Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Přechodně více oblačnosti, hlavně na severozápadě možnost přeháněk

Diskuse o počasí V novém týdnu nás čekají další tropické teploty

81
# 01.09.2024, 20:25

Já si pořád myslím, že teď, kdy ten trávník ztratil veškerou vlhkost se chová na přímém slunci jako beton a ovlivňuje měření. To je celé.

# 01.09.2024, 20:55

charlie
Tak jako beton se asi nechová,ale pokud by tam byl krásný svěží trávník,jako na konci dubna,tak by teplota v 5cm nad zemí byla určitě nižší.

296
# 01.09.2024, 21:00

charlie
Určitě, každý kdo si myslí, že teploty vzduchu závisí jen na teplotě vzduchu samotného je samozřejmě naivní, vliv ohřátého povrchu za těchto veder je značný, klidně i ve 2 m, kde to ony citlivé přístroje detekují, což je jistě v pořádku (pokud jsou pravidelně kalibrované), ale je dobré o tom vědět, bejt jiný druh vegetace, teploty budou jiné, bejt vítr od velkého pole, teploty budou opět jiné, za mě pokud bych chtěl být relevantní za celý katastr města, tak musím logicky průměrovat, neexistuje vycházet z 1 měření někde u potoka nebo na balkóně či střeše, tam jste mimo na 100%, samozřejmě to nesplní každý, ale tohle jsou moje nároky na relevanci, jinak ani omylem, že to hází vidle všem do jejich statistik je mi jasné, ale buď chcete zachytit realitu co nejpřesněji nebo si na ní jen hrajete.
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/pole-termokamer...

Dobré měření v terénu připomínám zde:
http://www.infomet.cz/index.php?id=read&idd=14...

# 01.09.2024, 21:05

charlie
V Doksanech probíhá kontrolní měření, vše je v pořádku. Na několika místech toho velkého pozemku. V Roudnici určitě neprobíhá stejné měření touto sondou, už 100 let, jak tvrdíte. A jako udávat tady, že v Roudnici, máte v Tautě jako na Milešovce, je už vážně úlet. Speciálně kvůli vám jsem si včera udělal výlet, a nic z toho, co tady popisujete, se v té oblasti neděje. Doksany měří v pořádku, včera jsem si to ověřil na místě, strávil jsem tam delší dobu. To samé v Roudnici. Schválně jsem nejel dolů k Labi, ale měření jsem prováděl na konci města, směrem k D8, a v okolí letiště. A ani ve městě zkušební měření, nevykázalo žádné změny. Ještě jednou a naposledy. Měření v Doksanech je v pořádku, a teplotně odpovídá naměřeným hodnotám v místě. V blízké Roudnici byla změna teploty okolo 0,5°C. Bavíme se o odpoledních hodinách

81
# 01.09.2024, 21:23

Yurri
Těsně za meteopozemkem v Doksanech směrem na Rohatce je tohle:

296
# 01.09.2024, 21:37

charlie
Těchto lánů víc, tak ovlivňují mikroklima široko daleko, vždyť to kritizuju celou dobu v diskuzi o GO, ty 2m výšky měření jsou jen kompromis, nezaručují zamezení vlivu ohřátých povrchů na 100%, to ať si nikdo nenalhává, ale nějaká hranice se musela stanovit, pro naše Statistiky😉, to umíme, ale podstatné věci ne.

# 02.09.2024, 06:01

Ecmwf i gfs dal pres vikend pekne srazky!

407
# 02.09.2024, 07:19

kozacik
No mě to tam ukazuje něco jen ve dvou ansámblech, ale bylo by to dobrý, no a ještě to už podruhý za sebou začalo v 500hpa ukazovat k 17.9. takovou malou další omega situaci, zatím tedy jak jsem napsal, jen 2x jestli ji to ukáže i zítra, začnu se obávat, jak celé září teplotně dopadne..

ota
Avatar
2303
# 02.09.2024, 08:32

charlie
Yurri
Pánové k vašemu auto teploměru mám jen tuhle poznámku. Máme v rodině 3 auta. Renault, Toyotu a Kiu. Včera jsem si schválně projel všechny 3 na stejnou trasu kolem mé stanice a profi stanice ČHMÚ v Přerově, kdy podle obou stanic byla teplota 27°C. Renault mi na trase ukazoval 24°C, což je o 3°C méně, Toyota se jako jediná relativně trefila, když ukazovala 28°C a Kia měla rovných 30°C. Takže brát auto vážně je fakt nesmysl, používají se tam teplotní čidla za pár korun, které nikdo nikdy nekalibroval a hodnotit podle toho profi stanice, které se svojí cenou vyrovnají celé velmi slušné zánovní ojetině je fakt úsměvné.;-)
A k té fotce od Charliho, co je na tom špatně ? Takhle teď vypadá krajina v půlce republiky, takže by to měření mělo ovlivňovat skoro na všech stanicích, světě div se, i tak jsou Doksany mnohem teplejší než jiné stanice, a to na rozdíl od těch ostatních stanic tam jsou v okolí spíše pole s plodinami. Jestli ono ty Doksany opravdu nebudou prostě teplejší co ? :)

# 02.09.2024, 09:10

ota
Jo holt světová jednička (Toyota).Ale stejně by bylo zajímavé vědět,pokud by se ten trávník v okolí stanice v noci zavlažoval,aby byl přes den svěží,jak velký by to mělo vliv na Tmax ve 2m za bezvětří oproti tomu současnému stavu.

