se stanou pro tok překážkou nám nepomohou, naopak. Je třeba si uvědomit, že ta voda nemá jinou možnost než si udělat cestu. Jako je to v tom článku co jsem posílal o Semilech. Tady taky původně tekla řeka úplně jinude než dnes. Ale to bylo předtím než si jednoho dne musela udělat cestu jinudy (rovně).
Nejsem odborník na téma zemědělství, ale myslím si, že hluboká orba měla kdysi své opodstatnění. Dnes? Obděláváme jen velmi málo do hloubky a používáme k tomu o mnoho těžší stroje než jsme používali v minulosti. Kdyby se oralo pořádně sice by to bylo náročnější, asi větší spotřeba pohonných hmot, ale voda by se jistě také lépe v sakovala do hlubších vrstev. Lesnictví je další. Jednoznačně musí dojít ke změně ve druhovém složení lesů. Musíme skončit se smrkovými monokulturami které když je napadne brouk jdou k zemi celé nebo když je ovlivní sucho rovněž to zasáhne velkou plochu.Kdyby bylo složení pestré pořád bychom měli něco pokud by jeden druh třeba z 5ti měl nějaký problém. To je také cesta k zadržení vody v krajině. A pak jsou tady stavební zásahy které mohou narušit podzemní vodu. Někdo potřebuje něco odvodnit tak bez rozmyslu vodu odvede jinam a je na problém zaděláno.

70
# 17.09.2024, 12:46

Yurri
Jako nejsem žádný příznivce konspiračních teorií,ale napadlo mě (vlastně ani nevím jak). Všiml jste si jak rychle utichly výhružky školám? Nikdo si na ně za celou dobu co jsme řešili počasí nevzpomněl (nejvíce zpráv před 7mi dny, něco málo ještě ze čtvrtka. a pak jedna z pátku
"
Kvůli výhrůžkám vznikla ve středu pracovní skupina, ve které mají zástupci ministerstev školství, vnitra, policie a zmocněnkyně pro lidská práva řešit aktuální problémy škol i žáků. Skupina se podle Rakušana poprvé sešla ve středu, ve čtvrtek vytvářela manuál pro školy, jak se v situaci zachovat. Rozeslán měl být v pátek.
V manuálu je podle Rakušana popsáno, jak komunikovat s policií, ale také návod, jak o výhrůžkách mluvit s dětmi. „Snažíme se pomoci i pedagogické veřejnosti, jak se s dětmi o tom bavit, aby v nich strach nezakořenil,“ řekl.

Nebo nikoliv a díky počasí se na to zapomene?

Zatímco sledujeme počasí:
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-ce...
:D

70
# 17.09.2024, 12:58

palma
"Kradli v opavské lékárně
Třetí případ evidují policisté v Opavě. „Při výkonu služby v povodněmi zasažené oblasti v opavských Kateřinkách zjistili policisté pohyb osob v objektu lékárny. Okamžitě byl na místo vyslán policejní kynolog se služebním psem, který objekt propátral a nalezl dvě ukrývající se osoby,“ popisovala policejní mluvčí.

Policie místo ohledala a zajistila zboží, které bylo připraveno k odcizení. „Se zadrženými činíme procesní úkony a dále na případu pracují opavští kriminalisté,“ shrnula policejní mluvčí."
https://www.novinky.cz/clanek/krimi-v-zatopenych-m...

Kdo by tak mohl chtít co v lékárně? Ale napadá mě.

407
# 17.09.2024, 14:02

Rarach
No jo, když ono jim to zaplavilo pěstírnu i se žampionama, nebo co to tam vždycky při šťáře policie zabavuje...:), asi potřebovali nutně nějaká antibiotika...nebo něco na uklidnění?..a magistra nikde...tak samoobsluha...:cool:

Mělo by to být trestáno jak za vyjímečného stavu...
Na závěr: se mi moc líbí výhled počasí....

ideální výhled

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.