Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na jihu pozor na bouřky s přívalovými srážkami, letos poprvé mohou působit škody

Diskuse o počasí Před námi je hodně větrný týden, na horách připadne až půl metru sněhu

107
# 31.01.2023, 20:13

Tak se nám na severu Německa nějak rozbouřilo. První letošní intenzivnější bouřky. Celkem pěkná linie se tam utvořila, ale nás by zasáhnout neměla. S ojedinělými bouřkami je počítáno spíše zítra k večeru.
Jinak pěkná TN se žene teď mezi Norskem a Anglií. Jde pěkně vidět na DZ

228
# 31.01.2023, 20:19

Fstorm
Ahoj jj ted sem sa na to juknul

107
# 31.01.2023, 22:18

No tak jsem si myslel že ty bouřky jdou ze sz. k jv., ale vypadá to že postupují ze severu a že brzo asi zasáhnou i sever republiky což je nevídané jestli tam ale vůbec dojdou. Zajímavé ale je že předpověď o ničem takovém nic neví a Aladin se taky tváří jako by nic. Taky ventusky žádné blesky na dnešek v tomto čase neukazoval. No uvidíme. třeba bude ještě veselo.

107
# 31.01.2023, 22:30

Tak ne ty bouřky nás určitě nezasáhnou postupují opravdu k jv. To se jen na mapě blitzortungu zdálo že linie na severu se rozpadla a pak se další vytvořila po dní, tak jsem měl dojem že srážky postupují ze severu.

15
# 31.01.2023, 22:41

Aidamko1
Pod 300 m.n.m. je minimum území ČR. Byl bych rád, kdyby u nás v 600m a výš se sníh udržel.

169
# 31.01.2023, 22:53

Chmu by možná zítra mělo vydat výstrahu na vydatný déšť pro nížiny v jihozápadní půlce Čech protože to tam ukazuje plošně kolem 30 mm za 24 hodin a bude to tam v dešti a pro střední a horské polohy zase na silné sněžení,ten pás silných srážek by se tam mohl držet dlouho.

172
# 31.01.2023, 22:59

kuba
No zatím to dle GFS a Aladina vypadá na stacionární frontu na JZ a silnější srážky, ale ono v realitě může být situace odlišná, ale uvidíš sám s dalšími uživateli z JZ jak to dopadne.

Tady to vypadá zítra večer a v noci na čtvrtek dle místní předpovědi na nějaké přeháňky většinou ve sněhu a pak v pátek ráno a dopoledne na 2-4cm sněhu při teplotě na 0°C, ale odpoledne za TF to má pomalu +5°C. Další týden to jde v minimech k -10°C a v maximech tak kolem -3°C.

# 31.01.2023, 23:45

Jirke85
Pod 300 m.n.m žije ale většina obyvatel ČR. Nad 600 m jednotky procent :D

172
# 31.01.2023, 23:55

Zítra před den bude pršet určitě pod nějakých 400 - 500 m.n.m, ale k večeru se bude ochlazovat, takže to by mělo sněžit skoro ve všech polohách, ale v nížinách to může být i smíšené. Nějaká bouřka co jsem koukal se také objevit určitě může, takže taková ta klasická kapsička přeháněk od severu - severozápadu. Pak tedy ve čtvrtek na JZ by mohlo zejména v horských oblastech vydatněji sněžit a v pátek na TF se sněžení postupně změní na déšť, ale třeba v mé oblasti to bude z celého tohoto týdne jediný den, kdy asi bude největší šance na sněhovou pokrývku nad 1cm (modely se shodují, že prvně bude i poměrně pěkně sněžit s teplotami kolem 0°C).

# 01.02.2023, 00:06

Tak zas vítr blázni a fény jedou. Na 5°C tady a někde už 6°C. To ještě bude dobrý

379
# 01.02.2023, 05:25

kuba
V dešti to bude i komplet ve středních polohách (přes den) ..a nejen v Čechách, teplo dorazilo už i na Moravu.. Večer se sice malinko ochladí, ale střední polohy zůstanou dál nad nulou..
Proudění se změnilo spíše na západní, nulová isoterma je aktuálně cca v 800mnm..a přes den bude spíše kolem 900mnm..
No a od pátku bude sněžit už jen na hřebenech..do 1000mnm bude také pršet.. krom východu, ten by měl být chladnější..mírné ochlazení dorazí až v neděli..

