Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, ve vyšších polohách trvalé sněžení a na Moravě i zabouří

Diskuse o počasí Před námi je slunečný týden, teploty se dostanou na letní hodnoty

# 30.05.2023, 13:26

U sousedů i dnes nepohyblive bouřky :cool:

273
# 31.05.2023, 00:24

swan1

Uplne dobre to nevypada, zase velke sucho. S tim samozrejme i riziko pozaru. Jesteze uz toho dementa, co to minuly rok zapalil v Ceskem Svycarsku (Jestli je to pravda), zavreli.

376
# 31.05.2023, 06:07

TommyAst
Vážně? Oni ho vypátrali?
U nás dnes další přízemní mráz.
Ve 2m jen +1°C..
Šumava a Pošumaví zase jedou..🙄
Kvilda i -6°C...

# 31.05.2023, 06:31

U nás mělo být 8°C a jsou 3°C,na mrazík to vypadá v neděli.

46
# 31.05.2023, 06:36

swan1
Tuším toho pyromana nevypátrali, šel se dobrovolně udat. Ono je otázka času, kdy v takovém počasí zas něco shoří, ikyž naděje svítá v příštím týdnu, ten jeden den situaci ale nezachrání a zas nenaprší tam kde má.

Tady tmin +7 a vnoci se vždy úplně uklidní vítr a dopoledne zas začne hučet, to mám nejradši. Aspoň bude trochu teplejc. Zajímavá je ta vlhkost jak zmiňoval kapr, tady teď 60%, včera byla nejmíň ke 40%

55
# 31.05.2023, 07:27

SZ od Prahy máme za celý květen 7 mm srážek, obešel se také zcela bez bouřek. Vlastně jediná letošní bouřka byla už v březnu a v dohledu není nic. Letos to v naší oblasti asi bude průser.

109
# 31.05.2023, 07:53

Dnešní ranní minimum +10°C, ale statisticky je to nesmysl, v podstatě kdybych měl vyhodnocovat řadu čísel, tak bych těch +10 vyloučil jako odlehlý výsledek. Celou noc bylo jinak +15°C. Tohle je typický příklad, kdy jedno číslo naprosto nevystihuje průběh noční teploty. Mělo by se to integrovat a spíš počítat plochu pod křivkou. No posuďte sami....

graf CHMU Brno - Turany
376
# 31.05.2023, 10:21

ludvicek
Proč by hodnota Tmin měla vystihovat průběh noční teploty?:D
Minimum je minimum, jen bod v grafu, okamžik..Nic víc, nic míň..
Průběh noční teploty vyjadřuje graf, u mě třeba to od půlnoci plynule klesalo z +6 o půlnoci až k +1 ráno v 5.30h..
U vás to celou noc drželo na +15 a pak to ráno v mžiku slezlo o 5°C..?? :D Ale to snad nee..;-)
Můžete nám sem hodit ten graf?

Průběh noční teploty, Mokrosuky
142
# 31.05.2023, 10:59

swan1
Však ten graf tam je pod jeho příspěvkem.

376
# 31.05.2023, 11:27

igor127
Ten tam ale byl dán až dodatečně, i s dovětkem..ne?
Páč jestli tam byl, tak sem totální slepota :!!:
Divně rozkolísané, menší pokles už před půlnocí, pak nahoru zase, ten ranní propad cca hodinu trval..
Fakt zvláštní..
Ale nic to nemění na tom, že noční - ranní minimum, není průběh noční teploty, ale jen minimum...

# 31.05.2023, 11:30

No čeká mě další suchý, chladný (t nepřekročí 20 stupňů) a hlavně větrný víkend (viz předpověď chmi pro Zl kraj).
Ať žije trvalý nepodzim.
Ten neustálý vítr mě se.. asi nejvíc :(

VHK
Avatar
30
# 31.05.2023, 11:38

Dneska super,uplne vymetena obloho a do toho pofukuje vetrik,na slunku uz je teda slusnej smazak:slunce: zitra mi to tu ukazuje repete a dokonce o stupen tepleji teda 22°C

46
# 31.05.2023, 11:48

Už zas fučí :vitr:, ráno taký klid jako ten GFS tam zas něco cpe za 10 dní, ten má otočky až je mně z toho blivno :!!: Budu toho muset nechat, poslední dobou to moc sleduju a v práci venku su furt z toho nervózní, teď zas dali déšť na pondělí, tak kua kdy, úterý, středa nebo jak bude chcát?!

2
# 31.05.2023, 11:54

Proč tu furt fučí, do haje?:vitr: V tom se nedaji nosit šaty.

# 31.05.2023, 12:00

všichni si furt stěžují na vítr, přitom to je jediný příjemný ochlazování na tom pražícím slunci. ano, občas je už nepříjemný a zanáší prach do očí, na chladnějsích místech ve stínu může být až moc chladný, ale jinak spokojenost

# 31.05.2023, 12:08

Veškeré srážky z výhledů vymazány to je zase nadělení. Vzhledem k tomu, že zítra začíná červen tak je to rozložení srážek v Evropě hodně nezvyklé. V jižní polovině prší dost a ještě několik dní pršet bude. A v severní polovině Evropy skoro nic (kromě krajního S a SV). Obvykle počátkem června už bývá to rozložení srážek opačné a ve Středomoří již začíná suchá sezóna. Na jednu stranu jim vodu přeji a hlavně Španělsko bylo extrémně vyprahlé, takže závěr května a začátkem června tam trochu zmírní riziko požárů v létě.

Na druhou stranu u nás to riziko požárů je už nyní docela vysoké a nechci vidět jaké bude za další týden beze srážek a s každodenním sluncem. Teplotně jsem spokojený a přes den je fakt příjemně. Opálený už jsem taky slušně díky častému pobytu venku, ale chce to dávkovat postupně a nikoliv hned vlézt na celý den na slunce. Každopádně to sucho už začne být velký problém hlavně v Čechách... :!!:

33
# 31.05.2023, 12:26

To nepotřebuje komentář. Nejhůř jsou na tom se suchem opět proklaté SZ Čechy... :D
A bude hůř...

čhmú
čhmú
167
# 31.05.2023, 12:40

Od pondělí tam má gfs alepson nějaké přeháňky a bouřky v jižní polovině ČR ale to se může zase smazat.

# 31.05.2023, 12:43

kuba
To smaže do pár hodin :D Nechápu že v roce 2023 nejsou modely schopné předpovědět počasí na týden dopředu. Jak má pak člověk cokoliv plánovat...

33
# 31.05.2023, 12:43

Situace nad Evropou je celkem podobná poslední dny a bude pokračovat dál. Zatímco ve střední Evropě vůbec neprší, tak ve všech státech jižní Evropy se vyskytují pravidelně bouřky, které jsou poměrně četné i silné. Ve Španělsku se sucho určitě již zlepšilo a zlepší dál. Příroda to nakonec nějak dožene...

V Česku to vypadá na prohlubování sucha, ale teprve začne meteorologické léto, takže kdo ví, jak to bude za pár měsíců... Časem nějaké ty bouřky a srážky dorazí a třeba půjde po období sucha o něco většího, delšího nebo taky ne...

ICON-EU suma srážek 5 dní, zdroj: ventusky
ECMWF suma srážek 10 dní, zdroj: ventusky

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.