Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes přeháňky hlavně na horách, zítra i jinde

Diskuse o počasí První sněhové vločky se ukážou i v nejnižších polohách

172
# 18.11.2023, 11:23

Zítra ráno to vypadá na první sněžení a první sněhový poprašek, tak to vyjde hezky. Snad ale nebude hned od rána ledovice.

110
# 18.11.2023, 11:35

kapr84
Jo, zase tak někdy ve středu budeme moudřejší. Do té doby jsem si to zakázal.:D

50
# 18.11.2023, 12:28

jako, omlouvám se, pokud jsem se někoho dotkl tím vyjádřením o modelech.. ale přišlo mi, že komentování každého ulítlého běhu je naprosto k ničemu.. ale on si to určitě nikdo k sobě nebral. Stačí sledovat trendy, jasně, taky modely sleduju. Pro případ nějaké změny, varování svých blízkých před extrémy a podobně.. V současné době je tam na ten příští víkend obrovská nejistota, jisté snad jen ochlazení v půlce pracovního týdne.. Zítra tedy asi první vločky i tady, dneska jsem zkoušel jestli funguje vyhřívání srážkoměru.. Ono se jako zítra dopoledne přechodně může krajina proměnit a vytvořit poprašek, vzhledem k nočnímu mrazu.. takže povrch zmrzlý bude a oteplovat se bude spíše od shora, na profuk při zemi to nevypadá. Celkově to ale na nějaké výrazné sněžení v mé oblasti prozatím nevypadá..

379
# 18.11.2023, 12:39

kapr84
Aktuální GFS i Icon jsou pro nás za týden ve výhledu příznivější, protože tam mají v synoptice TV pod Grónskem, u Islandu, na úplně ideálním místě..
Ecmwf tam má také TN nad Skandinávií, studenou frontu od S i sněžení, ale tu TV má o dost jižněji, pod VB..
To je u Ecáku jediný podstatný rozdíl.
GFS by pro nás byl samozřejmě lepší, to ochlazení by bylo výraznější, delší a Atlantik hezky zablokovaný..
Věřím že studený SZ, S bude..
Teď jde o to, jak to bude výrazné a jak dlouhé..
Jak píše Ludvíček, ve středu - ve čtvrtek bude jasněji..

GFS příští neděle ráno
Ecmwf příští neděle ráno
# 18.11.2023, 12:39

kapr84
Tak jasně, je to za týden a nemusí z toho být nic, ale GFS tam několikátým výstupem dává cosi výrazného, zima v nížinách by z toho byla s malou pravděpodobností stejně, ale nějaké náznaky tam jsou. Většinou to nevyjde a to je právě to. Na ty malůvky se ale dobře kouká.

# 18.11.2023, 12:48

Přístí tejden bude více deštivý a až na dvě chladnější rána, to moc zimní nebude s postupným nárustem teplot k 10 C.

# 18.11.2023, 12:59

Krása

# 18.11.2023, 13:23

ansanbly ecáku vykazují obrovskou míru nejistoty proti GFS

# 18.11.2023, 13:31

Ecák je nub. Gfs to vyhraje a bude SQL a pak sněhové přeháňky.:snih::)

# 18.11.2023, 16:00

charlie1
Protože tam máš o 20 ansámblů navíc a ještě o 2 dny kratší časovou osu. :D

168
# 18.11.2023, 19:16

Gfs to drží pořád stejně to prudké ochlazení od pátku ale třeba icon a ted i Ecak to ochlazení má že se zastaví v Polsku a žádná zima nebude, takže to může ještě dopadnout jakkoliv. Gfs může taky otočit najednou a nic nebude, je to ještě týden.

