Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Od jihovýchodu postupně srážky, někde i zabouří

Diskuse o počasí Studené počasí bude pokračovat, v závěru nového týdne se citelně oteplí

# 21.04.2024, 11:13

Po většinu nového týdne nás čeká pokračování současného studeného počasí s bohatými srážkami. Až v závěru týdne srážky ustanou a teploty se výrazně zvýší, v neděli zřejmě dosáhnou až na 20 °C.... Více >>

75
# 21.04.2024, 12:37

Toto mi maluje in.počasí

# 21.04.2024, 13:00

jack
Me též je to docela hodne vody

# 21.04.2024, 13:08

To kdyby spadlo ve snehu to by bylo teda ale stačí aby ty teploty byly o něco nižší a muže to byt ve snehu

# 21.04.2024, 13:17

.

Meteored
# 21.04.2024, 13:23

Na oteplení od pátku je už shoda v modelech dlouhodobě takže to na 95% vyjde. ECMWF dává už několik výstupů to oteplení ještě intenzivnější než se píše v článku tak snad to vyjde. V pátek by mohlo být už okolo 16°C a v sobotu ke 20°C. Těším se... Dnes je takový podivný den. Od rána slunečno, slunce je vysoko a pocitově je znát jak je silné, ale přitom venku jenom 7°C a je to na zimní bundu. Ráno byl první mráz ve 2m po dlouhé době naštěstí jen -1°C tak uvidíme zda jsou nějaké škody. Ještě přežít dvě chladné noci a je po mrazech.

48
# 21.04.2024, 13:49

Johne opatrně s tím: "a je po mrazech" aby ti to v květnu nevrátili :D :D
+7 bych bral, tady bohužel +3 a :snih:

Vody u nás podle modelů by neměl být extrém, mám tam kolem 20 mm a schytá to asi nejvíc ten JV, jenže ještě na tom není nějaká shoda, svoje dávky si jede ICON a Aladin, počkáme si ještě jak se to vyvrbí

# 21.04.2024, 13:49

JohnBattler
S tím oteplením bych počítal a podle mě se to udrží. Sice se nesmím na to koukat až příliš optimisticky, ale květen by tu studenou druhou půlku dubna mohl vynahradit. Už jsem si na ty tropy první víkend 7.–9. moc zvyk :D. Květen už je v teplotách přece jenom stabilnější

7
# 21.04.2024, 13:54

No nevím. Pěkně to tam maluje Ecák, a to je moc optimistické. Ale kéž by to byla pravda. Naopak, američan už tam delší dobu má chladnější a hlavně výrazně deštivější počasí. Víceméně, od soboty přes celý týden déšť. A jelikož od října tu jiné, než močálové počasí nebylo, určitě vyhraje varianta americká. Stále doufám alespoň v jeden sušší měsíc. Dokud ovšem nepřestanou chodit ty hnusné níže od jihu, tak to pravda nebude. Jinak, stále se mi potvrzuje, že předpovídat počasí na duben je v posledních letech hodně jednoduché. Po teplé zimě se ty nejlepší zimní situace vyskytují právě v dubnu. Letos jsem byl tedy ze začátku nervózní, ale nakonec to opět vyšlo.

6
# 21.04.2024, 14:07

Hlavní běh GFS už by toho opravdu mohl nechat. Naštěstí v tom zatím nemá žádnou oporu, takže budu dělat, že to nevidím :D

110
# 21.04.2024, 16:24

JohnBattler
Bacha, ještě číhá v záloze Pankrác nebo Servác.:D

Jinak srážky se budou ještě upřesňovat. Pamatuju (a jiní uživatelé jistě taky) situace, kdy to modely nakonec seškrtaly z 50 mm na 0,5 mm.

# 21.04.2024, 20:06

Zatím pro nás nic moc chvíli sníh pak to přejde do deště
Modely to odsouvají na východ tam spadne hodně srážek i ve formě sněhu
U nás nic moc a v Čechách taky nic moc nebo nic
Ale ještě je nějaký čas tak třeba se to posune na Z uvidíme zítra

168
# 21.04.2024, 21:41

ECMF tam má krásné teplo od ty neděle a pak dal ten týden, ale gfs má zase úplně opak a snaží se tam cpát pořád chladnější počasí, tak uvidíme komu to vyjde .

