Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Po studeném ránu odpoledne citelně tepleji, další oteplení přinese víkend

Diskuse o počasí Začátek nového týdne bude stále studený a na horách i se sněžením, potom se oteplí

# 20.04.2022, 10:08

Přesně teplo se opravdu stále odsouvá a já v nějaké dvacítky do konce dubna příliš nevěřím. Budeme rádi za 15-17°C.. Poslední dva výstupy ECMWF opravdu nic moc. Duben tedy zdá se skončí podprůměrný jak teplotně tak srážkově. Nejhorší možná kombinace pro mě osobně. Samozřejmě pro přírodu by bylo ještě horší kdyby byl suchý + velmi teplý. Takto je sucho zatím takové skryté a povrchově to nevypadá, ale spodní vody a stav toků jsou na nízké úrovni.

Jinak přestal jsem sledovat ty dlouhodobé modely, protože na letošní jaro se naprosto shodovaly na nadprůměru a ten se zatím nekoná a to jsme za půlkou jara s výhledem do 2/3. Prostě je to naprostá ztráta času tyhle dlouhodobé výhledy. Chladná jara jsou tedy něco na co si budeme muset zvykat. Hodně se nám stírá rozdíl mezi zimou a podzimem/jarem. V ČR bude zdá se realitou počasí o ničem s teplotami 0-10°C cca 6-7 měsíců v roce.

109
# 20.04.2022, 10:22

JohnBattler
Já jsem celkem zvědavý, co se stane třeba se silným El Niněm a maximem sluneční aktivity. Klidně bude zase koncem dubna tropický den, jako už jednou byl. Jinak souhlasím, že v "chladnějších" fázích globálních cyklů může být 7 měsíců nezima, možná dokonce i 1 měsíc zimy.

# 20.04.2022, 10:45

ludvicek
Je teď taková pauza v oteplování od roku 2016 jak jsem psal do vlákna ohledně GO a jsem zvědavý kdy se to změní. Asi opravdu až s příchodem El Niňa.. Každopádně změna klimatu je různá a jasným faktem je to, že v ČR se oteplila nejvíce zima a léto a podzim s jarem moc ne. Takže možná nás čeká klima typu 7 měsíců nezimy a 5 měsíců vedra? Ani bych se tomu nedivil.. hlavní je aby byl dostatek vody a aby těch suchých let nebylo tolik. Zde v Čechách jsme po té suché pětiletce 2015-2020 zatím deficit nedorovnali ani trochu. Prostě po několik podprůměrných letech by to chtěl nějaký nadprůměrný rok a ne jenom pouhý průměr. Otázka samozřejmě kde ten průměr je a jestli se třeba nesnížil..

109
# 20.04.2022, 10:58

JohnBattler
Další otazník je aspoň z mého pohledu proces tání (obecně). Když taje led v míse v teplé místnosti, teplota směsi led-voda je 0°C, až dokud všechen led neroztaje. Zkrátka veškerá energie se spotřebuje na tání ledu nikoliv na ohřev okolní kapaliny (v ideální směsi za ideálních podmínek). Čili, přeneseně, můžeme být v nějaké fázi krátkodobé rovnováhy, dokud všechen led neroztaje. Co pak?
Je to jen víceméně filozofická úvaha, tak prosím odborníky o shovívavost.;-)

# 20.04.2022, 11:02

Vypadá to na další nevlídný a chladný dubnový víkend v řadě.
Skoro bych řekl, že víkendy v únoru byly pro venkovní aktivity vhodnější. :)
Víkendové únorové teploty: 6 °C, 7 °C, 6 °C, 9 °C, 9 °C, 9 °C, 6 °C a 7 °C. Takže některé dny opravdu lepší. :)

147
# 20.04.2022, 13:31

výraznější oteplení v nedohlednu.. furt propady od severu a žádný JV

# 20.04.2022, 14:44

Už i Ecák otepluje a maže srážky. Od příštího týdne to vypadá na průměrné dubnové teploty od 14 do 20 stupňů a v podstatě beze srážek. Plošné srážky snad v neděli a v pondělí, ale u srážek jako vždy velká nejistota.

