Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Slunečno a po chladném ránu odpoledne až 20 °C

Diskuse o počasí Úvod týdne přinese noční mrazy, srážky dorazí až ve druhé polovině týdne

274
# 19.03.2024, 13:37

Valep
Musíte vědět co chcete prostoru i půdě na míru, i vláha rozhoduje zda podnož zakrní nebo naopak využije potenciál zvolené odrůdy, u meruněk je to velká věda, mají rády propustnější lehčí půdu, nové podnože Adesoto a Wavit jsou velmi zajímavé, detaily zde:
https://zahrada.online/viewtopic.php?f=47&t=22...

pak hledejte na netu, já lovím v Rakousku nebo Německu a líbí se mi francouzské odrůdy nebo kanadské od Har..., jsou mrazu odolné ve dřevě i v květu.

# 19.03.2024, 13:39

Tak je asi pravda,že dnes si většina lidí to ovoce a zeleninu raději koupí v Kauflu,v lepším případě přes sezónu na trhu.Když už na zahradě nějaký strom zasadí,tak odrůdu a řez přizpůsobí tomu,aby nemuseli lézt po žebříku a nestínil jim bazén.Je to i dnešní hektickou dobou,jen covid nás donutil se zastavit a dělat věci,které jsme kdysi dělali rádi…

274
# 19.03.2024, 14:30

TomasMost
Pecticidy jsou skoro v polovině produktů v těchto řetězcích, ale samozřejmě každý druh má tolerovaný limit, nikdo ale neví co to dělá dohromady, omytím to moc nespravíte, je to spíš útok na zdraví, proto tolik nemocí, nesnášenlivosti potravin, alergií a nevím čeho ještě, musíte pěstovat sami nebo brát ze dvora či ekoprodukci, ale jestli bydlíte ve městě s provozem, tak vás ani zdravá strava nezachrání, čisté ovzduší je úplný základ.

6
# 19.03.2024, 14:48

Tmin nakonec krásných -6,7°C.
Nejspíš se taky řadím k bláznům s meruňkou skoro ve 400m který měl 3 plody ale tak spíš za 10 let, u mě ale byl spíše problém s opylovači. Někomu to za to čekání, že to prostě jednou musí vyjít stačí. Broskve jsou naštěstí oproti všemu ostatnímu hodně pozadu, takže o ty se nebojím. Broskve máme každý rok.
Připadá mi, že náchylné na nemoci je prakticky už všechno a bez postřiků ani rána.

274
# 19.03.2024, 21:09

Na Jihlavsku už nyní Tauto ukazuje v údolích -2, stanice Jihlava Hruškovy Dvory má při zemi dokonce -4, v MB +1 a při zemi mráz jen v kotlinách, ale ráno bude mrznout zase všude.

# 19.03.2024, 21:13

Dneska pokračovalo teplotně rozdílné počasí, západ vs. východ republiky. Zatímco hlavně západně od Prahy, byly maximální teploty, často nad 10°C. Naopak na Moravě byla maxima, často jen mezi 5°C a 7°C. Nejchladnější hlavně Zlínský a MSK kraj. Místy tam ani v nižších polohách, teplota nepřekročila 5°C. Naopak nejtepleji na západě Čech, s teplotami i přes 13°C. Maxima přes 12°C i v Ústeckém kraji, hlavně v jižní části. A výjimečně i v jižních Čechách. Východní a SV Čechy většinou maxima 7-9°C, podobně i na Vysočině, hlavně v západní části. Tak a od zítra oteplení :)

387
# 19.03.2024, 23:21

Yurri
No můj nos mi říká, že tady moc mrznout nebude..momentálně tu je +3,5 a mírně pod mrakem, spíš bude příští týden zajímavý, jak mají lítat den ze dne ty teploty nahoru a dolu..to bude zábava..

380
# 20.03.2024, 05:25

Tak tahle noc je už asi pro meruňky smrtelná téměř všude..
Celoplošné jasno, uklidnění větru a ten mráz je dneska celonoční..
Tohle samozřejmě muselo bohužel přijít.
Mrzne i na Z, JZ.
Tady to jde k -4°C ve 2m, při zemi -6, to už se ,,ošívá,, i česnek...
Navíc je před námi ještě celý duben a i tam může ještě mráz udeřit kdykoli se vyjasní a uklidní vítr.