64
# 22.04.2024, 06:40

Nám to maluje oteplení od soboty, jinak jedeme stále v tom stejném... zima déšt, vím,že je potřeba vody, ale už by stačilo ..
I když bude oteplení tak stále přeháňky :(

# 22.04.2024, 06:44

kuba
Ecák to maluje i do předpovědí, ty mi to oteplení dávají na celý týden od pondělí do pátku, v maxech pěknejch 24 tady na severu Čech, takže to klidně vyroste i jinde víc. No, nevím no, GFS docela šaškuje, ale to studený proudění na tenhle týden mu vyšlo

171
# 22.04.2024, 08:14

Modelově začíná panovat shoda, že zítra v jižních částech Česka bude první sněhový předvoj. Teploty určitě kladné, ale při intenzivnější spádu tak lokální ICON DE neváhá házet teploty jen kolem 0°C. V středu se zatím modely liší. ICON o sněhu nechce pod 500m.nm ani slyšet, optimističtější jsou GFS a ECMWF, kteří to tam sázejí i do nížin, ale kapitolou sám o sobě je Aladin. Ono srážky budou poměrně dost intenzivní a pokud TN půjde v pásu mezi Budapeští a Krakowem +/-, tak by to mohlo posílit ještě o něco chladnější advekci od S/SZ, takže pak by vyšla varianta Aladin či GFS + ECMWF. Naopak pokud TN půjde blízko hranic, či nad Moravou, tak bude jen teplo a patrně na východě i málo srážek (taková podoba přechodu TN je ale velice nepravděpodobná).

Ona nemusí být žádná modelová varianta out. Pokud bude spád srážek silnější, tak v nížinách napohodu sněžit bude, pokud budou srážky slabší, tak asi max od středních poloh. Uvidíme co dneska provedou modely.

# 22.04.2024, 08:39

S těmi mrazy jsem to myslel spíše tak že si to dá na dva dny pohov než je to konec pro letošek. Zase nepřesné vyjádření sakra. Ale já se nezměním, prostě sem něco píšu docela bez rozmyslu. :D
No každopádně včera večer Ecák otočil a to oteplení také zmírnil, takže asi můžeme na 15+ v pátek a 20°C už v sobotu zapomenout. Tak doufám, že alespoň 15+ bude v sobotu, protože už mě tohle studené období nebaví.

Tady dnes tmin-3°C a od rána azuro jako včera. Stejně tomu nerozumím, že dubnové silné slunce to nevyžene přes den výše než včerejších 8°C a dnes by mělo být jen v max 6-7°C. Ten příliv studeného vzduchu je teď asi hodně intenzivní a co se tady u nás ohřeje je odváto na jih. :!!:

50
# 22.04.2024, 08:55

Můj tip je, nížiny smíšené srážky jak to má ecmwf, takže bez tvorby pokrývky, ale Chřiby by nějaký sníh dostat mohly..uvidím, určitě pak vyrazím na obhlídku..:)

27
# 22.04.2024, 09:18

Dnes ráno -1, v okolí asi o stupeň míň. A modely zase ukazují na další dny minimální srážky, všechno východ, kde to nechtějí. Co dát do centrálních a SZ Čech třeba 50 mm vody a ne jen mráz, přírodo?

386
# 22.04.2024, 09:56

JohnBattler
No já tady kdysi taky opakovaně rychlejš psal, jsa nadšen, že s tím poznatkem budu první.. a pak jsem se mohl uomlouvat, protože... protože...No koukal jsem se teď na některé předpovědi, do pátku je to ošidné, prakticky každý den může přituhnout až k nule či stupeň pod ní... na víkend oteplení někam +18 po něm se to rozchází.. ECMWF až k letním teplotám, GFS k +18 a někdy okolo středy přechod fronty, Icon je tam jen do víkendu... a GEM neberu na takovou vzdálenost vážně (drží chladnou verzi nejdál ze všech, jako skoro vždy) ..

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.