Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Slunečno a hlavně v Čechách letní den, místy ale větrno a zvýšené nebezpečí požárů

Diskuse o počasí Od čvrtka pozor na prudký vítr a na horách vydatné srážky, hrozí škody

# 22.12.2023, 18:08

Dle mého tipu se přeháňky pri postupu na východ rozpadly.
Dnes zde nic zajímavého, proměnlivá oblačnost, pár slabých či mírných :snih:prehanek, úhrn 1 mm.
Srážkové pásmo nyni zasahuje pouze Čechy,
zítra oslabené dorazí i zde, modely počítají cca 10 mm srážek a nějaký centimetr mokrého sněhu...
Ale na jiných místech ČR to bude masakr.

# 22.12.2023, 18:08

Predators2
Chceme sněhy, déšť ok a povodně to pomalý vývoj. Vítr teda občas silnej, rozhodně žádné 80-90kmh.
Teď právě jedou zase šedesátky.

258
# 22.12.2023, 18:09

Predators2
Slabě prší a dokonce se úplně utišil vítr, to je teda výjimečná situace:cool:

1236
# 22.12.2023, 18:09

Velká většina přeháněk se vyhnula, ani nebyly nějak zajímavé.. V jejich blízkosti akorát fouklo 70 km/h. Teď se nasouvá slušný dlouhý pás, až před hoďkou se objevily konečně velké kusance voček. Zatím je to ale pořád spíše s deštěm. Teplota alespoň klesla k 1°C. Rozhraní bude velmi zajímavé. Do pondělí by tady mohlo napršet ještě až 40 mm, to nevím, kam se vejde. Je pravda, že toto dynamické napínavé počasí i s bouřkami v zimě přichází málokdy, ale všude je extra bláto a s tím vichrem v tomto počasí je teda nic moc fotit. Teď to akorát odnesou vodní toky.

# 22.12.2023, 18:09

LukasZH
Dneska opět velké rozdíly v teplotě i srážkách, v Ústeckém kraji. Od Bíliny na sever /Ústí a okolí/ jsou teploty nejčastěji 0-3°C, a často se vyskytuje sněžení, v jižní části většinou prší, a teploty 4-6°C, hlavně v Poohří od Nechranic+Mostecká pánev. Uvidíme, jak se teploty a srážky, do zítra změní :snih::prsi:

# 22.12.2023, 18:10

Predators2
Já se hlásím z Teplic a mám radost, že tu doháníme již od října srážkový deficit z jarních a letních měsíců. Díky deštivému počasí, které zahájil říjen, jsme tu již překročili 100% srážkového normálu. Potvrzuje se trend posledních let, kdy těžiště srážek se přesouvá do zimního půlroku á la středomořský režim. Je mi osobně dost jedno, jestli sněží, prší nebo obojí dohromady, hlavní je, že přichází voda, která má teď dostatek prostoru vsakovat se tak, aby z ní mohla příroda těžit na jaře.
Rád bych, kdyby to příští rok pokračovalo ve vlhčím režimu i během vegetačního období a aby úderem dubna neudeřil klasický srážkový půst. Ale poslední léta nasvědčují tomu, že minimálně v téhle naší oblasti se ty srážky přesouvají vážně spíše do zimních měsíců, naštěstí se ale zdá, že celkově by v úhrnu ubývat neměly. S tím by si příroda poradit mohla, začíná to tady připomínat podnebí takového Seattlu třeba. Další věcí je, aby lidstvo dostalo rozum a přestalo škodit krajině a voda, aby dostala šanci se pořádně zasáknout/ zdržet se v krajině.
Jinak já mám radost, povodně samozřejmě nikomu nepřeju, ale jinak ať srážky padají dál, ať jsme připraveni na jaro.
Posílám foto jednoho rozvodněného podkrušnohorského potoka z dnešního odpoledne. Ten samý potok je v současných suchých létech jen malým, skomírajícím potůčkem.

# 22.12.2023, 18:14

U nás taky nic zajímavého kromě včerejší bouřky , která byla 10*15 min ;-)

# 22.12.2023, 18:15

U nas odpoledne silny krupkovy prehanky, vecer silny snezeni s vetrem, to uz jsem ridil domu a chvilemi jsem jel do 40km/h jak huste snezilo s tim vetrem, snad behem 5min byl cm snehu.
Řeky jsou vetsinou vsude vylitý. Ale uz pozvolna klesaji.

