Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: V noci od západu dorazí výrazná studená fronta

Diskuse o počasí Stabilní počasí dlouho nevydrží, od středy nás čekají další přeháňky a bouřky

# 23.06.2024, 15:16

Úvod nového týdne přinese stabilní počasí pod vlivem tlakové výše. Dlouho ale nevydrží. Od středy nás opět čekají přeháňky nebo bouřky. Jejich hlavním nebezpečím tentokrát kvůli pomalému pohybu budou přívalové srážky.... Více >>

14
# 23.06.2024, 15:33

Zrovna jsem na to koukal. :D Vypadá to docela výživně. Letošní bouřková sezóna je zatím nadprůměrná a chce to táhnout dál. Nezklamaly ani supercely, kterých bylo dohromady už určitě pár desítek. Sice to platí třeba hlavně pro Brno a Olomouc a jinde je to slabší, ale tak nějak v průměru to docela jede letos. Trochu to připomíná rok 2022, loni to bylo spíše slabší (až na srpen).

Třeba na čtvrtek to vypadá na poměrně četné bouřky. CAPE OK a k tomu nejvyšší index rozvoje konvence (číslo 11).

Těm bouřkám dají sílu zase nadprůměrné teploty a o víkendu dorazí zřejmě další výraznější fronta nebo brázda TN.

CAPE + rozvoj konvence čtvrtek odpoledne ICON-EU, zdroj: wetter3.de
Rozložení srážek čtvrtek odpoledne ICON-EU, zdroj: wetter3.de
88
# 23.06.2024, 15:44

Toto už fakt letos není normální,aby nebylo alespoň 14 dní v kuse bez deště a bouřek,fakt humus.

293
# 23.06.2024, 16:22

Bude to nejhezčí týden, žádné brutal extrémy ani tropy, od středy zase pěkně stoupnou noční teploty a PÁ+víkend budou konečně i letní dny na koupačku (tenhle víkend LD nebyl), bouřka by byla jen bonus navíc, horší vypadá začátek července s ochlazením, snad se to ještě změní.

120
# 23.06.2024, 18:44

jack
Jak jste tam dole na tom s plísněmi a obecně chorobami na rostlinách? Tady všem česnek sežrala rez, do rajčat a lilkovitých se pouští plíseň bramborová a víno stříkáme proti padlí a perenospoře, tak ho snad ubráníme. Ale jak píšete, 14 dní bez deště by bylo požehnání.

# 23.06.2024, 22:24

jack
To já se zase modlím aby k nám nějaká bouřka dorazila. Letos u nás byla zatím jedna přímá a toho deště tu bylo také dost málo

10
# 23.06.2024, 22:53

Tak jestli i u nas konecne zaprsi tak si na to koupim popcorn a colu. Letos me miji snad uplne vsechno...:D Beru jen 50mm, min ne. Ted jsem 1,5h zalejval celou suchou zahradu...:!!:

# 23.06.2024, 23:44

Někde bouřek už tolik jako za celé minulé roky. Tady 1, za 20 let nejhorší skóre a táhnout to dál nechce. Od středy nudné bouřky které budou stát takže vítězství orografie. A ta fronta v pátek nic moc neudělá, Ecák už má i pěkný skip té fronty, aby za dva dny přišla níže s bouřkami na východ.
Tropy snad dosáhne jen na krajíčku.

70
# 24.06.2024, 06:34

Já když to viděla zase tu předověď tak už jsem se naštvala. Toto už mě fakt nebaví. Konečně volno člověk může na výlety na koupaliště, takto aby jen sledoval zase radar kdy co přijde

88
# 24.06.2024, 06:43

ludvicek
No tak na to,že tu prší skoro pořád tak je to v pohodě,žádné plísně zatím nejsou a vinohrad taky dobrý,ale o tom se můžeme bavit až to bude ve sklepě do vinobraní daleko,příjde nějaká kroupa,ale snad ne a vydrží to.

14
# 24.06.2024, 09:11

Peter Sedlák 1
Tohle už bude asi souviset se změnou klimatu. Dříve ještě tak 10-20 let zpátky bývaly na SZ bouřky častější, ale poslední dobou a poslední roky je jich tam čím dál míň. Nevím jak, ale změna teplotních poměrů a tlakových útvarů v souvislosti se změnou klimatu podporuje více tvorbu zvlněných studených front, které zasahují jižnější a východnější oblasti ČR. Lepší už to podle mě moc nebude, takže bych se s tím smířil. Ono je to znát hodně třeba i v Libereckém kraji a prostě na severu Čech. Tahle oblast patřila mezi ty srážkově a bouřkově nejbohatší oblasti, ale poslední dobou už to tak neplatí. Bouřky prostě chodí častěji víc jihem a východem. Zažijete spíše další horší sezóny až na některý rok, který bude občas výjimkou.

