Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Slunečno a po chladném ránu odpoledne až 20 °C

Diskuse o počasí Úvod týdne přinese noční mrazy, srážky dorazí až ve druhé polovině týdne

# 20.03.2024, 08:08

Dneska solidní mráz, prakticky všude v polohách do 400 m.n.m., Morava většinou ještě nižší minima, než v Čechách. Na Moravě často mezi -4°C až -6°C. V Čechách nejčastěji -1°C až -4°C. Tepleji bylo hlavně ve vyšších polohách v KH a Českém Lese. Minima i okolo +5°C. Ale zase tam většinou nic moc nekvete

110
# 20.03.2024, 08:08

Ráno krátce minimum až -3°C, jinak mrzlo ve 2 metrech celkem 7 hodin... Co nevykvetlo, asi přežije. V pátek se na to mrknu. Loni na Velikonoce -5°C bylo horší a i tak jsem 2 meruňky sklidil:D.

380
# 20.03.2024, 08:39

JohnBattler
To je zase mystifikační omáčka...
Tepelný ostrov v Praze Klementinu brát jako nějaký ukazatel něčeho ohledně teplot je zcela irelevantní a pro pěstitele napříč ČR zcela šumák..
Tam bude třeba 0 nebo.-1°C, jinde po republice může bez problémů být -4, -6°C.
Krom druhé půlky dubna tu také jaksi máme ještě i tu první :D
Modely o tom, jaký mráz může být nebo nebýt za 15-20 dní ví teď úplný kulový..
Takže ne tak,, ale takhle...
ludvicek
Dva stromy nebo dva plody? :D

# 20.03.2024, 08:51

swan1
Přesně jsem čekal že se swan chytí. Klasickej prudič. Psal jsem o Praze Libuši mimochodem a teploty tam jsou dost relevantní i tady pro mě, jelikož se většinou liším tak o 1°C takže tak. Nějaké mrazové kotliny lidi z teplých oblastí nezajímají. Na jižní Moravě to bude dost podobné co jsem mrknul třeba na Kuchařovice..
To že u vás mrzne i v červnu je váš problém a je mi to zcela jedno. Tady jsou prostě mrazy v první půlce dubna docela běžné a tu musíme přežít a pak se už ta šance rapidně snižuje. Samozřejmě ještě je před námi 25 dní z čehož dejme tomu +/- víme prvních 7-8 a dále je to neznámá. Každopádně už to není tak dlouhá doba, aby se nedalo doufat, že už mrznout nebude. Procentuálně netroufnu odhadovat jaká je na to šance ale rozhodně ne nula. -1 nepočítám to asi ničemu nevadí.

110
# 20.03.2024, 08:58

swan1
Dva plody ze dvou stromů...:D

387
# 20.03.2024, 09:02

ludvicek
Tak z toho lze vypálit tak 0,01 paňáka...:D, mě meruně odešla do věčných lovišť, ale broskve zatím vypadají dobře..No za týden tam mám už tři dny v předpovědi +20 přes den a +9 v noci, takže to stejně vykvetou i třešně a nasadí jabloně,, tak pak se děj vůle přírody...

380
# 20.03.2024, 09:16

JohnBattler
Jaký mrazový kotliny, co to zase plácáte ? Ono , krom Říčan a Prahy, není už v ČR žádná jiná lokalita, než mrazové kotliny? Omg:D
Umíte číst? Psal jsem o území napříč ČR, ne o kotlinách..
Žádnej prudič, realista...
Vaše ohýbání střednědobých ale i dlouhodobých predikcí počasí do tepla, přirovnávání počasí k ruletě, hypotézy na počátku března o tom , že je to nadějné, že už by celé jaro nemusel přijít větší mráz a podobný nesmysly, nechápu , co těmito mystifikacemi dlouhodobě sledujete..:D
Výsledek pro letošní jaro už známe, pomrzlé meruňky, někde i broskve.. Prozatím..
Praha, ať už tam nebo tam, je co se teplot týče úplně jinde, než Vrchovina, severní Čechy nebo třeba Ostravsko...
A jak bude vypadat teplotně první polovina dubna neví teď žádný model..
Počasí není ruleta, ale fyzika, termika...
Já bych si už teď také přál, aby nějak výrazně nemrzlo, aby nepřišel chladný SZ se sněhovými přeháňkami a denními maximy pod +5°C.. A nejen kvůli ovoci na zahradě, ale i třeba kvůli vlaštovkám a jiřičkám, které se už v těchto dnech začínají vracet (oba druhy mi v chalupě hnízdí) a přírodě obecně..
Každý by si asi rád někdy ohnul počasí tam, kam by se mu líbilo.. Ale bohužel, bez šancí..;-)

ota
Avatar
2153
# 20.03.2024, 09:43

Tady bohužel taky hodně přituhlo. Byly až -4°C a hlavně mrzlo nějakých 9 hodin v kuse. Naštěstí mi na zahradě ještě nic nekvete, v okolí už ale meruňky samozřejmě kvetou a s těmi je nejspíš konec...