50
# 18.11.2023, 19:50

Teď bych se asi přiklonil k tomu evropskému modelu.. GFS i jeho ensembly šly poněkud nahoru s teplotou, ono to souvisí s tím, že předpověď AO z dneška je jiná než ze včera, není to ani zdaleka tak jednoznačné jak to ještě včera vypadalo... jisté je zatím to jednodenní ochlazení ve středu, pravděpodobně se sněhem spíše na horách, ale nebude ho mnoho, no a pak takový teplejší západ... a potom, možná jak už bylo psáno, ve středu bude jasněji.. Nezávidím těm, co už se nemůžou dočkat zimy, protože její nástup je ve hvězdách.. prozatím jen ochutnávka zítra ráno a ve středu, pak bude i jedno mrazivé ráno, ale to bude prozatím zdá se všechno.. Ten hlavní běh gfs mi přišel takový nějaký podivný s tou výraznou frontou... jako, v ens náznak něčeho chladnějšího je, ale to se bude i dál měnit, já spíše vyhlížím nějaký pěkný slunečný den, tak snad středa.... Taky si zítra přivstanu na ty první vločky. :snih:

273
# 18.11.2023, 21:24

kapr84
Na první sníh se nyní docela těším, protože vím, že odpo bude o dost tepleji než dnes a i další dny až do půlky týdne super teploty až k +10, což beru, pak se uvidí a moc to neřeším, hlavní ať moc nezamrzne.

# 18.11.2023, 21:31

Za tu dobu co sleduji počasí a modely hodně podrobně jsem se naučil prostě více věřit Evropským a ty vycházejí hlavně v zimní období častěji takže při pohledu na druhou polovinu příštího týdne ve výhledech bych si vsadil spíše na teplejší ráz počasí, který dává opakovaně ECMWF a teď také ICON. Po chladnějším prostředku týdne to pak vypadá na další víkend ryze podzimní a na nějaké větší pozdravy zimy do nížin si ještě počkáme si myslím. Ale je to jen výhled modelů za týden a můj pohled na věc..

386
# 18.11.2023, 21:39

swan1
No, na Šumavě to máte z hledisky zimních projevů už teď docela dobrý, já tady u nás čekám na teploty pod nulou už celý měsíc, naposled tu bylo pod nulou ke konci října, a asi dalších šest dní tu nulu ještě nedáme, to nepamatuju..:cool:, koukal jsem na ty výstupy, ano, středa to jistí,.. dřív se nevyjadřuju, jak minulý rok, nastřelí tam na konci měsíce -8 i víc pod nulou a pak ubírá a ubírá, no jednou třeba neubere..a až mi tu zase naprší v zátahu 30mm - 40 mm, za epizodu a tím mi to promočí trávu a zem až někam do 20 - 30 cm, bude mi to i stačit..;-), za mě dobrý..

nula už měsíc nikde..
# 18.11.2023, 22:30

No jasný a už z toho prší. Příští týden už ečáček maže a dává teplíčko. GFS ale stále drží i když teď na přeháňkách ubral. tak snad zase přidá

# 18.11.2023, 22:41

Peter Sedlák 1
ecáček maže? co maže?předpověď je pořád stejná, rozsah jako prase, vy se v tomhle vyznáte? klobouk dolů

# 18.11.2023, 22:52

charlie1
:( tak promiň, totiž jsem koukal jen oper na wxcharts a tam ukazoval teplo:( ale aspoň se tu ukazuje jedna krasna vec tady

# 18.11.2023, 22:55

Peter Sedlák 1
se nevomlouvej, já to nemyslel zle, 24 ta níže je velkej otazník, modely neví, ale je to ještě daleko, podle mne gfs nesmysly, to by byl nejlepší nástup zimy od roku 77:D v tom klimatu co je ted… to je z ríše snů

# 18.11.2023, 23:00

charlie1
No dobrý:D Já taky. Musím asi více sledovat více čárek to je pravda.
Budem vědět víc o tamtěch nížích pokud přejde tadyta fronta s níží co přinese pak přeháňky.
Fandím gfs, ten to má dobrý. Ecák podle mě nesmysly:D
(osobní preference noo)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.