Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Slunečno a hlavně v Čechách letní den, místy ale větrno a zvýšené nebezpečí požárů

Diskuse o počasí V novém týdnu teploty kolem 10 °C, v závěru týdne dále poklesnou

379
# 08.11.2023, 10:55

JohnBattler
Yr.no, myslel jsem si to.
Na Ventusky ani na Wetterzentrale, kde aktualizují častěji, než na Yr.no(Ecmwf) , není od této soboty (na většině území už od pátku) u žádného z modelů stabilně teplejší počasí ani dvouciferná maxima..
Krom jediného dne, příští středy.., což je krátké vyhoupnutí teplot za TF na přední straně TN..
Mají to tak aktuálně všechny modely i místní výhled.
Ta středa z toho jako jediná hodně vyčnívá..
Jinak, místní předpověď vychází na kratší dobu hlavně z ICONU, ale přihlíží i k ECMWF..
Výhled na delší dobu dopředu je GFS..


# 08.11.2023, 12:22

swan1
Problém Ventusky je takový, že má data po 3h a tudíž většinou netrefí přesně maximum teploty a proto často yr.no ukazuje třeba o 2°C vyšší maximum pro daný den než ukazuje Ventusky na 13h či 16h. Maximum padne často někam mezi tyto dva časy. Na týden a dál jsou data dokonce jen po 6h. Jinak si myslím že se yr.no a Ventusky celkem shodují. Ecák má jen dva výstupy denně pro veřejnost a to z 00 a 12 UTC. Je pravda, že Ventusky ukazuje častější aktualizace, ale kontroloval jsem to a synopticky nejsou mezi 00 vs 06 a 12 vs 18 prakticky žádné rozdíly. Podle mě ty 06 a 18 UTC nejsou plnhodnotné výpočty. Jo a poslední věc dodám, výhled na In-počasí se dle mého názoru Ecákem vůbec neřídí. Sleduji to pravidelně a nějaká ta větší ochlazení/oteplení vždy kopírují ICON a GFS. Takto to mám vysledované. Ale nechám se rád vyvést z omylu někým přímo z In-počasí...

Jinak aktuálně na Ventusky v úterý ve 13 h teplota 850 Hpa v celé ČR:
ICON rozmezí -2 až -4°C
GFS rozmezí -2 až +1°C
ECMWF rozmezí +1 až +7°C

Takže nevím podle mě jsou to docela velké rozdíly a může být nakonec tepleji a na řadě míst přes 10°C v úterý.

110
# 08.11.2023, 12:25

swan1
Pokud vím, Ecák 2x denně modeluje "od nuly" a 2x denně (v mezičase) tak nějak jen vyhlazuje předešlý výstup. Ono zase 2x denně to podle mě úplně stačí, aby se trochu nasbírala nová data.

379
# 08.11.2023, 12:38

Reagoval jsem na toto..
Ecák drží stabilně teplejší počasí a příští týden opět dvouciferná maxima narozdíl od GFS+ICONu. Takže zatím není jisté zda nějaký (slabší) nadprůměr nebude pokračovat.

A teď se vám to najednou smrsklo jen na úterý..;-)

Oproti všem modelům, které dávají jen teplou středu, tam má Ecmwf navíc v úterý pro západ a střední Čechy teploty do 10°C, ano.. Jinymi slovy tam má to krátké zhoupnutí, oteplení za TF už o den dřív..
To je ale momentálně vše..
Žádné stabilně teplejší počasí s dvoucifernými maximy v predikcích nevidím..
Jak nakonec být může nebo nemůže, to je jiná věc a samozřejmě, jak opravdu v příštím týdnu bude , na to si musíme počkat..
Ony ty predikce můžou být jiné už zítra, ale teď jsou, jaké jsou..

# 08.11.2023, 12:44

A i ta teplejší středa za týden být nemusí. Je to daleko. Krkonoše pěkně sněží a na hřebenech pomalu roste pokrývka. Tak v Podkrkonoší moc teploty přes deset nečekám.

# 08.11.2023, 13:56

swan1
Ok máte pravdu stabilnější teplejší počasí to moc není. Opravuji se na: ECMWF je z modelů na počátek příštího týdne teplejší a drží nad ČR teplejší vzduch ve výšce než jiné modely.

Nicméně možná také není OK na to co je nadprůměr koukat jen optikou maximálních teplot. Spíše bych se zajímal o průměrné teploty, které pokud se to opravdu profoukne od západu budou dost nad normálem. Ke dnešní půlnoci máme v Praze průměr za listopad 9,5 °C což je pěkné říjnové číslo. Od soboty to půjde asi poměrně výrazně dolů, nejspíše kromě toho omílaného profuku v úterý/ve středu.

