Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Proměnlivé počasí s přeháňkami, v noci na zítřek naposledy mráz

Diskuse o počasí Před námi je slunečný týden, teploty se dostanou na letní hodnoty

168
# 31.05.2023, 12:46

am96
Hlavně bude pořádně pršet třeba ve Španělsku, Chorvatsko, v Itálii a třeba v Turecku a tady ani kapka, hodně zajímavé počasí. A ty bouřky se tam každý den vytváří na tom stejném místě.

33
# 31.05.2023, 12:48

kuba
Jn... hezky to tam chodí v denním chodu, odpoledne vždy naroste hodně bouřek nad pevninou a každý den dokola. Je tam vhodný vlhčí vzduch, který se tam udržuje. K nám pořád zasahuje vysoký tlak.

109
# 31.05.2023, 13:39

swan1
Už jsme o stranu dál:), tak jen že minimum je samozřejmě minimum, bod na křivce, ale jeho výpovědní hodnota je nula. A obrázek tam byl od začátku, ale výpočetní technika umí divy, takže co jeden vidí, druhý může mít zakrytý třeba reklamou... No nic, je tam krásně dneska.:slunce:;-)

47
# 31.05.2023, 13:41

Nakonec se to vždycky vykompenzuje, Kalifornie, Španělsko, Valašsko, akorát na tom našem SZ asi časem vznikne polopoušť..
já čekal dnes nějak víc teplo, +21 při mírném větru a chladnější víkend, loni v červnu nebyl tady ani jeden den pod +20, letos to bude asi taky kompenzace, půl měsíce pod a neustálá podprůměrná ranní minima.. pryč odsud

168
# 31.05.2023, 13:45

ludvicek
Dneska je hlavně pěkný pařák, ale nádherné azuro. Takže jdu teď zaslouženě nachytat trochu bronzu. Fakt parádní počasí. :)

273
# 31.05.2023, 15:15

swan1

Ted dement zapaloval v teto oblasti pozary umyslne i ted na jare, kdyz uz zacalo vyt sucho. Nejspis chatky, naskladane klesti a pod. Nastesti se tentokrat pozar nerozsiril. A take ho chytly. Prohlasil bez overeni, ze zapalil i lonsky pozar v Ceskem Svycarsku.

Dale po par tydnech, ted v kvetnu, se pise, ze ho chytly ve spolupraci Ustecni a Rumbursti kriminaliste a obvinily ho i z lonskeho pozaru. Ale nevim, na zaklade ceho, jestli se proste priznal a nikdo si s pripadem dlouho nevedel rady a tak to uzavreli, ze maji pachatele. A byl to byvaly strazce parku, co provadel turisty Pravcickou branou. Spekulace, ze pozar byl zalozen umyslne, tu byly uz minuly rok. Puvodne jsem si myslel, ze nejakej dement si udelal taborak, poradne to neuhasil, nebo odhozena cigareta. Ale s verzi umyslneho zalozeni se pracovalo uz minuly rok.

Na Novinkach o tom pisou tady.
https://www.novinky.cz/clanek/krimi-obvineni-a-vaz...
https://www.novinky.cz/clanek/krimi-prihlasil-se-z...

Vysetrovani podle vseho trvalo mesice a policie vyslechla stovky lidi. Ale i tak to muselo byt dost problematicke. Primo hasicum byl nahlasen pozar 24.07.2023 tusim v 7 rano, kdy nekdo spatril stoupajici dym. Ale jak uz se tu psalo, 24-hodinovy produkt druzicoveho pozorovani dokaze detekovat pozary i vyskyt velkych ohnu 30. dubna. Funguje to ve dne v noci, ale musi byt jasno. A detekce pozaru na zaklade infracervene emise vyssi nez obvykle (24-hod mikro-fyzikalni produkt tusim) byla zaznamenana jiz 23.07.2022 pred 23 hodinou (nevim jestli UTC nebo SELC). Tento snimek z druzice je k dizpozici kazdych 15 minut, interne mozna i casteji. Roziseni je 1 pixel = 1 km2 priblizne a ohnisko je detekovano az pri dostatecne vysoke tepelne emisi (uz nejde poznat, zdali jedna velka vatra, nebo hodne malych ohnu). A maly zdroj (taborak, byt vetsi) to nenajde. Takze uz muselo horet. Zbytek uz je ne uplne meteorologicky - policie nejspis od operatoru dostala souradnice vsech uskutecnenych hovoru a SMS (odkud jake cislo kontaktovalo jake jine cislo v jakem case), jestli jsou k dizpozici i obsahy SMS a nahravky hovoru nevim. Urcite jde dohledat poloha aktualne zapnuteho mobilu (a mozna i vypnuteho), jestli samotna poloha telefonu jen zapnuteho jde dohledat zpetne, nevim. Stejne tak je otazkou, zdali muze samotny zapnuty telefon tajne odposlouchavat. Spousta smartfounu v aplikacich zaznamenava polohu na Google mepe a pod. Kde presne pozar zacal, se dohledat da, stejne tak se daji dohledat stopy po axceleratorech horeni (benzin a pod). Takze jestli si ten dement myslel, ze ho nenajdou, tak se mylil.

