Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Již od rána místy přeháňky nebo i bouřky

Diskuse o počasí Hory v úvodu týdne zasype příval sněhu, ve vyšších polohách se budou tvořit četné sněhové jazyky i závěje

111
# 03.02.2022, 15:28

Today2
Já (a pár dalších tady) jsem optimista. Tři podprůměrné květny po sobě, to by byla velká náhoda. A i kdyby byl jen průměrný květen u mě, je to rozmezí zhruba 10 - 20°C, průměrná teplota je 15°C.

15
# 03.02.2022, 15:46

ludvicek
Letos by byl už 4. po sobě. Čistě teoreticky březen nebo duben může přinést třeba více mrazových dní, než leden. Těch je v nížinách malo, když pořád fouká vítr a je hodně oblačnosti.

388
# 03.02.2022, 16:05

Kladno, lije, +5, bahno všude no je aspoň vlaha, tohle je normální duben…

69
# 03.02.2022, 16:46

Ondráš*
U vás taky moc pěkné. Snad to s tou oblevou nebude tak zlé a vydrží to ještě po zbytek února
Yuris
Já ti nevím s těmi stanicemi, samozřejmě nejvíc reprezentativní by bylo ofiko měření na Pradědu. Problém vidím možná i v tom, že na hřebenech Jeseníků je málo horských boud než třeba Krkonoše (Labská, Luční atd) a zároveň jsou hřebeny vysoké a špatně dostupné (třena na rozdíl od Jizerek) takže vybudovat zde nějakou solo stanici je asi problém. Ale tak je fakt, že Jeseníky těch srážek mají v zimě méně, takže buďme rádi asi i za to co zde nyní leží ;-)

275
# 03.02.2022, 17:15

Today2
Je to výborná možnost doplnit půdu o živiny, které jim s takovou chutí během léta a části podzimu odebereme, navíc si můžete nacucat půdu v sadu vodou s mikroprvky a připravit se tak na případné sucho, každý týden je třeba něco dělat, garantuju, že nějaké splíny se vám dokonale vyhnou, stromky a keře rostou doslova před očima, žádný zimní spánek ani omylem, časem se výborně sladíte s přírodou a projeví se to na lepší fyzičce i imunitě, jediné mínus je, že nebudete moc doma;-)

15
# 03.02.2022, 17:32

Tenhle obrázek vystihuje rozdíl mezi horami a nížinami: Maximální denní teplota v sobotu. Nížiny +7°C, hory -3°C. Úplně v jiných barvách, rozdíl 10°C. Plus k tomu 10x více srážek na horách s tím, že prakticky všechny jsou ve sněhu a v nížinách v dešti. A toto extrémně kontrastní počasí mezi horami a nížinami trvá už asi třetí týden. Samozřejmě jiné proudění třeba SV/V nebo inverze by takové rozdíly nepřineslo a v nížinách by mohla být normální zima, ale tento větrný Atlantik JZ/SZ přeje zimě vyloženě horám.

Maximální teplota v sobotu, zdroj: ČHMÚ
96
# 03.02.2022, 17:35

Petr75
Nádhera.

Já už jsem dnes slunce nezastihl.
Za to jsem po cestě potkal veškerou možnou techniku co zprůjezdňuje příjezdové cesty.

Něco se ale rýsuje na sobotu, tak snad to vyjde.

169
# 03.02.2022, 17:50

Tak GFS stále drží na příští pátek teplotní rozhraní, dost srážek a mohlo by spadnout i dost sněhu v nížinách pokud bude rozhraní ležet správně, je to ale jeste za 8 dní a myslím že pomalu to začne zase obracet do tepla a nebo to třeba už konečně vyjde :D

15
# 03.02.2022, 17:52

Tak modely na neděli předpovídají docela výraznou brázdu TN od severu. Hlavní nápor srážek přejde v noci na pondělí. Mělo by to být rychlé, prudké a vydatné. Na JZ Čech se vydá asi výstraha na silný vítr, sněhové jazyky, závěje a silné sněžení. Šumava dá 20-30 cm nového sněhu s přehledem a brzy tam bude 200 cm.

kuba
To je ještě moc daleko.

