Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Více oblačnosti ale ještě poměrně teplo, hlavně na západě i přeháňky a bouřky

Diskuse o počasí Čekají nás výrazně podprůměrné teploty, ranní mrazy mohou poškodit vegetaci

3474
# 05.04.2023, 07:27

Yurri
Aktuální rozložení teploty na stanicích v Mostě. Naštěstí tady větší mráz nebyl, díky oblačnosti

171
# 05.04.2023, 07:35

Tak zde v noci minimum -5,3, Brno mělo taky podobně (Žabovřesky asi -4,6), takže minulý týden jako by to nestačilo. Škody budou i s minulým týdnem na JM velké.

110
# 05.04.2023, 07:39

Aidamko1
Tady dole u D1 přece jen spíš kolem -3, mezi domy na zahradě možná někomu něco přežilo. Ale koukám na graf stanice ČHMÚ v Lednici -6... To je fakt lednice.

ota
Avatar
2141
# 05.04.2023, 07:44

Tady teď dokonce při -4°C drobně sněží, to počasí teď odpovídá spíše lednovému než dubnovému ránu.

# 05.04.2023, 08:14

U nás uš to jde pomalu nahoru ale pořád je -5,2°C.A je klidno a jasno jako celou noc.

3474
# 05.04.2023, 08:38

Oblačnost se v poslední hodině rychle protrhala, až na skoro jasno. Je příjemně, nefouká, teplota nad +4°C ;-)

47
# 05.04.2023, 08:47

Minimum bylo -6,7 fuj….

# 05.04.2023, 09:00

-8st :led::led::led: to můžou všechny modely a lidi z CHMU zabalit a jít do pr*ele.
Děkujeme, nashledanou

273
# 05.04.2023, 09:07

Aidamko1
Jasná likvidace, meruněk mám jenom asi 10 stromků a nejsou prioritou, párkrát v létě na chuť, do sudu ke kandované dýni dám i tak raději ten myrobalán, kterej pokvete za chvíli a plodí pravidelně, akorát je to poněkud pracnější.

Strážnice
# 05.04.2023, 09:14

Dnešní ráno bylo na duben neobvykle studené. Teploty klesly většinou na hodnoty mezi -2 °C až -6 °C, v údolích a ve vyšších polohách ještě níže. Mráz hlásily všechny meteorologické stanice. V mrazových kotlinách na Šumavě a Jizerských horách byly teploty kolem -13 °C.... Více >>

# 05.04.2023, 09:36

Ano je víceméně plošně po meruňkách to už je jasné. Vypadá to že asi jediné místo bylo podkrušnohoří bylo ušetřeno jak tu psal uživatel z Mostu a opravdu z okolních stanic to tam vypadalo teplotně OK. Jinde je po. Mě čeká během 1-2 let sázení ovocných stromů na novém pozemku a už vím, že meruňku si tam nedám protože to fakt nemá smysl. Tyhle jara s velkými výkyvy jsou naprosto typické... bohužel hrušeň si taky nezasadím, protože 95% stromů co v okolí vídám má rez a můj táta musel kvůli tomu hrušku pokácet. Takže 2 z mého nejoblíběnějšího ovoce jsou ze hry. Velká škoda. :(

Jinak zatím se drží jasno a teplota letí raketově nahoru. Od ranních -5°C jsme už na +1°C. v 9:30. Dnes tedy asi půjde teplota výše. Včera tmax 4°C takže tak nějak střed toho co dávaly různé modely. Jinak dnešní ranní teplotu trefil ALADIN +/- 0,5°C takže klobouk dolů. Ecák se seknul asi o 1,5°C to taky není nejhorší.

110
# 05.04.2023, 10:36

JohnBattler
Dejte si fíkovníky, to je ideální plodina. Probouzí se obvykle až tak v půli dubna, takže tyhle jarní mrazy ho moc netrápí, díky mírné zimě navíc nevymrzne ani neomrzne.
A nějakou hodně pozdní meruňku, pár sazenic, risknul bych to.

Kanadská meruňka:
https://www.jukka.cz/merunka-harogem.htm

Jinak dnes stoupáme vzhůru poměrně rychle, od rána jsme už na +3°C v 10:00.

