Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes už se objeví srážky a hlavně na západě přechodně chladněji

Diskuse o počasí Kam kráčíš, klima?

# 10.11.2021, 08:55

Za pár týdnů uplyne už 6 let od dojednání tzv. Pařížské klimatické dohody. Jejím cílem je omezit emise skleníkových plynů v atmosféře tak, aby nárůst globální (tedy celosvětové) teploty vzduchu zůstal výrazně pod úrovní 2 °C ve srovnání s teplotou před začátkem průmyslové revoluce.... Více >>

# 10.11.2021, 13:27

ČR
2001 až 2010 průměr 8,2°C
2011 až 2020 průměr 8,9°C
------------------------------------
oteplení +0,7°C

# 10.11.2021, 16:12

Je jasné, že se otepluje. Ale tím že to stále zrychluje bych si nebyl po letošku tak jistý... Rok 2021 skončí alespoň v mé lokalitě jako podprůměrný. Celosvětově je taky znát celkem slušný pokles. Jak je zmíněno v článku bude "přinejlepším" 6.-7. v pořadí. Tedy od roku 2016 teplota stagnuje to už je 5 let. Nemyslím si, že to lze svést jenom na La Niňu. Další roky napoví zda oteplování nabere na otáčkách či ne.
Je možný že ta dekáda 2011-2020 byla anomálie alespoň zde v ČR a další dekáda může být klidně chladnější jako letošní rok.

268
# 10.11.2021, 18:52

ACEOF ACES
Říkám, že bude za chvíli oteplení asi stupeň za dekádu, když bude jak říká výše John chladnější epizoda, tak možná jen +0,5 za dekádu, musíme si hlavně uvědomit, že u nás se otepluje rychleji než je globální průměr, který je dán hlavně oceány, u nás jsme uprostřed kontinentu, takže jsme jasní a ještě bez velkých řek odjinud s malými zásobami podzemních vod, které už jsou částečně kontaminované, z toho vyplývají pro ČR jasné úkoly, které musí mít absolutní prioritu, přeměnit krajinu na zelenou houbu a nahradit všechny stávající pozemní stavby na propustné a cíleně zasakovací, zameandrovat veškeré toky zpět před kolektivizaci, vrátit krajině její biodiverzitu a obnovit její stabilitační funkce, nebojte, ona nám to vrátí a bez problémů nás uživí, jen to umět, tohle všechno do 10 let, nějakej bilion by to stálo, ale určitě lepší než to vrážet do pochybných projektů, které se nám nevyplatí, spíš se ale nechce a nejsou lidi, co by chtěli makat a udělat z toho průmyslovou revoluci, ve které přitom máme tradici, EU nám na to dá peněz dost, tam problém není, vždyť se nedávno vyhodily stamiliardy za nesmysly, co ani s pandemií nesouvisely a nebo solární tunely, takže jenom chtít.

182
# 10.11.2021, 18:55

nevím proč se tady zase musí probírat klima, když tu řešíme počasí ... Myslím že se ohledně klimatu blbne poměrně dost, tak nevím proč to musí strašit i zde.

Dle grafu je jasné kdy to kleslo .... Kleslo to díky tomu, že letecká doprava seděla na zemi. Tudíž je jasně vidět, že letadla jsou jedním z velkých znečišt'ovatelů. Dalšími jsou samozřejmě všemožné rakety co létají do vesmíru včetně té osobní dopravy miliardářů. Dalšími velkými znečišt'ovateli jsou lodě, kterých je v mořích a oceánech nespočet ....

Asi tak ... nemusí být člověk študovaný na počasí aby mu nedocházeli tyto spojitosti. Každopádně by se nemusel v EU blbnout více, nežli je zdrávo .... Hlavně je třeba problém začít řešit těmi největším znečišt'ovateli Světa. Bude opravdu prd platné když tady budeme žít v jeskyni a žrát kořínky a jiné kontinenty si budou čoudit na plný koule se vším všudy bez omezení ... Běžte se zeptat do Indie zdali znají a vědí co to je STK a měření Emisí. My se tady buzerujeme (a hlavně Brusel) o mini údaje a nestačí už ani EURO 6.

268
# 10.11.2021, 19:29

Stranik
Je prd platné řešit emise, když budeme na suchu a bude nedostatek potravin, takže je dobré se připravit na horší variantu a začít měnit krajinu a tím i počasí u nás (dá se), vůbec bych se nespoléhal na jiné státy, toť největší poučení ze současnosti, neřešit vzdušné zámky a nekritizovat, ale zakleknout a makat, kdo chce, hledá způsoby, kde nechce, hledá důvody.

