Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: V noci od západu dorazí výrazná studená fronta

Diskuse o počasí V novém týdnu dorazí ochlazení, ale v závěru se opět oteplí

83
# 26.07.2024, 20:53

igor127
Nevypadá to dobře, GFS tam tu vlnu veder sází už několik výstupů - je to sice daleko, ale už po tom koukám jako po serioznější hrozbě :( Navíc až na izolované dny s průměrnými teplotami jsou tam tropy i do té doby. Letos je fakt vedro, sice zatím ne extrémní intenzitou co do max teplot, ale zato nonstop vytrvalostí. A do toho ty noci...

Snad se to ještě přesype a takové vedro od příštího víkendu nebude. Teď tam je dokonce výstup s jižní Moravou na 40 lol

20
# 26.07.2024, 21:08

Ondra83
No je to brutus ten výhled teď. Jižní Slovensko tam má dokonce i 42. Pro nás u Prahy má max „jen" 35°C, ale i to by bylo hodně. A jak jste psal tak s tou vodou je to vážně průser.

Výhled Brandýs n/L
Břeclav
147
# 26.07.2024, 21:09

Ondra83
A.pritom kdyby bylo jak teď ty 3 dny, tak úplná paráda. Hezky s teplotami okolo 25-27...ale.to tu někteří píšou o chladu, druhý z nadmořské výšky přes 400m zase že pro něj to ukazuje o dost mene a zmrzne ?...jako pochopitelně těch 40 nebude, ale ono stačí i těch 35...a jak píšeš, letos se ČR externí maxima vyhýbají (to letos držíme taky my), ale vytrvalost tropů a teplot nad 25 je dlouhá...

14
# 26.07.2024, 21:14

No mě přijde, že už je to taková klasika a změna klimatu prostě v tomhle pokročila. Nepamatuji už ani nějaké chladnější léto. Ty stabilně vysoké teploty se vždy tak ukázkově ukotví a chladnější dny jsou ve výrazné menšině, ale taky občas takové jsou. Nejhorší je, že tohle se může táhnout až do konce srpna a klidně i přitápět, tak to nechci přivolávat. :D

Ono když se člověk zamyslí, letos je každý měsíc od začátku roku teplotně nadprůměrný, i leden měl kladnou odchylku, únor byl naprostý extrém, duben taky s kladnou odchylkou a takhle každý měsíc. Letos by mohl být možná 1. rok bez vyloženě studeného měsíce, vždycky se vyskytl aspoň 1 měsíc, který byl cca 2°C pod normálem.

# 26.07.2024, 22:22

Aura_
Tak tu bylo docela dlouho dynamické počasí a někde i hodně srážek,dalo se čekat,že se více začnou prosazovat TV s přílivem teplého vzduchu.Tropy tu můžou být klidně v průběhu příštích šesti neděl,jde o to,jak vysoké budou a zda je občas přeruši SF.Vzpomínám na loňský přelom 7. a 8. měsíce,kdy už tady vše usychalo a naštěstí přišlo chladné a deštivé počasí.Letos kaňa,SZ proudění jsme tu teď chvíli měli a někdo tu změnu možná ani nepoznal.Kamarád byl na dovče v Itálii a vrátil se dřív,protože ty 40ky nedával,prý tady je krásně :)

414
# 27.07.2024, 08:12

TomasMost
Zatím to léto je střídavé, teplá bublina od J pak SF, těch SF bylo dost, jen jich velká část přechází v nevhodný čas , v druhé polovině noci a konvektivní srážky některé oblasti převážně míjejí..
Ještě jsme neměli vyloženě horký heat dome na 14 dní..
Červenec je velmi teplý, nikoli však extrémně..
Tady byl, díky chladnějším nocím i vcelku deštivému počasí teplotně normální květen i červen, červenec je tu zatím jen mírně nadnormální s odchylkou do +1°C.., což by z hlediska meteo standardů byl ještě normál (rozpětí -1/+1°C).
Uvidíme, aktuálně se výhledy zmírnily, ta delší horká vlna ještě není zdaleka jistá...
Vašemu kamarádovi se nedivím..
Já byl na jihu loni, 40tky jsem taky nedával a dva dny jsem strávil s úpalem (úžehem) s horečkou na pokoji :D
Středoevropská genetika na to holt není úplně stavěná...

