Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Hlavně v severozápadní polovině území občasný déšť, odpoledne na východě ojediněle bouřky

Diskuse o počasí Úvod nového týdne bude rekordně teplý, potom teploty klesnou

381
# 08.10.2023, 12:51

Yurri
Fotkou? Fotkou se data nedokládají, ty si prostě furt v 19.století.
Těžko říct,co chceš dokládat fotkou svýho liháče na fasádě baráku v MB, pod kteroužto fasádou topíš uvnitř jako o život .. :D:D
Nedoložíš nikomu nic , leda tak momentální chybu svýho ,, měření,, :cool:
Žádná data nemáš..V tomto směru jsi zcela vyřízený, pomatený nešťastník a tak tu akorát budeš kopat do stanic i institucí, které měří dle meteorologických standardů a které mohou doložit data kdykoliv..
Všem, co se trochu seriózněji zajímají o meteorologii jsi buď pro smích nebo k politování..To už máš jisté forever...
ROFA
Obzvláště s trubičkovým teploměrem umístěným k měření venkovní teploty na zcela hloupém místě..;-)
Jinak, ochlazení dorazilo, během poslední hodiny a půl slétla teplota z +16 na +11°C..

3605
# 08.10.2023, 15:26

Já čekal větrný a chladný den, ale je to jinak. Celou noc okolo 18°C, kolem 6.h přešla fronta a teplota spadla během pár minut k 10°C. Dopoledne mrholení, chvilku i slabý déšť. Překvapivě ale velmi málo foukalo, spíš vůbec. Odpoledne už protrhávání oblačnosti až na polojasno, teplota okolo 16°C a prakticky stále bez větru. Čekal jsem tedy větší ochlazení ;-)

275
# 08.10.2023, 16:35

swan1
Mám fotky z měření automatů ČHMÚ a naměřených hodnot zde na mapě meteostanic, kde každá 3. ukazuje často mimo z objektivních důvodů, které tobě nemá cenu vůbec vysvětlovat, zpětně si to můžeš pěkně v diskuzi dohledat a každý to vidí na první pohled, ale pro tebe moc práce, sám moderátor přiznává, že data z nich často nadhodnocují, tvoje budou mimo z objektivních důvodů jak říkáš přesně forever, moje trubička ti to natře kdykoliv a kdekoliv, moje chyba bude na mém chatařáku neviditelná pouhým okem (max. pár desetin), tvoje o řád větší (celé stupně). Nechci nikomu nic znevažovat, ať si to každý měří kde chce, ale meteorologie a měření teploty by mělo všechny okolní vlivy ovlivňující měření co možná nejvíce odfiltrovat, ne vždy to samozřejmě jde, každý nemá štěstí na vhodné prostory, ale o tom to celé je, přiblížit se ideálu, proto pěkně posekaná tráva pod stanicí, volné okolí bez zástavby a bez akumulace tepla okolím atd.

Tady odpo +11 a teď teprve se to protrhává a opravdu vysloveně podzimní den, od ÚT ale do konce týdne nebude v max. pod 18, tak to je pecka.

381
# 08.10.2023, 17:39

Yurri
Ty si prostě úplně mimo..forever..
To už není možný..:D
Tvoje fotky a přeludy v tvé hlavě, koho to zajímá?
K těm meteo standardům.
Moje stanice je umístěna nad posekaným trávníkem, 2m nad zemí, v prostoru přístupném slunci po celý den, teplotní čidlo(švýcarský Sensirion) kryté radiačním štítem + aktivní ventilace. Je v dostatečné vzdálenosti 10 a více metrů od nejbližších možných překážek, zdrojů, které by mohly ovlivnit kvalitu měření. Takové umístění a stanice odpovídá velkou měrou současným standardům, a taková stanice, po přidání aktivní ventilace, právě taková měří přesně, +- pár desetin.
Podobně má umístěnu i vybavenu svou stanici spousta lidí tady na fóru, a já i ti ostatní se ti prostě musíme jen smát nebo tě litovat..? Nevím.

