Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí V novém týdnu opět oteplení a pak zase ochlazení, střídání teplot bude pokračovat

# 12.03.2023, 15:40

V novém týdnu bude pokračovat střídání teplot, ačkoliv ochlazení již nebudou tak výrazná a celkově bude nový týden teplotně nadprůměrný. Zimní počasí již začne ustupovat a v závěru týdne již nastane jarní počasí. V první polovině týdne musíme také počítat s větrným počasím.... Více >>

# 12.03.2023, 16:21

V půlce března začne zima ustupovat?Dám botky, že na Velikonoce budou Vánoce, tak jak býváaly.

# 12.03.2023, 16:38

Tak přesně jak jsem očekával pár dní zpátky.. teplá varianta na příští týden převážila kromě toho mírného ochlazení ve středu tak bude týden teplotně nadprůměrný. GFS opět prohrál a ECMWF to predikoval už 2-3 dny dozadu. Já věděl komu věřit. Těším se na příští víkend. Pokud vyjdou výhledy a bude opravdu 13-15°C a slunce tak to je počasí které miluju.

Každopádně zatím s březnem docela spokojenost. Pro Prahu - Libuš činí k dnešní půlnoci průměrná teplota 3,2°C takže měsíc je zatím chladnější a tedy vegetace není napřed. Tedy letos by nějaké pozdní mrazy nemusely páchat tolik škod.. ale to je ještě brzo hodnotit. Každopádně následující dny průměr vyženou hodně nahoru. Konečně je tedy pravé jaro tady a v nižších polohách už opravdu nic moc zimního nečekám. Samozřejmě sníh a mráz může přijít i v dubnu, ale to budou jenom jepičí pozdravy bez dlouhého trvání.

Co se srážek týče tak uplynulý týden nám nadělil 15 mm což není špatné, ale doufám, že do konce března ještě slušněji zaprší a začneme jaro s dostatkem vláhy v půdě.

# 12.03.2023, 19:20

drakopisek
Ano, začíná již ustupovat. Přechodný vpád vzduchu s mrazy se samozřejmě může objevit i v dubnu, to je normální a není důvod kvůli tomu nepsat, že začíná jarní počasí.

19
# 12.03.2023, 20:58

Pro nás je teď výhled skvělej, přes 10°C a docela dost paprsků. Příští víkend bude nejspíš krásně jarní. Dnes to dopoledne vypadalo pěkně, ale pak se zatáhlo a začal pofukovat:vitr: Tmax dnes necelých 8°C

22
# 13.03.2023, 05:44

Také nám to maluje teploučko jen mám obavy že je to moc brzy doufám že nebude potom zase dva měsíce chladno a sníh v dubnu....

# 13.03.2023, 07:10

Tak estofex vydal předpověď. Dvojka ve Francii a jednička k našim hranicím. Modely malují vydatné srážky na SZ a některé tam chtějí strkat bouřky. Tak se uvidí. Ale asi tu opět bude jen deštík s větříkem.
Icon De dává šanci

Estofex.org
Ventusky
165
# 13.03.2023, 10:02

Peter Sedlák 1
Spíše se to před hranicemi rozpadne jako vždy, ale v Německu a ve Francii může dnes být až kolem 20 stupňů takže tam budou podmínky úplně jiné

107
# 13.03.2023, 10:13

Můj život je hned plnej nesnází,
na jaře, když duben přichází...

Duj, duj, duj! Fujaro vítězná.

Wabi Ryvola

Teploty spíš duben - zdroj: in-počasí
370
# 13.03.2023, 10:16

kuba
Navíc tam to načasování příchodu SF bude na francouzsko - švýcarském a francouzsko - německém pomezí perfektní..
K nám to dorazí až v noci, kdy ty teploty budou už hodně dole..
Takže ano, s největší pravděpodobností se to před hranicí ČR bude už rozpadat..
Ledaže by to celé šlo o několik hodin dříve..pak by šance byly větší...

0
# 13.03.2023, 10:30

Zdravím, nechci zde moc přispívat, proto jsem už několikrát smazal účet, ale to co se bude dít ve Francii je celkem maso. Hodnoty CAPE až 2000 J/kg, střih větru 30-40 m/s. Celkově to vypadá na "USAcké tornádové hodnoty". Počasí asi nepřestává překvapovat, supercely v únoru, v říjnu a prudké bouřky letního typu v 1/2 března jen o něco málo jižněji, než leží ČR. Jsem zvědavý, jaké velké bouřkové koláče nebo linie se v podvečer ve Francii vytvoří na družicových záběrech MSG od ČHMÚ.

CAPE 16:00, ventusky
střih větru 16:00, ventusky
CAPE*SHEAR 16:00, ventusky
0
# 13.03.2023, 10:39

V oblasti Alp to bude asi zajímavé s příchodem studené fronty. V jednu chvíli bouřky (fialová), silný déšť (tmavě zelená) a silné sněžení (tmavě modrá) kousek od sebe, nakonec převáží silné sněžení.

meteologix
meteologix
meteologix
165
# 13.03.2023, 10:46

aura11
Podmínky na půlku března jsou extrémně silné, doufám že v létě ty bouřky nebudou nějak extrémní.

0
# 13.03.2023, 10:47

Někde mezi Toulouse a Lyon by to mělo být nejsilnější. ICON-D2 předpovídá - Thunderstorm severe. Něco takového modely předpovídají spíš v létě no. :D

kuba
Je to fakt brutální no, ty bouřky budou mít nadstandardní podmínky i na letní poměry, takže hrozí asi fakt hodně nebezpečné jevy.

meteologix
meteologix
33
# 13.03.2023, 10:59

ludvicek
Podle mě celkem normální březen i v rámci dlouhodobých průměrů. Viz obrázek ze zdejšího archivu (šedá čára ukazuje průměr od doby začátku měření - rok 1980- do r. 2020). Podobné průměry mají i jiné JM stanice s touto dobou měření:


0
# 13.03.2023, 11:11

Francouzská národní meteorologická služba varuje před velmi silnými bouřkami.

meteofrance.fr
0
# 13.03.2023, 11:22

U nás bude zítra večer silný vítr na studené frontě. ČHMÚ vydal výstrahu s nízkým stupněm nebezpečí.

ALADIN ČHMÚ
ALADIN ČHMÚ
107
# 13.03.2023, 11:39

Miriam
U nás má březen denní maxima v průměru spíš k +10, k těm +15 se to dostává právě až v dubnu, což je vidět i na tom obrázku, jak to tam stoupne k + 15 až koncem března.
Ono celkově se to číslo špatně určuje, protože jednou se do průměru započítá +20, jednou +2, prostě březen....

0
# 13.03.2023, 12:13

Dnes mezi 21:00 a 23:00 bouřka na SZ Čech je téměř jistota podle mě, ale směrem do vnitrozemí to bude už slábnout. Ve Francii, kde mají být největší bouřky je před frontou slunečno, takže tam to bude hodně nabité.

21:00, ventusky
22:00, ventusky
23:00, ventusky
165
# 13.03.2023, 12:19

aura11
Vypadá to zajímavě, třeba to dojde hodně aktivní i dál, icon-De to vidí Dobře

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.