Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na jihu pozor na bouřky s přívalovými srážkami, letos poprvé mohou působit škody

Diskuse o počasí Hrozí částečné zhroucení Golsfkého proudu? Vědci se příliš neshodnou

273
# 03.03.2024, 11:34

Alexandr Ač v odkazu od Palmy jasně zmiňoval, že to zrychlené oteplení GP je jen dočasné, klimatologové už ví, že kolaps AMOC je blízko, žádný rok 2100 nebo příští století, si vždycky vzpomenu na to překvápko všech, že to co podle klimatických modelů mělo v souvislosti s oteplováním nastat v půlce století, nastalo kupodivu:D již nyní, no tak takhle obdobně to dopadne s kolapsem AMOC tak, že co mělo nastat koncem století nastane klidně už v polovině;-)
https://www.science.org/doi/10.1126/sciadv.adk1189...

386
# 03.03.2024, 11:49

Yurri
To není v rozporu, čili teď ještě oteplení a pak ochlazení, proto jsem to sem šoupnul,, četl jsem v příspěvku od Deere, že predikuje oteplení, což se děje, ovšem i z jiných důvodů ( pokud tedy ta studie platí :)), a pak pokles...souhlas.. poznámka mířila na konkrétní t:)vrzení konkrétního člověka..

6
# 03.03.2024, 19:17

Jak je známo, tak průběh teplot během roku zde nejvíce ovlivňuje synoptická situace. Tedy postavení tlakových útvarů. Četl jsem pár článků, kde klimatologové zmíněné paradoxní oteplení po zhroucení AMOC nevylučují. A to z toho důvodu, protože když by se AMOC teoreticky zastavil, tak by to logicky ochladilo vodu nad Atlantickým oceánem, a jak je známo, tak TN se rády udržují a vytvářejí nad chladnějšími vodami. Což by pro nás přinášelo nejčastěji JZ proudění, které by i při zastavení AMOC bylo samozřejmě teplé. Je to zajímavá myšlenka.

# 03.03.2024, 19:27

Osobně mi přijde divné že AMOC je už poměrně o dost slabší resp proud se zpomalil, ale máme tu už několik let dost teplý severní Atlantik. Ta souvislost mezi rychlosti toho proudu a množstvím tepla které k severu přináší mi neni přesně jasná. Zatím tedy z nějakého ochlazení v Evropě obavy nemám..

Není to jen o letošním únoru, ale celkově zimy jsou dost teplé už 15 let což je poměrně dlouhá doba. Takže to co tady napsal kapr je myslím nesmyl. Nikdo neusuzuje na základě letošního února že bude stále takové teplo, ale do trendu poslední doby to proste zapadá.

Mimochodem cetl jsem, že letošní zima byla v Brně nejteplejší v historii takže asi tak. A jestli nekdy ještě přijde tuhá zima? No stát se to může, ale nebude tak tuhá jako zimy minulé a jeden studený měsíc ala leden 2017 zvládneme v pohodě a není třeba tady strašit že spousta lidi nepřežije nějakou tuhou zimu. :D

379
# 03.03.2024, 20:28

Doizer
To jste netrefil moc hřebík na hlavičku...
Nejsilnější, nejvýraznější TN, tedy tropické bouře a hurikány vznikají právě nad teplými vodami oceánů a moří v tropickém a subtropickém pásmu..
Nejinak je tomu právě s většinou TN v Atlantiku, které pak směřují oceánem směrem k Evropě.. Nejčastěji mají svůj původ v oblasti Mexického zálivu, Floridy.
Je to logické, že právě tam..
Když si srovnáte dráhu právě GP a většiny těch TN jsou víceméně totožné.. Právě tyto teplé vody jsou zdrojem energie k životaschopnosti těchto TN při jejích putování k Evropě..., především k SZ a S Evropě .
Takže pokud zanikne přenos těchto teplých vodních mas prostřednictvím GP, tak se logicky i oslabí JZ, západní přenos..
Synoptika rozhodně nezůstane stejná, Teplý JZ Atlantik s velkou pravděpodobností nebude mít na počasí v Evropě už tak silný vliv jako doposud, jeho severní i centrální část bude podstatně chladnější .. budeme si užívat dle mého mnohem více proudění od SZ, S ale především i suchého kontinentálního proudění od SV, V..
JohnBattler
Místo smajlíků byste si asi o problematice měl něco přečíst, zjistit..
Bod zlomu je co se týče AMOC ještě zdánlivě daleko, ale při té rychlosti, kterou se posledních 15-20 let klima otepluje může být opravdu blíže, než si myslíme..Pokud nastane, půjde to pak rychle..
To není žádné strašení, ale závěry, výsledky mnohaleté práce vědeckých týmů...


