Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes přeháňky hlavně na horách, zítra i jinde

Diskuse o počasí První sněhové vločky se ukážou i v nejnižších polohách

32
# 20.11.2023, 22:25

Jan1995
To jsou zajímavé poznatky. 👍 Vůbec mě to nenapadlo. Ale zní to logicky. Vlastně to i (asi) vysvětluje proč má Žatecko/Lounsko relativně o dost víc hodin slunečního svitu, než Podkrušnohoří a zejména pak víc na sever, tedy Teplicko/Ústecko/Děčínsko, kde to rychle klesá. Tato oblast mívá podobně slunečního svitu jako většina středních, jižních nebo západních Čech.

# 20.11.2023, 22:49

Na.Guru
Díky, mě tady to počasí často hrozně štvě - inverze, mlhy, sucho, nedostatek bouřek - ale nedá se tomuhle kraji upřít taky obrovské netradiční kouzlo a že je celkově prostě tenhle region zajímavý. Třeba i ten fakt, že nám tady ty Krušný hory dokážou vyrábět takovýhle "minifén" :-)

Jinak k tomu slunečnímu svitu mám taky jeden poznatek. Jak jste zmiňoval, že má Podkrušnohoří méně slunečního svitu, to je pravda. Ale podle mě se moc neví, že za tím nejsou jen časté mlhy a (nízká) oblačnost, ale taky to, že astronomicky možná délka trvání slunečního svitu je zde po velkou část roku snižována - opět, jak jinak - hradbou Krušných hor. Později odpoledne zde totiž po velkou část roku (zejména v době, kdy slunce zapadá více na severu) hradba hor zakrývá sluneční kotouč ještě před jeho západem. V jednom dnu to není tmoc, ale v součtu za měsíc nebo dokonce za rok, to dělá opravdu hodně, obzvláště pokud se zrovna jedná o slunečný měsíc. Ty údaje pro sluneční svit, co jsou k dispozici z Teplic nebo z Ústí, jsou většinou nápadně nízké a nedají se vysvětlit jen mlhami a oblačností, třebaže i ty hrají velkou roli.

Neumím teď konkrétněji vyčíslit, kolik času celkově za měsíc vzhledem k poloze slunce na obloze ten úbytek slunečního svitu ve stanicích pod Krušnými horami může být. Nicméně vzhledem k tomu, že v místech, kde slunce zapadá, ta hradba hor na západě až severozápadě po většinu roku aspoň chvíli před západem slunce překáží, to v součtu bude docela zajímavé číslo. Nejméně asi v zimě, kdy slunce zapadá více na jihu a tam je obzor volný, bez hor.

3486
# 20.11.2023, 23:51

Jan1995
Odhadem ta hradba KH, způsobí úbytek slunečního svitu cca 10-20%, v místech těsně před KH. Na obr. 1 jsem nakreslil zhruba čáru, za kterou už ten vliv hor na sluneční svit je zanedbatelný, vzhledem k vzdálenosti. A do toho častější srážky, a je v tom opět velký rozdíl, na malých vzdálenostech, stejně jako už tu před časem byly zmiňované srážkové úhrny na začátku úpatí KH, oproti o pár km vzdálených městech, dál od hor. Ta linie končí přibližně v okolí Bíliny, tam už dál je přeci jen jinak stavěná krajina, než v Mostecké pánvi. A vlastně i s tím souvisí teploty. Bylo to krásně vidět třeba v neděli, kdy oblast v okolí Žatce nebo Mostu měla okolo 14°C, a o pár km severněji v Teplicích nebo Ústí, byla teplota jen mezi 6-9°C. Na obr. 2 je vyznačena oblast, kde jsou o dost častěji mnohem vyšší maxima teplot, než v oblasti mimo označení

379
# 21.11.2023, 08:41

Jan1995
Fenový efekt zde na JZ, v závětří Šumavy je velice častý, někdy silný, někdy slabší, nicméně při J, JZ proudění téměř permanentní..
Velká část srážek zůstává na hřebenech, následuje propad vzduchu dolů do závětří Pošumaví, jeho vysoušení a ohřívání..
Letos jsem se setkal jednou jedinkrát s tím, že Aladin zřetelně promítnul očekávaný, silný letní fén do předpovědní mapy.

Aladin, 10.7. 23, 8.00h ráno
Aladin, 10.7.23, 10.00h ráno
# 21.11.2023, 19:20

MostMost
Vidíte, tak to je super odhad, těch 10-20 %, asi bych to taky viděl, díky :-) Ztotožňuji se i s těmi mapkami, jde vidět, že jste místní a znáte to tu. Ta orografie a konfigurace terénu dělá divy.
Jinak bych k tomu ještě dodal, že při vzniku takových těch klasických podzimních radiačních mlh a nízké oblačnosti je na tom Poohří mnohem hůře než samotné Podkrušnohoří - takové Doksany, Žatec mají těch říjnových mlh mnohem více než Most, Teplice, Ústí. Sem vstupuje do hry zase údolní poloha při řece a obzvlášť na podzim, když je ta voda v řece teplejší, je to dost znát.
Mimo to, zrovna ten Žatec i Doksany jsou vlastně takové mini mrazové kotlinky a ten pokles teplot za jasných nocí tam i dost evidentně snižuje průměry.

# 21.11.2023, 19:26

swan1
To je zajímavé. A vyšlo to Aladinovi toho 10. července?

Mně fascinuje, když si uvědomím, že stanice Liberec a České Budějovice jsou v podobných nadmořských výškách, ale klimatem jsou obě města úplně jinde. Analogicky třeba Klatovy vs Trutnov.
Zajímalo by mě, nakolik je ten rozdíl v klimatu mezi těmito lokalitami dán jižnější/severnější polohou a nakolik právě tím vlivem polohy ve fénovém závětří Šumavy/Alp.

Každopádně, teoreticky, kdyby celá ta oblast v závětří Šumavy měla podobnou nadmořskou výšku jako třeba Praha nebo dokonce jižní Morava, asi by se jednalo s přehledem o nejteplejší region Česka. Jednak oproti jižní Moravě teplejší zimy, protože větší vliv Atlantiku, a jednak to fénování Šumavy a Alp. No bylo by to zajímavé.

# 23.11.2023, 20:54

Na.Guru
Jinak dnes večer máme další krásnou situaci s fénem Krušných hor na české straně :-) Jakmile trošku silněji foukne od západu/severozápadu, je to tu jak na koni :-)

# 23.11.2023, 21:08

At to dopadne jakkoliv, tak uz vime, ze to bude lepsi jak vloni za celou zimu :D
Jinak ty srazky se teda neni, co tam inpocasi zandal na pristi tyden??

148
# 23.11.2023, 23:45

nevím co se to stalo, ale asi se sem dostal Polární vítr a najednou 10 čísel sněhu:!!::(:snih::!!:

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.