# 20.03.2024, 10:11

Myslím,že jsme doufali v nemožné,docela by mě zajímalo,zda se vůbec někdy v historii stalo,že by od 1.3.až do začátku května nepřišel pro meruňky smrtící mrazík…

110
# 20.03.2024, 10:29

TomasMost
Tak pár lahví meruňkovice mám vypitých, čili určitě se to někdy podaří,:D akorát prostě musí být dlouho zima a pak při nějakém krátkém ochlazení nejvejš kolem nuly.
Ale zase vidím i tady kolem Brna meruňky, které ještě nejsou v plném květu, takže něco bude. Rozhodně víc jak loni.

380
# 20.03.2024, 11:10

ludvicek
Rozhodně?
A ty meruňky, co ještě nerozkvetly, ona je nějaká jistota, že až rozkvetou, už mrazík pak v dubnu nepřijde. ?
Nevím no...
Aby ty dva loňské plody :D nebyly letos znovu tím maximem..
Nikomu to nepřeju, fakt ne, jen moc nevěřím tomu, že se bude opakovat bezmrazový duben 2018..
TomasMost
To nevím, ale za poslední desetiletí se jen v dubnu 2018 stalo, že byl celý téměř bez mrazů..
Stává se to jen výjimečně..holt

110
# 20.03.2024, 12:11

swan1
Dopřejte nám optimistům, vy realisté, naše právo na zázraky.;-)

380
# 20.03.2024, 12:20

ludvicek
Jj, vždyť já vám fandím!:)
Už to zašlo moc daleko a nedá se to zastavit.. Do konce března vykvetou teď ještě další druhy a případný dubnový mráz smrdí pak už opravdu velkým, plošným průserem..

387
# 20.03.2024, 13:40

JohnBattler
He, a kde je to vaše prapůvodní předpovídání, že do jara pomalu ani nezamrzne?;-), nejdříve dáte že nezamrzne, pak jste zděšen předpovědí na konec měsíce, a nakonec je to taková normálka teplota...se v tom neorientuju..Mimochodem, jsem sem dával dlouho a střednědobé prognózy (což pracuje více s průměrem teplot( a ty se docela hezky strefily, krátkodobé jsou v současné době problematické, to uznávám, protože Rossbyho vlny se pěkně vlní, takže říci, kam to přesně padne, je problematické, navíc jetstream jako celek je docela silný, a Vortex pro změnu prakticky nikde, hezkej guláš, kdo v tom něco přesného předpoví na deset dní dopředu, a nejlépe opakovaně, je borec...

169
# 20.03.2024, 13:57

Tak meruňky po kontrole úplně bez poškození zatím, plno květů ještě není otevřených :)

274
# 20.03.2024, 17:01

U mě po kontrole je jen část květů hnědých, některé meruně ještě ani nekvetou, včelami to na 2 největších jen hučí, vypadá to dobře, koneckonců výstraha tady nebyla, týkala se správně jen východní část okresu, byl jsem dnes ve Znojmě a tam kvetou dokonce i švestky, tam o dost horší, škoda že tenhle sadař nezkusil ještě přípravek Champion, po zkušenostech z fóra co jsem posílal ze včera to funguje:
https://www.novinky.cz/clanek/pocasi-mraz-decimova...

# 20.03.2024, 17:02

palma
Nevybavuji si že bych tady kdy psal že už nebude mrznout. Možná jednou a dal jsem tomu tak 10%. Pak jsme tu s TommyAstem řešili kdy bývá v Praze posledni mrazový den a průměr po roce 2000 nám vyšel na 19.4. čehož se držím. Tak mi tady se swanem nepodsouvejte co jsem tu nepsal.

Jinak podle vyhledů to týden dopředu fakt nevypadalo, že to takhle plošně slehne pod -3 takže ano byl jsem překvapen když to nakonec opravdu dorazilo. Ale z pohledu roční doby je to samozřejmě celkem běžné.

Každý další den je ovšem skoro o 4 minuty delší než ten předchozí a to radiační ochlazování během noci a časové okno pro mrazy je kratší. Plus rostou průměrné teploty takže statisticky je mnohem vyšší šance že bude 20.3. -3°C než že se tak stane 10.4. To je fakt. Ale nikde nepíšu že je ta šance nulová...je pouze nižší čím je pokročilejší datum.

6
# 20.03.2024, 20:03

Ecák tam ještě čaruje na Velikonoce :D Kde na to přišel nevím, uvidíme jak moc odstřelený ten výstup bude oproti ansámblům. Předpokládám, že velmi.

ota
Avatar
2153
# 21.03.2024, 07:11

Tak u nás slabý mrazík s minimem -0,3°C ještě i dnes, taková teplota už naštěstí v tomto období samozřejmě žádné škody nezpůsobí. Uvidíme jak to bude po tom víkendovém ochlazení s mrazy a pak co přinese duben.

169
# 21.03.2024, 08:58

Výhled na příští týden poněkud ochladit ale zatím nic strašného ale dvacítky už tam nejsou, snad se vyhneme i těm mrazům v pondělí a úterý ráno.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.