# 10.11.2021, 20:29

Stranik
Je pravdou, že největší znečišťovatelé jsou jinde než v Evropě, ale Evropa světu musí ukázat cestu a významně se podílet na vývoji technologií bez skleníkových plynů. Dokud si s tím neporadí nejvyspělejší ekonomiky světa, tak těžko s tím něco mohou dělat ty rozvojové. Takže neřešit to s tím, že Indie nic moc nedělá, je samozřejmě nesmysl.

JohnBattler
Změna klimatu není o tom, že každý rok musí být teplejší než ten předchozí. Ale je pravdou, že na tom, jak se další významný růst skleníkových plynů v atmosféře přesně projeví, úplná shoda mezi vědci nepanuje. Ale na tom, že dosavadní růst teploty způsobil člověk, se shodnou: https://iopscience.iop.org/article/10.1088/1748-93...

486
# 10.11.2021, 22:32

Stranik
S tou leteckou dopravou (jako jeden z velkých vlivů) bych byl opatrný. Z celosvětových emisí CO2 tvoří letecká přeprava pouze 2 %. Pokud bychom to počítali pouze ze sektoru transport/přeprava, pak je to 12%. Pokles letecké přepravy byl po několik měsíců výrazný, pak byl částečný návrat - některé zdroje uvádí pokles emisí z letadel na cca polovinu 2020 vs. 2019).

Poslední údaje za 2020 ukazují celosvětový pokles CO2 o cca 6 %. Kolik z toho bylo díky letadlům nedokážu říci (ono totiž byl výrazný propad ve všech oblastech - transport, průmysl, výroba energie ...) - https://www.iea.org/articles/global-energy-review-...

A že Čína, Indie a spol. by za to měli platit, je nám jasné a podepisuji se pod to. O to víc, když plané řeči Číny o snahách jsou ve výsledku převedeny tak, že do 2030 jim emise porostou a možná i výrazně. Holt Čína je totální predátor. Na druhou stranu ono to není tak úplně jednoduché, jsou i jiné úhly ohledu. Stačí se podívat na přepočet emisí na člověka a nebo na historii vypouštění CO2 do atmosféry někdy od roku 1900. A to, že EU jde za tímto cílem jasně a celkem tvrdě je dle mne jenom dobře. Svět se pomalu přidává. A nebojte, EU nebude krvácet, resp. my v ČR. Nečtěte tolik určité deníky, neposlouchejte ty naše CZ politiky a další, kteří jsou horší jak strašpytlíkové :)

A odpověď na trefnou otázku v nadpisu? Lidstvo i klima kráčí pomalu. Zatímco klima pomalu (i když v posledních letech možná i rychle) kráčí díky člověku dle predikcí k horším časům, člověk kráčí svými pomalými kroky do pr.... (byť žijeme možná v nejlepší době za poslední desítky let). Do roku 2025-30 nevidím moc reálně opakování 2020 = pokles (např. až) o 6%/rok. CO2 nám poroste. Uvidíme, snad stop stav přijde brzo a pak to půjde dolů (ale jak rychle ?). Cíl 1,5C je nereálný, teplota poroste určitě nad 2,0 C, dle mne i nad 2,5 C. A jak na to bude reagovat počasí (nejen u nás)? No modely se shodují, že bude hůř ... Velká škoda, že státy nereagují tak rychle a jednoznačně, jak v roce 1987 na prvky poškozující ozonovou vrstvu - Montrealský protokol.

PS. více jsme rozebírali častokrát v tématu GO, tam bych i směřoval případné další příspěvky.

# 11.11.2021, 05:08

Nevím , proč by Evropa měla světu ukázat cestu .. co je to za blbost . To by měla hlavně Čína a USA , jako největší znečišťovatelé a zároveň nejvyspělejší ekonomiky . Jak to je víme...

86
# 11.11.2021, 09:04

Stranik
To tedy nevím, kde jinde byste klima chtěl probírat a pokud o něm diskutovat nechcete, tak proč sem vůbec píšete. Logika některých je opravdu za hranou všeho.

Novorolak
Čína umí jen montovat kopírovat, tak ta těžko vymyslí nové zdroje energií :D A USA se na tom samozřejmě s Evropou musí podílet. V podstatě to musí udělat země G7. Když ty to nevymyslí a nepřipraví, tak to nikdo dělat nebude a bude se spalovat dále uhlí. U všeho nejvíce peněz stojí vývoj a ten logicky musí platit ty nejbohatší, ne ty nejchudší.

182
# 13.11.2021, 15:18

Petr12

Logiku to má ... Tady je web o počasí, né o klimatu. ;-) A mrzí mne, že toliko lidem to nedochází a skáčou těm hloupým eko-aktivistům na špek. Jinak nutno začít propagovat u největších špindírů, né u nejmenších.