14
# 27.07.2024, 08:31

swan1
Doksany nížina SZ Čechy, Na první pohled ty teploty jsou prostě moc. Červen ještě docela pohodový, ale na konci měsíce už slušný náběh a červenec už je prakticky stejný jako před rokem, tedy velmi teplý. Teď by musel být teplotně podprůměrný srpen, aby se dalo ještě hovořit o normálním létě jako celku, ale myslím, že to moc nehrozí a léto bude zase teplotně nadprůměrné

Nemyslím si ani, že je to o těch extrémech a supertropech, ale prostě o tom, že nadprůměrné teploty jsou něco jako standard. Nemusí být vyloženě neobvyklé vedro a stejně bude prostě nad průměrem.

Shodou okolností v těch Doksanech aspoň fakt hodně zapršelo, v červnu přes 100 mm a v červenci jen za 1 den 65 mm, takže opravdu slušné srážky, které to vedro vykompenzují.

Dobrým měřítkem změny klimatu je podle mě počet tropických dní, kterých bude určitě zase více, než je dlouhodobý průměr. Ty letní bych už ani nepočítal, protože jsou to fakt vysoký čísla, ale i těch tropických je někdy hodně, přitom dlouhodobý průměr je celkem nízký, v těch Doksanech je průměr 15.

červen Doksany SZ Čechy nížina, archiv In-počasí
červenec Doksany SZ Čechy nížina, archiv In-počasí
414
# 27.07.2024, 08:41

Aura_
Doksany umí někdy vcelku chladnější noci..a vedra přes den, to je bez debat..
Je to úmorné, i ten mírný nadprůměr, samozřejmě.. Já nepotřebuju ani 35tky, mě vadí i 30tky:D, prostě jsem celoživotně zvyklý v kotlině na mírnější klima, hlavně chladnější noci a úlevu, zchlazení .
Jinému standardní (ne extrémní) tropy nevadí tolik, prostě jak komu..
Léto, jako zatím to letošní, je snesitelné, především samozřejmě tam, kde jsou i rozumné, častější srážky..
Že léto celkově v ČR vyjde zřejmě nadprůměrné nijak nerozporuji, ta pravděpodobnost je velká...

Červenec zde, i tady je 5 tropických dní nadprůměr, samozřejmě, částečně to ale kompenzují noční teploty
14
# 27.07.2024, 08:47

swan1
Já už si zvykl na 30 tky :D Jako vyložené vedro vnímám když je 35°C a víc, to už je prostě silnější a fakt je to znát, 30°C se pořád nějak dá i do co aktivit venku atd.

Rozdíl mezi +30°C vs. +35°C nebo +37°C je fakt velký pocitově.

swan1
Jo Doksany jsou zvláštní oblast, ovšem pokud v zimě fouká vítr od SZ nebo i S, skoro vždy je tam nad nulou a zima se vůbec nechytá, je to tam jenom 150 m n.m., ale někde na kopci 400 m n.m. může být pěkná zima.

414
# 27.07.2024, 08:51

Aura_
Chápu. V tvojí oblasti jsou 30tky, i ty supertropy norma, tak to je už léta , na Šumavě a v Pošumaví zažíváme 30tky jako normu až posledních 10-15 let..
Já to dávám blbě, páč 40 let jsem žil v 750-800mnm, kde i letních +25 nebylo až tak moc častých..

14
# 27.07.2024, 08:55

swan1
35°C je stále dost rarita. Poslední roky to bylo většinou jen pár dní, ale v třeba v srpnu 2015 byla takových dní celá řada, ale už si na to nějak moc nepamatuji, určitě jsem v tom tenkrát neběhal venku odpoledne.

