Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes se často ukáže slunce, zítra dorazí teplá fronta

Diskuse o počasí Hrozí částečné zhroucení Golsfkého proudu? Vědci se příliš neshodnou

# 29.02.2024, 09:30

Už delší dobu je předmětem zájmu (nejen) klimatologů otázka slábnutí Golfského proudu, resp. výše zmíněné cirkulace, ale v posledních letech se navíc s prohlubující se změnou klimatu často řeší i otázka možného celkového kolapsu Golfského proudu.... Více >>

# 29.02.2024, 13:08

By jsme se aspoň vrátili k normálu :D
Ale zatím Teda moc nenasvědčuje jeho zpomalení

58
# 29.02.2024, 13:37

přesně jsem čekal, kdo tohle napíše jako první.. máte zlatého bludišťáka! Rozumného člověka by snad nikdy nic takového nenapadlo.

Přát si kolaps golfáku..... to za mě raději ať jsou tady v létě pár dní 40tky...

Ono, jsou ty procesy v atmosféře tak dynamické, že moc nevíme, co tu budeme mít za rok. Já tomu naštěstí, píšu schválně naštěstí příliš nevěřím.. ne nepřeju si to, jen díky Golfskému proudu se Evropa vypracovala tam kde je, myslím vyspělost. Hlavně západ by dostal těžkou ránu... raději ani nedomýšlet.. za mě by to byl větší problém než válka v Evropě. GO taky není ideální stav, to ne.. jako je to jedna studie, pokud by takových přibývalo tak bych se začal znepokojovat, zatím jsem poměrně v klidu..

Si teď tak ze zajímavosti pročítám historická čísla Meteorologických zpráv, jak se třeba ještě kolem roku 1950 klimatické změny, které už byly v podvědomí přičítaly jenom Slunci a všeobecné cirkulaci atmosféry. O oxidu uhličitém ještě ani zmínka, proto těžko říct, kde bude klimatologie za 50 let... všechno má svůj vývoj. A ten bude asi směřovat směrem ke zdokonalování modelů. Nic jiného mě nenapadá. Ale zhroucení, výměníku si teda opravdu nepřeji, byť to neovlivním. Snažím se aspoň minimálně používat auto a maximálně využívat chození pěšky nebo na delší cesty vlakem, mhd..

# 29.02.2024, 13:57

Moc nechápu proč to modelují pro období 1750-1850.. ale dobře asi teda jejich model neumí nějak spočítat jak to vykompenzují lidmi vypuštěné emise...

Každopádně ta čísla poklesu teplot v těch grafek vypadají dost šíleně. Že by se např. v Londýně v zimě ochladilo v průměru o 15°C je dost těžko představitelné..

No čas ukáže jak se bude Golfský proud vyvíjet. Zatím jsou moře s postupem času teplejší a Severní Atlantik obzvlášť, takže nic ochlazování moří nenasvědčuje.

75
# 29.02.2024, 16:10

Den poté ;-):D:D

414
# 29.02.2024, 16:31

JohnBattler
Zatím jsou moře s postupem času teplejší a Severní Atlantik obzvlášť, takže nic ochlazování moří nenasvědčuje.
No samozřejmě, zatím Golfský proud nezkolaboval :D
Čím více a rychleji se bude Atlantik oteplovat, tím dříve by měl přijít kolaps...
A pak fofrem zpět dolů v průměrných teplotách , u nás cca někam k hodnotám v první čtvrtině 20. století ?
Tedy nic dramatického, pro střední Evropu..
Ale západní a severní Evropa,, poněkud,, více..

Klementinum únor 1917
a březen..
# 29.02.2024, 16:49

Děkuji za bludišťáka, ale nalijme si čistého vína, GP zpomaluje už nějaké ten pátek a teploty přesto rostou a to výrazně, mnohem větší problém bude častější výskyt silnych tornad a podobných jevů, než nějaké ochlazení, ta kompenzace s GO bude ve finále ideální pro Evropu.
A Londýn? Tak tam bude zima jako u nás a co jako?
A co bude potom si povíme v dalším životě.

325
# 29.02.2024, 16:58

Nekam k hodnotam za prvni republiky, no nevim. Co se tyce Klementinske rady 1775-2023, tak nejchladnejsi obdobi (prumerna teplota za vice-leta obdobi) je nekde v letech 1850-1875. V prvnich desetiletich bylo tepleji, mozna i z duvodu umisteni stanice. Nejteplejsi jsou posledni leta.

