Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes ještě tepleji, odpoledne naměříme až 24 °C

Diskuse o počasí Počasí bude hodně proměnlivé, přes naše území přejde několik front

# 15.11.2023, 21:16

Nechápu, proč meteorologové předpovídají výhled nebezpečných jevů před silným větrem v pátek a sobotu na Vysočině a na Moravě, když ventusky na pátek odpoledne ukazují většinou nárazy větru do 50km/h. Výstraha na silný vítr se vydává od 65km/h.:vitr:

# 15.11.2023, 21:54

Jan Korecký
Protože to je výhled a ne varování. Varování je kdyby byla žlutá, oranžová a nebo červená barva.

272
# 16.11.2023, 09:13

Lerak2
U nás bylo minulý týden slunečno od soboty do čtvrtka, takže ta 1. srážka přes 20 mm po půl roce byla opravdu jen na 3 cm povrchu, teď pondělních 10 mm a crcačky kolem tomu pomohly a výpar už je slabý, dělal jsem sondáž a většinou je vláhy tak do 5-6 cm, kde je holý povrch tak hlouběji, ale v sadu to je bída, chce to tak 6x tolik, ať je ornice komplet zasáklá, takže tak 100-120 mm, když jsou srážky slabší, musím holt doplnit, klidně 300l sud pod 1-2 střední stromy, je jich tam tak 30, zeleninový už tolik nepotřebuju, tam je změněná půda, která drží vláhu a zbytečně bych živiny vyplavoval nebo tam je koberec zeleného hnojení kvůli glomalinu a žížalám.

Položený vyrejpnutý plát zeminy, světlá je suchá
12
# 17.11.2023, 00:04

Tlaková níže se přibližuje :prsi::snih::oblak:
:pozor:Meteosenzitivita se projeví

Sestupná tendence tlaku
28
# 17.11.2023, 00:10

Proto bude i více foukat. CHMI plánoval výstrahu na silný vítr, ale koukám že se to obejde i bez výstrahy. I když v některých případech dojde ke větším škodám, než v případě kdy je výstraha vydána...

12
# 17.11.2023, 01:18

Fero
Tlakové níži bylo přiděleno jméno FREDERICO
Co model, to jiný výpočet trajektorie TN

Synoptická situace (ČHMÚ)
272
# 17.11.2023, 07:54

Palma
Bohužel opět to vyžrali Jihočeši a S a SV Moravy, u nás vysloveně pár kapek, takhle se sucha nezbavím, v 10 cm není v sadu po vláze ani památky, vůbec tam nic nedostalo, chtěli jsme něco přesazovat a bez šance.

Tenoučká vrstva listí
Suchem to rozdrolíte na písek
# 17.11.2023, 08:00

Yurri
My uz mame bažinatou oblast do pul metru všude :D

272
# 17.11.2023, 08:05

Palma
Kam kopnu, tak je vlhká jen vysloveně povrchová vrstva kolem 5 cm, úplně o ničem, 10 mm odpovídá tak 1 cm zasáknutí, to mám dlouhodobě vysledované, důležité je nepřerušované deštivé období, teprve pak to jde hlouběji, holt hlavní síla pro prostup vody ornicí je zemská přitažlivost a výpar funguje i v zimě.

Zde trochu trávy pod tenkou vrstvou listí
Níže úplně světlá půda suchem
Vlhká půda jen vysloveně na povrchu
386
# 17.11.2023, 08:32

Yurri
No, nechci být k té půdě neuctivý, ale vypadá to na tom průřezu, jak sousedova zahrada, kterému to, při finalizaci, chytří dělníci poskákali žábou, pak to takhle vypadalo, připadá mi to divný, mě už ani ve větru teď půda neosychá..začíná zase ta blbá plíseň..to je teď hlavní problém..

379
# 17.11.2023, 08:33

To je nějaká uválcovaná navážka.., nebo co to tam máš? :!!:
To je síla..
Já mám v sadu krásnou normální, středně propustnou hlínu a 10mm srážek úplně v pohodě provlhčuje 5-10cm do hloubky.. Tak je to normální, u průměrné propustné půdy.. všude.
U tebe to normální není a ani být nemůže...
Chtělo by to zkropit, pořádně navlhčit před nějakými výraznějšími srážkami.., pár hodin před deštěm, jinak se ten déšť dolů nemá moc šancí dostat...
To co tam ty máš není žádnej obecnej relevantní mustr středně propustné půdy, ale
hodně extrém..Nic ve zlém, ale bez rekultivace se s tím, co tam máš, nikdy na nějakej průsakovej normál zahradní půdy nemůžeš dostat..


272
# 17.11.2023, 09:22

palma
Stromům ta propustnější půda s hrubší spodinou celkem vyhovuje, drenáž zajištěna, žádné jílovité lepidlo, mám tam obrovské hrušně do jejichž korun se v životě nedostanu, ořechy jak baráky, spíš to nestačíme řezat a likvidovat, ale chce to holt zhusta přes 500 mm za rok, čím více tím lépe, i ta zvětralá skála je propustná, na vinnou révu prý super, ale při suchu z důvodu konkurence to všechno saje z ornice jako houba a pak je to na kámen, teď začíná 3 měsíční období kdy se tam dá něco zapravit, rotuju samozřejmě vápnění, hnojení a sucho musím korigovat, v zeleninové části nám kdokoliv tu půdu chválil, jako krtince, tak jsem ji ještě dost vylepšil a na sucho vybavil, ale stromy jsou jiná liga.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.