Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí V novém týdnu i letní teploty, postupně se ale přidají přeháňky

# 04.09.2022, 11:52

V příštím týdnu zřejmě naměříme nejvyšší teploty v letošním září. Na řadě míst se dostanou i přes letních 25 °C a budou nadprůměrné. Postupně ale musíme počítat s přeháňkami, ojediněle bouřkami. V závěru týdne budou srážky ještě častější a začne se i ochlazovat.... Více >>

268
# 04.09.2022, 16:04

Včera max. 22, dnes dokonce přeháňka a jsme sotva na 20, teploty sice příjemné a asi průměr, ale rozhodně zklamání, na to že se má od půlky týdne ochlazovat, tak už abych dělal dřevo nebo co.

107
# 04.09.2022, 17:45

Yurri
Jo, je to trochu zklamání, ještě by to týden babího léta chtělo, aktuálně je strašně vlhko. Třeba se to ještě vyčasí.

3050
# 04.09.2022, 18:24

Tady na SZ v Mostě zatím relativně teplé a suché počasí, tento týden. 3x byl letní den, a to pondělí, úterý a dneska v neděli. Max T 26,7°C, nejnižší maximum v pátek, 21,4°C. Nejnižší T v sobotu ráno, 10,8°C. Průměr maximálních teplot je 24,01°C. Co schází, jsou samozřejmě srážky :(:prsi:

# 05.09.2022, 01:09

Na Liberecku jsou teploty kolem 20 a koukal jsem dal tak na 14 dnů nejvyšší teplota 22 jinak kolem 16 a od středy každý den déšť a o víkendu i bouřky a pak citelné ochlazeni

22
# 05.09.2022, 08:27

Baumrtnik
Tohle ale zase dává naději na pěkný říjen,věřím že ještě přijde babí leto:slunce:

107
# 06.09.2022, 14:30

Momentálně tam má Ecák po víkendu léto a zřejmě ještě tepleji, než tento týden. Uvidíme, jestli to tam vydrží déle než den či dva.

33
# 06.09.2022, 19:22

Tady se dnes vyjasnilo až hodně pozdě odpoledne, takže ani nebyl letní den (narozdíl od včerejška) :(. Ze Slovenska -dle satelitu- sem pořád zasahovala poměrně značná oblačnost. Ráno z toho spadlo i pár kapek.
Neví někdo, co to bylo?

44
# 07.09.2022, 13:48

Dnes v září první letní den +26 a to jsem měl strach, že tu žádný nebude. Výhled teď vypadá dobře, srážky i celkem teplo, minima by neměla jít pod 10 tak snad se to udrží.
Ještě zítra letní den, v Čechách je teď už leckde chladněji, tak ať vydrží teplo na východě co nejdél, teplu se tu moc nechtělo

63
# 07.09.2022, 13:58

Tady taky 26..
Rána jsou sice chladnější,ale pořád je na kraťase, takže za mě je stále léto a tepla dost...
Už se spíš těším na teploty 20°C a normální déšt

268
# 07.09.2022, 14:24

Lucina
Včera ráno zima jako prase, byl jsem v Jihlavě a i v centru bylo pod 10, v MB lepších 13, teď je 25, ale vypadá, že to bude na dlouho naposled, tak snad bude příští týden aspoň nad 20, je úplně takové letní dusno, ale na září prostě super.

73
# 07.09.2022, 14:36

Tady dnes max 27°C docela to peče :( :slunce:

268
# 07.09.2022, 15:44

jack
Mám po teplu, zatáhlo se z kovadliny z bouřky v JČ a RAK a hned je 22,5 a už můžu zavírat okna, aby mi uvnitř neklesala teplota a takhle je to tady pořád, pak se mi divíte, že jsem rád za letní den, vydržel snad hodinu, je tady úplná tma.

107
# 07.09.2022, 21:21

Yurri
Seděli jsme dneska před sklepem, u burčáku, všichni si to pochvalovali, že by takhle mohlo být až do listopadu. Je nám jasné, že Šumava potřebuje vodu, Krkonoše sníh, bruslaři zamrzlý rybníky atd., ale prostě sedět jen tak v tričku v září v půl deváté večer, to je prostě příjemný. Aktuálně 23°C.

