Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Slunečno, maxima až u 20 °C

Diskuse o počasí V novém týdnu v některých dnech déšť a teploty kolem 10 °C

496
# 11.04.2023, 20:52

k těm ovocným stromkům - je opravdu zajímavé, jak to chladné počasí doslova zastavilo kvetení. Někdy kolem 20.března v době vysokých teplot jsem chodil po zahradě a říkal si, co a jak bude kvést. Poté někdy od 25.3. se vrátilo chladné počasí a stav květů je velmi podobný. Snad teploty dalších dnů a týdnů pomalu půjdou nahoru a kvetení proběhne nějak "normálně" - že to včely všechno stihnou :) po stránce mrazů a poškození květů je to zatím s otazníky - nejvíc byly nachystané hrušně, ale byly ve fázi, kdy by to ještě nemuselo dopadnout nejhůře.

171
# 11.04.2023, 20:54

andy206
Ten teplotní gradient vypadá skutečně zajímavě, právě na něm je vidět ta vysoká nejistota u modelů. Zajímavý je model GFS, který na pátek dává do Jižních Čech teploty i v nížinách blízko nuly a sněžení i v nížinách (pravděpodobně jde o úlet, modely s nízkým rozlišením to často takto mají), ale i ECMWF či ICON se shodují, že by mohlo sněžit na Vysočině. Srážek bude dost, tak uvidíme jak se to ještě změní. Skutečně velice složitá předpověď s výraznějším teplotním rozhraním a retrográdní TN, která právě je známá tím, že srážek nosí vždy velice mnoho.

2288
# 11.04.2023, 21:02

bouřka s krupobitím, během pár minut 5cm materiálu

168
# 11.04.2023, 21:08

Miriam
Vypadá to že mají zachovalé pestiky, včel hodně lítalo včera tak uvidíme, každopádně i kdyby tam bylo třeba 50 meruněk tak je to úspěch po těch mrazech. Ještě do může zkazit to hnusné a deštivé počasí které teď má být, ale je to 2 krát postrikane, tak by to mohlo být snad v pohodě , ale některé větvičky už jsou zasažené spálou.

33
# 11.04.2023, 21:10

kuba
Tak to je výborné. A máte pravdu - 50 meruněk není až tak málo pro domácí spotřebu. Na marmeládu to stačit nebude, ale na přímý konzum + např. na knedlíky úplně v pohodě.

# 11.04.2023, 22:25

crossflow
Opět máte letos velké štěstí.;-)

171
# 11.04.2023, 23:19

Nový výstup modelu ICON lehce srážky posunul k východu a zintenzivnil je pro JV Moravy, takže začíná zde být nějaká modelová shoda až na Aladina a GFS, tak uvidíme co zítra a ve čtvrtek dojde ke změně synoptického pole. TN, která bude retrográdní díky přesunu z Maďarska na SZ do Česka, je docela oříšek. Jistá shoda většiny modelů je zatím na nejsilnějších srážkách pro oblast od Vysočiny po JV Moravy. Zatím do tohoto scénáře vidle hází jen GFS a Aladin, zatím.

Dole v příloze kromě modelace modelu ICON je taky i menší rozbor.
Zdrojem je animace wetter3.de.

Sumarizace srážek dle nejnovějšího výstupu modelu ICON do neděle. Zdroj:meteologix.de
Menší rozbor
# 12.04.2023, 05:33

U nás jasno,klidno,-1°C.

258
# 12.04.2023, 06:01

Jo , tak už panuje shoda, vyprší se to na JV, pomůže to tam dost proti suchu což je fajn:)
U nás bych bral alespoň 20mm, což je bohužel SCI-FI, ale nevadí, sucho tady není:)

379
# 12.04.2023, 06:05

Večer ještě vydatná přeháňka, déšť s krupkami, následně to v noci vše zmrzlo..
Auta pod ledovou krustou, na cestách místy náledí.. Zimní gumy na autě jsou a ještě tam budou :zz:
Už aby tenhle hnus skončil...
Aktuálně -2,5°C

