Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Přechodně více oblačnosti, hlavně na západě ojediněle možnost přeháněk

Diskuse o počasí Masa vlhkého vzduchu ze Středomoří přinese vydatné deště, hrozí povodně

407
# 16.09.2024, 19:28

Klokan_0
Jo,jo na slunci byla zase X ková šupa..:), akorát sklon nebyl ideální, tak uvidíme..že nic neuvidíme, páč ty mraky..

# 16.09.2024, 19:30

Rarach
Náplava. Určitě neznáme, já jsem "poustevník" co se lidem vyhýbá, takže mě znají jen místní srnky a toulavé kočky :-)

# 16.09.2024, 19:35

Tady to teď sype 4 mm / h, celkem překvapení na večer. Jsem strategicky ulil všechny sudy jen o 40 l aby to vyšlo do plna na další týdny a ejhle už jdou přes. Jinak jsem to tu po vrškách dnes proběhl a všude super zasáknuto. Jen zpevněné cesty fest vymletá koryta jak se voda valila.

407
# 16.09.2024, 19:58

Tady asi rozlučkový slejvák... docela pěkná hustota.. ale koukám, že výživně to opět vypadá u Budějovic, apod..

# 16.09.2024, 20:17

Doubrava nebo Kostrhún
Tímto stylem žil i můj strýc, u lesa s potůčkem,docela daleko od lidí,a to miloval.Pak šel do nemocnice na nějaké vyšetření,nakazil se tam covidem a umřel.

# 16.09.2024, 20:23

palma
Mají rychlé spalování, bez jídla vydrží jakž takž v pohodě jen dva dny, třetí den je kritický, čtvrtý smrtelný.
Ovšem při teplotách v rozmezí 7-10°C to akutní vyčerpání přichází s podchlazením samozřejmě ještě o něco dřív.
Rorýsi, ti unikli s přehledem, nejpozději v půlce srpna jsou už většinově na tahu...

24
# 16.09.2024, 20:25

Něco jako nečekaná dnešní večerní vlna, na jihu Čech touhle dobou ještě pršet mělo, ale v severní části spíše už ne a nebo je to tím, že jsem koukal zase jenom na Aladina a nevím, co tam měly ostatní modely. Ale už to ždímá z posledního a konečně nastane nějaká série dní bez deště.

Jo teď jsem kouknul na druhý regionální model ICON-D2 a s něčím takovým počítal, ale nemá to až tak posunuté k severu, jak to je v reálu, respektive má, ale až v nejnovější aktualizaci, s větším předstihem to dával o něco jižněji.

Jinak jsem koukal do sekce monitoring sucha na stránkách ČHMÚ, už aktualizovali tu mapu půdního sucha a přidali hodnocení srážek za minulý týden:

„Meteorologický vývoj (k 15. 9. 2024)
Aktualizace 16. 9. 2024.
Za týden od 8. 9. do 15. 9. 2024 spadlo na celém území 151 mm srážek (Čechy 132 mm, Morava 185 mm), což odpovídá 920 procentum normálu pro toto období (Čechy 803 % N, Morava 1156 % N)."


Tyhle týdenní vyhodnocení jsem sledoval v posledních pár letech často a nikdy jsem tam ještě neviděl taková čísla v těch % normálu. Pokud je například normál srážek za tento zářijový týden někde 10 mm nebo 20 mm, tak prostě spadlo místo toho 100 mm nebo 200 mm, zjednodušeně. :D Nejvíc co jsem viděl bylo za týden nějakých cca 500-600% normálu, například během loňské srážkově významné epizody před Vánoci, víc už to nejde skoro nikdy. I 300% nebo 400% znamená srážkově velmi bohatý týden ale 1000% už je naprostý extrém...

Já každopádně čekám, až tam hodí tu mapku srážek ve srovnání s normálem, na ní jsem nejvíce zvědavý, pak celou epizodu již definitivně uzavřu a bude to minulost. Až tam bude, dám to i sem, pokud mě někdo nepředběhne. Myslím, že tato mapka je celkem oblíbená.

„Za týden od 8. 9. do 15. 9. 2024 spadlo na celém území 151 mm srážek"

Roční průměr v ČR se uvádí nějakých cca 660 mm, tedy spadlo něco mezi 1/4 a 1/5 ročního úhrnu srážek za jenom minulý týden... Opravdu něco neskutečného takto plošně... Kdyby to bylo na pár místech, nikdo se nediví, prostě lokální záležitost, ale takhle plošně prostě...

