Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Slunečno a hlavně v Čechách letní den, místy ale větrno a zvýšené nebezpečí požárů

Diskuse o počasí O víkendu nastoupí vyloženě letní počasí, maxima dosáhnou zřejmě až na 27 °C

41
# 04.04.2024, 11:35

swan1
Nechci se Vás nijak dotknout, ale o tohle opravdu nejde, toto budou pouze stratiformní srážky bez konvekce. :D Přehánky a bouřky budou vznikat až za tímto pásem deště, k nám by měly dorazit až na přelomu dne a noci, tudíž již bez energie a dle mého už to budou jen přehánky, ojediněle na JZ/Z Čech odrazí ještě nějaká doznívající slabá bouřka.

379
# 04.04.2024, 11:55

LukasZH
To se klidně dotýkej, no problém.
Seknul jsem se o hodinku..16-17h by to bylo v zimním čase
Tedy opravuji, 17-18h..JZ.
To je prostě super čas ;-)

ICON D2
168
# 04.04.2024, 12:37

swan1
Mě přijde že to pásmo deště jde nějak dřív, to asi moc na bouřky nevypadá

379
# 04.04.2024, 12:51

kuba
Zatím to je v Německu bez výbojů..
Bouřky by měly naskákat až během odpoledne..
Ale může to určitě překvapit..a přijít dřív..
Tady aktuálně polojasno, +17°C

41
# 04.04.2024, 13:10

kuba
swan1
Opravdu se bude jednat jen o déšť. :) Přeháňky a bouřky jsou a budou až za tím pásmem stratiformních srážek, na kterých žádné blesky nejsou a nebudou. Nyní naskakují bouřky v Belgii (za pásmem deště). Postupně jak déšť opustí západní Německo, tak bouřky budou naskakovat i tam a v centrálním Německu budou nejsilnější. (Ani ne odrazivostí, ale spíše projevy (silný vítr)) mj. bude se jednat o supercely, jak již jsem psal. Střih větru a helicita je velmi příznivá pro tvorbu supercel. (potažmo low topped supercel)

379
# 04.04.2024, 13:27

Ne. Nejen v centrálním Německu.
Dle ICONU , čemuž odpovídá i to, o čem tu celou dobu píšu, se bouřky vytvoří i v Bavorsku, na čele fronty v jižní části, a právě ty by měly v slábnoucí podobě dorazit na Šumavu , mezi 17-18h..a to je fakt ještě dobrej čas :D
Ale kdo ví, jak to dopadne..
Můj tip je, že pokud Bavorsko nějaké vyprodukuje, tak mě to tu stejně těsně, jižně podjede..

ICON D2
273
# 04.04.2024, 13:36

Pro nás dnes absolutně nic zajímavého, jen Z Čech a Šumava, budu rád za pár kapek, co taky čekat od západu.

Tohle teplíčko vám nezávidím
41
# 04.04.2024, 14:04

In-počasí
Upřímně doufám, že se to vyhne i tomu západu Čech, koukal jsem dnes na předpověd prachu (zejména teda písku ze Sahary) a v úvodu příštího týdne tam jsou poměrně velké koncetrace nad západem Česka.. Tak doufám, že se to posune ještě víc na západ. Ono přímo mě ten písek nevadí nijak, ale jak se stalo minulý víkend, tak byla několik dní jen šedá obloha, dohlednost pár km.. K tomu to snížovalo maximální denní teploty, což nyní by alespon sobota a neděle mohla být rekordně teplá a teplotám by nemělo nic bránit k dosažení 27/28°C. Uvidíme.

379
# 04.04.2024, 14:19

Peter Sedlák 1
Jako sorry, Iconu často bouřky vycházejí..
Jestli na to máš jiný názor, já ti ho neberu..ale ten můj to nemění..
Pár hodin před situací beru v potaz regionální model a radar..
Ne ,,model,, Sedlák
Ale klidně to dneska může vyjít místním modelům z řad uživatelů..;-)
SF a bouřky jsou nevyzpytatelné ..

