Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes už se objeví srážky a hlavně na západě přechodně chladněji

Diskuse o počasí Před námi je větrný týden, počasí bude aprílové

238
# 11.04.2022, 16:23

Zdravím po delší době z USA :)
Bohužel nebylo moc času na reporty, nicméně počasí v Čr pořád bedlivě sleduju.
Zdejší počasí je teda úlet. Sněhu a mrazu jsme si užili hodně, do toho teď skoro každý druhý den prší a teploty se motají většinou od 5 do 15°C.
Jinak CELKOVÝ ÚHRN SRÁŽEK, od začátku roku v Columbusu je 381mm :!!::prsi::prsi::prsi:
A to bych rád podotknul, že leden byl srážkově podprůměrný, únor nadprůměrný a březen podprůměrný. Celkově se i se začátkem dubna držíme na cca 90% dlouhodobého normálu, celoroční průměrný úhrn srážek je zde 1175mm :D Přitom je tady člověk v podstatě na rovinách jako někde v Polabí. Jinak pro zajímavost z historie posledních 20 let: březen 2001 byl zde měsíční úhrnu srážek 332mm a březen 2009 byl 317mm!

238
# 11.04.2022, 16:43

Ještě pro zajímavost nejsušší a nejdeštivější rok v Columbusu za posledních 30 let:
Rok 1999, kdy za celý rok spadlo "pouze" 675mm
Rok 2009 spadlo během roku neuvěřitelných 2045mm srážek :!!:

268
# 11.04.2022, 18:49

Prady
Z čeho to tam proboha padá, když je to placka, oceán je podle mapy daleko, průměrná roční teplota +16 vypadá parádně, ale v červenci je průměrně přes den +29, to musí bejt peklo, při té vlhkosti. Tady třeba Rouchovany v okrese Třebíč mají od začátku roku 31,9 mm, strašná nuda, úplně o ničem, sníh nic, bouřky nic, jen sucho a vítr, holt jasná to budoucnost, v Columbusu to ale přece musí všechny živiny z půdy vyplavit, jako přes metr vody ročně, to nemůže nic vydržet, to musí bejt nějaká bývalá bažina nebo co?

238
# 11.04.2022, 19:14

Yurri
Já to taky moc nechápu :D Jako půlka země je vyloženě placka a jen pole, druhá půlka jsou kopce, něco jako Vysočina. Columbus je na hranici těch kopečků, nicméně srážkové úhrny jsou po celé zemi téměř totožné. Hrozně moc srážek tady chodí od JZ až z Mexického zálivu a nic tomu nebrání jako třeba v Evropě Alpy. Zároveň tady tomu napomáhá ten dlouhý pruh Apalačského pohoří, který ty srážky asi znásobí, ale nepůsobí jako srážkový stín. Třeba v roce 2020 byl v Columbusu roční úhrn srážek 1695mm :)

Teď na dalších 10 dní tu máme předpověď 50-60mm srážek, přičemž bych si tipnul, že to vyjde. Pozoruju, že srážky co se předpoví třeba i na týden dopředu, tak se málokdy ořezávají, nebo skoro vůbec, takže za duben tu bude klidně dalších 100-150mm.

Zemědělství se tu daří dobře i když některá pole teď stojí z velké části ve vodě, ale to je tu prý na začátku jara normální. Odvod srážek a vody je tu asi dobře vyřešený.

107
# 11.04.2022, 21:02

Yurri
Prady
Tam je +12 roční, ne +16, jestli se dobře dívám. To by bylo jak Řím. Jinak já bych tam zrezavěl.;-)

370
# 11.04.2022, 21:14

Prady
To je slušný, ten rok 2020..:)
Srážky 1500-1700mm to u nás má pravidelněji akorát tak Šumava nebo Jizerky..
Holt jinej kraj, jinej vodní režim:D

292
# 11.04.2022, 21:30

Prady
Slušný srážky tam u Vás v USA. Celkem mě dostává to ''pouze''. Takové srážky tu máme běžně 2 roky. V posledních letech spíše už za 3 roky. Evropa je oproti Severní Americe o dost sušším kontinentem, než jsem si do posud myslel. Jak jste psal, Alpy zabraňují většině výrazných srážek od jihu.