V Madridu by kolaps Golfskeho proudu se ani prilis moc neprojevil. Praha, tam byl bylo to ochlazeni podobne jako ve Vidni, spis o trochu vetsi v zime.

Bergen je na jiho-zapadnim pobrezi Norska, navetrna strana hor. Tam by teplota mela poklesnout naprosto dramaticky, i v lete vyrazne, v zime totalni katastrofa. Aktualne je v Bergenu nejchladnejsi prave unor s normalem 1991-2020 +2.3 °C. A v unoru ma byt i nejvetsi pokles. Nevim, jak moc je to realne, ze by unorovy normal poklesl v Bergenu pod -30 °C. To by byl unorovy normal v Bergenu chladnejsi, nez prumerna teplota v unoru 1929 na jakekoliv stanici v CR. V Praze Klementinu ani zdaleka prumerna teplota neklesla takto hluboko, ani onen den 11.02.1929. Zadny den od roku neni prumerna denni teplota v Praze Klementinu neklesla pod -30 °C, dokonce ani pod -25 °C ne. A v Praze Libusi samozrejme take ne, uz kvuli kratke pozorovaci rade (od roku 1971).

V Bergenu by pak normal pro vsechny 3 zimni mesice byl nizsi, nez prumerna teplota v Klementinu jakykoliv den (i kdyz ten prosinec neni jisty). A by mesicni normaly zimnich mesicu byly nizsi, nez u nas v CR prumerna teplota jakykoliv den na jakekoliv stanici v ramci Ogimet SYNOP (doposud). Teda ted uz si nejsem jisty, ale unorovy normal v Bergenu by byl nizsi, nez prumerna teplota jakykoliv den na jakekoliv stanici u nas v CR (doposud).

Aktualne je teplotni normal 1991-2020 zimnich mesicu v Bergenu mezi 2-3 °C, normal 2011-2040 nekde okolo 3-5 °C.

Dalsi veci po ochlazeni mori by byl velky pokles uhrnu srazek v zime i v lete. Prisla by velka sucha. Hlavne na severu Evropy by neexistovalo obdobi bez mrazu, obdobi bez snehu by bylo vyrazne kratsi a na severu Skandinavie by rostly ledovce. Velke zkraceni vegetacniho obdobi by bylo i u nas v CR.

306
# 29.02.2024, 17:02

John Deere
Hodně naivní, to si povíme možná velice brzo a fakt je rozdíl poklesu průměrů o 10 a pro některá místa prý až o 15°C (vůbec nepřeháním), dovolím si tvrdit, že to je naprosto nepředstavitelné, ten rázový zlom zlikviduje veškeré zemědělství a možná že hodně míst bude naprosto neobyvatelných, není otázka zda, ale kdy.

414
# 29.02.2024, 17:15

TommyAst
Tak schválně jsem nedal jako příklad to úplně nejchladnější období.. Ale ,, jen,, to z dnešního pohledu velice chladné..
Zhruba tam by se to u nás mohlo vrátit...
Ale za tu cenu, co by to znamenalo za bordel pro jiné oblasti na Zemi ( S Evropa, jižní polokoule, atd .) to opravdu nestojí..

325
# 29.02.2024, 17:51

swan1
Leto by se vratilo do normalu 1961-1990 u nas v CR, ale s extreme malo srazkami. V unoru by pak byl normal v Praze Libusi nekde k -8 °C, na pomerne velke casti CR i pod -10 °C. Arkticke dny by se vratily zpet (coz v Ceske Repubice nechceme). Na velke casti severskych statu NO+SE+FI by unorovy normal poklesl pod -30 °C.

414
# 29.02.2024, 18:02

TommyAst
Jak přesně by to bylo ty teploty nikdo vlastně neví..
Ty scénáře jsou různé... zpomalení proudu, oslabení, postupný kolaps, rychlý kolaps..
Málo srážek by bylo asi celkově, i v zimě, protože současná dráha většiny TN z Mexického zálivu, od Floridy, přes centrální Atlantik do severního a dál na SV , což je v podstatě dráha Golfského proudu, by zanikla.. Atlantik by do Evropy přinášel mnohem méně srážek, než je tomu nyní...

8
# 02.03.2024, 17:09

Někdy ta doba ledová přijít musí. Teda nemusí, ale podle všeho co se dělo doposud by měla.

306
# 02.03.2024, 19:57

Ty dopady jsou zcela jistě katastrofální, celosvětová potravinová a vodní krize, velká část Evropy a Ruska bude trpět suchem, kukuřice a pšenice bude údajně tak na polovině produkce a monzuny se změní a budou nespolehlivé, je to v podstatě jedno jestli to bude tohle nebo támhleto desetiletí, určitě s tím prostě počítejte, že to zažijete vy osobně (holt horší varianta), důchodců nás tady asi moc nebude.