48
# 20.03.2024, 05:52

Chytlo to pěkně. RIP meruňky.

52
# 20.03.2024, 06:19

Nejen meruňky... -4,2 °C/ -7,2 °C... pěkné prosincové ráno, když už někteří tak rádi přirovnávají... a určitě to není letos naposled, mám takové tušení, to už ale pak pokvetou další stromy.. ještě bych něco připsal, to bych se ale opakoval.. protože nás čekají ještě větší divočiny..

387
# 20.03.2024, 06:30

Yurri
Nos zklamal je tu -3..:(, vracím se zpět na metodu měření teplot obvyklým čidlem...

64
# 20.03.2024, 06:35

První jarní den a venku pěkná kosa co nezmrzlo doteď tak si myslím,že po dnešku už to nedá -4 a :slunce:

6
# 20.03.2024, 06:41

Tak uvidíme co přežilo. Na druhou stranu mrazy ve výhledech nejsou. Neděle a pondělí chladněji, ale mrazíky z toho proudění moc nekoukají, zvlášť když ani nahoře nemá být nějak extra chladný vzduch a pak už 15+ stabilně až do nevidím? Prásknout to samozřejmě může i v dubnu, ale budu optimista.

169
# 20.03.2024, 06:51

swan1
Tak u nás bylo nejméně -2,5 a meruňky máme otevřené tak z 10% jinak je zbytek ještě na půl nebo úplně zavřený takže jsme zatím v pohodě skoro bez poškození květů. Hodně tomu pomohlo že sem zastínil kmen a trochu se to opozdilo. Ale těch dní je pořád hodně co může přijít mráz.

380
# 20.03.2024, 06:59

palma
:D
Je ještě velká šance i v dubnu..
Očekával bych ještě nějaký pšouk po finálním SSW..
Když se ohlédnu za dubny minulých let, tak loňské dubnové Tmin ve 2m tady -9, předloňské -8°C..

274
# 20.03.2024, 07:01

palma
Nemusím vůbec používat nos ani teploměr, stačí letmý pohled z okna a vidím i střechy v 10m obalené jinovatkou, tudíž jasný průšvih, jakýkoliv teploměr mi to jenom potvrzuje, stejné jako včera, ve městě -3 až -4 podle výšky a při zemi klidně pod -5, je to ale stejně krásné, stěžování ničemu nepomůže, jen praktické řešení problému je efektivní.

1239
# 20.03.2024, 07:08

Tak to spadlo ještě níž než předešlé dva dny, Tmin: -4.7°C. :(
Snad to není kvůli tomu nosu.
To už opravdu zmrzne nejenom meruňka, když tu je všechno rozkvetlé.

# 20.03.2024, 07:12

včera i předevčírem shodná maxima 13,3 a teď jsou ve výhledu regulérní dvacítky. dneska nejvyšší minimum z těch 3 osudných sní -2,5 a jestli teda pupeny meruněk přežily těch -5 cirka, tak to bude 1. vydatnější úroda za 3 roky zrhuba :D

52
# 20.03.2024, 07:31

Jako, vyšlo to úplně dokonale-první jarní den..

# 20.03.2024, 07:58

Tady to dnes modely opět netrefily a bylo o něco méně než predikovaly. Tmin -1,5°C a dávaly nám minimum nad nulou. Ale myslím, že u nás bylo nejvíce likvidační včerejší ráno a dnes to více šlehlo na Moravě co tak koukám. No jsem opravdu zvědavý co lidem z meruňek zbylo a zda ještě dorazí další mrazy. Momentální výhledy jdou tedy brutálně do tepla a kromě mrazových kotlin se časové okno pro výraznější mrazy pod -3 začne v dubnu rychle zkracovat. V rychlosti jsem projel archiv a Praha Libuš měla za posledních 15 let v 2. polovině dubna jenom 2x teplotu nižší než -1°C takže tak.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.