268
# 12.04.2022, 09:05

Prady
Prosim tě vždyť od Mexického zálivu je to přes 1000 km, to mi řekni, tam nalije půldruhého metru vody přes takovou vzdálenost, to by byly povodně jako prase, vždyť je to na SV, kousek je Erijské jezero (jak já do Prahy), tam už je přece o dost chladněji, co to tam tak nabíjí, od vlhkého Atlantiku je to zablokované jak říkáš tím Ap. pohořím. V létě jim tam musí přece všechno zplesnivět.

# 12.04.2022, 19:26

Yurri

Ono v Severní Americe to klima (a srážkový režim konkrétně) hodně formuje ta sverojižní otevřenost a plochost terénu nejen v tom smyslu, že nestojí vydatným srážkám z Mexického zálivu v cestě žádné pohoří, které by je zeslabilo/zadrželo, ale i to, že je zde krásný prostor na to, aby se přímo střetávaly vzduchové masy sever versus jih s naprosto odlišnými vlastnostmi, což také dost podporuje vznik velice intenzivních bouřek a frontálních systémů. Ty vzduchové hmoty ze severu mají vlastnosti opravdu vzduchové hmoty ze severu (což v Evropě platí de facto jen pro SV), skoro chybí oteplující účinek teplých mořských proudů (jako v Evropě Golfský proud), na jihu pak naopak intenzivně se prohřívající Mexický záliv, který dodává zásobu velice teplého a vlhkého vzduchu. Těmto dvěma naprostým protikladům napříč severoamerickým kontinentem od severu k jihu nestojí v cestě skoro nic, takže se můžou často potkávat a ten kontrast je opravdu veliký a výsledek pak stojí za to. Navíc je třeba pamatovat i na to, že celá Severní Amerika je, vzhledem k podnebným oblastem odpovídajícím Evropě, relativně dost "posunutá" na jih, takže průměrné teploty střední Evropy odpovídají velice zhruba zeměpisným šířkám o 10 stupňů jižněji v Severní Americe, ale to nic nemění na intenzitě slunečního záření. Takže takový Boston, ačkoliv má v celoročním průměru pražské teploty, energie slunečního svitu je tam v součtu podobná jako v Římě, což je, jak jsme asi všichni na vlastní kůži poznali, dost podstatný rozdíl. V průměru tedy severoamerický kontinent dostává i o dost vyšší dávku sluneční energie, což je další, možná ještě významnější, faktor hrající do karet vzniku intenzivnějším frontám, než jaké známe z Evropy.

# 12.04.2022, 19:32

Mně by, jako nadšenci do počasí, milovníka 4 ročních období se všemi jejich projevy a velkého fandy srážek a celkově spíš tepla hodně vyhovovalo takové Tennessee. S mírnou nadsázkou se dá říct, že tam za týden v počasí zažijou asi tolik, co my tady za 2 roky:D Zároveň stojí mimo hlavní tornado alley, ale i trasu hurikánů, takže jsou ušetřeni těch nejhorších pohrom. Zima je, ale nikdy moc dlouho a přinese sníh, déšť, mráz, vítr i teplo a slunce :-) A zeměpisná šířka odpovídá zhruba Kypru, takže sluneční energie na vznik bouřek nebo třeba rozpuštění otravných inverzí, je tam habaděj :-) A k tomu všemu nádherná příroda a docela málo lidí :-)

238
# 13.04.2022, 01:37

Yurri
To sice je daleko kolem 1000km, ale nehraje to žádnou velkou roli, protože tomu nic nebrání jak říká Jan1995 Eriejské jezero mám asi 2 hodinky autem a myslím, že v oblasti Columbusu to nehraje moc roli. Maximálně v zimě jestli jde nějaké proudění přímo od SZ/S tak to nabije vlhkostí Michiganské jezero. Erie spíš ovliňuje oblast na východ od sebe, nikoliv však na jih.