6
# 03.03.2024, 21:29

swan1
Ale to že se zastaví AMOC přeci ještě neznamená, že se ochladí celý atlantik od Floridy po Španělsko. Tam vody zůstanou více méně stejně teplé, a cyklogeneze tak může být zachovalá. Jinak jak jsem psal četl jsem článek. Samozřejmě že vím o teplotní výměně, a jak fungují tropické cyklony a TN. Bylo mi to zvláštní, ale u Kalifornie oceán taky není bůhví jak teplý a TN se tam daří až až. Jsou pro ni typické bombogeneze a oceán má přitom cca 10-12 stupňů na severu. Ve výsledku je stejně nejdůležitější kontrast mezi teplotou vzduchu a teplotou oceánu. Většina TN nevzniká u Floridy ale poněkud severněji v oblasti mezi Kanadou a Grónskem. Kde tyto velké rozdíly mezi studeným vzduchem od Kanady a Grónska a poměrně studený mořem omývající tuto oblast generuje většinu TN které pak putují k Evropě, po cestě nad teplejšími vody se prohlubují, a při tom jak sebou strhávají studený vzduch od severu se vytvářejí druhotné TN nad již relativně teplými vodami u Španělska, které k nám posléze posílají teplé proudění. Pokud by se severní atlantik u Skandinávie ochladil ale přitom u Španělska zůstal při podobné teplotě, s čímž se počítá, tak by tento kontrast mezi studeným vzduchem od ochladlého severního atlantiku a relativně teplým oceánem u Španělska mohl produkovat tyto TN stejně tak. Přičemž pokud by neměli sílu jít dále fo Evropy, tak o to déle by tento teplý vzduch mohli do Evropy pumpovat.
A ano samozřejmě méně srážek bude tak či tak. Stejně tak sibiřská TV bude mít mnohem větší vliv. A s ní spojené vpády by byli určitě častější a silnější, ale neviděl bych to tak drasticky. Myslím si že počasí by mohlo být divočejší více připomínající sever USA, ale na zimu od listopadu do března s nepřetržitými zimními projevy rozhodně ne.

379
# 03.03.2024, 22:11

Doizer
Nejčastěji teplý vzduch z Mexického zálivu a od Floridy a TN (jejích středy ) putují nikoli ke Španělsku, nýbrž je Azorská TV vyváží po svém SZ, S okraji směr VB, a dál směrem Balt a S Evropa.(dráha GP je v Atlantiku velmi podobná).
Teplý GP zajišťuje, že teplá a studená oceánská voda se potkává v centrálním a severním Atlantiku..
Při kolapsu GP by se teplá voda z tropů a subtropů nedostávala takto severně...
Studené severní vody by zasahovaly podstatně více na jih, hlubší Rosbyho vlny z chladnějšími sektory za SF..
To pro nás znamená méně srážek z Atlantiku, více chladných vpádů od SZ, S, větší vliv kontinentálních proudění .
O nepřetržité zimě od listopadu do dubna jsem nepsal zhola nic..
Nejvíce by se ochladilo právě v SZ a S Evropě, střední Evropa méně, ale i tak velmi citelně.. celoročně..
O kolík přesně si netroufám odhadovat..

6
# 04.03.2024, 00:04

swan1
O tom že jejich středy putují rovnou ke Španělsku, jsem taktéž nic nepsal, je jasné že to berou obloukem kvůli zmíněné TV. Ovšem jak se dívám na synoptiku, těch středů TN z Karibiku moc nevidím, častěji vidím to co jsem popisoval já. Ovšem ano teorie je taková jak jste jí popsal. Praxe již trochu jiná.
Při kolapsu golfského proudu ano, my se ale nebavíme o kolapsu GP jako celku ale o jeho části AMOC, u které je největší pravděpodobnost že zkolabuje. GP jako takový zůstane, Tato větev dodává teplou mořskou vodu, hlavně do velmi severních části Atlantiku, otepluje především Skandinávii. Pokud by AMOC zanikl, stále by se teplá voda dostávala minimálně do oblastí Velké Británie, tam by se teoreticky mohla nacházet hranice o které jsem mluvil. Méně srážek to samozřejmě znamená. Moravu by teoreticky mohly zachránit TN ze středomoří, které by jistě měly větší četnost jak doposud, díky častějšímu vylívání studeného vzduchu do středomoří.
O nepřetržité zimě jsem taky nereagoval na Vás, ale na to jak to vidím já.