Odchylka teploty od zónového průměru současnost
No a naše krásná budoucnost (zlatej skleník)
# 02.03.2024, 22:34

Skoro 20st v únoru a borci tu řeší zimu :D:D
Tak už víme, že žádná letos nebude, tak si to aspoň uděláme s GP, tak určitě.
Chlapci asi jste někde udělali chybu, ale zatím to vypadá, že slabnuti GP Evropu spíše otepluje.

# 02.03.2024, 22:55

John Deere
A můžeš mi říct z čeho si usoudil, že slábnutí golfského proudu Evropu otepluje? To že je jeden únor zrovna teplotně nadprůměrnej? Nedivil bych se kdyby letošní duben byl klidně chladnější než tenhle únor... To s tím nemá co společnýho a nedělá to žádný závěry v tomhle kontextu

58
# 03.03.2024, 07:33

John Deere
3-leté dítě by odpovědělo lépe ;-)

to je tak, vždycky se usuzuje budoucnost podle aktuálna... tak to bylo, je a bude. Nikdo na tom nic nezmění. To už je v lidské povaze... protože budoucnoust většina lidí jen tipuje. A čeho se může chytit? No přece jen toho co je venku teď. Je teplo? Bude se oteplovat, Je zima? Bude se ochlazovat.... je to fakt sranda, když to člověk čte. Ale co třeba se pokusit být trošku vizionář a snažit se pochopit přírodu.. Já mám obavy, že přijde jedna krutá zima, kterou spousta lidí nepřežije. A to přesto, že se otepluje. Protože na ni nebudeme připravení. A přece jsme si zvykli na teplo.. A kolaps GP na to raději ani nemyslím. Věřím, že k němu nedojde...:) Byť k tomu asi směřuje. Jasně, bohužel tady máme novináře, co každé září predikují studenou zimu, už je to ohraná písnička.. ale proč by jim to jednou nemohlo vyjít? Mně vyhovoval třeba letošní leden, průměr normální, měli jsme tepleji, zažili jsme i mrazy s pocitou teplotou pod -20 °C.. Takže za mě ideál zimní měsíc. Ale taky se může stát, že tak jak byl únor stále dokolečka jely nadprůměrné teploty, může některý z příštích zimních měsíců skončit i do záporu. Vlastně, když si tuto zimu vezmu zpětně, měli jsme v ní všechno, sněhu bylo pro změnu v prosinci... tak co.

58
# 03.03.2024, 07:52

PatrikMO
ano, říká se tomu cirkulace atmosféry.. ten příspěvěk výše bych pochopil v hospodě u piva.. :)

414
# 03.03.2024, 08:05

PatrikMO
kapr84
Uvažování ,, máme teplý únor, bude teplo pořád,, je pro méně soudná induvidua typické.. Ale budiž..:D
Ovšem to, že trvalé a silné oteplování oceánů, klimatu v současnosti a blízké budoucnosti ve finále nevyhnutelně zapříčiní kolaps cirkulace oceánských vod a proč , co by to znamenalo pro počasí na Zemi, to chcete po traktoru , u kterého zcela chybí schopnost rozlišovat příčinu a její možný následek, opravdu přespříliš...

421
# 03.03.2024, 10:30

No, hodím sem něco do diskuse.. ač se leckdy s Deerem neshodnu, náhodná střela občas může něco trefit, ale je to trochu zásah z brokovnice, takže jedna citace, nám ten článek uloženej..

Golfský proud kvůli klimatické změně zpomaluje a podle většiny klimatologů to může znamenat ochlazení některých částí Evropy včetně například Británie. Studie čínsko-amerických vědců zveřejněná v prestižním časopisu Nature teď naznačuje, že by to mohlo být naopak. Slábnoucí Golfský proud by ve skutečnosti mohl severozápad Evropy oteplovat ještě víc než dosud.

„Problémů s tímto tvrzením je několik. V článku autoři zanedbávají některé další faktory, které ovlivňují globální teplotu – jedním z nich je například emise aerosolů.“

https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/priroda/g...
Takže klidně mohl číst něco podobného, já to sem před asi dvěma lety dával jako zajímavost.. uvažuju jen o tom, jak se ty předpovědi ochlazení poperou se stavem GO.. kdyby v tu dobu bylo třeba o +5 v globále více, než v předindustriální éře? Nejsem vědec, nevím..

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.