Czechia
Ono je to tak půl na půl. Východní polovina je extrémně deštivá a a západní polovina vyjma hor je dost suchá

Jan1995
Je to přesně jak říkáš. No tady ty fronty od JZ až z Mexického zálivu prodou přes půlku USA jako nůž máslem a co tak pozoruju, je to opravu dobrých 80% srážek odtamtud.
Tennessee mám rád, jezdím tam každý měsíc, spolu do Kentucky (velice podobné státy) a tam je těch srážek ještě tak o 1/4 až 1/3 více např. v horách. Docela bych si dovedl představit bydlet v Nashvillu až na to větší množství bezdomovců, oproti Columbusu, který je asi jedno z nejčistších měst v USA, pokud vezmu v potaz milionové aglomerace. Zároveň je v Tennessee tepleji a samozřejmě blíže na Floridu, kam se dá dojet na otočku na víkend...My už to máme tak 10-12 hodin autem :D
Osobně se mi celkem líbí Jižní Karolína a Georgia v oblasti do hodinky od oceánu. Je tam levno a prostředí podobné jako na Floridě :)

380
# 13.04.2022, 06:40

Tak po dlouhé době konečně přijatelné ráno +4,8 jasno a výhled do prosluněného dne, výhled počasí podle mého gusta (až na nějaké ty srážky) začíná to konečně vypadat, že by se to mohlo oprostit od toho setrvalého houpání teplot, co tři, čtyři dny....
Prady
Ty "reporty" z USA jsou paráda, jeden se dozví o tamním počasí, podmínkách ve městech, v přírodě, parádní osvěžení diskusí zde..Já tam byl před 45 ti lety na námořní lodi, pama tuju si matně cestu po Mississippi do Baton Rouge, kde jsme skládali bauxit a pak nakládali sójové boby. Pamatuju si pobavení naší matky. když jsme v tomto doupěti rasistů narazili na černošského šerifa, na to, jak jsme šli po silnici, a každé auto nám zastavovalo a tamní lidi se nás ptali, zda nejsme v nesnázích, když jdeme pěšky a kola v automatu v plechovce stála 25 centů, stejně jako pivo a cigarety :D, a celé grilované kuře stálo 50 centů, a džíny ve výprodeji byly za dolar až tři.. a v řece nebylo doporučeno koupání, kvůli zubatým potvorám... je paráda, si to díky tomu, co jsem si teď tady přečetl, na to vzpomenout..👍

268
# 13.04.2022, 09:52

Jan1995
Jasný, díky za reakci, ne že bych to takhle netušil, já dávám otázky tak nějak nejen pro sebe, spíš mě udivuje ta schopnost půdy tam tyhle extrémy pobrat, to fakt musela být předtím bažina, protože města jsou pochopitelně u větších řek a beru je všechny jako čerstvě odvodněné novostavby (200 let je nic). Tyhle extrémy jsou možná dobré na pozorováni, ale všimněte si, jak u nás zacloumají se zdravím obyvatel, nedovedu si představit tady tyhle extrémy jak říkáte za týden, navíc jako měsíční průměr +29 ve vlhku, na to se zvyká pro kohokoliv přece blbě ne, teda pokud nejste černoch.

238
# 15.04.2022, 05:57

Yurri
Srážky jsou jedna věc, včera třeba hlásili že má napršet do 0.5inch. a nakonec to byl téměř 1inch (skoro 25mm) a tak je to pořád. Většinou naprší víc než hlásí ještě :D
Co mě teda asi vadí dost po těch deštích je vítr.....skoro pořád tady fouká:vitr: a vítr s nárazy 50-70km/h tu je něco naprosto běžného. Třeba včera, dnes a zítra. Příští týden tam jsou zase asi 2-3 dny s nárazy okolo 60-70km/h a bezvětří prakticky není.

# 15.04.2022, 06:40

Tak v zimě bych byl za :snih: rád . Ale jinak by mě tedy moc nebavilo , aby furt pršelo a foukalo . Ideální počasí pro mne , je něco jako včerejší den . To byla paráda . Kolo a trénink venku na :slunce: a zároveň žádné velké vedro . Paráda ;-) 🚴‍♂️🚴‍♂️🏋️‍♂️🏋️‍♂️

106
# 15.04.2022, 07:14

Prady

Zdravím Prady.
Celkem by mne zajímalo jak to tam máte s tornády. Ten vítr to je opravdu něco hrozného, ale když je teplý tak by to celkem šlo.
Mohl bys nafotit a poslat pár fotek jak to u vás vypadá?
Třeba když se blíží bouřka nebo když je jasno nebo mlhavé ráno.
Ještě by mne zajímalo když jsou u vás i prudké bouřky jestli padají i velké kroupy a jak velké bývají.
Máte i tornádový kryt a jak to vlastně u vás s těmi tornády je.
Díky za odpovědi

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.