Občas se stane, že je třeba až +37°C, ale to je třeba fakt jenom 1 den v roce nebo pár dní, bylo to třeba v červnu 2022 a loni v červenci taky jeden den.

Až nastane zase nějaký větší extrém, bude to zajímavější.

414
# 27.07.2024, 09:01

Aura_
Normou jsem u teplot atakujících +35° v tvé oblasti nemyslel jejích velký počet za letní měsíce, ale spíš to, že se tam prostě vyskytují už skoro každý rok.. nějaké..
Tady je to stále ještě naprostý extrém, který přijde třeba jednou za 5 let...

14
# 27.07.2024, 09:03

No... beru zpět :D Třeba v létě 2022 bylo supertropů celkem dost... njn ta změna klimatu to žene víc, než by člověk řekl. Jako řekl bych, že 35°C nebývá až tak často, záleží rok od roku.

V případě extrémnějšího léta může být těch supertropů opravdu hodně, koukám na ty grafy rok 2015 nebo 2018 a je to fakt síla... některé další roky tam taky jsou docela často. Na druhou stranu pokud je léto aspoň trochu normálnější, tak jich je spíše málo.

Léto 2022 muselo být fakt hodně teplé, napočítal jsem shodný počet supertropů jako v létě 2018 v těch Doksanech, v létě 2015 jich bylo nejvíc, dokonce víc, než je dlouhodobý průměr tropů.

swan1
Chápu, ale pořád se dají dohledat nějaké roky v nedávné minulosti, kdy nebyl ani jeden supertrop nebo byl třeba jenom 1, takže úplný standard to není, standardem se to stává tím, jak se posouvají průměrné teploty. Dříve to standard opravdu nebyl.

V těch Doksanech příklad:
Rok 2001 max +34°C
Rok 2004 max +34°C
Rok 2008 max +33°C
Rok 2009 max +33°C
Rok 2011 max +33°C
Rok 2016 max +34°C
Rok 2021 max +34°C

Tohle by mělo být za celé 21. století. Je vidět, že rok bez supertropu na jedné konkrétní stanici v nížině, není až tak velká anomálie.

To byly ovšem teplotně normální léta... :D Za posledních 10-15 let v menšině. V budoucnu to bude spíše úplná rarita takové léto.

červen 2022 Doksany
červenec 2022 Doksany
srpen 2022 Doksany
88
# 27.07.2024, 12:42

mesic1
Hele kolik těch loginů máš??

414
# 27.07.2024, 12:55

jack
Bude to zhruba tolik, kolik srač.k má ve své hlavě..
Tedy hodně :D

33
# 27.07.2024, 14:42

Letošní léto je teda jižní Morava výrazně teplejší než Polabí a dolní Poohří. Vlny veder jsou na Balkáně, na západě Evropy moc ne. Ale i v Čechách je to (opět) nadprůměrné.

414
# 27.07.2024, 14:45

kozacik
V mrazové kotlině horní Vltavy, na Šumavě, Volary, okres Prachatice...
Od roku 1967 do 2007..

33
# 27.07.2024, 14:50

swan1
Škoda, že jste se odtamtud nepřestěhoval třeba do těch Doksan. To by byl teprve šok :D

414
# 27.07.2024, 14:55

Na.Guru
Dejte pokoj :D
To bych nedal, nejen kvůli teplotám..
Potřebuju být aspoň poblíž kopců a blízko rybné řeky..
Jen jsem vyměnil horní Vltavu za horní Otavu ;-)

293
# 27.07.2024, 15:58

Aktuálně jsem v Jihlavě a stanice tady na IN je zaseklá a ukazuje +26,3°C, což je nesmysl, stanice ČHMÚ dokonce i dole u řeky v nejchladnějších místech má přes +30°C, 5°C žádný rozdíl, fakt repre?.

Chudáci na JMoravě při 35°C, do budoucna neobyvatelná oblast, ty tropy skoro celé léto nebudete na důchod tolerovat, jak se připravují na požáry nebo nedostatek vody, to by mě tam zajímalo, tam rozhodně nepomůže zachránit pár alejí ve městě.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.