169
# 01.02.2023, 06:02

swan1
Jojo ,koukám na to. Aladin už to pásmo silných srážek posunul do Německa a gfs to taky posouvá více do Německa.
Ty celodenní a pak silnější mrazy se tam od pondělí stále drží, mohlo by i kolem 5 cm v Čechách napadnout když už by mrzlo jako to tam teď má gfs tak uvidíme, bylo by to dobrý kdyby něco před těma mrazama něco málo napadlo,holomrazy nechci.

148
# 01.02.2023, 06:33

nevím jak je to možné, ale tu zbytky sněhu stále jsou:D
navíc to na chodnících namrzlo... může být při zemi kolem -0,5C a ve 2m kolem 1-2C

379
# 01.02.2023, 06:41

Kokos342
Zbytky u nás taky jsou..., v přeháňkách se o stupeň ochlazuje a buď prší nebo sníh s deštěm..
Já tam teď nejsem, ale co koukám na stanici, tak člunek mého nevyhřívaného srážkoměru se sklápí, tak je to jasné..:D
Před Šumavou to teď v Bavorsku krásně bobtnà a vyšší polohy dostávají další parádní příděly :snih:

# 01.02.2023, 06:57

Nejvíc poloh je do 500m, skoro 70% z toho polohy do 300m je asi 30% což je furt 1/3 republiky, takže to není fakt málo. Je to zhruba stejný jako polohy nad 600m.
Jinak kokos to bude promrzlou zemi na povrchu,nás to taky zachraňuje, zbývá asi 6-7cm
Včera jsem byl mrknout výš a dobrý, už nad 400m je tak 10-15cm a nad 500m možná ke 30, sněhu je celkem dost.

148
# 01.02.2023, 06:59

swan1
zajímalo by mě jak to vypadá v Krušných horách :)
tam to musí být po noci opravdu zajímavé... ostatně všechny hory teď dostávají příděly

to mě taky napadlo, že to bude promrzlou zemí

# 01.02.2023, 07:35

já tam vidim trochu chladnejší vzduch než se čekalo na čt +pa sice na úkor těch pompéznich srážek ale ten trend tam je, je to vic v nemecku, teplo pro hory tam je pro JZ ale v pátek odpoledne kdy to bude nad 1100 mnm ve sněhu, večer tam je ochlazování, v sobotu sněžení nad 600- 700 mnm…aladin na to reaguje taky už, krapet pomalejc sle to už jsme zvyklý

2
# 01.02.2023, 07:43

Nevim jak Krusne nebo Sumava, ale Jizerky ani Krkonose zadne oznamovane privaly snehu nedostaly, ze by nekde napadla aspon 20cm cepice jsem si teda nevsiml, natoz pul metru. Neco rozfoukal vitr ale i tak to lze pocitat max v jednotkach cm. Tyden jeste neskoncil, ale i tak se daji soucastne predpovedi oznaci maximalne za orientacni. Kdo se na ne potrebuje spolehnout kvuli praci a ne jen ze kouka z okna, nema to jednoduchy.

172
# 01.02.2023, 07:54

Ano, i v nejvyšších polohách Brna aktuálně prší a pršet bude. Až večer mi modely dávají sněžení. Pátek zatím drží s nějakou přechodnou pokrývkou, tak fajn.

69
# 01.02.2023, 07:57

covex
Hory za noc dostaly další pěkné příděly. Tady za večer a noc 12 cm nového, za dva dny tak máme 25 cm nového sněhu a kolem 30 cm leží na zemi. Do zítřka se tu čeká dalších 20 cm, takže ten půlmetr nového do konce týdne není nereálný. Ráno byl chvíli klid, ale už to zase spustilo :snih::snih:. Teplota se drží pořád kolem -1°C.
Jinak koukám, že modely na víkend trochu ochladily, tak by na víkendový déšť snad nemuselo dojít. Srážky do pátku jsou pro hory stejné, ale zmizel ten pruh vydatných srážek na JZ a více je to posunuté do Německa. Zase by mohlo být chladněji a sněžení se dostat i do nižších poloh.

chmi aladin

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.