Ty máš svůj liháč přišroubovaný přímo na zdi , na fasádě baráku , X metrů nad zemí , ve městě, kdesi nahoře nad chodníky a asfaltkou..Na severní straně baráku v celodenním stínu.. Absolutně debilni umístění zkreslující naměřené hodnoty o celé stupně, v zimě i v létě..
Rovněž tak tvůj liháč v celodenním stínu stromů, kdesi na tvojí zahradě, zkresluje při slunečném počasí měřené hodnoty o celé stupně oproti teplotě měřené dle standardů na slunci a sluncem osálaném, otevřeném prostoru , protože v celodenním, rozlehlejším stínu je pochopitelně chladněji..
Máš to všechno úplně blbě , doslova antistandardně a jen se tu navážíš do měření lidí, kteří se opravdu snaží svým vybavením i umístěním měřidel maximálně přiblížit k současným standardům, dokonce se navážíš i do profi stanic ČHMÚ..
Hmm.. 😂

142
# 08.10.2023, 18:12

Yurri
Nějak nerozumím skutečnosti, jak teploměr na zdi baráku ve městě může být přesný - když nesplňuje kritéria, o kterých sám píšeš - tedy přiblížit se ideálu, proto pěkně posekaná tráva pod stanicí, volné okolí bez zástavby a bez akumulace tepla okolím atd. Vždyt umístněním na fasádě ve městě se přece ideálu neblížíš ničím, nebo mi chceš říct že tvá fasáda je posekaný trávník?

275
# 08.10.2023, 18:48

igor127
Protože se bavím o mobilním měření na zahradě ve volném prostoru za splnění všech zmiňovaných podmínek včetně trávníku, měření ve městě samozřejmě nezveřejňuji, můj městský teploměr vůbec nekomentuji, protože je úplně jinde o pár km dál, o tom není řeč, ten mobilní přece není a je použitelný jen za jiných podmínek (již jsem psal jakých), všechno rozlišuji, i na té zahradě mám rozmístěno více statických teploměrů, tak vím o kolik je který při různých situacích mimo, jednoznačně vyhraje samozřejmě mobilní, který dokáže všechno odfiltrovat, myslel jsem, že je to nad slunce každému jasné. Mě teplota zajímá jenom když tam jsem, takže nemám potřebu jakýchkoliv záznamů a kdy bude mrazík vím předem.

96
# 08.10.2023, 19:04

Yurri
Už to že jsou mezi těmi teploměry rozdíly svědčí o tom jak je takové měření závislé na všech radiačních složkách. Dokonce i difůzni záření dokáže měřitelně zvednout teplotu takového teploměru. To že najdete místo, kde Vám teploměr ukazuje nejnižší hodnotu vůbec nemusí znamenat, že je to změřeno správně. Za bezvětří v místě celodenního stínu dobře chráněnému proti radiaci bude naměřená teplota opravdu nižší.
To ovšem neznamená že jste Vy, nebo borci že zahrádkářského fóra objevili Ameriku
Ani to neznamená že profesionální meteostanice kolem měří špatně. Opak je pravdou.

275
# 08.10.2023, 19:41

ROFA
To je mi naprosto jasné, cílem není nejnižší teplota, to by nebyl správný přístup, ale splnění pravidel měření a hlavně dodržení volného prostoru s volným prouděním vzduchu a stínu, mám vysledovanou shodu s automatem ČHMÚ a jeho citlivost vůči tepelnému ostrovu města při horkém slunečnu, který ho zkresluje, ale mně nikoliv, nějaký týpek v mrazovce si o relevanci dat může nechat zdát (vypovídací schopnost mizerná), i kdyby měřil perfektně, v létě nesplňuje volné proudění, v zimě bazén chladného vzduchu u řeky, nic z toho se mě netýká (jó holt štěstí na místo), zrovna nedávno dosáhl automat ČHMÚ v MB na letní den ostrými křivkami (tepelný ostrov města), ve skutečnosti nebylo ani 24,5 a takových dní je více, proto pak ty nesmyslné počty tropických i letních dní stanic vzdálených pár km od sebe, to není správně, pač úkol zní jasně, pochybné vlivy odfiltrovat, spousta stanic tady byla letmým pohledem mimo, ale to už jsem psal, já jsem řešil jen maxima v horkých dnech, nic víc, během roku za normálnějších podmínek a v jiných situacích to nekomentuji, šlo mi jen o tuhle specialitu, to mi pro přehled naprosto stačilo;-)