268
# 07.09.2022, 22:25

ludvicek
Naprosto souhlasím s vašimi poznatky, u nás to kleslo dokonce na 21 a sprchlo na prach, snažil jsem se přemluvit svoji fyzickou schránku, která měla problém s vlhkostí 85 %, že se mýlí a je v podstatě zima, ale jízda autem a hlavně brzký večer tuhle dichotomii vyřešil za mě;-)

# 08.09.2022, 01:24

Tak venku byl včera i tady v Ostravě po delší době vyloženě krásný letní den s maximy 25,9 C. a minimem nad 12 C, překvapilo mě, že takový den je až o 4 C nad DP. Bohužel začínám pociťovat již takovou tu podzimní atmosféru viz OT.
Dnešek bude vyloženě letní. Dneska v noci mininum okolo 14 C, přes den odpolední maxima pro Ostravu skutečně hodně nadprůměrná až nad 27 C, což zde nebývá v září každý rok. A navíc ve vlhkém vzduchu, takže během odpoledne a večera se zde očekávají vcelku slušné bouřky. Úhrn by mohl být někde i nad 30 mm srážek, tak se uvidí. V dalších dnech ochlazování. Pátek ještě teplý, ráno 15 C, odpoledne 21 C, ale o víkendu spadneme už pod 20 C a navíc bude dost oblačnosti a srážek, takže především při přeháňkách už může teplota spadnout klidně i ve dne až k 16 C. V dalším týdnu by se po deštích mělo
vrátit ještě i letní počasí s maximy nad 25 C a slunečným rázem počasí. Teď už OT:
Pro shrnutí je pro mě především podzim dost smutné roční období. Prudce klesající křivka teplot, zkracování dne, kdy především tady na východě postupně během odpoledne mizí sluneční svit v nějaké rozumné intenzitě a nemožnost sledovat zajímavé jevy v počasí. Začíná takové období temna, které v případě lepší zimy končí v prosinci a v případě špatné zimy klidně až na začátku dubna. Naštěstí v posledních letech ten pád teplot nebývá tak krutý a často se vracejí periody se Sluncem a příjemnými odpoledními teplotami, ale bohužel stejně se světlo a teplo postupně začne přesouvat do brzkých odpoledních hodin a ve 4 odpoledne už bude Slunce intenzitou na úrovni zimních dnů. A to se bavím o období už za měsíc.
PS: snad nevadí, že jsem napsal takový trochu posteskující dlouhý příspěvek, ale když jsem včera cítil, jak je likvidován pocit krásného letního den tím, že v podvečer a večer Slunce svítí jak lucernička a následné velmi rychlé setmění už okolo 19. hodiny, tak mě to trochu rozsmutnělo. A myslím, že spoustu z nás to bude cítit po létě podobně. Září jako takové je ještě ideální na výlety na hrady, zámky, hory, ale ten pocit prudce zkracujícího dne je postupně znát víc a víc.

73
# 08.09.2022, 10:56

Danielle udělá v Atlantiku otočku a zamíří k portugalsko-španělskému pobřeží, kde by se měla usadit. Třeba nějak zamává i s počasím u nás (třeba fouknutím horkého vzduchu do střední Evropy)
https://www.nhc.noaa.gov/graphics_at5.shtml?start#...

tropická bouře Danielle
# 08.09.2022, 13:17

Tak dnešní maximum je zatím 27 C, což zde patří již mezi ty opravdu velmi teplé dny okolo 10. září. Navíc maximum ještě stoupne a může se přiblížit i rekordním maximům pro 8. 9. Rekordní maximum je na úrovni 29 C a i ráno bylo krásných 14 C. Takže opravdu čistě letní den s průměrnou teplotou čistě červencovou okolo 20 až 21 C. Dnešek bude o více než 6 C nad DP. A jako takovou tečkou za tímhle letním dnem budou bouřky. Již nyní je patrná významná konvektivní oblačnost a venku je cítit pocit dusna. V dalších dnech potom ochlazení a příchod 1. opravdu podzimního počasí s teplotou ve výšce tady na východě i okolo 4 až 5 C po dobu více než 3 dní. Navíc se zdá, že se ochlazení protáhne až do úterý a potom další výstřel velmi teplého vzduchu, je zde potenciál na teplotní rekordy, vzduch může dosahovat až kolem 18 C ve výšce. Ve vrcholném létě by bylo 33 C, teď v září je na takový extrém potřeba zdržení tohoto horkého vzduchu a to nevypadá, takže bych očekával maxima někde okolo 30 - 31 C v Čechách, kde nebude tak prochlazený po předešlém ochlazení jako tady na východě. Zde vidím maxima tak kolem 27 C, 28 C příští čtvrtek.

268
# 08.09.2022, 15:28

Tomáš J.
To máte parádní teploty, tady dnes max. 23 a už jsme pod 20kou a trochu crcá, celý nejbližší týden se to má motat jen kolem 20, doufám, že tady ta předpověď trochu podhodnocuje maxima a bude aspoň kolem těch 23 díky Danielle. Podzim se mi líbí, nejvíc září, žádná extra vedra, sklizeň všeho možného, i večer bývá někdy teplo, ale i na sport a pohyb už je to mnohem lepší než srpen, vše ještě vesměs zelené, setmění holt řeší čelovka.

tohle by byl fajn říjen

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.