2745
# 03.02.2022, 17:59

Today2
Podle GFS tu má 5 cm napadnout v pondělí ale ve výsledku to bude hnus blativý, stále je 12 cm sněhu a nezdá se že to taje, k tomu ale je docela teplo ptáci začínají zpívat jarní písně:) sníh asi vydrží to oteplení je celý přimrzlý
Střední polohy čeká takové nestálé počasí něco mezi zimou a jarem, nížinám závidím

# 03.02.2022, 18:14

Ondráš*
Těch 60 cm prehanite. Kohútka má 42 a Benesky 43. Více než 50 cm bude pouze na omezené ploše hřebenu nad 1100 m v Beskydech :cool:

169
# 03.02.2022, 18:57

Today2
Pro západ Čech bych se nebál dát v neděli večer i oranžovou výstrahu, nejnovější výstupy modelů dávají až 100 km/h i v nižších polohách :pozor::vitr:

262
# 03.02.2022, 19:06

Today2
Vydatné srážky budou leda tak někde na horách:)
Tady bude zas akorát ten debilní vítr, fakt horší to počasí být nemůže;-)

Výhled srážek
15
# 03.02.2022, 19:15

Negan
Jj je to pořád dokolečka. Je pochopitelné, že v nížinách nejsou zimy jako na horách, ale fakt je, že v nížinách byla poslední zima bohatá na sníh asi 2012/13 a na horách mají takovou zimu prakticky každý druhý-třetí rok. Trochu to naštve. Je fakt, že klima se mění a s tím i tyto různé poměry/nepoměry a statistiky. Letos jsem čekal v nížinách trochu lepší zimu, než jaká nakonec je, ale zrovna horám teplá zima vůbec nevadí. 10cm sem, 50cm tam...

69
# 03.02.2022, 19:28

Today2
No ještě k té mapce. On ten teplotní rozdíl hory a nížiny 10 st je celkem normální. Bavíme se o cca 200 mnm kde je těch +7a cca 1300 mnm kde je těch -3. To je cca 1 st na 100 m vysky což odpovídá normálnímu stavu při standardních podmínkách rozvrstvení vzduchu. Hory jsou ale i nižší polohy kde je právě kolem té 0, to je třeba náš případ.

15
# 03.02.2022, 19:44

Petr75
V tomhle nejsem znalý, ale mám silný dojem, že v zimě v průměru ty rozdíly tak velké nejsou, protože jsou často inverze. V létě by měl být teplotní výškový gradient o dost vyšší, což nahrává tvorbě bouřek.

10°C na 1000m rozdílu v zimě standart určitě nebude. Pokud by se podobné teploty a proudění s výraznějším větrem od JZ/SZ, kdy v 850hPa je většinou pod 0 udrželo třeba měsíc v kuse, tak na horách by šlo o teplotně průměrný/podprůměrný měsíc, kdežto v nížinách o výrazně teplotně nadprůměrný. Při dlouhotrvající inverzi by to bylo přesně naopak. Prostě z pohledu nížiny je tohle úplně nejhorší proudění pro zimu a z pohledu hor nejlepší. Normální stav by byl, kdyby se proudění více střídalo na odlišné typy. Tady už se dá mluvit o zacyklenosti, anomálii apod. A samozřejmě ten prospěch neprospěch nížiny X hory z hlediska zimy a šanci na sníh je násoben srážkami, které jsou na horách výrazně nadprůměrné a v nížinách výrazně podprůměrné. Pro zimu v nížinách by srovnatelně příhodné proudění jako je teď pro hory znamenalo pár TN od jihu s plošným sněžením 10-20cm a pak třeba mrazem od SV a inverzí.

381
# 03.02.2022, 19:53

Petr75
Ano, přesně tak.. Je to standard, cca ten 1°C na 100m při normálních, tedy neinverznich podmínkách.. Právě od podzimu do jara..
V létě slunce rozpaluje zemský povrch, pak je to samozřejmě jiné, pokud ovšem v létě nastane Z proudění a bude tři dny deštivo a zataženo, opět to bude cca ten 1°C na 100m...

Edit:
Je to prý pověra..:D
Za normálních podmínek je to prý 0,65°C na 100m..
Ten 1°C a více,na 100m, tam už se hovoří o instabilní atmosféře...
Tedy typicky léto, tvorba bouřek..atd..

15
# 03.02.2022, 20:11

swan1
1°C na 100m určitě není průměr. To by pak třeba Mount Blanc musel mít o cca 40°C nižší teplotu, než nižiny, Mount Everest o 80°C a Sněžka o 15°C, než třeba Hřensko.

381
# 03.02.2022, 20:16

Today2
Mezitím jsem výše editoval...
Za normálních podmínek je to 0,65°C /100m..
Pokud je to více, hovoří se už o nějaké míře instability v atmosféře..

15
# 03.02.2022, 20:26

swan1
Jj, ono kdyby byly indexy AO a NAO častěji a výrazněji v záporu, tak by se to otočilo na jiné proudění, zimy by byly mrazivější, srážky plošnější, vítr slabší a nížiny by měly lepší zimy a hory naopak horší. Příkladem je zima 2009/10, která byla na sníh v nížinách velmi bohatá, ale na horách velmi chudá. Teplotně by se to taky přiklonilo k nížinám, protože při slabším proudění by se chladný vzduch držel častěji v údolích a nížinách.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.