Podobný princip by mohl fungovat při rozpadu AMOC stejně o 2000km jižněji, když by se tento studený vzduch díky chladnějším teplotám oceánů dostával více na jih, což by nám teoreticky mohlo přinášet JZ proudění. Nebo by jsme se mohli dost často nacházet na teplotním rozhraním mezi rozsáhlou TV od Sibiře a tímto prouděním.
379
# 04.03.2024, 07:02

Doizer
Severní TN, s dráhou od Kanady přes Island nad severní Norsko, k nám teplý JZ opravdu moc nepřinášejí..
To mají na svědomí převážně právě Karibik a Azorská TV .,
A tato synoptika, tyto TN čím dál více převládají, jako právě letošní zimu, máme tu pak po většinu období velmi teplý JZ přenos s obrovskou energií, dynamikou, který z našich zim dělá větrné, teplé, deštivé nezimy.
Pokud zkolabuje AMOC, tak právě ta část GP má na svědomí dovezení teplých vod až k SZ a Severní Evropě..
Chladnější oceán by měl samozřejmě za následek chladnější vzduch v teplých i studených sektorech TN v mírných šířkách..a zrovna ve VB by se na tamní poměry mělo ochladit dosti brutálně..
Dříve se během zim mnohem častěji stávalo, že severo-atlantický jetstream míval jižnější dráhu a tak i Atlantik přinášel do střední Evropy chladnější vzduch a od vyšších poloh i kvanta sněhu..
To je ale v posledních letech už velká vzácnost a právě ten přenos vzduchových hmot jižnější drahou po obvodu Az. TV je příliš teplý a přináší zimu k nám jen do nejvyšších horských poloh, ale i tam už místo sněžení často jen prší..
Co se týče rozhraní, a středomořských TN, ano četnost těchto situací i jejich vliv na počasí u nás by mohl zaznamenat nárůst..


# 04.03.2024, 07:31

palma
Jj přesně si to trefil, ale nesoudim jeden měsíc, ale posledních 20let, to že borci z jednoho meho příspěvku udělají závěr je jejich problém.
Pěkně to s nimi hnulo Teda, jak mají nacteny všechny ty "studie", který jsou většinou bulvární hovna, tak to těžko zvládají teď. Někdo má jiný názor a už je oheň na střeše. Žádná zima nebude, buďte v klidu.
A to že bude duben chladnější nez letošní únor, je klidně možný :D To uz je skoro trend. Ale je to malá pravdepodobnost, řekl bych,že letos je takovej zlom, kdy začnou poradny vedra a kur....velký bourky.
O supercelach jsem kecal s Aviatorem a taky říkal, že intenzita stoupá, ale že si nevede nějakou statistiku. Musíme se připravit, že Jižní Morava začne být častější.
V našich životech už žádná zima nebude.
Tak si ji ještě užijeme teď v březnu, po teplem únoru bývá březen studený.

386
# 04.03.2024, 09:39

John Deere
No mírnil bych výrazy ve formě exkrementů, obzvláště okolo vědeckých studií, od toho vznikají, aby se ukázali jako pravdivé, či mylné a na základě toho ve finále správné..Oni i simulovali na fyzickém modelu v bazénu, takže ty výsledky odpovídají, se zpomalením prohřátého oceánu má nastat oteplení, po odříznutí od přísunu tepla z jižního směru, má dojít k rychlému poklesu teploty vody v severním Atlantiku, a s tím k těm následujícím událostem, čili jak jsem uvedl, nejdřív teplo, což se děje, pak zima,což se bude dít, je to celkem jistota, v čem je rozdíl, jsou konečné teploty v oblasti Evropy, které by měly být ovlivněny celkovým GO ( teplo nikam nezmizí, to by pak neplatily prognózy obdivovatelů CO2, no, ono by se pak zřejmě celkové klima též o něco ochladilo, protože rozsáhlé plochy ledu a sněhu by zase začali odrážet část slunečního záření ) je to problematické a je potřeba si to nejen nastudovat ale také tomu, je-li to v silách jedince, porozumět... nejsem vědec, takže to také až tak neznám..

379
# 04.03.2024, 09:48

palma
Ano, souhlas..tak hovoří aktuální vědecké studie, výzkumy, praktické simulace.
Oteplování oceánů se v posledních letech opravdu neúměrně zrychluje a směřování k bodu zlomu AMOC tak nabírá nebezpečně rychlé obrátky.
Šance na výrazné omezení nebo zastavení emisí CO2 a uvolňování dalších skleníkových plynů (permafrost) v následujících 20ti, 30ti letech je bohužel zřejmě spíše mizivá..
Jinak co se týče exkrementů, tak těch jsme se opět dočkali výhradně v podobě dalších zbytečných, traktorových plků.
To už jiné nebude ...