Veliny u Holic
Uhřetice u Chrudimy,to neni rybnik, ale pole xD
Z 50cm 3m
# 22.12.2023, 18:16

Jan1995
Problém je, že srážky v zimním období nevytvoří zásobu ve sněhu, jehož tání v březnu a dubnu by zmiňovala případný deficit srážek.
Dešťové srážky v zimě prostě hodně odtecou.

1262
# 22.12.2023, 18:17

Negan
Tak je tu milión výstrah na všechno to dlouho nebylo. Chápu že v Českém Brode je asi nuda no.

# 22.12.2023, 18:21

Ani po aktualizaci mi in počasí nic výjimečného na zítra a neděli nedává :zz:

258
# 22.12.2023, 18:24

Predators2
Včera jsme měli bouřku a dnes celkem pěknou chumelenici s větrem, takže to nuda není, jen teď je to zatím takové nic moc, ale třeba to pásmo ještě rozjede. Na zítra máme výstrahu na sněžení tak jsem opravdu zvědavý, spíš bych sázel na déšť, ale těch srážek bude opravdu dost:)

# 22.12.2023, 18:28

Predikce pro Lysou horu taký nic výjimečného, 15 cm je pro Beskydy v zimním období normální příděl...
Vypadá to že projrevy rozhraní na východě nebudou zdaleka tak výrazné jako na západě. Podobně jako při první zimní epizodě.

# 22.12.2023, 18:29

Peter Sedlák 1
Němci nám dávají kolem 1-2 ráno nárazy kolem 85-90km/h


# 22.12.2023, 18:31

Aldy1977
To máte pravdu, ten sníh má samozřejmě svůj velký smysl nejen z hlediska vodního režimu a příroda ví, proč ho vymyslela. Pro nyní padá povětšinou aspoň v horských oblastech. Jinak já mám radost, že to voda prostě v nějaké formě padá :-). Pokud padá v nížině v zimním období hodně deště, má to ale taky svůj smysl. Výpar i nároky vegetace jsou touto dobou minimální, proto má ta voda šanci sytit půdu opravdu pořádně - a tomu přispívá i forma, v jaké zimní déšť chodívá - většinou se jedná o slabou nebo mírnou intenzitu, tedy ten nápor není takový jako při letním lijavci. Naproti tomu sníh se v nížině často rychle degraduje i při mrazivém počasí, určitá část se i za mrazivého počasí vysublimuje a ten potenciál jeho vodní hodnoty tak může být trochu promrhán. Na horách je to asi trochu něco jiného.

A dle mého osobního vkusu je tedy teplo a déšť v zimě v nížinách mnohem příjemnější. Jsem rád i za vítr, protože se dá krásně dýchat, což třeba tady u nás v podkrušnohorské kotlině taky není v zimě úplnou samozřejmostí. Za mě tedy s touto mírnější, deštivou a oceánskou podobou zimu naprostá spokojenost, klidně bych bral i tepleji. Ale to je jen moje osobní nastavení :-)

1262
# 22.12.2023, 18:39

Pořád dost sněží a už se to začíná chytat, ale 20cm zítra večer asi těžko.

379
# 22.12.2023, 18:47

Je to pěkné, hlavně proto, že nečekané..
Sněžení bylo tak vydatné, že snížilo jeho hranici cca o 200m níž, než měla být..
Už ale přestalo, teplota už jde ke 2°C a přechází to v déšť...:D

41
# 22.12.2023, 18:51

Predators2
Jde o to, že se ochladí ve druhé polovině noci, cca pod Teplice - Mělník atd. bude dál na SV kolem nuly, pod nulou, dál na JZ nad nulou. O to jde a srážek bude stále hromada až do nedělního rána.
swan1
Tu je to docela na nic.. +0,6°C, přízemní teplota +0,4°C, chumelí už skoro hodinu
a připadl možná 1cm, z toho 4,5mm srážek.

1262
# 22.12.2023, 18:57

LukasZH
Tu se ochlazuje pomalu už leží na trávě poprašek. Jako bude asi hodně sněhu zítra.

# 22.12.2023, 19:13

Predators2
To hlavní bude zítra, ale ještě hlavnější budou povodně potom, to vypadá dost špatně... Tahle epizoda je opravdu jeden velký extrém všechno dohromady...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.