381
# 08.10.2023, 19:44

igor127
ROFA
Samozřejmě, že o okeňáku na fasádě řeč byla a je stále, prý perfektní místo na měření, plus jeho liháč v celodenním stínu na zahradě..
S tímto uživatelem je problém, že kroutí věci kam potřebuje a mlží, někdy i vyloženě lže..
Právě s tím okeňákem na severní zdi domu se tu oháněl už několikrát, v tématu o meteostanicich, které s ním celé zaplevelil..Jak je přesný a jak s ním strká i poloprofi meteostanice ( Davis Vantage..) do kapsy.
A teď to víceméně popírá..
Jdu to prohledat a dám to sem...
1.
proto stačí orientačně (bez desetin) obyčejný teploměr na okno ve stínu, který pokud se uvnitř netopí je relevantní dostatečně a při správnému větru je top, i na profi automatu ČHMÚ je rozdíl když se náhle zatáhne na teplotě poznat, já budu mít tomhle teploměru teplotu stabilnější (není potřeba stínit), takže klidně možná relevantnější, tohle už mám vysledované dávno, proto je tak extrémně důležitý výběr místa


96
# 08.10.2023, 19:52

Yurri
Já netvrdím, že stanice nemůže být špatně umístěna. Ale třeba mrazová kotlina je normální plocha ve které lze změřit teplotu vzduchu regulérně ve 2 metrech nad zemí. Pokud již řadu let funguje globální měření teploty z vesmíru. Tak se do těchto průměrů chtě nechtě mrazovky započítávají. Dokonce jsou v tom měření i tepelné ostrovy, což považuji za částečnou chybu.

388
# 08.10.2023, 19:58

Teda já nevím, ale tady už liháč vládne třem tématům najednou, to je docela síla, já bych řekl, že prostě správně umístěné čidlo meteostanice bude přesnější, už z podstaty věci, že to umí na ty desetiny, dál pak je to třeba pro mne přínosné v tom, že vidím průběh teplot a tím pádem třeba na podzim to, že už v noci bylo pod nulo, což značí si dát pozor na určité věci na zahradě, -5 mi potom řekne, že je čas něco zakrytovat, -15 značí zakrýt nejodolnější mrazuvzdorky... atd. to liháč neumí..a někdy pak rohodují dva stupně rozdílu o bytí a nebytí rostlin..to bych se na liháč spolehnout nemohl, to ne., proto ho ostatně nemají ani v technologických provozech ačkoli by se to jevilo jako nejjednodušší řešení. Pro prvotní informaci o trendu teplot je dobrý, pro přesnost nastupuje jiná technologie měření.

96
# 08.10.2023, 19:59

swan1
Když to čtu tak to vypadá opravdu úsměvně.
Pokud se zatáhne tak profesionální měření logicky rychle poklesne, protože poklesne reálně i teplota vzduchu. Sluncem ohřáté povrchy kolem stanice mají malou tepelnou kapacitu a tak i teplota vzduchu rychle klesá. Kolem fasády vzhledem k akumulaci stavby té rychlé změně brání i proudění vzduchu podél takové stěny. 😉