268
# 13.11.2021, 18:48

Stranik
Trapné se schovávat za velmoci a čekat na jejich řešení, USA ještě nedávno úplně mimo a nyní chtějí být v čele pelotonu za honbou snižování emisí, jednotlivé státy USA stejně šly svoji cestou podle své ekonomiky. ČR musí být konečně sebevědomá a nekopírovat sousední bohatší ekonomiky, ale přicházet se svými projekty a prorazit s nimi.

Tohle je třeba krásná práce, která nekecá, ale řeší:
https://www.idnes.cz/hradec-kralove/zpravy/kralove...

370
# 13.11.2021, 18:50

Stranik
Jakou logiku? Co to tu plácáte?
Jste se nakrmil ,,moudrostma,, na nějaký besedě s Klausem? :D
Klima (podnebí) je dlouhodobý stav, charakteristika počasí.. To podle vás nepatří na web o počasí..?
Na jakej špek a komu jste proboha skočil vy?!

380
# 13.11.2021, 19:17

swan1
Hmm, jste se zase ukázal, zas jen urážky a osobní napadání.. a to za to, že Stranik pouze řekl nějaký, byť ne asi relevantní názor..
Klima samozřejmě na tyto stránky patří, o tom žádná, ostatně se také vylíhla změna klimatu z původního globálního oteplování, protože se ukázalo, že je to trochu složitější, než jen oteplování.. že. :cool:
Yurri
Už asi týden se v TV pravidelně objevují šoty z budování zádržných systémů na těch nepoužívaných svážných cestách, docela se to rozjelo, taky dobrý..

486
# 13.11.2021, 21:53

Tak uvidíme, kam klima bude kráčet ... https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3399726-jednani...

Počkejme si, co další dny a týdny přinesou za detailnější informace a reporty ohledně dohody. Snad je to ten správný krok (byť realita bude spíš "malý krůček"). Jo a ta Čína s Indií, ty mají své plány :(

167
# 13.11.2021, 22:28

palma a swan1 osobní útoky řešte přes SZ, do diskuse nepatří.

JohnBattler
Osobně si myslím, že La Ňiňa by se na ochlazení v našich zeměpisných šířkách podílela jen velice málo, či pravděpodobně jen velice zanedbatelně. Globálně ten vliv bude jistě výraznější, protože si umí pohrávat se silou Jet streamu. Já sám čekám, že následující desetiletí bude pokračovat v podobném duchu jako to minulé, takže oteplovaní s narůstající frekvencí.

Novorolak
Čína by asi pravděpodobně s ničím sama nepřišla, protože se očividně bojí o svůj hospodářsky-ekonomický potenciál. Možná by připadlo dle některých názorů přizvat i Rusko do jednání na nějaké inovace v tomto ohledu, ale jak víme, tak místní car Putin raději potlačuje lidská práva a na GO má svůj názor jasný. USA se také nikam nehrnou, ale budou muset.

380
# 13.11.2021, 23:03

Aidamko1
Do diskuse o GO jsem teď o tom psal.. v Glasgow se o něčem malém dohodli, o tom podstatném až tak ne, tak se asi lepších zim jen tak nedočkáme, ale zase budeme třeba psát o nových rekordech v létě.. ustoupilo se, jak píšete Číně, Rusku a Asii obecně, obdobně si tipuju, bude dohody "plnit" Afrika a asi i jižní Amerika..Klima bude kráčet současnou cestou.

167
# 13.11.2021, 23:09

palma
Také nás to ustoupení bude stát drahocenné úsilí, které jsme jako Evropa vynaložili v minulých letech. To ustoupení je zase plné špinavé politiky. Číně se ustoupilo opět, protože má teď hlavní tah na světovou ekonomiku a mohla by pak hodit Evropu a USA do ekonomického šachu, který by měl dopad velice výrazný. Vidím to asi celkem podobně, protože pochybuji, že jižní Amerika bude chtít pokračovat v nějakém plnění, ale Afrika snad bude pokračovat.

Gréta se sice bude bouřit o 106, ale asi nemá základy politické ekonomiky, která strašně hýbe světem. Snad ale to zrychlování oteplování planety nebude tak strašné jak se píše. Planety je mi líto.

107
# 14.11.2021, 11:42

Aidamko1
Náš blahobyt je fosilní (možná i trochu jaderný), ergo, buď blahobyt nebo klima. Takhle jednoduché to je. Možná časem ITER, až to dostanou aspoň do poloprovozu.

380
# 14.11.2021, 12:05

ludvicek
Jo jo, akorát by jsme se měli o ten blahobyt podělit s tím, kdo mám ten blahobyt umožnil, s matkou přírodou, ostatně by to mohl být další dobrý kšeft a z toho plynoucí další blahobyt, ne?;-)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.