272
# 20.04.2022, 14:51

Aldy1977
Pohnojí se to zase na víkend, stejně jako tento víkend co nás čeká, nejlíp bude v týdnu, naprosto mi to vyhovuje (sloužím bez ohledu na víkendy).

168
# 20.04.2022, 14:55

Hlavně ani pořádně není jisté jak bude v sobotu natož příští týden, ČHMÚ tam má na sobotu 13-17, GFS sotva +10 a ICon teplejší takze velká nejistota jak se ten chladný vzduch dostane daleko na jih

GFS
Icon
378
# 20.04.2022, 17:04

Tak já aktuálně na Mělnicku, Kralupy, a tady velice pěkně zahradnicky prší..
Tento region (krom jiných) to jistě potřebuje jako sůl..

47
# 20.04.2022, 17:17

Sobota u nás: ICON, ECMWF maxima +12, GFS +8
Co víc si přát :love: Chladno i z počátku příštího týdne, pak nějaký hrb ve čtvrtek a zase ochlazení.
A bude květen, doufám v loňském duchu :zz: Červen jo, ten bych bral jako loni.
A na Ventusky je i ECMWF, všiml jsem si toho až dnes :!!:, chodil jsem na Windy

# 20.04.2022, 18:04

Leknín
Přibyl tam před 2 hodinami, ještě jsme to ani nestihli oznámit oficiálně :D Nasazujeme tam nové servery: https://twitter.com/Ventuskycom/status/15167780173...

Na víkend jsou modely rozházené hlavně v množství srážek (což ovlivní i teplotu). Obecně ale platí, že k nám začne proudit teplejší a vlhký vzduch. Oteplování je tak jisté, jen ho v některých dnech může narušit déšť.

47
# 20.04.2022, 18:22

In-počasí
Aha, tak díky :D

Hlavně by se měly zvednout ty noční teploty, zítra možná ještě přimrzne jako dneska, to byla u nás tedy dlouhá šňůra mrazových dní :led: a pak tam za týden vidím minima +11, no kéž by..
Rostliny rostou v noci víc než ve dne, konečně by mohlo začít to pravé jaro, tráva sotva kouká ze země..

# 20.04.2022, 18:22

Tu chce někdo komplexík, a přesně přes tradiční pás a nebo Morava.
Nemá cenu, tento rok ve stejném duchu jako 2021. Nic nebude
A vy si tam užijte

Jinak pršelo a je 8°C. To stejně nestačí.

wxcharts.com
ventusky.com
168
# 20.04.2022, 19:33

To co tam má GFS na sobotu a neděli doufám nevyjde, kolem 5 stupňů tady na západě Čech když ČHMÚ tam má 17:D

Sobota
Neděle
147
# 20.04.2022, 19:35

kuba
teď se to bude měnit celkem často... bude níže nad Polskem a nad Alpami a další nad Francií, takže jejich rozpoložení teďka fakt určit nejde

sranda jsou taky srážky... GFS déšť SV, ICON jih Moravy, Aladin JZ Čech :D

378
# 20.04.2022, 20:07

In-počasí
Zdravím, v aplikaci Ventusky. ECMWF nevidím.. Nevím...🤔


# 20.04.2022, 20:19

swan1
Tam zatím není. To musíme vydat aktualizaci. Je jen na webu.

378
# 20.04.2022, 20:27

In-počasí
Aha..Ok, díky

13
# 20.04.2022, 21:37

Tak dnes nám z nebe spadly zcela neočekávaně 4mm, dle všech modelů to mělo být 0-1mm, tedy velká spokojenost. Srážky netradičně trefily místa, kde to bylo nejvíce třeba.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.