110
# 04.03.2024, 11:05

Fakt se necítím kompetentním k diskusi, ale nemělo by ochlazení zase snížit tání ledovců a tím vytvořit slanější vodu?

Jinak jak píše palma, zákon zachování energie musí platit obecně, takže celkové teplo na planetě se určitě někam neztratí a kdo ví, třeba se projeví vznikem nových proudů...

386
# 04.03.2024, 12:20

ludvicek
Nad tím jsem taky zlehka dumal.. navíc ta sladká voda je lehčí, než slaná, takže by se měla držet nahoře a dokonce dřív zamrzat, takže vlastně by se opětovně eliminovala do formy ledu a navíc ten led odrážel sluneční záření.. teď je ještě otázka, co by se dělo pod tím ledem, ten by totiž zase mohl fungovat jako termoska, a nepouštět teplo ven.. ale z druhé strany, ta voda co by byla ve styku z ledem, by se chladila až někam k nule a spíše i pod nulu ( protože je slaná) a pak by tedy měla, jakožto těžší, klesat dolů, no ale zase co vím, tak snad nevyšší hustotu má voda okol +4.. ( mám dojem) , takže by teda ta studená klesala, či ne..??:!!:... TVL já teda nevim..:D

# 04.03.2024, 12:23

swan1
Buď v klidu, banány můžete pěstovat ještě dlouho;-)
Jinak 28.2.2024 vyšli nové modely JD 9RX, doporučuji se podívat, určitě zajímavější než nějaké "studie" ;-)
S tímhle počasím co už teď zažíváme by se mohlo sít 2x za rok už. :D

386
# 04.03.2024, 12:30

swan1
Ad banány..., jsem v TESCU koupil krabici s banánama a na dně byl nějakej zaletovanej pytlík s bílým práškem... to bude asi hnojivo?:!!:.. Jsem k tomu čuchal, nějak se to zvířilo, štípalo to v nose a pak už si moc nepamatuju, bylo mi nějak veselo, až jsem z toho usnul a zdálo se mi o Golfském proudu, jak teče nazpátek do Afriky a tak, a jak tam mají dobu ledovou a tady máme tím pádem banány... Je to možný?:!!:
Pošlu Vám vzorek toho prášku, pohnojte s tím, třeba budeme mít oba veselé banány a budou se nám zdát kravinky a ho..a o golfském proudu a vědeckých studiích..:)

110
# 04.03.2024, 13:06

palma
Ano, sladká voda má nejvyšší hustotu (tedy je "nejtěžší") při 4°C, proto rybníky zamrznou vždycky shora, "teplá" voda se tlačí dolů.
Ale nevím, jak je to s vodou osolenou.

386
# 04.03.2024, 13:31

ludvicek
No, těch věcí je okolo toho ledu, golfského proudu, doby ledové, hodně.. mě tak napadlo, teď se píše, že tání Grónského ledovce, způsobí nižší salinitu okolo a zpomalení GP.. no, a teda jak končila doba ledová, roztály ledovce.. do vody se dostalo x krát více sladké vody, než teď z Grónska... a teda, hned se zastavil zase GP a znova doba ledová? No rád se různě rýpu v detailech, vím, ale červík tam vzadu vždycky hlodá..:D, vím, že údajně jedno zastavení GP bylo prý vyvoláno prolomením ledové bariéry a vylitím obrovského množství sladké vody do oceánu... nicméně je to taky studie a z dávné doby, a proč to nenastalo v jiných dobách, jak píšu? no, jestli tu budu třeba ještě 20 let, třeba něco zažiju, nebo taky ne..nebo Alzheimer a bude mi GO, GP a vše okolo uplnej šumák..:D

379
# 04.03.2024, 13:35

palma
Banány mám zatím indoor ještě.., ale v půlce května půjdou out, to je jasný..
S tím přibaleným hnojivem, jj, něco jsem o tom loni četl , ale zatím jsem neměl ještě na tento druh zásilky štěstí, bohužel :D
Nicméně, ono stačí každoročně podsypat pod banánovník jako hnojivo pár traktor příspěvků odsud, je to celkem s.ač.k koncentrát, a je vystaráno..
K tomu návratu funkčnosti AMOC po případném kolapsu .
To se nabízí, ale bod zlomu, překročení kritické meze, je ze své podstaty zapeklitá věc.. Návrat ke stavu před tím bývá, pokud je vůbec možný, zdlouhavý..

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.