81
# 02.09.2024, 09:16

TomasMost
Ano, to mě už několikrát napadlo. Také by mě zajímal výsledek.

81
# 02.09.2024, 09:19

ota
Jasně, ale ten Renault bude ukazovat pořád stejně blbe jak v Rci, tak v Ostravě. Nebude mít jinou teplotní odchylku na různých místech.

# 02.09.2024, 09:48

TomasMost
Určitě by někdo věděl, jestli se to nějak mění. Tady má, co vím, amatérskou bílou meteo budku MostMost, tak třeba má odzkoušeno. Myslím si, že ale žádný větší zaznamenatelný rozdíl

296
# 02.09.2024, 09:53

Funkční zelený trávník dokáže ochladit klidně o více než o 20°C oproti suchému, jasně výše se to trochu promíchá, ale určitě je nesmysl tvrdit, že to měření neovlivňuje, v těchto vedrech bez větru i výrazněji, doporučuji dostudovat:
https://www.komunalniekologie.cz/info/travnik-ochl...



ota
Avatar
2303
# 02.09.2024, 09:57

charlie
To taky není úplně pravda, vliv bude mít typ asfaltu po kterém jedete, úhel slunečního svitu, samozřejmě zásadní bude rychlost jízdy. Prostě teploměr v autě je jen velmi orientační a s meteorologickým měřením má společné maximálně to, že se v obou případech používají stupně Celsia.
TomasMost
Zajímavé by to bylo, ale určitě by to nebylo v pořádku, protože by stav trávníku neodpovídal stavu aktuální vegetace. Navíc jelikož se na stanici neměří jen teplota, ale i vlhkost, tak ta by byla samozřejmě ovlivněna výparem vody z povrchu po zavlažování a navíc odpařováním vody se dále ochlazuje i vzduch, čímž by byla uměle snížena i teplota. Troufnu si tvrdit, že vliv trávníku by paradoxně byl zcela minimální. protože má být stejně posečený, takže rozdíl jestli je tráva zelené nebo seschlá ze ve 2 metrech už prakticky neprojeví. Naopak pokud by tam byla tráva vysoká půl metru vliv by to samozřejmě mělo, jenže takové měření už by neplnilo požadovaná kritéria.
Yurri
Jistě, jak píšu výše, jenže to platí pro vyšší trávu. Pro meteorologická měření se používá nízce posečený trávník a tam je vliv minimální, nad vyšší trávou, který by měla výraznější vliv se měřit nemá a taky neměří.

122
# 02.09.2024, 10:00

ota
Souhlas, s trávníkem je to stejné jako v zimě se sněhem. Na sněhové pokrývce víc mrzne tj. kdyby někdo odklidil cíleně sníh (stejně jako cíleně zavlažil trávník), ovlivnil by mikroklima.

ota
Avatar
2303
# 02.09.2024, 10:06

ludvicek
Přesně, zavlažovat trávník by bylo podobné, jako v zimě pod stanici nahrnovat sníh, to je dobrý příklad.

4590
# 02.09.2024, 10:28

Jenom moje zkušenost, v okolí budky. Jestli je v blízkosti zoráno, nebo zryto, nebo je v okolí zelený nebo skoro uschlý trávník, tak to teplotu ve 2m prakticky neovlivňuje. Maximální rozdíl ve výšce budky, je minimální. Není to víc než jedna nebo dvě desetiny, takže nic. Zalití v těsném okolí už teplotu ovlivní, ale taky ne moc. Proto se to na pozemku stanic ale nedělá. Co to ovlivňuje víc, je vzrostlá vegetace, typu větších stromů nebo keřů, v těsné blízkosti měření. A samozřejmě budovy a zastínění stanice

# 02.09.2024, 10:58

Jako je to diskuse,nechám se přesvědčit,ale podle mě seschlý trávník,kde již prosvítá tmavá zem,absorbuje daleko více tepelné energie,jak ten zelený s nějakou vlhkostí( i krátce posečený).Tu pak součaně uvolňuje do ovzduší a stoupající horký vzduch (za bezvětří) určitě vliv na teplotu ve 2m mít bude.Vím,že nemůžu zavlažovat trávník pod stanicí,jen by bylo zajímavé znát ten rozdíl,zda jsou to třeba jen nízké desetiny nebo víc.

# 02.09.2024, 12:01

Jinak v Klementinu bylo letošní léto 3.nejteplejší od roku 1775,průměrná teplota činila 22,6 stupně.Tepleji bylo 2018 a 2019

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.