# 04.04.2024, 14:25

swan1
Sakra tys to viděl. :(
Já ten příspěvek napsal špatně a už ho ani nechci psát znova.
"Model" swan.:)

Uvidíme kdo si bouřku spapá jako první.

41
# 04.04.2024, 14:32

swan1
Problém u ICON D2 je to, že při silnějších srážkách(odrazivosti) ukazuje blesky.. To je velká nevýhoda, ale bouřky na JZ Čech být mohou, ale až opravdu večer, hlavně na přelomu dne a noci, ale již budou zesláblé. Ve středním Německu a v Sasku budou bouřky silnější. Posílám v příloze sondáž ze západního Německa, kde jsou brutální hodnoty střihu větru (20,5m/s v 1km a 25m/s v 6km), k tomu velmi vysoké hodnoty helicity, tohle jsou podmínky pro tvorbu tornád jak dělaný, bohužel chybí ostatní parametry. (EHI, CAPE, Thompson index, Total totals atd. ale tím vás nebudu zatěžovat. :) )
Peter Sedlák 1
Napsal jsi to dobře.. Jen nyní nás přechází teplá fronta a bouřky vznikají a budou vznikat na studené frontě.

Sondáž Essen (Německo) 12:00 UTC
379
# 04.04.2024, 14:47

Peter Sedlák 1
To bude nějakej Němec , tipnu si Bavoráka:D
LukasZH
A jó, jsou to holt amatéři, ti Němci.
A s veličinami jako jsou CAPE a další nás tu určitě nezatěžuj..O tom tu na In počasí ještě nikdo neslyšel..;-)
Já tu nepsal,, večer už nebude energie,, já ne..Ta totiž je jen velmi malá i teď v Německu..
Cape je dneska minimální i teď odpoledne, což bylo zřejmé, že to tak bude..
Jak jsem už psal, regionální modely a radar..
Teď už nic jiného, hlavně už jen ten radar...

49
# 04.04.2024, 15:30

Opravdu? Aby se vám to horko nakonec nezhroutilo jako domeček z karet... ;-) já tam teď vidím pro mě maxima kolem 18 °C.. to je panečku hic! Ecák celkově nějak ochladl ve výhledu.. stále je tam možnost mrazíků.. ale někteří už mají léto, no nebudu jim v té představě bránit..:cool:

podle toho co teď vidím v modelech jsou tu reálná maxima tak 22 v sobotu, neděle 23-24.. ale můj tip, že ani o následujícím víkendu mě tady letní den nepadne..
jenom tím chcu říct, že nás čeká velice příjemný víkend, hlavně aspoň z části bez čerstvého větru... takže hurá ven :)

# 04.04.2024, 16:53

Lajny jedou ale blesky jak jinak až na druhé straně Německa. Tak nic.

168
# 04.04.2024, 17:11

To než sem z Německa doleze tak bude večer, to nemá šanci vydržet ty blesky

41
# 04.04.2024, 17:13

kuba
Však se od první chvíle očekávalo, že to dojde na přelomu dne a noci do Česka.

168
# 04.04.2024, 17:39

V Německu prej dokonce nevylucuji vznik tornád.

# 04.04.2024, 17:54

Klasicky část lajny co měla přijít sem tak rozpad a Bavorák si nastartoval bomby. Takže dnešek ende pro západ severozápad.

48
# 04.04.2024, 17:56

Mno, tady tu diskuzi pod článkem jsem jaksi nepochopil, jediný kdo asi správně zareagoval na tento článek tak byl kapr a ten správně poukázal na to, že to taková hicová hitparáda vůbec nemusí být. Najde se zas pár ofiko stanic, kde padne letní den (v mé lokalitě ve stanici Zašová si nedělám iluze, tam to padne vždycky několik stupňů nad) a zas taková historická přepisovačka rekordů podle modelů vůbec nemusí nastat.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.