Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Postupně přeháňky, hlavně na pomezí Moravy a Čech bouřky

Diskuse o počasí Čekají nás výrazně podprůměrné teploty, ranní mrazy mohou poškodit vegetaci

48
# 03.04.2023, 13:44

Ráno jsem už čekal pod nulou a ono tmin +1 s lehkým poletováním sněhu :cool:
Duben zatím 7 mm srážek a z výhleu zmizel deštivý-sněhový čtvrtek, no bylo tam aj 8 čísel sněhu, teď nula, ale přesunulo se to na sobotu jen s vyššíma teplotama takže hrablo asi fakt schovám? hm..
Vítr nedá pokoj, teď oblačno a pouze +2,6

69
# 03.04.2023, 13:48

swan1
Včera večer z toho jen slabě pršelo i když teplota byla jen těsně nad nulou. Sněžit začalo až k ránu, ale byl z toho jen slabý poprašek. Jinak venku je tedy pěkná kosa 🥶 od rána pořád slabě sněží, ale na zemi to taje i když je teplota celý den pod nulou. Ledový den dnes a možná i další dny s přehledem padne. K tomu studený severní vítr, který pocitovou teplotu výrazně snižuje.

# 03.04.2023, 14:22

V Jeseníku kolem 9.00, -2;C, tochu sněhový poprašek, ten až k ránu, do noci pršelo.Jenom by mě zajímalo, no to ukazovali i na jiném webu, kde je toho půl metra sněhu ve středu, a najednou nula.

168
# 03.04.2023, 14:29

swan1
Já myslím že se v noci ta oblačnost rozpusti úplně a utisi vítr a bude fakt velký mráz, kéž bych se mýlil. Teď je tu jen +3,1 a fouká až ke 40 km/h takže pocitovka hodně mrazivá ale i přesto nám na meruňce litá jeden čmelák:D

# 03.04.2023, 15:06

My máme pořád obsypaná krmítka všemi možnými ptáčky, co už přiletěli, ne jen jedním čmelákem.

379
# 03.04.2023, 15:16

kuba
No jo, čmelák, ten má z chloupků svetr, ten to dává :D
Té oblačnosti zatím stále spíš přibývá, v jižních Čechách vznikají na návetří Šumavy i nějaké srážky..
No, pokud se vyjasní a utiší se to, bude větší mrazejk, to je jasný...

33
# 03.04.2023, 15:26

Čmeláci jsou opravdu odolní, a myslím, že se i lépe než včely ubrání silnému větru. Akorát že jich je podstatně méně.
Tady zatím +6 s nepříjemným větrem. Aladin nám dává nepřetržité silné nárazy po celou noc. Pokud by se to splnilo, snad by ani nebyl mráz.

110
# 03.04.2023, 15:34

Ecák to na příští tři rána seřadil následovně; -3, -4 a -5... No tvl.

# 03.04.2023, 15:36

swan1
Čmelák i kdyby měl brnění a nenašel květinku s pylem, tak to nedá;-)
Ale to máte pravdu, úplněk je ve čtvrtek, a jestli bude jasno, no potěš koště.Hrozny by to mohly přežít.

168
# 03.04.2023, 15:38

Miriam
U vás bude alespoň foukat tak by jste se měli silnějšímu mrazu vyhnout.Tady záleží jestli bude nějaká oblačnost v noci nebo ne , meruňka byla včera postříkaná tak z 60% protože neustále foukalo tak to lépe nešlo, snad alespoň něco přežije.

386
# 03.04.2023, 15:41

Miriam
Já mám čmeláků plnou zahradu, mám asi 30 keřů levandule a dva motýlí keře, plus jsem si zajistil, že okolo zahrady mají hnízda, plot jsem obložil kamením ze zahrady (máme tu opukové podloží) takže jim tam vznikly příhodné schovávačky a otvory, plus jsem to prohodil nějakou zeminou, minulý rok tam bylo šest hnízd, co jsem objevil, takže možná i víc.. paráda..v létě vyfotím, jak mám ty keře obsypaný desítkama čmeldů..:)
no, momentálně tu máme +3 a další dny nám to tu dává minima do -2 a asi ve středu -3..což jde.

33
# 03.04.2023, 15:41

kuba
Pokud by takový vítr vydržel přes noc (dle Aladina by měl), asi by to bylo opravdu v pohodě. Jinak ale spíš brání normálnímu ukrytí stromu. :D Zarazili jsme kolem něho několik vysokých dřevěných tyčí, které už jsme částečně omotali fólií. Úplně to zatím nejde, to by vítr strhal.

palma
Také mám ráda čmeláky. Máme je ve zdi domu i na půdě + zde je odjakživa hodně drvodělek.
Snažím se pěstovat dost květin, aby měl hmyz na co létat.

# 03.04.2023, 15:57

Meruňky, jetli jsou v rozkvětu, tak půjdou 100% do háje, škoda těch peněz za postřik.

# 03.04.2023, 16:08

drakopisek
To jste dobrá, a které květiny vám v těch mrazech vydrží? Mně třeba bledule,sněženky,rulík fialový,i petrklíče, a docela drží i modřence, a vám?

33
# 03.04.2023, 16:30

drakopisek
Tak mráz není pořád... Jarní květiny ho naštěstí zpravidla zvládají dobře. A z těch letních má hmyz rád kvetoucí bylinky: levanduli, šalvěje, perovskii, tymián, marulku apod., z trvalek např. různé hvězdnicovité: zápleváky - (mimochodem, oproti tomu, co se o nich píše, velice dobře snášejí sucho, a to i v lehké půdě), kopretiny, třapatky, hvězdnice, krásnoočka... potom také sporýše, mavuně a klejichy. Z letniček (resp. nemrazuvzdorných trvalek) vidívám hodně opylovačů na statici, petuniích a ostálkách. Statice limonka a mavuně jsou dobré lákadlo pro dlouhozobku. ;-)

# 03.04.2023, 16:56

Miriam
Ta dluhozopka, to je krása, je to brouk, nebo co?

168
# 03.04.2023, 17:03

Tady se teď tvoří nějaké srážky ale nic z toho nepadá zatím

33
# 03.04.2023, 17:24

drakopisek
motýl (druh lišaje)

379
# 03.04.2023, 18:25

kuba
Na Šumavě z toho slabě sněží, tady prolétne sem tam vločka...

Kvilda - Bučina

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.