109
# 12.04.2023, 07:30

swan1
Já jsem měl na čelním skle led a na bočním skle vodu, +2 stupně bylo málo teplo na radiační ochlazovaní vodorovných povrchů, zatímco na ty svislé to stačilo. Hezká ukázka fyziky v praxi.;-)

272
# 12.04.2023, 08:21

Rozmrazování auta jsem vzdal, šlo blbě otevřít, kolem -1, šel jsem raději s děckama pěšky, srážky se už začínají ořezávat a vyžere to zase Slovácko, stejně jako včera, u nás jen 2,8 mm, ale už se dá efektivně zalévat, protože se to dobře vsakuje plošněji, jestli je to fyzika je mi jedno, prostě to vidím;-)

171
# 12.04.2023, 08:27

Yurri
Naopak bych řekl, že oproti včerejšku se to posunulo i k tobě a srážek je pořád dost, skoro nic se neumazalo. Vypadá to na velice bohatou zálivku, tak paráda. :)

Sumarizace srážek dle nejnovějšího výstupu modelu ECMWF do neděle. Zdroj:meteologix.de
Sumarizace srážek do neděle dle modelu GFS, zdroj: meteologix.com
Sumarizace srážek modelu ICON do neděle, zdroj:meteologix.com
272
# 12.04.2023, 09:04

Aidamko1
Věřím spíš ICONU, GFS je moc optimista, něco určo spadne, tak vyprazdňuji nádrže a prolejvám kompost pod většími stromy, kde čekám větší úrodu, hodně vychlastá tráva, ale úhrny vypadají slibně, duben by byl srážkově rozhodně zachráněnej a když bude chladnější nevadí, pro mě je důležité období po zmrzlejch v květnu.

# 12.04.2023, 09:19

V Pardubicích včera přiletěl mrak, ze kterého pršelo opravdu silně asi nejsilnější úhrny co jsem tento rok viděl. Kamarád na druhé straně města ale říkal, že u něj nepršelo vůbec, hodně lokální.:prsi:
swan1
U Vás je to opravdu něco to počasí :) byl jsem přes velikonoce na čundru po Šumavě a zažil jsem přímo letní počasí :slunce: které se přes noc proměnilo na zimní kdy jsme se probudili ve sněhu a ten pak padal prakticky celý den :) :snih: U Vás ale zatím nic nekvete nebo jsem si toho aspoň nevšiml tak to ničemu nevadí. :D

3413
# 12.04.2023, 09:21

Yurri
A tak v posledních pár dnech, Vám tam spadlo nějakých 15 mm, to taky není k zahození. A navíc to stále vypadá, že tam u Vás slušně zaprší. Byl jsem v neděli v Lednici, a bláto až za ušima :D A včera tam spadlo dalších cca 10 mm. Tak přeci jen je trochu zalito na JM :prsi: ;-)

109
# 12.04.2023, 09:23

MostMost
Jo, musím říct, včera to u nás pěkně zalilo, hned několikrát. Sice pod Pálavou už je trochu jiná situace, ale obecně včera JM kraj hodně nadstandardní zálivka.

74
# 12.04.2023, 09:56

Tak dává mi to pěkný nášup,:!!:

65
# 12.04.2023, 10:10

Vypadá to moc pěkně. Tento duben směřuje úplně opačným směrem než dubny v předchozích letech, z hlediska srážek. Z hlediska teplot je to naprd stále.

379
# 12.04.2023, 10:23

Aidamko1
Loni jsem v tuto dobu měl zaznamenanou pouze jednu bouřku, v lednu..
Další pak přišly až po půlce dubna..
S těmi letošními se omlouvám, nikoli 5, ale zatím ,,jen,, čtyři.. Všechny spíše slabší a bez škod.
Jedna včera a tři v takovém vláčku 30.3. ..Crazzyn
Tak hory obecně tyhle opravdu rychlé změny umí.
Jj, nic tu nekvete..
U nás se nechce ještě ani trnkám :D
Vše je ale lehce nastartované a jak přijde pár teplejších dní, hlavně rán, půjde to do květu..

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.