379
# 05.04.2023, 10:40

JohnBattler
S tou rzí to je peklo všude..
Stačí ve vesnici jeden čínský jalovec(nebo příbuzné kultivary) a zničí to hrušně úplně všem..
Fakt debilni úchylka mít tyhle šiřitele této houby jako,,okrasu,, na zahradě..
Já jsem pořídil pár stromků ovocné dřeviny zvané Tatarkova hrušeň (Tatarka, hruškojeřáb), takové kulaté hruštičky, a ty jsou zatím zdá se této houbě zcela odolné...
Tak snad to tak bude i v budoucnu...

# 05.04.2023, 10:52

ludvicek
Díky za tipy ještě teda zvážím nějakou pozdnější odrůdu meruňky, protože je to moje oblíbené ovoce.. Fíkovníky vídám v posledních letech docela často a taky mě napadl. :)
swan1
Jo rez je naprosto všude a nějaké postřiky na ní moc nezabírají. Táta měl na pozemku hrušeň asi 20 let starou a byl to marný boj a úroda každoročně skoro nulová. Takže šla dolů a místo ní přišla další jabloň. Jenže jablka jsou takové nic moc ovoce pro mě a chtěl bych to mít trochu různorodější. Díky za tip na tuhle Tatarkovu hrušeň. Jak to chutná?

Jinak t_aktual už 5°C.

379
# 05.04.2023, 11:17

JohnBattler
Chutná to skvěle, jak syrové, tak kompot, jako slaďoučká hruška, prý je z toho i výborná pálenka ;-)
Jinak, dnešní ranní minimum tady nakonec -8,5°C, přesně před rokem tu bylo -9°C.
Jak přes kopírák...

33
# 05.04.2023, 11:20

Tady dnes min. -4,9. Ovšem myslím (zatím jsem to nekontrolovala), že meruňka je v pohodě. Je dobře zakrytá (odkrývat ji budeme, až to přestane - je to docela operace) + mírné vytápění po celou noc.
---------
Dříve tu s meruňkami žádné výrazné problémy nebyly. I podle vyprávění rodičů z dob, které si nepamatuju, i podle toho, co jsem zažila jako dítě v 90. letech (po r. 2000 se to začalo zhoršovat). Probouzely se trochu později a mám dojem, že ani nebývaly tak silné jarní mrazy jako teď. Ono je to dost způsobeno i tím, že jara v posledních (už dost) letech jsou tu strašně suchá a vlastně zimy také. Potom ten vzduch nemá žádnou kapacitu.
---------
Z tohoto hlediska jsou mnohem lepší broskve. Nepamatuju si, že by nám někdy omrzly.
Yurri
u nás jsou myrobalány a mirabelky snad ještě horší než meruňky. Musí být hodně veliká náhoda, aby tady na jaře nezmrzly. :( Kvetou také strašně brzy a meruňka s postřikem, dle mých dosavadních zkušeností, vydrží více.

73
# 05.04.2023, 11:28

Tak u nás začalo také drobně sněžit :)

Na pátek tam dokonce aladin přetáčí od východu větší šrafovaný flek, tak uvidíme.

168
# 05.04.2023, 12:24

Gfs to třeba na příští týden mění každým výstupem, ráno tam měl na pondělí nějakých 12,13 stupňů a teď je tam kolem 5 a další dny taky chladno a zase ranní mráz, ráno tam měl naopak teplo. Ecak a icon drží na příští týden teplo bez mrazů tak uvidíme komu to vyjde.

33
# 05.04.2023, 12:54

Já pořád čekám, kdy se změní proudění a půjde sem teplý vzduch. Ale předpověď tryskového proudění tomu zatím není nakloněna. :(

273
# 05.04.2023, 13:00

Miriam
Já mám ten myrobalán třešňovej jako větrolam obrovskej strom planě rostoucí u paty zídky a kvete těsně před normálníma švestkama o dost později než meruňky, takže si snad nepamatuju, že by to zmrzlo, teď mluvil šéf unie ovocnářů, že meruňky jsou téměř výhradně produkčně na JMoravě a z Čech jen malá lokalita na Litoměřicku, jinak nic nového, za kácení mohou řetězce, kam skoro všichni choděj. Tady sice o málo tepleji než včera, ale slunce nikde.

Marmeláda nebo pálenka top

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.