272
# 31.05.2023, 17:05

TommyAst
Každému to vyhovuje, že se pyroman přiznal, ale on to vůbec nemusel být jeho ohníček, který se rozšířil, bylo jich tam hafo, protože koncentrace lidí byla na omezeném prostoru velká, byl jsem tam týden předem, těch ohnišť pod skalami pod Meznou tam bylo dost a stačilo zafoukat a i pár dní staré ohniště se mohlo opět rozhořet, ta údolí na tohle trpí.

Jinak dnes rozhodně žádnej pařák, jedině tak v autě, venku krásných 22,5, to už je solidní a vzduch fantastickej.

Od víkendu je to ale v pytli, maxima často i pod 20 a více oblačnosti, prostě konec dubna, na moje koupací choutky ani náhodou.

# 31.05.2023, 21:58

Dnešek dle předpovědi, tepleji než včera. Na SZ další letní den, v Ústeckém kraji šestý letošní letní den. Všech 7 hlavních stanic ČHMÚ v Ústeckém kraji, mělo letní den. Pokračuje tedy suchý a teplý ráz počasí, v této oblasti. Podobně teplo i v okolí Prahy, i když ne tak, jak na Ústecku. Na jižní Moravě letní den jen výjimečně a těsně nad 25°C. Na ostatním území nejčastější maxima mezi 22-24°C. Takže jeden z těch teplejších dnů, letošního roku. Zítra bude ještě tepleji, s největší pravděpodobností to bude první tropický den :slunce:

63
# 01.06.2023, 06:45

Od sobotu už jsou horka. Dnes aspoň chladněji v noci,tak se zase dobře spalo a od rána to svítí.. Dnes má být až 27, v sobotu má být ochlazení tak to bude příjemnější venku :cool:

47
# 01.06.2023, 06:59

Lucina
Lerak2
In počasí dává pro Zlín +24 max, takže letní den se nevylučuje, ale že by +27... no a že v těch nejteplejších oblastech je velká pravděpodobnost dosažení tropu to zřejmě taky ne, myslím oficiální stanice čhmu... můj tip je +28,5 někde v Řeži :)

63
# 01.06.2023, 07:02

Leknín
Ano a když in počasí dává 24 tak bude cca kolem 26, tropy za mě fakt né :D Ale sážky dává chmi už od pondělí až do čtvrtka ojediněle.

47
# 01.06.2023, 07:13

Lucina
Mohlo by to in-počasí vyladit, mně to kolikrát podhodnocují až o 3,4 stupně. V těchto dnech je tak o stupeň víc než jejich předpověď, nejhorší je to v zimě a v období kolem tropů, to jsou rozdíly..
Jinak s těma srážkama jsem to psal vedle, něco většího tam má jen GFS a to docela dost, hlavně u Aidamka su zvědavý jak to dopadne

109
# 01.06.2023, 07:14

Já teda nevím jak jinde, ale u nás včera ani nebyl letní den, takže nějaký horka to moc nepřipomíná (pár let zpátky padaly první tropické dny už v dubnu!). Odpoledne je krásně slunečno (po zhruba 8 měsících se sluší říct konečně) a aspoň včera ani nefoukalo, takže se trochu toho D vitamínu asi vyrobilo, no.;-)
Lidí z oblastí postižených suchem je mně líto, ale když vidím tu paseku po záplavách v Itálii, tak pořád si stojím za svým, že z obou extrémů je sucho "technologicky" jednodušší na zvládnutí.

147
# 01.06.2023, 07:15

jen upozorním, že GFS a jeho OPER je soustavně chladnější a extrémně odlišný od zbytku svých běhů..
ICON počítá s teplem
Ecak počítá s teplem

1226
# 01.06.2023, 07:22

Tropický den určitě nebude.
Včera u mě max. 25.5°C, dnes se taky pěkně ohřejeme. Na víkend se příjemně ochladí a příští týden jedeme zpátky na teplíčko od východu.
Se srážkami je to fakt bída, ICON stále nic, takže furt na sucho.. :(

# 01.06.2023, 07:35

Hlavně že se aspoň trochu rozproudila diskuze :D Nudné počasí, slabá diskuze ;-) S tím tropickým dnem, to už dnes vypadá hůře, než se tvářilo včera. Ze S Německa už přichází studenější vzduch a odpoledne se přiblíží k SZ hranici. No uvidíme. Dneska bude aspoň častější letní den i na Moravě, dokonce i na Zlínsku konečně místy vystoupí, lehce nad 25°C :slunce:

# 01.06.2023, 07:51

U mně letní den těsně nebude. Vidím to na 23-24 stupňů.

386
# 01.06.2023, 09:37

No, dneska jsem zvědavej, 9:35 a na teploměru +20,5 pěkně to jede nahoru..

168
# 01.06.2023, 09:56

U nás letní den včera padl, ale hlavně parádní bylo to azuro. Dneska už teď je +22, takže jsem také zvědav kam se dostaneme.

109
# 01.06.2023, 10:03

Aidamko1
No, Žabiny podle grafu včera mohly mít 25,1°C, to je fakt a letiště Tuřany teď už má 21°C, takže možná letní den dnes zapíšeme i na periferii.;-)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.