379
# 08.11.2023, 14:17

JohnBattler
Profouknutí tam má Icon i GFS na středu, Ecák na úterý - středu..
Ten profuk za teplou frontou tam mají a měli všichni .. Ten 1-2 dny to samozřejmě vyletí do nadprůměru, na věci to ale nic nemění...
Dalších 5 dní v tom týdnu má být teplotně v průměru nebo pod ním...
Ve finále je klidně možné, že teplý bazén od JZ se vyhoupne o něco severněji a na dýl, ale stejně tak to může dopadnout i naopak, jak píše Pavell88..
Je to daleko..
Edit:
Dalším výstupem jsou pryč jak teplý profuk, tak i následné výraznější ochlazení..:D
Jsou tam na celý týden cca normální listopadové teploty..
NO a mlhy stále v nedohlednu, což je super..
Kdo ví, co tam bude zítra..

# 08.11.2023, 14:46

no s tim churanovem jsem to krapet přehnal jako střední výškou, beru ho jako Zadov svten je 1050 mnm, jako střední šumavskou výšku beru kolem 1000 mnm, šumava má rozsah 700 - 1456 mnm, takže Kvilda je repre:)

# 09.11.2023, 06:05

krásný malý srpek na obloze a vedle něho vysoká oblačnost v kontrastu se zmrzlým vším
to zní jak creepypasta :D

64
# 09.11.2023, 06:45

Dnes poprvé je námraza na autech a opět jasno... nádhera :love:

171
# 09.11.2023, 07:00

Venku -1 a pěkná mrznoucí mlha, která se táhne kolem údolí řeky Svratky. Jo pěkná námraza.

273
# 09.11.2023, 07:14

Aidamko1
Jihlava má v mrazovce u řeky -4 a při zemi skoro -6°C, jenže městská stanice na krajském úřadě má -2°C, samozřejmě že mrazovku nemůžeme brát jako repre za celé město, spíš jen zajímavost, prostě nejnižší hodnota intervalu pro katastr města.

V MB je kolem -1,5°C, planá rajčata venku kvetou, tak jsem zvědavej, co snesou, dal jsem na ně netkanku, ta chrání právě o 1-2°C.

# 09.11.2023, 07:59

Tady u nás v Blatenském dolíčku -3,8°C,jasno a klidno,na den bude asi hezky,můžu pokračovat v podzimních pracích.

386
# 09.11.2023, 08:42

Tak na Kladně po ránu+0,5, přesně ta teplota na rozhraní mrazu, když jsem pustil stěrače, abych ty kapky na předním skle setzřel, okamžitě to namrzlo..:D, jsem zvědavej na ten příští týden..

379
# 09.11.2023, 09:04

Tady solidních -4°C..
Listí které ještě neopadalo ve větrných dnech už půjde rychle dolů..
Na krmítku za oknem už zástupy ptáčků..

# 09.11.2023, 10:57

Zde dnes další slunečné dopoledne. Zatím tedy listopad jede ve velkém a co jsem koukal pro Prahu-Libuš je měsíční průměr jen 52h slunečního svitu a dneškem tato stanice přeleze přes 30h za prvních 9 dní listopadu což je slušné. Zde v Říčanech jsme na tom myslím ještě lépe než v Libuši, ale data nemám.

Jinak opravdu na žádné extra teplo to příští týden nevypadá. Možná budou 1-2 dny nad normálem (hlavně díky teplé noci) ale jinak vesměs normál nebo slabý podnormál a na ten další víkend to vypadá na další ochlazení. Myslím, že od soboty začíná nekonečné listopadové počasí s teplotami +/- okolo 5°C, které bude s občasnými výkyvy nahoru či dolů trvat do března. Tak snad bude letošní podzima alespoň dynamická a bude živé proudění a nikoliv inverzní poklička.

273
# 09.11.2023, 12:27

Tak a je po slunci, neříkejte mi, že to bude zase jenom tady, nějakých +6 a moc to teda na nějaký růst nevypadá, škoda vytáhl jsem papriky ať se pěkně vybarví a dojdou.

1236
# 09.11.2023, 13:57

U nás se zde po dlouhé době přiblížila teplota k bodu mrazu a to 0.5°C. Aktuálně vesele opět svítí sluníčko, dnes maximum 13°C, teď už je více vysoké oblačnosti. :)

64
# 09.11.2023, 14:49

U nás 12 a slunce je stále i když jsou sem tam :oblak::)

110
# 09.11.2023, 16:04

Na ten příští pracovní týden Ecák spíš trochu otepluje, každopádně máme po dlouhé době naprosto normální počasí na více než týden, až se tomu dívím.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.