381
# 08.10.2023, 20:05

ROFA
Tady další, ze stejného tématu, opět jeho okeňák..
[iříkám vám zcela otevřeně, že za téhle povětrnostní situace (teplo, slunečno a slabý vítr) strčí můj dobrý okenní teploměr tyhle klidně i poloprofi meteostanice ohledně spolehlivosti do kapsy, co do toho pletete jiné situace a jiné podmínky, ty nekomentuji, asi to nechcete přiznat, ale věřte mi, že už jen letmým pohledem odpoledne na přehled stanic, tak se vždycky nějaká mimo najde, to se mi prostě nestane chápeme nebo pořád ne? Někdo tady zmínil, že přesnost 1-2°C je v pohodě, no tvl., i na tom okenním vnímám čtvrt stupně a půl stupně už je hodně[/i]
A takových perel je tam více..
Teď dává ruce od toho okeňáku na zdi v celodenním stínu na severní straně s kterým strká poloprofi stanice do kapsy, ale někdy i ČHMÚ, ruce pryč..
Ale ona i ta teplota v celodenním stínu stromů na zahradě je klidně o 2°C vedle, oproti sluncem osálanému prostoru, to mám vypozorované, změřené dvěma stanicemi, jedna na volném prostranství, s ventilací, druhá ve stínu stromů..
Během dopoledne je to i o víc, klidně 3-4°C, pochopitelně, protože prostor ve stínu i vzduch v něm se po východu slunce prohřívá mnohem pomaleji .
A pak tu od někoho, kdo má obě svá měřidla umístěná na zcela nevhodných místech čtěte přednášku o důležitosti umístění čidla..Omg..

96
# 08.10.2023, 20:05

palma
U těch měřidel je potřeba rozlišovat mezi přesností měření a rozlišení měřidla. Rozlišení může být v desetinách stupně, ale přesnost pak typicky +/-0,5°C i u těch dražších kousků.

388
# 08.10.2023, 20:16

ROFA
To je mi jasné, jen tím říkám, že okeňák u domu by mi byl nanic, protože mám třeba rostlinu, které ještě při +15 listy neomrznou ale při -17 už ano.. takže mám alarm na -15 a případně samozřejmě venkovní termostat, který mi začne spínat a přitápím... okeňák taky nezavrhuju, měřím tím místní rozdíly po zahradě a mám tak tepelnou minimapu:), ( plus mám podzemní čidla kvůli zámrzu) musím říct, že na severní straně v zimě, oproti jižní, klidně +5 rozdíl..je to docela zábava..

155
# 08.10.2023, 20:33

Hádat se tu 14 dní o banální věci, je naprosto.. no jak bych to řekl... ANO! geniální.

každopádně co se týče teploměru na fasádě 🥹 taky máme jeden u okna a můžu říct, že se liší pouze v zimě.. v létě měří stejně ± 1C jako amatérské a nebo profesionální stanice v okolí.

96
# 08.10.2023, 20:33

palma
Bohužel na ty rostliny nepůsobí jen správně změřena teplota vzduchu. To určitě vědí i všichni zahrádkáři. 😉
V tom případě je lepší měřit teplotu v přízemní vrstvě.
Podzemní čidla nemám, ale ten rozdíl 5°C je víc než bych čekal. Je vidět že síla radiace je i v zimním období zásadní.

275
# 08.10.2023, 20:34

ROFA
Tepelný ostrov města ti trochu vadí a mrazík dole u řeky nikoliv? Relevance znamená, že ta data mohu považovat za teplotu zveřejnitelnou třeba tady na webu nebo kdekoliv jinde, prostě odpovídá na zdánlivě jednoduchou otázku, kolik je u vás ve městě nebo na vesnici stupňů? O tom je přeci tady náš přehled teplot na webu, já bych rozhodně nezveřejnil tu v mrazovce a ani tu ovlivněnou tepelným ostrovem města, bych se styděl na 100 honů za takové nepřesnosti;-)

# 08.10.2023, 20:37

Jes tak takovou záživnou diskuzi od zahradníka a ostatními jsme všichni chtěli. Příspěvky nesmazány, nic. Zvláštní.....
Co tak toho nechat a navzájem se ignorovat?:( To už fakt vypadá jako šitpost.:(:(

Max dnes 15°C. Ochlazení citelný.
Výhled zandává oteplení pak ochlazení a hodně vodičky.:prsi::cool::prsi::oblak:

155
# 08.10.2023, 20:39

Peter Sedlák 1
ne Pítře.. přece víš, že se každá situace musí vyhrotit a musejí se pohádat, protože každej má svou pravdu! 😑

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.