9
# 16.09.2024, 21:09

Klokan_0
Díval jsem se na předpověď a nikde nic o polární záři není vidět. Aktivita bude na 3-4. A polární záře dnes dost pravděpodobně nebude ani na severu Skandinávie.

24
# 16.09.2024, 21:15

Na západ/SZ od Prahy se to snaží ještě dohnat, co tam nestačilo spadnout dřív, pěkně to zesílilo. Fakt pěkná linie na radaru, pěkně kompaktní. Ty hodinové úhrny jdou docela vysoko, lokálně nad 10 mm, takže pěkný lijavec někde.

7
# 16.09.2024, 21:26

Zeu
Tak tohle vám asi nevýjde, už má 633 a stále stoupá a stoupat bude

70
# 16.09.2024, 21:28

Doubrava nebo Kostrhún
Tak to potom jo. Je to již nějaký ten pátek co jsem pryč. A jak dlouho tam jste? Když tam projíždím vždycky koukám jak se to tam změnilo. Třeba mi tam chybí drogerie pana Malého co měl na náměstí.Dnes už není skoro poznat, ža tam nějaký obchod vůbec kdy byl. Ale to jsem hodně odbočil.

81
# 16.09.2024, 22:00

Aura_
Dalo to v tom pasu, který pozdě večer procházel i Rcí pěkných 12mm. Tak nakonec velmi slušně zalito celkem.

# 16.09.2024, 22:02

V jižních Čechách stoupání řeky jak pod Budejcema tak taky v Hracholuskách u Prachatic , tak otava ve Strakonicích tak Blanice opět 3 stupně ale není to horší než před tím
Zítra ještě asi nějaký deštník
Pak už sluníčko a příjemné teploty
Nakonec u nás spadlo 150 mm na září hodně dobrý
Šumava a novohradské hory ještě víc
Na Moravu to nemá
To už tam bylo až extrémně moc
Další měsíce ukazují podle modelu CfS dost srážek a mírně nadprůměrné teploty
Tak aspoň že sucho nehrozí

1270
# 16.09.2024, 22:08

Okolo Ústí před chvilkou přešla velmi intenzivní přeháňka. Asi dle radaru měla nejvyšší odrazivost za poslední 3 dny:!!:

# 16.09.2024, 22:15

pěkná nečekaná přeháňka s intenzitou přechodně i 15mm/h, dala necelých 6mm, srážky se letos jen hemží :cool: a to už dopoledne jsme za září měli 50mm, neboli asi příjemných 125% normálu pro září

jediný podprůměrný měsíc, a to výrazně, byl březen s pouhými 7mm

24
# 16.09.2024, 22:28

charlie
Nechce se to vzdát, už jde druhé slabší pásmo, které možná ještě pár mm hodí a opět se jakoby rozšiřuje.

Na tom SZ to není vůbec špatné. Ty celkové srážky se budou lišit místo od místa, ale myslím, že na většině míst v tomhle regionu už spadlo opravdu dost, hlavně když by se to počítalo od pondělí a ne jenom od středy nebo čtvrtka.

Na Mělnicku jsem během neděle myslel, že konečný úhrn je 70 mm a více už to moc nedá, ale nakonec se to vyšplhalo někam až na 85-90 mm, v oblasti stále prší. Skoro jsme tu stovku dali...

296
# 16.09.2024, 22:29

Dnes v mém ORP MB opět dalších 10 - 20 mm, těch 5 dní to zachránilo a letní sahara sanována, stihli jsme před vichřicí a dešti sklidit 18 beden ovoce, nakonec z toho bude výborný rok pro malopěstitele.

24
# 16.09.2024, 22:37

Yurri
Tohle přírodě hodně pomůže, pokud jde o sucho. Viděl jsem to třeba na satelitních záběrech, že pokud na naprosto vyprahlou, suchou, hnědou krajinu pořádně zaprší, je schopna se docela rychle a výrazně regenerovat a zazelenat. Stejně tak v těch pouštních nebo polopouštních oblastech to jde dost rychle, často záplava barevných květů na těch různých kaktusech a sukulentech prakticky hned po dešti.

# 16.09.2024, 22:52

Dnes měl pěknou predikci ICON EU i DE - na jih Čech dával maximálně 50 mm a vyšlo mu to dobře. Aladin tam dával včera zbytečně moc. Ještěže to nevyšlo - měl tam i 80 mm pro Šumavu, což by na řekách způsobilo problémy mnohem větší.

Takto Otava v Sušici už znovu na 3. SPA nedosáhne a bude tu klid.

Srážky za dnešek

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.