Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Přechodně více oblačnosti, hlavně na západě ojediněle možnost přeháněk

Diskuse o počasí Masa vlhkého vzduchu ze Středomoří přinese vydatné deště, hrozí povodně

# 16.09.2024, 16:52

Aura_
Tady teď skoro dvě hodiny zase pršelo, intenzita různá od pokapávání až po silnou. Připršely rovné 4 mm, takže dneska máme 11,1 mm, což je více, než jsem čekal. Tím pádem máme už 181,8 mm srážek v září a z toho 171,2 mm je od čtvrtka. V září už jsme zhruba na trojnásobku průměru tohoto měsíce. Jinak, na konci toho deště bylo několik silných nárazů větru, ale už je zase celkem klid.

# 16.09.2024, 17:05

Velmi tragický dopad má tato studená, deštivá epizoda na tažné, výlučně hmyzožravé ptactvo ve střední Evropě..
Především vlaštovky a jiřičky, které hromadně umírají na podchlazení a hladem..
Velká část jich před příchodem TN nestihla odletět a ty které stihly zahynuly v Alpách..
Jsou to obrovská množství :(

70
# 16.09.2024, 17:24

Zdar všem. Docela mi to vyšlo , co? Dneska už paráda. Tady ráno bez deště, teplotu nevím. Oškobrh dopoledne ještě zahalen nízkou oblačností, Kolín sice přechodně déšť, ale potom ustal a krásných 20°C. Labe u Poděbrad vylité do luk, Jičín odpoledne 20°C, Tady nyní 19,5°C.

70
# 16.09.2024, 17:32

Doubrava nebo Kostrhún
A odjakživa nebo náplava? Třeba se známe.

407
# 16.09.2024, 17:39

Francois
Jo, příroda, včera jsem jel v dešti okolo Lidic, často jsou tam havrani, co tam v tom vzrostlém stromoví mají hnízda, takže jsou tam prakticky celý rok.... No a včera byli v souvislém pásu okolo silnice cca pět metrů od ní na předělu pole a toho zeleného pásu, prostě černý lem, všichni ďobali do země, to mne zajímalo, tak jsem si dal zastávku, koupil u stánku parádní domácí špek a klobásky a šel to okouknout, za chvilku bylo jasno, ještě jsem tam ani nedošel a všude samá žížala, prostě je to dole vyplavilo..a havrani si to asi navzájem pověděli, měli hody...Nicméně těch vlaštovek, jiřiček, rorýsů a bůh ví čeho ještě, je mi líto...dějou se věci..

70
# 16.09.2024, 17:46

https://www.novinky.cz/clanek/krimi-policie-nasla-...

500m nesl proud auto. Jak daleko asi tak mohl odnést člověka? Varianta, že by se z toho auta dostali, ale nikomu o sobě doposud nedali vědět mi nepřijde pravděpodobná. Ale tak zase lidé jsou různí a třeba se mýlím což bych moc rád.

70
# 16.09.2024, 17:54

📢 Povodňová komise rozhodla o odvolání III. i II. stupně povodňové aktivity (stav ohrožení a stav pohotovosti).
🟢 K odstranění protipovodňových zábran v Jatecké ulici dojde v průběhu tohoto týdne.
🟡 Po odstranění protipovodňových vaků a pytlů dojde ke zpětné instalaci přemostění přes náhon.
🟢 Zhotovitel stavby mostu přes Jizeru již rozhodl o opětovném otevření provizorní lávky přes Jizeru, lávka je tedy přístupná.
❤️ Obrovský dík patří všem zasahujícím složkám Integrovaného záchranného systému a členům semilských sborů dobrovolných hasičů, kteří se do ochrany před povodní zapojili.

Super. A to jako nějaký zhotovitel co staví most je kompetentní k tomu rozhodovat o tom,, zda je již bezpečné používat provizorní lávku ? :D
Jinak protipovodňové zábrany co byly napuštěné vodou jsou již vypuštěné, ale na té komunikaci je teď kaluž jaká tam nebyla ani když kulminovala Jizera.


7
# 16.09.2024, 18:00

Jsem zvědavý o kolik se zvedne Morava v Kroměříži. Ted začala pěkně stoupat.

296
# 16.09.2024, 18:18

Marek_98
Máme to naprosto stejné, teď ten druhý pás byl velmi intenzivní a bude zajímavé sledovat zda dorazí i ten poslední z jihu JMoravy, vítr je čerstvý pořád a neustává a 5. den dešťů už je jen pro otrlé povahy, voda natekla do oken, střech a domů snad komukoliv koho znám, protože vítr tady byl jeden z nejsilnějších a 170ku za 5 dní fakt nepamatuju.

# 16.09.2024, 18:22

Yurri
Sem už určitě nedorazí, bezpečně nás to míjí jižně až jihovýchodně. Jinak, přímo u nás je situace v pohodě, protože bydlíme na kopci a kolem žádná řeka nebo potok neteče, i když potok tu prý z lesa v minulém století tekl, co jsem tak slyšel. O několik desítek metrů níže, v nejnižších místech Jundrova, ale protéká Svratka, která ještě v příštích dnech může působit nějaké nepříjemnosti.

Zeu
Avatar
2
# 16.09.2024, 18:28

Písí
Vlna která zvedá tok Moravy v Olomouci ke kulminaci dorazí i do Kroměříže.
Navýšení hrází po roce 1997 prochází nelehkou zkouškou.
:pozor:
Polský hydrometeorologický ústav upřesnil, že hladina Kladské Nisy se v Kladsku dostala o skoro 150 centimetrů výše než při katastrofální povodni v roce 1997. Velká voda podle něho nyní poškodila i automatické zařízení pro měření množství vody.
https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/svet/situace-...

7
# 16.09.2024, 18:40

Zeu
No jsem zvědavý teda, je tam 618 cm, těch 700 cm je možné myslíte ?

148
# 16.09.2024, 18:52

Písí
Není, o tolik to nevzroste, nemá taky z čeho.

Zeu
Avatar
2
# 16.09.2024, 18:52

Písí
Vlna při kulminaci nepřesáhne 635 cm. Bečva padá a Haná taky.

24
# 16.09.2024, 19:05

Opět naskočily srážky jakoby z ničeho nic a lokálně je to i silnější. Když se člověk podívá na animaci na radaru, v podstatě z jedné menší přeháňky se to zvětšilo na 1 větší kompaktní celek deště. Je znát asi i ten příliv teplejšího vzduchu ve výšce a výstupné proudy.

70
# 16.09.2024, 19:08

Jak jste kdo pochopil tento článek? Já ho nějak nemohu pochopit.zejména to, jak obec zprávy dementuje a pak taky slova starosty.
https://www.novinky.cz/clanek/domaci-oni-nas-obeto...

A tohle je taky zajímavé
"Jenže nakonec se do Nové Vsi vylila řeka Opava, protože se na protipovodňové hrázi udělaly dvě 50metrové trhliny."

50ti metrová trhlina není podle mě trhlina.

179
# 16.09.2024, 19:17

Aura_
Naskočilo to pěkně no,je vysoký střih větru a hlavně helicita.

24
# 16.09.2024, 19:18

kuba
V Praze chvílemi opravdu silný déšť, slejvák z oranžových odrazů, i ten mrak z kterého to padalo vypadá dost hutně, tmavě modrý... Je to fakt hodně konvektivní.

834
# 16.09.2024, 19:25

Dnes je šance na pořádně silnou polární záři, bohužel na většině území ČR převažuje velká oblačnost. Mohlo to dorazit až zítra, ale co neděláme.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.