290
# 24.06.2024, 12:06

godlike
U nás už téměř vyschnul místní potok a to se opravdu moc často nestává. Ty rozdíly mezi úhrny srážek napříč ČR jsou fakt obrovské. Koukám, že i podle mapek tady máme asi největší sucho a podle předpovědi to nevypadá na zlepšení.
Je ale fakt, že to jednu výhodu má, můžeme si tady užívat letní počasí bez starostí se sledováním radaru, když je jistota že se vše vyhne.:cool:

předpověď sucha
33
# 24.06.2024, 13:08

Negan
Vetsina republiky neuveri... Od brezna bida a smula na vsechno. Celkem 2 zcela prime bourky se srazkami, ale dohromady jen 5 mm v nich. Mam rad teplo, to je vyhoda. Ale jeste radeji bourky a slejvaky vseho druhu ? A neptejte se, proc jsem se prestehoval do Celakovic ?

647
# 24.06.2024, 14:55

Tady na Hané si rozhodně na srážky v červnu nestěžujeme, zatím napršelo 100 až 140 mm a to ještě není konec měsíce, bouřky už ani nepočítám ale bylo jich asi14. Vše roste jak v subtropech.

# 24.06.2024, 14:56

Aura_
Tak tak, naprostý souhlas od někoho, kdo v Libereckém kraji žije.

Nejen ty srážky, ale i teploty tu jsou poslední roky neskutečně vysoké. Bývali jsme území, kde se nás dříve jakákoliv výstraha na vedra vůbec netýkala, ale od roku 2015 jsem snad nezažil rok, kdy by ani jednou nebyla na náš region vytažena oranžová, co se týče vysokých teplot. To je to JZ proudění, holt...

83
# 24.06.2024, 18:21

Valep
Neuvěří, ale je to tak. Je tu strašné sucho, bouřky chodí jenom kolem, dost často vedro (vždyť je denně letní den, občas proložený tropickým dnem). Ty nářky jsou jak z jiného kouta světa, fakt.

# 24.06.2024, 18:28

Ondra83
usychá už mimo trávy vegetace?

# 24.06.2024, 19:20

Tak to my máme přesně opačný problém, než píšou někteří tady. Minulá dekáda byla spíše sušší, hlavně roky 2013 a 2015, ty byly doslova extrémně suché, i když zase mezi nimi byl srážkově skvělý rok 2014. Potom to většinou zase nebylo nic moc, ale od roku 2019 se to úplně otočilo a máme jeden vlhký rok za druhým, snad s výjimkou roku 2022, kdy měly na bouřky a obecně srážky větší štěstí Čechy. A loni to bylo dokonce tak, že jsme měli slabou bouřkovou sezónu, ale srážkově to i tak bylo dobré. Letos je to pak naprostý extrém. Ke konci června máme už 16 přímých bouřek a přes 500 mm srážek v tomto roce. Z toho pro mě doposud rekordního roku 2014 sice nemám k dispozici žádná podrobná data, ale pokud si dobře vzpomínám, měli jsme nějak kolem 900 mm srážek a nějakých 25-30 přímých bouřek. Je poměrně reálné, že letošek se stane nejbouřkovějším a nejdeštivějším rokem, co pamatuji.

10
# 24.06.2024, 20:46

Marek_98
Pamatuju 6.7 2017 jak jsem byl na otocku v Brne. Bylo extremni sucho. Cestou nahoru na Spilas bylo videt, jak maji stromy a kere suchem svesene listy. To jsem predtim nikdy nevidel. V zemi musela byt temer nulova vlhkost. Ted mate zase uplne orgie. U nas je to naprd. 220mm za cely letosni rok. Max. v poslednich letech bylo snad v roce 2013 pri male prazske povodni. To jsme meli tusim 750mm…:)

# 24.06.2024, 21:17

tady to bude kolem 300mm od začátku roku (sečtení všech měsíců z wundergroundu ukazuje 277 teda, ale něco se ztratilo špatným měřením)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.